دوستم: معذرت، مه پشتو مشتو بلد نیستم
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۲    ۱۳۹۳/۷/۷ کد خبر: 80533 منبع: پرینت

جنرال عبدالرشید دوستم که توسط رییس جمهور اشرف غنی مراسم تحلیف را بجا می آورد، از ادای کلمات پس از اشرف غنی بازمانده بود و حتی برخی کلمات را اشتباه تلفظ می کرد.

این متن که به زبان پشتو تهیه شده بود، توسط اشرف غنی خوانده و قرار بود پس از وی هر دو معاون (عبدالرشید دوستم و سرور دانش) تکرار می کردند.

این متن در حالی به زبان پشتو تهیه شده بود که همگان می دانستند جناب دوستم و دانش از ادای کلمات به زبان پشتو عاجز هستند.

جنرال دوستم که آدم بی پروا و راحتی است، بلافاصله پس از اتمام متن سوگندنامه از همانجا معذرت خواهی کرد و گفت که من پشتو مشتو بلد نیستم.

در این میان سرور دانش وانمود می کرد که کلمات را پس از اشرف غنی به درستی ادا می کند اما کسانی که پشتو بلد بودند متوجه این نکته شدند که وی نیز مانند جنرال دوستم کلمات پشتو را به غلط تلفظ می کرد.

در همین حال سرور دانش در موقع تحلیف دست بر روی قرآن نگذاشته و فقط کلمات را طوطی وار پس از اشرف غنی گاها تکرار می کرد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   مطابق به اطلاعات به دست آمده، امشب جنرال دوستم یک مهمانی بسیار بزرگ را در خانه خوش به را انداخته که سفره اصلی قابلی پلو ازبکی با روغن کنجد میباشد. در اصل این مهمانی زهر دادن به بابا غنی است. زهری که از کشور ترکیه تهیه شده خاصیت کشتن تدریجی دارد و شخص مزکور را در جریان یک ماه از بین میبرد بدون خونریزی.خنرال دوستم همانطور به بی پروای و راحتی خواهد به کرسی ریاست جمهور تکیه زد. مبارک باشد انشالله.
م.ن

>>>   ما که می گوییم غنی متعصب کور دل است بعضی ها هنوز هم باورشان نمی آید. چی نیازی بود که باید متن به پشتو قرات می شد جز تعصب کور کورانه ی غنی کوچی.
حمید بلخی

>>>   گپ نرکره ندارد. جنابان داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله با وجودهمه تحصیلات شان هنوز به اوزبیکی مزبیکی بلد نیستند. پس بیایید گپ روک راست را فضای شفافیت قبول کنیم.
قره

>>>   دوست عزیز اگر درست شنیده باشی دوستم گفت معذرت میخواهم اماده گی نداشتم معذرت خواست

>>>   جنابان داکتر اشرف غنی و محقیق هم در موقع تحلیف دست بر روی قرآن نگذاشتند!!!

>>>   چند نفر در این وطن اوزبکی را یاد دارد

>>>   دوستم خوب گفته است تا پشتونیزم ها یاد بگیرند پشتو را به زور به سایر اقوام تحمیل نکنند چون یادگیری آن بسیار سخت و مشکل میباشد زبان شیرین قابل فهم برای همه پارسی دری است که طوطیان هند ازو شکرشکن شوند.

>>>   خدا فاشیستان و قوم گراهان را داد متن باید به لسان فارسی لسان عام مردم خوانده میشد نه پشتو مشتو , لسان که اکثریت مردم حرف میزنند مهم است نه لسان یک دست نشانده امریکا و اسراییل. در افغانستان اکثر مردم به لسان فارسی صحبت میکنند نه پشتو ایا این خود یک توهین به مردم نیست. خجالت بکشید کسانیکه از اشرف غنی فاشیست و قوم پرست حمایت نموده به این... رای داده بودید.

>>>   جای شرم است که معاون اول و دوم کشور یکی از دو زبان رسمی را بلد نیستند و آقای دوستم با خواستن معذرت خود را رسوا کرد برای بار اول در تاریخ جهان چنین شد.
منصور خلیلی

>>>   از این تشکیل که در معاونت اول ریس جمهور دوستم فرار داشته باشد که سوادش پاین صفر است ما چی توقعات دیگری کنیم حتا حرفی که میگوید خودش هم نمیداند که چی گفت خداوند عاقبت را بخیر ملت گرداند واز این همه جهالت وتقلباتی که صورت گرفته ملت را در امان خود داشته باشه
محمد محمدی

>>>   افتخار بزرگ به ملت برادر پشتون که بخاطر پیشرفت و رسمیت بخشیدن زبانش تلاش می کند. حالا ما تاجک های دنبوره چی در سایت ها انترنیت و فیس بوک نظریه پردازی شرم آور نماییم که این شد و ان شد. واقعیت عینی جامعه اینست که نه ربانی و نه مسعود بخاطر ملت تاجک مبارزه کرده بودند, آنها بودند که هزاران ستمی و شعله را که ملت گفتند و جان دادند جوخه جوخه قتل عام کردند. مبارزه ربانی بخاطر اسلام عزیز بود و با ظهور داعش پیروز گردید. حالا شما پیروان راه اسلام عزیز مبارزه کنید که چرا غنی دست هایش را بالای قرآن نگزاشت. دل خود را به چلمبیات خوش کنید. فکر می کنید که خداوند از شما خوش می شود و شما محافظین قرآن هستید. وای به حال تان.
بدخشی

>>>   اصلآ زبان درباز زبان شیرین وزیبای دری است وازسالیان گذشته تا الحال اززبان دری به حیث زبان حکومت داری واداری استفاده شده است که مشکل نیزبه بارنیاورده است ولی بعضی متعصبین زبان پشتو را میخواهند نیزگد کنند که مثل آقای دوستم پشتورا تلفط نخواهد توانست .

