تغییر زبان خیانت است یا ایجاد اصلاحات؟!
شواهد نشان می دهد که طرح ریزی نظام آموزشی کشور از پایه های ابتدایی تا دانشگاهی، امسال به گونه ای انجام شده که طی چند سال اخیر ناخودآگاه فارسی از زبان آموزشی حذف خواهد شد، زبان پشتو گسترش خواهد یافت و سرانجام زبان انگلیسی فراگیر و سراسری خواهد گردید 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۱    ۱۳۹۱/۱۲/۹ کد خبر: 48623 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpapaer)، خبرهای موثق از وزارت معارف و تحصیلات عالی حاکی از آن است که مقامات وزارتخانه هایی که امر آموزش را عهده دار هستند، در تلاش می باشند تا طی سالهای آینده زبان انگلیسی را جایگزین زبان فارسی نمایند.

آغاز این پروژه از ماه سرطان رقم خورد که جناب کرزی مدعی شد: زبان آموزشی در دانشکده های مهندسی و پزشکی باید انگلیسی باشد. چرا که عامل عدم رشد اقتصادی ما این است که تحصیلات در رشته‌های مهم به زبانی می باشد که به دست آوردن کتاب آن آسان نیست. لذا صلاح را بر آن دیدیم که زین پس آموزش در این رشته ها به زبان انگلیسی باشد. او از کشورهای هند و پاکستان به عنوان مثال یاد کرد و گفت که این کشورها به دلیل آموزش به زبان انگلیسی نسبت به افغانستان پیشرفت کرده‌اند.

آن زمان بسیاری این حرف رییس جمهور را نسنجیده قلمداد کردند: چرا که ترجمه کتابها کار چندان سختی نیست و روشن است که اگر هندیها به جای رسیدند نه به خاطر کتب انگلیسی بوده، بلکه حاصل تلاش آنهاست. از طرفی معتبرترین کتب طب غربیها، از ترجمه کتب دانشمندان اسلامی است که بعضا به زبان فارسی می باشد، حال ما بیاییم بخاطر نبودن کتاب، به جای تهیه ترجمه آن، زبان دانشگاهی خود را تغییر دهیم!!!

هرچند باید گفت: ما مخالف آموزش زبان انگلیسی نیستیم ولی نه به این بها که زبان مادری مردم فدا شود. زیرا می دانیم این شروع یک طرح بزرگ است که غربیها آنرا به گوش مقامات ما زمزمه کردند تا ما نیز مانند هند مثل غربیها سخن بگوییم و پیشینه تاریخی فرهنگی خود را فراموش کنیم.

فراگیر شدن زبان انگلیسی و جایگزین شدن آن به جای زبان فارسی و محلی، حاصل استعمار پیر انگلستان بود. مقامات آن زمان هند هم مانند مقامات امروز افغانستان فکر می کردند که برای پیشرفت باید همرنگ غربیها شد، در صورتی که ایران نمونه بارزی از پیشرفت در علوم مختلف روز است، بدون اینکه زبان تدریسش فرقی کرده باشد.

اما این بار ردی از انگلیس‌ها به صورت علنی دیده نمی‌شود و گروهی که در این میان بر روند چنین تصمیماتی از سوی برخی مقامات دولتی افغانستان تاثیر دارند، آمریکایی‌ها هستند و کارکرد و برنامه‌ریزی فرهنگی نیروهای آمریکایی در خاک ما امروز بسیار پررنگ ‌تر از برنامه‌های نظامی و امنیتی آنان است و آن چیزی که امروز هدف اصلی آماج آنان قرار گرفته هویت و باور مردم افغانستان است نه خاک و خشخاش.

اگر دیروز بریتانیا با زور اسلحه و علی‌رغم میل باطنی مردم هند توانست یکی از مهمترین مولفه‌های فرهنگی را از تاریخ هند پاک کند، امروز استعمار نو دیگر نمی‌تواند با همان رویه به خواسته‌هایش برسد. امروز بهانه‌های دیگری همچون نبود منابع درسی به زبان فارسی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به گوش می‌رسد. بهانه‌ای جدید برای حذف زبان فارسی از میان قشر تحصیلکرده افغانستان که چند سال بعد از سیاستگذاران اصلی کشور به شمار می‌آیند.

اوج نگرانی زمانی حاصل می شود که بدانید وزیران معارف و تحصیلات عالی عهده دار اجرایی شدن این طرح گردیده اند. شواهد نشان می دهد که طرح ریزی نظام آموزشی کشور از پایه های ابتدایی تا دانشگاهی، امسال به گونه ای انجام شده که طی چند سال اخیر ناخودآگاه فارسی از زبان آموزشی حذف خواهد شد، زبان پشتو گسترش خواهد یافت و سرانجام زبان انگلیسی فراگیر و سراسری خواهد گردید.

