متن کامل سخنان رییس جمهور ایران در جشن نوروز
اعتدال طبیعت بدون اعتدال سیاست بی فروغ است
نوروز فقط یک آیین نیست، میعادگاه فرهنگ هایی است که اعتدال ربیع را پاس می دارند و به تبعیت از طبیعت خود هم به اخلاق حسنه اعتدالی متخلق می شوند 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۵    ۱۳۹۳/۱/۷ کد خبر: 69028 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با استقبال رسمی محترم محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور و دیگر مقامهای دولتی برای شرکت در چهارمین دوره جشن جهانی نوروز وارد کابل شد.

پس از سخنرانی حامد کرزی، داکتر حسن روحانی طی سخنانی با تجلیل از نوروز و ایجاد حوزه تمدنی، تجاوز های شوروی و آمریکا را در افغانستان یکبار دیگر محکوم کرد و خواستار سرفرازی ملت ما گردید.

رییس جمهوری ایران با بیان اینکه نوروز یادگار مدنیتی رفیع و انسانی است و با تبریک این مناسبت به مقامات شرکت کننده در این مراسم و ملت افغانستان گفت: نوروز فقط یک آیین نیست ، میعادگاه فرهنگ هایی است که اعتدال ربیع را پاس می دارند و به تبعیت از طبیعت خود هم به اخلاق حسنه اعتدالی متخلق می شوند.

داکتر حسن روحانی نوروز را کهن ترین سنت تاریخ توصیف کرد که هرگز کهنه نمی شود و افزود: هر سال چنان به انتظار نوروز می نشینیم که گویی روزی نو و پدیده ای بی سابقه در راه است. به عنوان سران دولت هایی که بر سر سفره نوروز نشسته ایم باید به سنت ملت های خود و فرهنگ ایشان اقتدا کنیم یعنی اول به سنت غبارروبی از خانه ها از دولت های خود نیز غبارروبی کنیم و غبار قهر و کینه و کدورت را زدوده و پایه های آشتی و هم زیستی و هم دلی را تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین باید به شیوه نیاکان خود در دادن هدیه و عیدی به ملت های خود نیز عیدی دهیم و به هم نشینی ساده سران و رهبران اکتفا نکنیم.

محترم روحانی با اشاره به اینکه اگر چه این مراسم یک اجتماع فرهنگی است اما می توان آن را به پیوندی سیاسی و اقتصادی بدل کرد، گفت: می توانیم پایه گذار یک اتحاد جامع منطقه ای باشیم که توسعه و پیشرفت ملت ها هدف مشترک آن باشد و کیفیت زندگی در منطقه را ارتقا دهد.

داکتر روحانی در ادامه اظهار داشت: به سیرت نوروز که صورتش از نسیم بهاری خوش است راه و رسم اعتدال در پیش بگیریم که اعتدال یک شعار سیاسی محدود به یک شخص و کشور نیست ، اعتدال در فرهنگ و ادبیات منطقه نوروز ریشه ای تاریخی دارد.

رییس جمهوری ایران با بیان اینکه امروز ندای اعتدال گرایی که دعوت به صلح و عدالت نیز هست مورد اقبال جهانی قرار گرفته است، اضافه کرد: تصویب قطعنامه WAVE در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که مقابله جهانی با خشونت و افراطی گری را در دستور کار جامعه جهانی قرار داد، نشان روشن این رویکرد جهانی است و مایلم اینجا از همه ملت ها و دولت های نوروز دعوت کنم در تهیه و تدوین برنامه عمل برای این قطعنامه پیشگام شوند و به نام نوروز اعتدال و مقابله با افراطی گری را عیدانه مردمان خود قرار دهند.

داکتر روحانی با اشاره به اینکه اعتدال طبیعت بدون اعتدال سیاست بی فروغ است، تصریح کرد: نمی توان در منطقه ای که گروهی ولو اندک بر طبل جهل می کوبند و تخم خشم می کارند، از اعتدال گرایی سخن گفت، در حالی که افراط گرایی قربانی می گیرد. امروز در سرزمینی نوروز را پاس می داریم که در مقاطعی از تاریخ خود قربانی جهل و خشم و افراط بوده و در برابر انواع ایدئولوژی های افراطی از کمونیسم تا بنیادگرایی ایستاده و چون ققنوس هر بار سر از خاک بیرون آورده و استقلال خویش را احیا کرده و در موازنه ای ظریف میان فرهنگ ملی دینی و جدید ترکیب جمهوری اسلامی افغانستان را آفریده است.

رییس جمهور ایران تاکید کرد: به عنوان منتخبان و نمایندگان ملت های خود اعلام می کنیم که راهی جز اعتدال نیست و اعتدال نه فقط یک آیین تاریخی که یک راهبرد سیاسی و اجتماعی برای رشد توسعه و هم زیستی در جهان امروز است. مدعی هستیم که می توانیم بر اساس سنت نوروز و بر مبنای منافع متقابل تجربه ای بی نظیر از همکاری منطقه ای را سامان دهیم تا جهان از کنار جوامعی که تجربه تلخ فریاد افراط گرایان را شنیده است ، صدای اعتدال گرایان را هم بشنود.

وی همچنین گفت: می خواهیم نوروز را از صورت یک جشن به سیرتِ یک پیمان در آوریم پیمان اعتدالی همچون آغاز بهار که نوروز است؛ روز تازه است که در راه است. در همین افغانستان که امروز میزبان سخاوتمند جشن نوروزی ما است در طول چند دهه اخیر دو بار اشغال نیروهای بیگانه که بذر شوم خشونت و افراط را با خود به این سرزمین آورد، چه آسیب ها که به زندگی مردم و کشور وارد نکرد.
کشور من این هر دو هجوم را محکوم کرده و در هر دو مقطع به ملت بزرگ افغانستان کمک کرده و میلیون ها نفر را به عنوان مهمان در کشور خود پذیرفته است. به نام ملت ایران آرزو می کنم که صلح و اعتدال عیدانه مردم شریف افغانستان و همه مردمان منطقه نوروز باشد و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران در تحقق این آرزو از آنچه در توان دارم ، دریغ نخواهم کرد.

داکتر روحانی در پایان اظهار امیدواری کرد انتخاباتی که افغانستان در پیش رو دارد گامی دیگر در جهت آرامش و پیشرفت برای این سرزمین و بخشی از عیدانه امسال باشد.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سخنرانی مودبانه و عالمانه و با نطق عالی انجام دادید- ولی کرزی / با اختراع یک شعر اوغانی به اصطلاح هفتصد ساله ؟؟؟؟که گویا شاعر تازه کشف شده مانند پته خزانه در غزنی و غور وهلمند زنده گی ؟؟؟ داشته -بازهم خود و زبان خود را حقیر ساخت.

>>>   بسیارغرا وشیوا وعالمانه سخنراین کردند.
پشت بسیاری ازمطالب ایراد شده توسط پریزدنت ایران حسن روحانی برای کشورهای شرکت کننده درجشن گپ وپیام نهفته بود.
بیخود نیست که ایرانیان ادم های باهوش هستند وبا این همه تحریم که شده اند باز روی پای خود استقامت کرده وبا کنترل اوضاع سوریه کشور خود را هم اداره می کنند.
واقعا متاسف شدم بابت سخنرانی کرزی

>>>   این می طلبد که مردم افغانستان در انتخابات پیش رو کسی را انتخاب کنند که حرف زدن، اندیشیدن را خوب بلد باشد و در هر زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد. و بهترین تحلیل را از این چنین مناسبات به نمایش بگذارد.
غ ع از قم

>>>   درود بر دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است