کشف پرنده نایاب جهان در بدخشان
 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۳۰    ۱۳۸۸/۱۱/۱۲ کد خبر: 7457 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، این پرنده کوچک و خوش آواز که به ندرت شناخته شده است برای نخستین بار در سال 1868 در هند دیده شد ولی بعد از آن ناپدید گردید.

این پرنده کوچک و خوش آواز در سال 2006 برای بار دوم در تایلند دیده شد.

در حقیقت این پرنده کوچک که رنگ آن سبزه قهوه ای است، آنقدر ناشناخته بود که سازمان بین المللی حفاظت از پرندگان وحشی، آن را از جمله کم شناخته ترین پرنده گان تلقی می کرد ولی در سال 2008 میلادی، محل این پرنده خوش آواز در دره واخان ولایت بدخشان کشف گردید.

رابرت تیمس، یک محقق که برای انجمن حفاظت از پرندگان وحشی مستقر در امریکا کار می کند، به صورت تصادفی آواز این پرنده را ثبت کرد.

به گفته تیمس، در گذشته این پرنده مرموز دانسته می شد اما اکنون مشخص شده است که این پرنده نایاب می تواند فاصله زیاد را یعنی بین آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا مهاجرت کند.

تیمس در مورد به رادیو آزادی چنین می گوید بعضی مردم در گذشته می گفتند که شاید این یک پرنده محلی باشد که توان پرواز را به فاصله های دور ندارد.

از لحاظ ژنتیک این پرنده در تایلند و افغانستان بسیار به هم مشابه اند که باید از یک جمعیت پرنده گان باشند که مهاجرت می کنند.

به گفته تیمس، کشف این پرنده در دره واخان، نمایانگر آن است که افغانستان تاکنون رازهای بیولوژیکی را در خود دارد.

تیمس گفت در جریان تحقیق وی هم چنان دو نوع پرنده دیگر را نیز کشف کرد که قبلا در افغانستان ثبت نگردیده بودند. وی می افزاید به صورت کل حیوانات دیگر هم وجود دارد که باید کشف گردند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   کم چغک است به افغانستان کله شان خراب شده مرغ را مزاحمت میکنند
کابل

>>>   بلی واقعیت است که افغانستان و خاصتا استان بدخشان از لحاظ داشتن دانه های قیمتی در دل کوه های سر به فلک و داشتن انواع پرنده گان و حیوانات دیگر وحشی نایاب جایگاه خاص خود را دارا می باشد و لی افسوس که این سر زمین تا هنوز توجه دولتمردان کشور را جذب نکرده است.
شاید همه بدخشانیان بداند که روزانه صد ها نوع آثار عتیقه این استان توسط نیرو های آلمانی که در بدخشان مستقر اند به طور پنهانی به غارت برده شود اما تا هنوز وزارت اطلاعات و فرهنگ هیچ نوع واکنش از خود نشان نداده است.
همچنان چندی قبل از شهرستان واخان یک نوع پلنگ خالدار که در هیچ کشوری از جهان تا هنوز دیده نشده است یکی از این پلنگ ها به طور تصادفی توسط یک چوپان دستگر میگردد اما زمانی که به فیض اباد مرکز استان بدخشان انتقال داده میشود جهت تداوی به بیمارستان نیروی های جرمنی انتقال داده میشود ، نقطه جالب این است که روز بعد اش این نیرو ها به دولتمرادن بدخشان میگویند که پلنگ به طور ناگهانی مرد و جالبتر این است که مرده این حیوان را هم نشان نمی دهند دلتمردان ما از بدخشان تا مرکز در مقابل این کار نیروی های المانی مهر سکوت بر لب زده اند. شما خود قضاوت کنید که ایا این حیوان را به المان انتقال داده اند یا نه مانند این قضایا صد ها قضیه دیگر ی در استان بدخشان است که تا هنوز پرده ان برداشته نشده است.
الفت از استان بدخشان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است