یعنی افغانستان می شود یک کشور غرب زده. از فرهنگ و پوشش مردم گرفته تا نحوه حکومت داری و سیاستمداری. اکنون هم که به زبان تاخته اند. همه این کارها را غرب انجام می دهد تا اگر فردا رقص زن برابر مردم نامحرم علنی شد، فرهنگ برهنگی اجباری شد، حلال خدا حرام و حرام خدا حلال شد و ... مردم از قبل آمادگی این تغییرات را داشته باشند!

و همه اینها به همت والای مقامات ارگ نشین کابل صورت می گیرد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   با سلام،
ایران پیشرفته که در جایگاه 13 دنیا و اول خاور میانه از لحاظ سیستم رتبه بندی سازمان استانداردهای آمریکا آی اس آی قرار گرفته زبان فارسی را دارد،
تمام کتب مورد نیاز دوران کارشناسی یا لیسانس در ایران ترجمه شده است و ده میلیون دانشجو در ایران از آن استفاده می کنند، اما از کارشناسی به بالاتر ما باید زبان انگلیسی را در دانشگاه های ایران بخوانیم، البته در آن مقطع هم بعضی کتب ترجمه ای وجود دارد، این آقا به کشور و زبان فارسی به مولانای بزرگ به دهلوی و به تمام تاریخ افغانستان در حال ظلم است از همی الان در حال آسمیله کردن شما هستند، یعنی در حال آدرس غلط دادن به شما هستند تا گذشته با شکوه تان را فراموش کنید و به شما بگوین شما همان مردم جنگ زده ای هستید که زبانی پسرو داشتید ما آمدیم و شما را به تمدن بردیم و بنا بر سیاستهای خودشان شما را کشوری مصرف گرا بار بیاورند این حقه استعمار پیر است و تسلیم آن نشوید.
دانشجوی کابلی در ایران

>>>   اول جسم ها را می کشند سپس هویت و روح بلند مردم افغانستان را، که... این افغان ها می ارزد به میلیاردرهای غربی زنده باد افغانستان زنده باد تاجیکستان و زنده باد زبان فارسی و افتخاراتش

>>>   جناب نویسنده هدف از این مقاله غیر از دامن زدن اختلافات زبانی چیزی بیشتر به نظر نه میاید. ما میتوانیم که سیستم درس خود را در سه زبان پشتو، دری و انګلیسی عیار ساخته تا همه افغانها به این سه زبان اشنایی کامل داشته باشند چنانچه در بیسیاری ممالک اورپایی حتی ۴ و ۵ زبان را تا ختم دوره مکتب میاموزند

>>>   ضرور است که هر سه زبان، پشتو، دری و انګلیسی را همه افغانها بدانند
مبارز از قندهار

>>>   ملت عزيز اين را بايد بدانيد كه هركس درافغانستان اريائي باشد يعني بيش از 200 سال الي 8000 هشت هزارسال ابا و اجداداش در افغانستان زنگي كرده باشد زبان فارسي مربوط انها است نه مربوط كساني كه امده گي هستند دراين اواخر يعني زبان فارسي زبان بيشتر مليت هاي افغانستان است چون ملت اريا متشكل از اقوام بود وزبان فارسي 700 سال زبان بين الملي دنيابوده است وچندين كشور تحت قلمرو فارسيان بوده. كه شواهد درست كمله ( استان ) است درفارسي ستان جاي محل را ميگويد مانند قبرستان بيمارستان كودكستان حال هرقدر كشوري كه با استان اسمش ختم ميشود تحت قلمرو اريا وزبانش فارسي بوده مانند افغانستان - هندستان - پاكستان- تاجكستان- ازبكستان -ارمنستان-گورجستان-تركمنستان- و غيره

>>>   اگر زيباست پارسي درست است يا فارسي؟ كدام يك از علوم معاصر است كه بزبان فارسي باشد؟‌ تا كسيكه غير از فارسي اگر ديگر زبان بلد نيست از ان مستفيد شود. اينكه ميگويند فرهنگ مجموعه دست آوردهاي مادي و معنوي يك ملت را گويند اين تعريف درست است؟ اگر درست است فرهنگ ما چه است؟مواد مخدر فساد جنگ

>>>   اريانا
پادشاهان نام دارش است:
يما جمشيد- شاه جهان- كه قبرش بنام تاج محل در هندوستان است و بابرشاه- سلطان محمود غزنوي-سلطان غوث الدين و صدها پادشاه گم نام ديگر
شخصيت هاي فارس: مولانا جلال الدين محمد بلخي- ابومسلم خراساني- ابو علي سينا بلخي-حكيم سنائي- بي دل- و هزاران شاهر نامدار ديگر بيرون مرزي مانندحافظ شيرازي- سعدي و غيره و غيره كه مليون ها كنج و كتاب علمي گوهر بار از اين ها ماننده براي فارسي زبانان خوشبخت
دين توسط ابومسلم خراساني به كشور ما امد
علم دين توسط مولانامحمدبلخي عزيز
علم طب توسط ابوعلي سينا عزيز
علم عرفان وخدا شناسي توسط بي دل
اسم ديگرهايش را از انترنت جستجو كنيد