>>>   دوستم بااینکه بی سواداست ولی زبان پشتوراازسروردانش بهتربلداست. احمدضیازی استفراق شده تاچیکهانیزبهتری ازدوستم نداردامادوستم راست است وگفت پشتومشتو بلدنیست!!
خلیلی

>>>   ... گرگ و گوسفند أبدآ باهم دوست نخواهند شد اگر چه هر 2 حیوان اند مگر با خصلت متفاوت یکی خون و گوشت میخورد و دیگری علف. روزی خواهد رسید که این قصه را برای چوچه های خود خواهد گفت. کودکی کینه ور زکودن بود. پشمینه پوشو دراز کردن بود.
ح.م{ن}

>>>   منصور خلیلی شرم این است که زبان خود را به زور به بقیه تحمیل کنی زبانی که هیچ کس علاقه ای به یاد گرفتنش ندارد
(یک پارسی زبان)

>>>   حتما معنای کلمات را هم ندانسته اند و چنین تحلیفی که گوینده آن معنا نداند مورد قبول نیست چون او نمی داند چه می گوید این دیگه یک نوع تحلیف اشرف غنی ای است چه لزومی داشت که تحلیف باید به زبان پشتو باشد که معاونینش نه آن را تلفظ توانسته و نه معنایش را فهمیده است؟!

>>>   هر کس این متن را نوشته کرده است در اصل هیچ گپ های جنرال دوستم را نه شنیده و موضوع را از کس دیگر که او هم از کس دیگری شنیده باشد ، نوشته شده است. درحالیکه من این مراسم را سراپا گوش فرا میدادم جنرال دوستم در خط تحلیف گفت که دوستا معذرت میخواهم که من مشق و تمرین نداشتم. بگذار همیشه راست گفت و صادقانه انتقاد کرد. از دروغ و افتراء بپرهیزید.
انورشاه از کابل

>>>   کسانیکه به قرآن کریم درست معتقد نیستند . دست نهادن برآن را لازم نمیدانند. چنانچه که مشاهده نمودید.

>>>   اوووه چه خبره اینجا همه آمدن به سر کله همدیگه بزنند . نویسنده عزیز شما را چه کار که اینها پشتو یا داره یا نه و در جواب کسانیکه میگفتند چه نیازی بود به متن پشتو دوست عزیز متن به دو زبان دری و پشتو آماده شده بود در بعضی جملات پشتو در بعضی جملات دری بود همچنان اگه متوجه شده باشید خود اشرف غنی به زبان دری سوگند یاد کرد...بیایید یگ قدم بسوی پیشرفت بردارید
جاوید

>>>   به نظر من هر کسی که در مقام های مانند ریاست جمهوری ویا معاونیت آن در یک کشور کار میکند باید به زبان های رسمی آن کشور بلدیت کامل داشته باشد. البته من هم با شما همه گی موافق هستم که متن مذکور بر اساس قابلیت زبانی این دو جنابان باید به دری ترتیب میشد.
دولتزیی
از بلجیم

>>>   دوستم بهترین کار را کرد. این نشان جرات اخلاقی اش بود که معذرت خواست.

>>>   دوستان عزیزوصاحبنظران محترم! امروزدوستم باعلم کمترازشماشامل رهبری شده مگراولین بارنیست. پرمجموع دوران جهادبیسوادبود. ازقدیم هامیگفتندتجربه ما در علم است. همین دوستم حداقل چهارملیون هموطن ماردورهم جمع داردبیک صدایش دوملیون رای تاییدمردم به صندوق میریزدکاش من به صفت یک تحصیلکرده هزار همفکر جان فدا داشته باشم بگویم که من بالانر از دوستم هستم و او چوکی گرفته من ماندم. همین اصول دموکراسی است ملت هرکی راتاییدکردرهبراست. اگرملت خطاکرده باشد دور بعد هوشیار عمل میکند. به این ترتیب از راه و روش خود ملت خود ملت را هوشیار میسازند. کسانیکه امروز رهبری امور را دارند تجارب تاریخی جهانیان را معرض اجرا دارند. بیایید اگر تحصیلکرده و دانا هستیم پنجسال دور نیست مردم خود را از خود گرده قدرت را از طریق رای ملت از دست دوستم میگیریم. من اوزبیک هستم ولی دموگرات اگر منظور دارید نظرم را دموکراسی میدانم.
قره

>>>   او برادر: دروغ چرا ميگي... در محفل دوستم گفت: "كه من تياري نداشتم، ازين خاطر معذرت ميخواهم"، من خودم اين محفل را به گونهء زنده تماشا كردم، واين ويديو هم موجود است، دوستم هيچ وقت نگفته كه مه پشتو مشتو بلد نيستم، از نوشتهء تو بوي تعصب ميايه، پشتو زبان ملي ورسمي أفغانستان است، و به هر افغان لازم و واجب است كه اين زبان را ياد داشته باشد.
كابلي

>>>   اصلا چی نیاز که شما راجع به این چنین موضوعات پیش پا افتاده بحث میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

>>>   او جناب که علیه لسان پشتو حرف میزند اول خجالت بکشد که ادبیات دری را درست یاد ندارد؛ دوم اینکه پشتو و دری از زبان های ملی کشور ماست که شامل نصاب تعلیمی میباشد, ما باید افتخار کنیم که هر دو لسان را بصورت کامل یاد داشته باشیم. ولی افسوس که متوجه حرف های خود نیستیم. دیگر بس است این حرف های لهو و لهب به هیچ افغان نمیزیبد. اگر واقعاً غیرت دارید بهترین افتخار شما صرف خدمت واقعی دور از ریا و تذویر به این سرزمین است ما باید گذشته ها را فراموش کنیم. دست به دست هم دهیم و در آبادی کشور سهیم شویم.

