متن سخنان رییس جمهور در سالگرد مارشال فهیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۴۱    ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ کد خبر: 90839 منبع: پرینت

متن سخنرانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم بزرگداشت از اولین سالگرد وفات مارشال محمد قسیم فهیم

نحمده و نصلی على رسوله الكريم
اما بعد
فاعوذ بالله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم
ملی مشر جلالتماب کرزی صاحب، داجرایی ریاست محترم رییس جناب داکتر صاحب عبدالله عبدالله، جناب دانش صاحب، جناب احمد ضیا مسعود، جناب قانونی صاحب، جناب خلیلی صاحب، معظم معاونان محترم اجرایی، رهبران جهادی، شخصیت های معظم سیاسی، اعضای دادگاه عالی، رییس مجلس سنا، وکلای محترم ملت، هموطنان گرامی، خواهران و برادران عزیز!

اسلام و علیکم و رحمت الله و برکاته
وفات مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری در هجدهم حوت سال گذشته یک خبر اندوهگین برای مردم افغانستان بود. مارشال افغانستان، محمد قسیم فهیم در سن 56 سالگی وفات کرد. وی فرصت زیاد داشت تا برای کشور و هموطنان اش خدمت کند اما حکم قضا چیز دیگری بود.

مارشال فهیم هم در سیاست و هم در میدان نظامی شخصی بود که جایگاه ویژه ای را در تاریخ چند دهه گذشته کسب کرده است. وی در نوجوانی رو به جهاد گذاشت و بیشترین عمر خویش را در مبارزات مسلحانه سپری کرد. ایشان همیشه درکنار قهرمان ملی افغانستان، شهید احمدشاه مسعود به عنوان دوست نزدیک وی قرار داشت و پس از شهادت احمد شاه مسعود در یک شرایط خیلی حساس و پیچیده، رهبری جبهه را که یک مسوولیت سنگین بود به عهده گرفت.
مسوولیت پذیری و انجام رسالت مخصوصا در حالات دشوار از ویژگی دیگر مارشال فقید افغانستان بود.

در جریان سالهای 1370 که پایتخت کشور در جنگ های داخلی میسوخت، مرحوم قسیم فهیم مسوولیت های مهم را به عهده گرفت وبرای برگردانیدن ثبات تلاش های زیادی انجام داد.

به همین گونه پس از سقوط رژیم طالبان و ایجاد روزنه جدید امید تحت رهبری جلالتماب حامد کرزی برای تحقق آرزوهای مردم، باز هم مارشال فهیم نقش کلیدی را در روی کار آمدن نظام جدید مبنی بردموکراسی ایفا کرد.

خصوصیت دیگر شخصیت مارشال فقید این بود که چه در حکومت و یا بیرون از آن، از نظام حمایت میکردو سخنان فرزند برومندش الحاج ادیب فهیم در تقویت نظام حکایت از رسم پدر بزرگوارش می کند.

همانگونه که مارشال فهیم از نظر نظامی به بلندترین مقام دست یافت، از نظر سیاسی نیز در جایگاه بلندی قرار گرفت. ایشان به عنوان یک سیاست مدار واقع بین، همواره مدافع وحدت ملی و مخالف تبعیض، تعصب و تفرقه بود و در حفظ تمامیت ارضی کشورش نقش مهمی را ایفا کرد.

دیدار آخرم با وی که یک هفته قبل از رحلت نا به هنگام اش بود، نافراموش شدنی است، تاکید ایشان در حالی که اشک از چشمانش می ریخت بر حفظ دستاورد های سال ها اخیر از طریق تدبیر سیاسی و وحدت ملی بود. وی طرفدار ایجاد حکومت ملی بود و امروز اگر حیات می داشت به آن تاکید می کرد. باز هم از الحاج ادیب فهیم ممنون هستیم.

مارشال فقید طرفدار اعتدال در دین بود و حتی در دشوارترین لحظات جهاد هم راه افراط را پیشه نکرد. مارشال فهیم طبق دیدگاه اعتدالی که داشت، طرفدار نظامی بود که از طریق انتخابات به قدرت برسد. ایشان همواره روی انتخابات تاکید میکردند و حتی چند ماه قبل از برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری به صراحت اعلام کرد که افغانستان هیچ راهی جز انتخابات ندارد. اگر مارشال فقید زنده می بود، شاید مشکلات ما در سال گذشته و حال کمتر می بود.

باید از نظریات مارشال فقید در مورد صلح نیز با قدردانی یاد کرد. وی همواره به شکل اصولی طرفدار صلح بود و می خواست مشکلات از راه تفاهم حل گردد.

در سال های جهاد برضد شوروی، مارشال فقید وظیفه تفاهم میان گروه های مختلف مجاهدان را به عهده داشت و از همان زمان طرفدار تفاهم و همکاری میان مجاهدان بود و نقش مهمی را در اتحاد و اتفاق میان مجاهدان در مناطق مختلف کشور ایفا کرد.

مارشال مرحوم در حالیکه به بلندترین مقام های نظامی و ملکی رسیده بود، روابط خود را با مردم در هر حال مانند سابق نگهداشت. وی یک فرد مردمی بود و یک قسمت بزرگ وقت خود را برای روابط مردمی اختصاص داده بود. وی یک شخص متواضع و صبور بود و حتی در موقع مریضی نیز آرامش خود را حفظ می کرد.

مرگ مارشال فهیم یک خلای را ایجاد کرد که تا هنوز کمبود آن حس می شود. اگرچه ایشان در میان ما نیست اما نقش وی در تاریخ چهار دهه اخیر برجسته است و ماندگار خواهد بود. مارشال کسی نبود که فراموش شود، خداوند ایشان را بیامرزد و جنت نصیب شان کند.

همچنان به ارواح پاک تمام شهدا بخصوص شهدای حوادث اخیر درود می فرستیم.

پاینده باد افغانستان
تل دې وي زموږ ملی وحدت


کد (14)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   مقام معنوی ابر مرد تایخ مسعود بزرگ بانائل شدن به درجه شهادت بخاطر نجات ملت واخلاق فقیر مشربانه که داشتند نزد همه گان روشن است کوچکترین استفاده مادی برای استمرار حیات خانواده خود نکرد فرزند یگانه شان معرف تمام نمای پدر رسالتمندش شده ...
ریگستانی

>>>   یک متل داریم که مه چی میګوم ودمبوره ام چی میګوید مسئله از تجلیل مارشال فهیم است ولی اقای ریګستانی به طرف ترکستان رفته از استخوانهای پوسیده قهرمان ملی توصیف میکند
خاکستانی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است