>>>   " که طی چند سال اخیر ناخودآگاه فارسی از زبان آموزشی حذف خواهد شد، زبان پشتو گسترش خواهد یافت و سرانجام زبان انگلیسی فراگیر و سراسری خواهد گردید."من به این نظرتان موافق نیستم. زیرا خیلی افراطی و بدبینانه ست. در تمام دانشگاه های جهان زبان انگلیسی بخش مهم در آموزش مطالب علمی را تشکیل میدهد. اما در هیچ یک از ممالک زبان مادری شان مهؤ و نابود نشده است.خواهش میکنم از کاه کوه نسازید.
نادر

>>>   دوستان!
اگر به پا نخیزیم و اگر به قبیله گرایان و دوشمنان علم و فرهنگ ایستادگی ننمایم یقینآ موفق خواهند بودند. باید در برابر توطعه های ایشان هوشیاران مبارزه نمود.
آرزو

>>>   افراد کوته بین همیش ظاهر قضیه را می بینند.کاری را که کرزی امروز می کند ترکیه سالها پیش کرد.ببینیم نتیجه چه شد.
کمال آتاترک خیال می کرد اگر حجاب از زنان ترکیه بردارد و لباس مردان را غربی کند و خط ترکیه را لاتینی کند ترکیه پیشرفته میشود.کمال آتاترک آنقدر سواد نداشت که بفهمد پیشرفت مادی با توجه به دانش و صنعت و بتدریج بدست می آید.حالا بعد از گذشت بیش از 80 سال از اقدامات ضداسلامی آتاترک آیا ترکیه کشوری پیشرفته است یا غلام عاجز و ذلیل امریکا و اسرائیل و انگلیس که هر کار آنها بگویند باید انجام بدهد و از خود اختیاری ندارد.البته رنگ و لعاب غربی گرفته ولی شیفتگان ترکیه که تحت تاثیر گپهای معلمان مدارس افغان-ترک استند به چند سوال ساده جواب بدهند:
1- آیا ترکیه صنعتی شده و مثلا کشتی و قطار و زیر دریایی میسازد یا همه اینها را از خارج و بیشتر از آلمان و امریکا می خرد؟
2-آیا ترکیه به فضا دسترسی دارد و موشک و ماهواره میسازد و به فضا پرتاب می کند یا ماهواره "ترک ست" را خارجیها برایش میسازند و پرتاب می کنند؟
3-آیا علوم ترکیه پیشرفت کرده و مثلا با علم دارو سازی داروهای لازم را میسازد یا از خارج وارد می کند؟
4-آیا علم فیزیک ترکیه پیشرفته است و فیزیکدانان برجسته دارد؟ نیروگاههای اتمی و تاسیسات اتمی ترکیه کجاست؟ میدانیم که اینها در ترکیه وجود ندارد.
5-آیا ارتش ترکیه ملی و مقتدر است یا وابسته و غلام امریکا؟
6-آیا ترکیه عضو ناتو است یا نیست؟
7-آیا پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه در اختیار هواپیماهای جنگی امریکا و ناتو است یا نیست؟
8-بم های اتمی که امریکا در اینجرلیک نگهداری میکند برای انداختن بالای کدام شهرهای مسلمین است؟
9-آیا دکان مشروب فروشی و عشرتکده در ترکیه به اصطلاح اسلامی مجاز است و به وفور موجود است یا نه؟
10-آیا فرهنگ در ترکیه پیشرفت کرده و فلمها و سریالهای پاک و مفید ساخته میشود یا نه؟ البت ما هر روز سریالهای ترکی را می بینیم و میدانیم چه خبر است.
موارد بسیار دیگر را میشود نوشته کرد.آقای کرزی که بعد از 80 سال دوان دوان عقب کمال آتاترک روان است اینها را ببیند و به عاقبت کار فکر کند.او دو انتخاب دارد یا الگوی ترکی و ظاهرسازی غربی یا الگوی همسایه واقعا مسلمان ترکیه که هم کشتی اقیانوس پیمای 200 متری میسازد و هم سالی 4 فروند زیر دریایی و هم انواع موشک و هواپیما و هم ماهواره و شادی (میمون) به فضا پرتاب می کند و هم تاسیسات اتمی پیشرفته دارد (که خبرگزاری های شیاد غربی آنها را به بم اتمی ربط میدهند ) و هم فلمها و سریالهای اسلامی میسازد و هزار کار دیگر.انتخاب با کرزی است .از قدیم گفته اند : صلاح مملکت خویش خسروان دانند.مبادا که نسل آینده رئیس جمهور را بد بگویند همانطور که نسل جوان و مسلمان امروز ترکیه خیانت کمال آتاترک را بر او نمی بخشند.
مهاجر