>>>   جنرال دوستم سویه معاونیت اول یک کشور را ندارد.
123

>>>   اقای حمید بلخی !
اگر به این متر ها گز کنیم پس " چی نیازی بود که تحلیف نامه به زبان دری باشد " دو بار بزبان دری ویک بار بزبان پشتو , هنوز هم تعادل برار نشد ... بیائید این حرف های بی معنی را کنار بگذاریم و متحدانه برای پیشرفت و احیا حیثیت کشور ما تلاش و تقلا کنیم.
همدرد

>>>   درطول تاریخ رهبران قوم تاجک درمعامله دست دوم بودند. اصلن معامله ګردست اول قوم پشتون بوده که درکل فغانستان راباخارجی هام عامله کرده اند.
گاهی یک رهبر و گاهی دیگر رهبر اما هیچ یک قوم و یا فرد در زمینه ابراز نظر نکرده ولی این پشتونهابودندکه بخاطرقدرت حتی ازفرزندخودهم گزشتند و با خارجی ها... را هم فروختند. امارهبران تاجک همیشه وطن پرستی خودرابه ملت افغانستان نشان داده اند. وباهیچ کشوربیرونی معامله بخاطرقدرت نکرده اند.
پس بایدگفت که قوم تاجک باغیرت است وهیچ وقت ناموس فروشی نمیکند.

>>>   آفرین بر دوستم. او به نمایندگی از اقلیت ازبک معاون اول شد. برنده واقعی انتخابات امسال دوستم است.

>>>   اين سخن دروغ است، دوستم هيچ وخت نگفته كه مه پشتو مشتو بلد نيستم، بلكه دوستم گفت: كه "معذرت ميخواهم، من تياري نداشتم"، كليب ويديويي موجود است، اگر كسي شک داره ميتواند مراجعه كند... براي پيشرفت وترقي اين كشور بايد دست به دست بدهيم و خدمت كنيم.
عبد الرشيد

>>>   باید دست خود را اشرف غنی بروی قرآن شریف می ماند مگر دست به قرآن شریف نزد خداوند خیر مردم بیچاره را پیش کند

>>>   به دوستم عیب نگیرید که پشتو بلد نیست. حال که بلد نیست مردانه و شجاعانه مغذرت خواهی می کند. ای کاش همه زبان عذرخواه داشته باشیم! صرف معذرت خواهی دوستم یک ارزش و یک امتیاز محسوب می شود. اینکه غرورش را شکسته و معذرت خواهی کرده بیانگر خوبی و صداقت او است. جای تشکر دارد نه جای طعن!
سانچارک در بستر زمان

>>>   دوستان عزیز
همۀ شان به نام خداوند ج سوگند وفا داری یاد نمودند پس از دیدگاه اسلام هیچ موانع وجود ندارد همین که به نام خداوند ج سوگند یاد مینماید کافی است.

>>>   منصور جان خلیل ! بدان که شرط حتمی نیست که باید انسان زبان دوم و سوم را بداند .پس بتو متعصب کور دل ما بگو ئیم که چرا ازبکی را نمیدانی ؟ درین حالت تو رسوای جهان میشوئی البته که نه ...... پس بدان که اقای دوستم با معذرت خواستن خود را رسوا نکرده بلکه با ادب بودن را بتو و مانند تو بی ادبان فهماند که باید در چنین حالات معذرت خواسته شود .واز دوستم چیزی کم نشد بلکه برعکس شرم ورسوائی بتو ماند که از پذیرفتن واقعیت عار داری .
نورالله پنجشیری .

>>>   حا لا این غوغا بدرد ما و شما نمی خورد باید بپذریم که این تیم قدرت را گرفته و گپهای بیهوده هیچ درد را دوا نمیکند

>>>   امان خان تا به اشرف خان کردند پشتو مسخره!
سرانجام که مراسم پادشاه گردشى در کشور فغان و افغان پيزيفلاژ Persiflage و ريشخند بود.
پيرزيفلاژ در هنرهاى زيبا نمايش هاجي ها ( کسانى که لباس نمايش مى پوشند وهجو وهجا مى کنند مانند هاجى فيروز و پيروز در نوروز که در جريان روزگا به حاجى فيروز ويا بابا حاجى ويا نوروزى وخاله کمپيرک تغير نام کردند) مى باشد که کاستی ها , کمبودى ها ى آدميزاد در رويدادها و واقعيت هاى زندگى را تقليد بر پايه دانش هنرى زيبيند وخوشمزه بازتاب نمايند .
به صحنه کشيدن اين تقليد ها بسيار جالب وباعث خنده مى گردد.
از زمان تيورى ليسينگ در زمان ادبيات ونمايشنامه کلاسيک جرمنى در دراماتيک هامبورگ ارزش کمدى و تراژدى يکسان شد.
هم کمدى و هم تراژدى انسان را پاک مى سازد مانند رقص و آهنگ , سازو سرود و موسيقى و رامشگرى که زمانى باستان بخشهاى جداناپذير عبادت بودند.
اکنون قران مقدس پر آهنگترين کتاب قراىتى گيتى ازبرکت حرکات مى باشد.
پاکسازى از نام کترينا امده که درعلم درامه و روانشناسى به يونانى کرتازيز ناميده مى شود. بدين معنى که از نظر جسمى هم درخنده وهم در گريه از بدن آب بيرون مى شود و جسم در اهتيزار آمده و ميلرزد وجسم و روح و روان خانه تکانى
مى شود.
چقدر مسخره، طنز آمیز , مضحک مزخرف است که نظامىپشتونى , حاکمى افغانى وي ا روهيله يا پټانى يک غير افغان را سوگند به زبان افغانى دهد.
عاقبت افغانى مغفانى شود, پشتو مشتو , روهيله مروهيله, پټان متان شود و افغانستان خوشبختانه "مغان ستان" شود .
معنى مغان در پنجاه فرهنگهاى فارسى که تعداد زياد آن در هند و ايران و سخد وتوران به چاپ رسيده اند وحکايت از مرکز پاکى ونيکوکارى گهواره مدنيت ايران زمين مى کند. پروردگار مدنيت پاکى را باز تاب کند قبيله پرستى وحاکميت زبانىشان نابود ساز زبان مادرى هر کس احترام باد