>>>   این گپ های که مقامات میزند هیچ امکان پذیر نیست و هیچ وقت ما نمیمانیم که همه انجام شود اگر در حققت همین طور باشد

>>>   ... به کرزی و تیمش،... خدا بر کسانی که میخواهند افغانستان را پارچه پارچه بسازند

>>>   برادر که منافقت بین اقوام را رشته خود گرفتی. گپهای تان به حقیقت هیچ سر نمیزند. اکثریت مکتب ها افغانستان بزبان فارسی است و منحیث افغان تاجک چشم کوری نکرده حالا زبان پشتو به کمک ضرورت دارد تا گم نشود.

>>>   ای کرزی ای نابغه پشتون هم خط ما و هم زبان ما را انگلیسی فرما! چرا از دانشگاه؟ از صنف اول مکتب شروع کن تا ما زودتر پیشرفته شویم! فقط اینقدر مانده!
Khaloo!

>>>   شده مثل صد سال قبل ایران که فک می کردن اگه لباس غربی شه ما به پیشرفت می رسیم. اما پیشرفت نه با تغییر لباس انجام می شه و نه با تغییر زبان و الفبا و یا دین. پیشرفت با خود باوری و همت بدست میاد.از گذشته ایران درس نگرفتن؟ تاریخ همیشه در حال تکرار شدنه اما عقلا از اون درس می گیرن و انسان های... خطا ها رو دوباره تکرار می کنن. در حال حاضر پیشرفت علمی ایران توی منطقه اوله و از ترکیه هم بالاتر.اما زبان رو تغییر ندادن. توی دنیا هم رتبه علمی ایران چیزی تا تک رقمی شدن فاصله نداره. و رتبه 12 یا 13 رو توی جهان داره یا یه همچین چیزی. آب رفته به جوی بر نمی گرده. نذارین این کار رو بکنن که اگه خشت اول کج گذاشته شه دیوار تا آخرش کج می ره و بعد افسوس می خورین که چرا. اینها رو به عنوان یه دوست گفتم...
موفق باشید.
آتوسا - ایران

>>>   از این مردم بعید نیست هر کار از دست شان میاید. وطن فروشی و فرهنگ فروشی خو شاخ و دم ندارد. از بیسوادها وطن فروشی و فرهنگ فروش بشنوید
رامین

>>>   هموطنان عزیز! همه پدیده ها در جهان در حالت نسبی قرار دارد یعنی هیچ چیزی نیست که کاملا خوب یا کاملا بد باشد. ندانستن لسان انگلیسی که در عصر حاضر لسان جهانی است برای ما زمانی رنج دهنده است که منحیث یک داکتر یا انجنیر یا کارمند دولت در سیمینارهای بین المللی در کشورهای بیرونی یا سفرهای رسمی یا غیر رسمی میرویم میبینیم که هر کسی که از هر کشور غیر انگلیسی زبان در انجا اشتراک کرده چگونه با یک زبان مشترک با هم بخوبی سخن میزند و حل مطلب میکند اما افغان ما کسانیکه زبان انگلیسی را نمیدانیم با آنکه در مسلک خود ورزیده هم استیم از موضوعات مطرح شده چیزی برداشت نمیکنیم و ضرورت به ترجمان پیدا میکنیم و با آنکه منابع زیادی در سفرهای خارجی کارمندان بلند رتبه بخصوص مشاورین وزارت خانه ها بمصرف میرسد اما دستآورد بسیار ناچیز داشته است. ما شاهد استیم که یکتعداد اشخاص افغان که از کشورهای بیرو نی آمده و بدون کدام دانش و تخصص در پستهای بلند مشاوریت کار میکنند با معاشات بسیار بلند اما صرف انگلیسی میدانند و بس درحالیکه در داخل کشور افراد با دانش و متخصص استند که به مراتب ازین مشاورین مستعدتر اند اما چون لسان انگلیسی را بدرستی و روان نمیدانند استخدام نمیشوند پس دانستن این زبان و آموختن آن در جریان تحصیل هیچ زیانی به فرهنگ و زبان ملی و پر افتخار دری ما نمیرساند بلکه مشکلات زیاد ما را خل میکند و ما را موقع میدهد تا مسایل علمی را از آن زبان به زبانهای ملی خویش ترجمه ور به دسترس مردم خود قرار دهیم

>>>   نابودی زبان فارسی را در خواب ببینند. زبانی که به قدمت افتخارات این کشور است به این سادگی ها از بین نخواهد رفت.