>>>   مام پشتو مشتوره نمیفاموم. مگر امریکا و پاکستان وعده نموده که -معاون رییس جمهور بعدی که گفته شده- متفکر اول جهانست- که غنی متفکر؟؟؟دومست -میشوم.
بیسواد جهانی

>>>   من همه ای اظهار نظر هارا خواندم به خدا قسم متاسف شدم اکثر نظرها مغرضانه ودران جز قوم گرایی وقوم پرستی چیزی نیست بیایید ازخدا وازخون شهدای که برای سربلندی این وطن جانشان را فدا کرده دیگه ازاین حرفای بی نتیجه بگذریم افغانستان را مثل یگ قالی فرض کنیم اگر قالی یکی از رنگهایش را حزف کنیم ایا زیباتر میشه افغانستان زیباست باپشتونها باتاجکها باهزتره ها باازبکها وتزکمنها وبلوچها ساییر اقوام که هرکدام اگه نباشه افغانستان زیبا نیست بیایید تعصبات را کنار بگذاریم همدیگر را محکم در اغوش بگیریم دست دردست هم این وطن عزیزرت اباد گنیم
مهاجر ازایران

>>>   مایان اقوام صابروحوصله مند پشتون : نمیخواهیم که دیگروطن عزیزمان ازدست چندتن... دوباره به خاک وخون کشانیده شود بیایید قسمیکه دست را بدست هم داده ایم همان قسم سایراقوام واقشارکشور بخاطر بهبود کشورکارکنیم
"تاجزوی فرقانی"

>>>   امید وارم زبان پارسی دری که زوزی زبان در بار و درباریان خراسان زمین بود در آیند در افغانستان بعنوان تنها زبان رسمی باشد زبان پشتو خیلی ضعیف است و ادبیات چندانی ندارد فقط بین مرز افغانستان و پاکستان جمعیتی به این زبان صحبت میکند

>>>   پشتو بلد نبودن عیب نیست بلکه فارسی کهن را بلد نبودن عیب است

>>>   ... به این به اصطلاح رهبران که به زبان ملت بلد نیستند و ادعای رهبری و خدمت به ملت را نیز مینمایند. انها به زبان بادارانشان خوب بلد هستند و بس....ا
خورشید

>>>   پروا ندارد، فهیم هم پشتو نمی فهمید.
غیرت خراسانی از پوهنتون کابل

>>>   وای به حال این ملت با این کابینه ومعاونینش حتا سواد ندارند که زبان پشتو را از روی کاغذ بخوانند
((بابه گلکی))

>>>   دوستم گلیم جم پشتوزبان درسه دوره:
جنرال دوستم رهبرملیشه های دورداکترنجیب، کارخودراخوب بلد است که چکارکند، بعد ازاحراز چوکی معاونیت اول، اومیداندکه زبان شیرین پشتونهای دیورندرا باذکر خود برابرکند، گرچه این گفتارتلخ باشدوخوانندگان راخوش نه آیدوبه من نفرین کنند، لیکن حقایقی است که بایدپذیرفت چون گویند«دوست برایت سخن بگویدکه دلت بکفد ودشمن برایت سخن میگویدکه دلت شادشود.» شاد پشتو زبانان این را دست آورد بدانند، اما سخت در اشتباه رفتند که اشتباه شان تکراریست، و از شاه شجاع تا ظاهرشاه و ترکی و ملاعمروکرزی واحمدزی همه اشتباه کردندولی اشتباه خودرا نمی پذیرند. آینده بنما خواهدگفت دوستم چه خواهدکرد.
بی طرف

>>>   من در نزدیکترین محل تحلیف قرار داشتم لطفا تهمت نزنید جنرال دوستم گفت : ببخشید که ما تمرین نکرده بودیم .

>>>   مه نه پشتونم نه تاجک نه هزاره ام نه ازبک نپشیی ام نه بلوچ نه ایماقم نه بیاتم مسلمانم و افغانم وآزادم محبوترین شخص نزد من کسی است واقعاً برای آبادی میهن رنجکشیده ماکاری بکند که افتخارما وآنان گردد دررای تحقق این فراینده ملی هرکه ازمنافع شخصی ، قومی، لسانی ،تنظیمی، تیمی بگذرد ومنافع ملی را در اولویت های کاری قرار دهدما وملت همراه اوبوده وخواهیم بود واگراینچنین نباشد هرکه باشد ازهرقومی که باشد برای ملت افغانستان قابل قبول نیست ولو که داکترعبدالله باشد داکتراشرف غنی باشد جنرال دوستم باشد یاسایرین.
هدف ما تطبیق قانون اسلام وقانون اساسی وآبادی وطن است بس گذشته ازاینکه کی کدام زبان رایاد داردوکی ندارد تمام سیاسیون ما قابل قدرهستند.
اگرکدام حرف مه اشتباه بود شما برادران مرا رهنمایی کنید.
انجنیربریالی(اکبری)