>>>   در یک جامعه دموکراتیک مردم با زبانها و لهجه ها و کلتور متفاوت زندگی میکنند. ما نمیتوانیم مردم را وادار بسازیم که به کدام زبان و لهجه حرف بزنند و دارای کدام دین و کلتور باشند. نظر به قانون یک فرد تا زمانی آزاد است که آزادی دیگران را سلب ننماید. پیشرفت و نمدن در اثر آزادی و رنسانس بمیان آمده است، نه توسط جبر و وادار ساختن مردم.

>>>   زبان فارسی دارای قدامت تاریخ و پیشینه است در اکثر نقاط جهان مورد استعمال داشت امروز هم در 128 کشور جهان تدریس میشود زمانی سرود ملی پاکستان هم فارسی بود در کشور پهناور هند هم مروج و رسمی بود آثار علمی و تاریخی زیاد دارد. در وطن ماه هم وسیعا اکثریت مطلق به این زبان تحریر و تکلم میشود. در شهر های افغانستان برعلاوه تاجک ها, ازبک ها, هزاره ها, ترکمن ها, پشهئی ها, بلوچها و حتا پشتون های شهر نشین هم به فارسی صحبت میکنند در دوایر رسمی, محاکم عدلی و نهاد های قضایی, مکاتب و دانشگاها یا پوهنتون ها, مطبوعات, جراید و روزنامه ها و مجلات, در تجارت و داد و ستد زبان مروج و مسلط است در زمان نادر خان هم پشتو اجباری شد ولی ناکام ماند محمد گل مهمند هم ناکام شد. حنیف اتمر هم ناکام شد فاروق وردک همچنان. مردم نمیخواهد تحمیل به زور ناممکن است
عبید.

>>>   آقای مهاجر!
کشور ترکیه امروز یکی از ممالک پیشرفته و دارای اقتصاد وسیع و پایه های مستحکم اجتماعی و صنعتی میباشد که همه اش را مرحون تلاش های دست و پاگیر کمال آتا ترک دانست...ما ضرورت داریم تا بدون هر نوع حرف های احساساتی، شعار گونه و میان تهی راه که مبتنی بر پایه های عقل و منطق استوار باشد اختیار نمایئم.
احمد

>>>   از وریر مانند به اصطلاح دکتر (یعنی با اسناد جعلی) فاروق خان وردک دیگه انتظاری نمیرفت چون او تحصیل کرده نیست که علم بداند و دانش داشته باشد. از ادمهای مانند وی همین انتظارات را باید داشت که برای قوم و زبان و مذهب خود کار میکنند. هر قدر امکاناتی که بدست بیاورند به نفع زبان و قوم و قبیله و مذهب خود استفاده میکنند نه به جهت یکپارچه سازی ملیت ها که ضرورت مبرم و نیاز مهم امروز و فردا و هر وقت دیگر است. ولی من وعده میدهم که این تلاشها فقط یک قوم و یک زبان را بدنام تر میسازد تا پشتونیزه کردن!!!
عارف کابل

>>>   مشكل بنده اين است كه بدون تعصب بگويم آموختن ليسانى انگليسى ساده تر از زبانى پشتو است و چيز فهم هاى برادرانى پشتون هيچ اين زبان را رشدى فرهنگى ندادند مثلا وزير تجارت در پشتو ميگويند د سوداگرى وزير. و يا به يكى از وزراء پشتون هاى پاكستان ميگويند وزير پطرول اين كلمات در عصرى امروز خيلى كهنه است بر عكس فارسى زبانان مطابق عصرى نوين فرهنگ و زبانى خود را إصلاح و آنچه كه گذشته آرشيف ميكنند تنها مردى كه...در پيشرفت پشتون ها انجام داده كرزى و خانواده كرزى است كه حتى پشتون را نگذاشت يك روز از غم سر بلند كنند و به زندگى عادى شوند طالبان كه هويت پشتون را به باد دادند.
ممتاز از كابل

>>>   داکتر فاروق وردک متخصص نیست بلکه با اسناد تقلبی که از پاکستان برایش جعل نموده استفاده مینماید او از جمله داکتران ماشینی است... ګناهش نیست وردکی است. به همه ملت ما معلوم است... باید بداند که این چنین کارهای نادرست عواقب درست به دنبال نخواهد داشت. اولا شما کوشش کنید که زبانتان را فرهنګی بسازید بعدا با لسان شیرین دری به مقایسه بګذارید.امیدوارم که اینها را این ناوزیر قبیله ګرا بخواند و پند بګیرد. دیګرانشان که کمی بارشان در جای دکه میخورد بار دوم احتیاط میکنند اما این... عقل ندارد و شعورش نیز نارسایی میکند. تا بداند که در حال انجام چه کار نادرستی که در این شریط خطیر ملت ما را پارچه پارچه مینماید.

>>>   به مسئولین افغانستان که غلام حلقه به گوش چند کشور انگلیسی زبان غربی یعنی انگلیس و امریکا و استرالیا شده اند خبر بدید که آی غلام!!...چین دارند در اقتصاد و علم جای آنها را می گیرد...پس بعد از آموزش زبان انگلیسی باید دوباره از اول آموزش زبان چینی بزاری!! و احتمالا کشوری دیگر جای چین را خواهد گرفت....
و این قصه سر دراز دارد...

>>>   در ترکیه زبان کاملا ترکی هست و الفبای نوشتن تغییر کرده نه زیان حرف زدن که همان ترکی هست و اتفاقآ 100 برابر مردم افغانستان پاکستان و ایران و اعراب روی حرف زدن به زبان ترکی تعصب دارن..دلیل تمام پیشرفت های ترکیه هم تعصب شدید به ملیت هویت تاریخ و زبان ترکی در این کشور هست... طوری که خود ترک های ترکیه می گویند در ترکیه 1 پارسی زبان عرب زبان و..نیست ولی در تمام کشورهای همسایه ترکیه میلیون ها ترک زبان هست... الآن حتی 20 ملیون کرد ترکیه که در اصل بخش کرد نشین 300 سال پیش ایران بودند که زمان حمله عثمانی یا ترکیه امروزی به ایران از این کشور جدا شدند...مجبور هستند به ترکی بنویسند و فقط به کردی حرف بزنند حقیقت پشت ابر نمی ماند... بدرود

>>>   پاکستان و زبان پشتو در کدام بخش از زبان پارسی و ایران جلوتر است؟
در علم که ایران با زبان پارسی بالاترین رشد علمی ISIجهان در سال 2012 را داشت...پاکستان جز 20کشور اول جهان هم نبود همین الآن پاکستانی ها از ایران تقاضای همکاری های علمی برای پیشرفت خودشان می کنند در هنر و ادبیات هم که اصلا در خود پاکستان هم به اقبال لاهوری شعار پاکستانی پارسی زبان افتخار می کنند
از خواب غلفت 200 ساله بیدار شید خود هندی ها و پاکستانی ها زمانی که در اوج تمدن بودن زبانشان پارسی بود...اصلا زبان پارسی را هندی ها اختراع کردن و بعد از طریق پاکستان وارد افغانستان و ایران شد ولی در دوران استعمارگری انگلستان در هند و پاکستان موفق به نابودی زبان پارسی شدند در افغانستان و ایران شکست خوردند یک مشت نژاد پرست... پارسی ستیز 200 ساله افغانستان رو با این تفکرات رادیکال و قوم گرایانه شان ویرانه کرده اند...

>>>   پی افکندم از نظم کاخی بلند
که از باد و باران نیابد گزند
بسی رنج بردم در این سال سی
عجم زنده کـردم بدیــن پــــارسی
کرزی می خواهد این را از بین ببرد؟

>>>   دوست عزيزم. شاه جهان، بابرشاه، سلطان حسين غزنوي تورك بودند و تاج محل را توركها ساخته در هند امپراتوري كه در هند بود امپراتوري تورك ياني مربوط به بابرشاه كه تورك بود بهتر است به معلومات كافي حاصل كن بعدأ بنوس
اقاي رنجبر از كابل

>>>   آموختن زبان انگلیسی در شرایط فعلی خیلی حتمی است چون زبان قبول شده بین المللی سیاست و دانش امروزی است۰ پرورش و اصلاح زبان پشتو یا پختو هم کاری خوبی است، حق آنها میباشد، و همچنان شدیداً به آن ضرورت است۰ اما همه اینها بقیمت زبان فارسی و بشکل فارسی ستیزی نباید صورت بگیرد۰ فارسی زبانان در هر جائی که هستند حق دارند در معیاری ساختن و به روز ساختن زبان مشترک خود به صورت مشترک با هم کار کنند۰ هیچ کس زیر هیچ عنوانی حق اعتراض را ندارد۰
ف۰کابلی

>>>   با عرض سلام. فکر خوبی است. در خانه و بازار و کوچه و...(تا کلاس ششم) بکارگیری زبان مادری بعدآ بکارگیری زبان انگلیسی. البته فراموش نشود که زبان(هر زبانیکه باشد)کل فرهنگ نمیباشد و نه برعکس. فرهنگ و دین مان را اگر بخواهیم میتوانیم تحت هر شرائطی حفظ کنیم. طالبان زبان انگلیسی بلد نیستند ولی عملکردشان کاملا انگلیسی است ولی ما میتوانیم انگلیسی بلد باشیم ولی عملکردمان ملی و انسانی باشد.