>>>   اگر چه هر زبان ازخود ارزش يکسان دارد و همانگونه که يک هم ميهن ما نقل قول از يک لطيفه پيرامون ارزشيابى زبانى زبانشناس آلمانى فيننمند بيان کر د که زبانهاى دنيا همانند گلها در گلستان وبوستان اند. هر قدر در دنيا زبانهاى زياد باشد, همان است که هر چند در گل ها رنگارنگ در گلستان باشد.گل چه خورد باشد و چه بزرگ چه اين رنگ باشد و آن رنگ چه سپيد و سرخ , چه لاله و نسرين چه ريحان و چه گربه خورک چه آفتاب پرست و چه شقايق همه ارزش مند است براى زنده جانها مانند زنبورعسل و دارو و درمان وروح و روان.
ولى يک ارزشيابى وجود دارد و آن ارزش دادن به زبان مادرى.
کسانى که زبان مادرى خود ارزش قايل ا ند به زبان مادرى ديگران هم ارزش قايل اند.
هيچ فارسى زبانى پيدا نمى کنى که يک پشتو زبان را مجبور کند که به فارسى گپ بزند. ولى برعکس چرا!!
علت اش چيست?
ادامه دارد

>>>   ادامه گپ
چرا حاکمان پشتو ن ويا حاکمان افغانان غير افغا نان و يا غير پشتوزبان را مجبور کند که به گپ زندن به پشتو مى کنند.
در هر آگاهى کاريابى شرط استخدام زبان پشتو در گفتار و نوشتار!!!!!!
ولى بنياد اين پروا ( پروا دارد = اشکال دارد= پرابلم است) در کجا نهفته است?
البته که در عشق و محبت مهرودوستى " افراطى حاکمان پشتو ن ويا حاکمان افغانان " ڀنهان است که غيرعامدانه به زبان مادرى و فرهنگ مردم پشتون نفرت
دارند. يعنى اين حاکمان در مهر و عشق ورزى هم تقلب و جعل مى کنند.
دراين جا توجه خواننده و بويژه پشتونهاى عزيز را خواهانم که من بين حاکمان وطن فروش دولتهاى پشتون و يا افغانى و ملت ستمديده و رنجديده پشتون فرق فاحش (و تفاوت درخشان) قايل ام!
از زمان احمد خان ابدالى 1747 تا به سال 1965 ميلادى زمان پادشاهى ظاهرشاه زبان دفتر و ديوان و زبان عا م وفرامليتى , زبان فرهنگى و هنرى ....... زبان فارسى بود.
اين حاکمان ديگر نوحه و نواسه ونبيره ولخک دروازه هوتک و باريکزى و احمدزاي با زبان دربار آشنا و سخت ازپشتو دورى مى جستند. در همين سال يک جلسه بزرگ پشتونوالى برگزارکردند که فارسى را نخست "فارسى درى" و سپس تنها "درى" کوتاه نمودند .
سرانجام اين را کردند به چه دليل?
ادامه دارد مانند داستانهاى دنباله دار (شوخى و هجو هاجى )

>>>   اوبیادرا -زبان پشتو یک زبان محلیست که یک قوم اقلیت این کشور که حدود بیست فیصد نفوذ کشور راهم تشکیل نمیدهند -میباشد- این چی سر وصداست- بگذارید- که انگلیس این زبان را نتوانست زبان ملی بسازد- امریکا و پاکستان و انگلیس و پنجاه کشور دیگر هم که اینها را به اریکه قدرت میرسانند- نمیتوانند که زبان پشتور را به اکثریت بیش از هشتاد فیصد نفوذ تحمیل کنند- گرچه حکومتهای نامشروع وتقلبی را با شعار های دموکراسی و مردمسالاری و وغیره تحمیل مینمایند.
جوره قل

>>>   اگر تعصب نداشته باشد کدام گپ نیست.
زلمی

>>>   درعمل حاکمان پشتون از زبان فارسى در دفتر و دربار بکار مى بردند و پشتو را تنها در نظر عوامفريبانه "زبان ملى" جلوه مى نمودند . بله زبان فارسى تنها زبان ملى نيست بلکه زبان بين المل (منظور بين ملتها ومليتها و قومهاى گوناگون حوزه فرهنگى هندو ايران و توران ( بخش اعظم هند ) کشورهاى آسيايى مرکزى با نام تورکستان وايرانزمين هم است.
حاکمان پشتون = ويا حاکمان افغانان هر تلاش ملاش, کوشش موششى که کند تا حلقه مشترک فرهنگى را کتمان کنند , در اينجا و آنجا پيروز اند .
ولى پيوند مشترک سه حوزه ( اگر سه حلقه بزرگ را باهم پيوند دهيم نکات مشترک شان را بخوبى مى بينيم) برجسته تصوير شده که انکارشدنى نيست.
مگر چرا حاکمان عليه فيلمهاى هندى وايرانى اند. و خودشان در اينطرف و آنطرف آهنگهايى اردو مى شنوند.
مگر اردو از ازدواج هندى و فارسى ساخته نشده است.
در عام از اصليت تبارى و زبانى انکار وحتى هيودى مى داند و از هندو ايرانى و تورانى بودن خود ( کشور نى بلکه حوزه هاى فرهنگى) ننگ و شرم دارند.
ولى غذا هاى حاکمان پشتون تورانى , دول وسرناى شان هندوايرانى, جشنها اسلامى و ايرانى سال نو موسيقى هندوايرانى و تورانى ......
1936 بود که پشتو را با فرمان ملى کردند. فرمان صادر شد که در دفاتر به زبان پشتو نوشته شود. در کانونهاى آموزشى بايد به پشتو تدريس شود. تمام دستگاههاى دولتى "پرچو" فلج شد. اولين وزارت که فلج شد خود وزارت درباربود.
دولت برادران نادر غدار - ظاهر شاه به نام پادشاه - پيش مردم مسخره شد. و درهمين سال دو حرف پشتو ساخته شد. توجه خواننده گان را جلب مى کنم به اين موضوع : دو حروف پشتو عبارت از
[ځ] و [ڼ] بودند که انجمن پشتو آنرا 1936درهمين سال اختراع کردند.
به بيان ديگر اين دو حروف در قرن هشتم (700-799) ميلادى نبود . در همين قرن در کشور ساسانيان هنوز حکومت مىکردند.
حروف [ځ] و [ڼ] باعث نابودى "پته خزانه" شد!!!!!
پيرامون جهل تقلب و دروغ پته خزانه
"علامه" عبدالحى حبيبى به گفته خوداش در سال 1944 انتولوژى پشتون (گلچين پشتون) گزيده از گرد آورى آثاراولين شاعران زبان و ادبيات پشتو را که خودشان شاهان هم بودند يعنى شاهنامه پشتو درقندهار "کشف" کرد.
آثارشاعران اين گلچين يا انتولوژى درسال 1729 ازسوى شاه حسين هوتک جمع آورى شده که از آن نسخه درسال1886 کاپى گرفته شده است. در گزينه ها سرودهاى زبان پشتو از شاعران قرن هشتم ميلادى (700-799) تا به قرن شانزدهم ميلادى 1500-1599) نگاريده وگنجانيده شده بودند.
شاعران اين گلچين حتى پيش از شاهنامه فردوسى ( قرن دهم تا يازده هم ميلادى ) و رودکى پدر زبان وادبيات فارسى ( قرن نهم تا دهم ميلادى) زندگى مى کردند. به پندار حبيبى ادبيات نوشتارى پشتو پيش از ادبيات نوشتارى زبان فارسى است. "علامه" عبدالحى حبيبى خواست ثابت کند که بلاخره زبان پشتو هم اثرى "شاهنامه گونه" پيدا کرده است که تاريخ نوشتارى کهن تر از "شاهنامه" فارسى دارد !?!
انگارکه تاريخ ادبيات مسابقه موتردوانى ايست که بچه ها سالهاى شصت ميلادى قرن بيستم در جاده هاى کابل "پيشکان" مى زدند!!
به پندار فريب خورد گان حبيبى قصه شاعران به گونه پیر روښان‎ اديب بزرگ زبان پشتو رحمان و شاعرشمشيردوست خوشحال خان مفت شد که تا اين زمان به عنوان اولين شعراى ادبيات نوشتارى پشتو پنداشته مى شدند و درخارج هنوزهم مى شوند. پس از نمايان شدن تقلب هم در سرزمين هاى پشتونشين.
پيدايش "علامه" عبدالحى حبيبى پژواک شيپورشادى و کست ( نغاره بسياربزرگ) اين خرسندى درکوهپاره هاى هندوکش به اهتزاز درآمد ازخوشى آن اتن ها برپاشد.
درهمين سالهاى دردبستانها وکانونهاى آموزشى ازاين گلچين درس داده مى شد که اين گنج است وباعث ا فتخار افغان ها منظورپشتونها است
اين خوش خبرى را همين "علامه" به جهان داد. وازبخش فرهنگى سازمان جهانى يونکسو نام گرفت
درخواست کرد تا اين اثر را بگونه شهکارهاى جهانى مانند شاهنامه فردوسى در ملل متحد درج وبه رسميت شناخته شود.
سازمان فرهنگى جهانى ابرازخوشى نموده و ازدولت پشتون افغانستان که ظاهرخان شاه اش بود خواست که اصل اين انتولوژى را دراختياراين سازمان قرار دهد. عبدالرحمان پژواک نماينده ديپلوماتيک دولت پشتون درسازمان ملل بود که خودش قوانين افغانيت را نگاريده بود.
اين پيدايش به پرده نمايش انجاميد. علامه حبيبى مجبور شد وگفت که اصل اش گمشده است و ازاو يک کاپى موجود است.
ايرانيستکها جهان و بويژه پشتوشناسان از آلمان , اتاليا , ناروى و پاکستان تعقيقات فنى خود را آغاز نمودند
چون اصل اش دراختيار نبود سن رنگ و سن برگ يعنى قدامت تاريخى اين خزانه را نتوانستد تعين و نمايان سازند.
خوشى پيدايش "پته خز انه" را داد. اين خوش خبرى را همين "علامه" در سال ١٩٤٤ به جهان داد. و در کشور ناره و فريا د اتن و سرنا شد که بلاخره زبان پشتو هم اثرى "شاهنامه گونه" پيدا کرده است که تاريخ نوشتارى کهن تر از فارسى دارد !?!
اما اين خوش خبرى اندکى پس ازآن به شور خبرى و رسوايى تبديل شد.
چرا?
اما همين ر فورمهاى گرامرى زبان پشتو بود که دروغ دانش ادبى را آشکار ساخت و تقلب اين علامه را بر ملا ساخت چونکه در اين "پته خزانه" از ساختارها و قواعد زبانى پس ازاصلاحات زبان پشتو در سال ١٩٣٦استفاده ش ده بود.
دانشمندان غربى ادعا کردند که دراين اثر از آوازها (دو حرف ځ و ڼ) استفاده شده که هم حرف ځ و هم حرف ڼ درسال ١٩٣٦ اختراع شده است . پس به هيچ گونه نمى تواند اين ثر کهن تر ازاين سال باشد
" علامه" عبدالحى حبيبى مجبور شد که اين پته خزانه را به گونه کاپى در سال ١٩٧٥ بيرون کشد و اصل اش را نه .