>>>   بهترین راه برای اقوام دیگر این کشور تجزیه است۰ باهم متحد شوند و خودشان را از شر اینها رها کنند۰ بگذارید تا که هستند با هم بجنگند، به جنگها و کشتارهای خود افتخار کنند، و به انتقام جویی و کینه توزیهای خود ادامه بدهند، و چون فرهنگ و زبان ضعییف دارند با فرهنگ و زبان مشترک دیگران هم بجنگند۰ اما جدا از ما و از فرهنگ و زبان ما که اصل این ملک را تشکیل میدهد۰

>>>   به مجردیکه نام یک کلمه ساده فارسی «دانشگاه» را میشنوند ضرورت به... پیدا میکنند۰ آخر چرا ما نتوانیم از کلمات موجود در زبان خود استفاده کنیم؟
ازین به بعد من کوشش میکنم که همیشه از کلمات مثل دانشگاه استفاده کنم تاکه زهره این کوردلان تنگنظر جابجا بکفد۰
آهنگر

>>>   از کرزی و تیم... تا طالب و باند نوکر پاکستانی همه آنها دیگر آبرو برایشان نمانده۰ما به یک تغییر ضرورت داریم۰اقوام غیر پشتون که اکثریت ساکننین این مملکت را میسازند باید متفق شوند و به این قبیله سالاری که بجز جهل و عقبگرائی و خیانت چیزی دیگری به ارمغان نیاوردند برای همیشه خاتمه بدهند۰
آسمائی

>>>   از نویسنده محترم تشکر میکنیم۰ هدف از این سیاست های دولتی بالاتر از دامن زدن اختلافات زبانی بوده چون آنها در پی محو کردن کامل یک فرهنگ و یک زبان خاص که درین دیار اصلیترین و سابقه ترین ریشه را دارد میباشند۰ به امید خدا موفق نمیشوند۰ آگاه باشید و در مقابل این فاشیستان به جرعت و آواز بلند اعتراض کنید۰

>>>   اوه برادر وارخطا نشوید، هیچ زبان در دنیا نابود نمی شود نه شده است. در افغانستان هم دری زنده است، هم فارسی زنده است و هم بخواهیم یا نخواهیم زبان پشتو گسترش پیدا می کند و خوب است پیشرفت نماید و هم زبان انگلیسی که زبان غنی و علمی می باشد، پیشرفت و گسترش خواهد یافت. هیچ تفاوت نمی کند. دعا کنید که اقتصاد ما نیز پیشرفت نماید تا به پای خود ایستاده شویم. ده زبان دیگر هم اگر پیشرفت نماید، هیچ تفاوت نمی کنید. دور اندیش و علمی فکر بکنید.
یما جمشیدی مزارشریف

>>>   هر که مهر میهن را در دل میپروراند و سایه خرد با اوست، در پاسخ برای این دزدان فرهنگی، در برابر هر واژه پشتو و عربی که برای از میان برداشتن زبان والا و شیرین پارسی در این زبان گت شده است، هزار واژه پارسی باید که نوشت! ای پارسی زبان!!! شیر مادر برایت زهر باد اگر در برابر ستیز این دزدان بیگانه که بر سر تخت فرمانروایی سرزمین تو نشسته اند و کمر بسته اند برای سرنگونی تو، خاموش بنشینی!!! ننگ کن! بیدار شو! دور کن سایه این خواب خفته را ز سر! تا به کی شوله خوردن و پرده کردن! تا به کی این همه رسوایی!!!

>>>   زبان شرین فارسی جای خود را دارد هیج زبان دیگر نمیتواند جای ان را بگیرد ولو تمام پوهنتونهای افغانستان به زبان انگلیس شود اما نباید فراموش کرد که لازم است بعضی تغیرات را در سیستم تحصیلی افغانستان اورد حالا اینکه این سیستم با کشورهای غربی یا شرقی ارتباط دارد مطرح نست مهم این است که چیگونه بر مشکلات غالب گردیم مطرع است باید قابول کنیم که بمراتب سیستم های تحصیلی کشورها خارجی نسبت به افغانستان بهتر است چون در افغانستان 12 سال متعلم مصروف به تحصیل است 50 فیصد دوره تعلیمی شاگردان برای حفظ کردن میخانیکی جغرافیه بیولوجی و غیره صرف میشود در حالیکی در کشورهای دیگر مانند کشور قزاقستان شاگردان مجبور نستند 12 سال وقتی خود را صرف میخانیکی مضامین نمایند که رشته انها نست از صنفهای پاین رشته بندی مشود ارگانهای تحصیلی تمام سعی کوشش خود را بالای کاری علمی شاگردان اختصاص میدهد چیزی که در افغانستا به ان ازش داده نمیشود.