با وجود که زبانشناس لورنس راضى شده بود که همان قسمتهاى که درآن ثبوت براى تقلب پيدا نشده همان مورد قبول دانشمن دان قرار گيرددرآن را به عنوان انتولوژى پشتو به رسميت شناخته شود.
و سازمان فرهنگى ملل متحد پته خزانه رابررسى نمايد تا در گنجينه ميراث فرهنگى بشرى قرار گ يرد اما دانشمندان ديگر ثابت ساختند که ازديدگاه املا و انشا وسبک پته خزانه به يک شيوه ادبى قرن بيستم نوشته شده است .
ولى علامه همان اصل را با خود به گور بر ايرانيستکها جهان و بويژه پشتوشناسان از آلمان(منفريد لورنس) , اتاليا (لوچى سيرينا لوىSerena ) , ناروى George() Morgenstierne و پاکستان تعقيقات فنى خود را آغاز نمودند
چون اصل اش دراختيار نبود سن رنگ و سن برگ يعنى قدامت تاريخى وچگونگى وترکيب رنگ قلم و کاغذ اين خزانه را نتوانستد تعين و نمايان سازند. مجبور بودند که پڗوهش وبررسى خود را درزمينه قواعد دستورى زبانى گرامرى و شيوه نگارش وانتخاب واژه هاى زمانها ويا دورانهاى گوناگون نمايند.
دانشمندان غربى آوازها ى (دو حرف ځ و ڼ) را پيدا کردند استفاده شده که هم حرف ځ و هم حرف ڼ درسال ١٩٣٦ اختراع شده است . پس به هيچ گونه نمى تواند اين ثر کهن تر ازاين سال باشد
د. ايرانيستکها جهان و بويژه پشتوشناسان از آلمان(Manfred Lorenz) , اتاليا (Lucia Serena Loi) , ناروى GeorgeMorgenstierne و پاکستان تعقيقات فنى خود را آغاز نمودند
چون اصل اش دراختيار نبود سن رنگ و سن برگ يعنى قدامت تاريخى وچگونگى وترکيب رنگ قلم و کاغذ اين خزانه را نتوانستد تعين و نمايان سازند. مجبور بودند که پڗوهش وبررسى خود را درزمينه قواعد زبانى گرامرى و شيوه نگارش وانتخاب واژه هاى زمانها ويا دورانهاى گوناگون نمايند.
دانشمندان غربى آوازها ى (دو حرف ځ و ڼ) را پيدا کردند استفاده شده که هم حرف ځ و هم حرف ڼ درسال ١٩٣٦ اختراع شده است . پس به هيچ گونه نمى تواند اين ثر کهن تر ازاين سال باشد
1-لوچى سيرينا لوى, 1987
2-منفريد لورنس 1988
3-داويد نيل مک کنسى
4-قلندرمحمد 1988
بعضى دانشمندان اين گلچين را يک اثر ادبى anachronism اناکرونيست (غلطى هاى پيرامون رويدادها و شخصيتهاى تاريخى و پادشاهان که با دوران هاى تاريخ هماهنگى ندارند) نا ميدند.
واما يونکسو بخش فرهنگى سازمان جهانى از دولت پشتون خواست که بدون به اختيار قرار دادن اثر اصلى اين گلچين "پته خز انه" در ميراث ادبى جهان درج شده نمى تواند وهم به رسميت شناخته نمى شود.
چرا?
اما همين ر فورمهاى گرامرى زبان پشتو بود که دروغ دانش ادبى را آشکار ساخت و تقلب اين علامه را بر ملا ساخت چونکه در اين "پته خزانه" از ساختارها و قواعد زبانى پس ازاصلاحات زبان پشتو در سال ١٩٣٦استفاده شده بود.
حروف ميتوانند حقيقتياب باشند ځ و ڼ) ازهمان آوان اين اثر "پته خز انه" Pata Khazana يعنى گنج پنهان مشهورشد که بازهم درآن يک زريکى نهفته است مانند تغير نام فارسى به درى مانند نامگذارى کشور به ستان افغان
اناکرونيسم
جعلی بودن «گنجینهٔ پنهان» پته خزانه هم درنگارش نام روزهاى هفته و تاريخ ماه ها نهفته بود. عبدالحی حبیبی از تقويم عمرخيام که درسترين تقويم مى باشد,استفاده نکرده بود, زيرا اين تقويم خورشيدى با صورت فلکى و يا تصويرحيوانى هماهنگمى باشد وبااين تقويم متوانيم تقويم خورشيدى به تقويم قمرى تبديل نمايم
که بايد سال کبيسه مدنظرگرفته شود.
درپيوند با تقويم خورشيدى تقويم ميلادى وجوليانى در زمان پاپ گريگور درست شد که متاسفانه نامهاى ماها ويا صورت فلکى حيوانى گدوودشد.
برج فلکى حيوانى "حمل" "کوچ" که ماه اول بود در تقويم ميلادى ماه سوم شد. برج ميزان که ماه هفتم است به ماه نهم ميلادى شد باوجود ايکه "سبتامبر" درلاتينى
هفت اکتوبر 8 , نوامبر 9 و دسامبر 10 معنى مى دهند.
باهمين اسناد آشکار شد که عبدالحی حبیبی خودش و دوستانش پته خزانه را جهل کرده است
پاياننامه و نتيجه گيرى
اگرثابت مى شد که اين گلچين قدامت پيش از شاهنامه را داراست پس اين را ثابت مى کرد که زبانهاى نو ايرانى درقرن اول و يا دوهم هجرى بوجودآمده اند ونه درقرن سوم وچارم هجرى. درپته خزانه ازآثارشعراى نام گرفته شده که آنها با حروف پشتو وفارسى کردى بلوچى (الفباى عربى) آشنا نبودند اين الفبا درقرن سوم وچهارم هجرى به کشورى آمد که او را افغانستان مى نامند
اين سياست را در اروپا سياست شترمرغى مى نامند. دراينجا شتر است و زورکه نرسيد مرغ ام . زبان شرين پشتو بدون زبان باستانى مى باشد که زبان اززبان مادرى هندوايرانى تکامل يافته است. ريشه اين زبان قشنگ درسنگ نوشته هاى پيدا شده که بسيارى اين آثار گرانبهارا گل محمدخان مهمند نابودساخت.
غلطى ويا اشتباه نمودن پديده انسانى ايست وقابل پوزش. اشتباه اگر آگاهانه باشد فريب است وفريب قابل پوزش خواستن است و نه بخشيدن
اگربه تاريخ سازى نگاه کنيم خواهيم ديد که فريب هاى بزرگ رخ داده که اين بازي دادن ها شکل منظم ستيماتيک و تقليدى (از نمونه هاى فرهنگى وحماسى ديگران تقليدشده) بخودگرفته و تقلب بازى دادن است و درنهايت جنبه نمايشى دارد. درقندهار يا کندهار که گندهارا اسکندر سکندريا ساخت اتفاقى حماسه و انتلوژى نوشته مى شود .
حماسه دوشيزه ملالى ميوند هم شکل حماسه "دخترباکره ارلويان" فرانسه که به آن ژاندارک هم گفته مى شود که باعث پيروزى سربازان فرانسه گذشت. که آن سربازان ازدوشيزه غيرت يادگرفتند.
پشتنوالى واژه پشتنوالى پس از پته خزانه ساخته شد که سند نوشتارى ارزشهاى مردمان پشتون است گردآورى آن را عبدالرحمان پژواک کردپرازغيرتوغيرتمندى ايست. البته که دوشيزه ملالى درميوند به پشتونها غيرت نبخشيد بلکه به مردمان غيرپشتون. غيرتمند در پشتونوالى درجاست.
پاکستان هم اسطوره ملاله را ساخت و آنهم گفتوشنو د تلويزونى آن دخترک با فرستاده امريکا!

>>>   جای شرم به تمام ازک های همون تحصیلکرد ما است آخر کو قرن 21 است همین کرس معاون اول به فرد بی سواد خود نمومنه ادام حکومت ملوک الطوایفی است به هر دو زبان رسمی افغانستان بلد ندارد و آقای دوستم با خواستن معذرت خود را رسوا کرد برای بار اول؟

>>>   ازآقای دوستم نبایدگلایه داشت ازینکه ....
رضا ازتهران

>>>   منصور جان خلیلی راست میگوید نورالله جان جای شرم و خجالت به تو واری انسانهای ....است که نام دروغی و جای دروغی به خود میسازید و بطور کامل نسب خود را تغییر میدهید . اگر دوستم این قدر مرد میبود که تو واری انسانها او را بستاید اولا هرگز چوکی ذلت معاونیت کسی را که او را رسوای جهان ساخته بود و قاتل شناخته شده مردم افغانستان خطاب کرده بود قبول نمیکرد تو چپ باش همین کافیست باز با مردی که حامیانش را به ضرب گلوله کشته بود چرا بی جا و تنها در وقت انتخابات صرف بخاطر چوکی معاونیت جور آمد تو اگر غیرت میداشتی از چنین فرد بی ...حمایت نمیکردی زنده باد منصورخلیلی قهرمان سخنگوی . ربیع الله فایق

>>>   یک نکته شرعی در سوگند
دوستم و سرور دانش در قبال سوگند های که به زبان پشتو انجام شده است هیچ الزام شرعی و قانونی ندارد، سوگند به زبان که ادای کلمات و معانی آنرا کسی به خوبی واضح نمیداند سوگند محسوب نمی شود.
گرچند احمدغنی تعصب پشتونیستی به خرج داده است ولی از طرفی شرعا و قانونا به خود و ملت اهانت کرده است و باید سوگند نامه ای به زبان دری که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است میاورد . حال که نیاورده است ؛ معاونان بویژه جنرال دوستم شرعا و قانونا اصلا سوگند یاد نکرده است....

>>>   منصور خلیلی صاحب
اگر بدانی به تو جای شرم است که نمیدانی 90درصد مردم افغانستا فارسی یا همان دری صحبت و مکنند و میدانند حتی اکثریت خانواده سلطنتی به شمول خود ظاهر خان و داود خان کی پشتو بلد بود همه سخنرانی های شان فارسی بود
به این تازگی ها شوره این شوربا را تیره کرده همه پشتو پشتو میگن
99 درصد فعالیت های تجاری به فارسی انجام میشود
نعیم کابل

>>>   دوستم واقعا قهرمان است
او سیاستمداری است که سیاست در زمان نظام واقعی یاد گرفت نه در نظام های چور و چپاول فعلی
دوستم فعلا هم با زبان ازبکی خودش سه زبان وطن را بلد است فارسی ترکمنی و ازبکی
مگر قوم اوغان از ازبک بیشتر است که زبان رسمی پشتو باشد؟؟؟
یا قوم ترکمن کم است که کس زبانشان قبول ندارد
زرین شاه بدخشان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است