>>>   امیدوارم هر زبانی را که می خواهند ترویج دهند، ترویج دهند فقط خدا کند پشتو از بین برود، واقعا زبان بی خودی است که نصفش از دری گرفته شده و نصف آن هم از زبانهای دیگری مثل اردو.

>>>   کشور افتابی زیبا دوست داشتنی بنام افغانستان با داشتن اقوام قبایل متعدد باشندگان غیور و با دیانت ان به زبانهای شیرین و دلپزیری صحبت مینمایند که هر کدام خوبی های خاص خود را دارد و در شهرهای مختلف قراه قصبات اطراف اکناف افغانستان تکلم بیکی از زبانها صورت میگیرد و اکثریت مردم افغانستان بین خود هیچ مشکلی ندارند و نباید هم داشته باشند زیرا همه با هم برادر و در یک خانه مشترک زنگی مینمایند صرف نظر از اینکه به کدام لسانی صحبت میکنند دارای بسا ارزش های مادی و معنوی و داشته های مشترک هستند متاسفانه موقعیت جغرافیایی کشور ما که در منطقه حساسی قرار دارد بیرونیها به بخاطر اهداف مورد نظرخود و بدست اوردن منافع شان یگانه کاری که کردند همانا تفوق طلبی و برتر بینی را دامن زدند که نتیجه ان هم همین است که می بینیم عده زیادی از باشندگان کشور ما نسبت نبود مکتب مدرسه با وجود اینکه ملت با استعدادی داریم از نعمت سواد محروم نگاه داشته شده اند حتی خواندن و نوشتن به لسان مادری خود را هم نمیدانند چه رسد به لسان لهجه بیگانه اگر چند اصطلاحی که نزدیک بیکی از لسان های کشور بنا به هر دلیلی داخل یکی از لسانها شده باشد و در صورت که ضرورت به ان نباشد میشود از راه قانونی و شخصیت های که در حیطه صلاحیت کاری شان میباشد جلوگیری از نشران صورت گیرد اقدام بجا وخیلی ها مفید است اما اگر اهداف و مقاصد دیگری در این کار نهفته باشد در ان صورت حساب مملکت خویش خسروان دانند سرفراز نام نیک همیش جاودان و سربلندی سرفرازی ماندگاری درد و جهان نصیب کسانی و مخصوصا نصیب ان عده شخصیتهای موثر و تاثیر گزار کشور خواهد بود که با سعی و تلاش همیشگی و شباروزی خود قلبا و عملا در رفع کین کدورتیکه در بین ملیتهای مختلف با هم برادر ما دیگران پاشیده اند بکوشد جاودان ماندگاران عده شخصیتهای کشور خواهند بود که بخاطر نظم نظام اسایش ارامش حاکمیت عدل عدالت در کشور بکوشند برگترین افتخار را انهای نصیب خواهند شد که به فکر پیشرفت طرقی تعالی کشور باشندگان و پیشرفت غنامندی تمام لسان ها کشور خود باشد بر عکس ان جفای بزرگ در حق هم نوعان و عقب مانی کشور را درپی خواهد داشت...

>>>   زبان فارسی زبان رسمی ایران است و با همین زبان به این افتخارات رسیده است امید است همزبانان ما در افغانستان به این نکته توجه داشته باشند.
احمد از قم

>>>   در جلسه کابینه آقاي كرزي روز دوشنبه 7حوت 1391 تصمیم گرفته شده که به زبان اصیل دری در رسانه ها صحبت نشود یعنی ازکلمات(دانشگاه – دادگاه - دادستانی) استفاده نگردد. در حاليكه واژه دانشگاه [ ن ِ ] (اِ مرکب ) دانشگه . محل دانش . جای دانش . جای علم . اصطلاحاً مؤسسه ای که تعلیم درجات عالیه ٔ علوم و فنون و ادبیات و فلسفه و هنر است.معني دوم اين واژه، جای دانش ، محل تعلیم و تعلم دانش . 2 - مؤسسة علمی وسیع شامل چند دانشکده و مؤسسه ميباشد. واژه دادگاه. (اِ مرکب ) محکمه. دارالعدل . جای انصاف . (آنندراج ). دادگه . آنجا که بدادمظلومان رسند. آنجا که حق از باطل تمیز دهند و مظلوم از ظالم بیرون آر است. واژه دوم دادگاه، 1 - محل دادرسی . 2 - اداره ای داد گستری که به دادخواست ها رسیدگی می شود، محکمه ، عدالتخانه است .
زبان دري و يا واژه دري منسوب به دربار است و اين زبان دنبالة دری قدیم که در عهد ساسانیان به موازات «پهلوی » رایج بود و پس از اسلام زبان رسمی و متداول ایران گردید. امروز فارسی رایج زمان حال و باستان زبان دورة هخامنشیان . دَری زبان سده های سوم تا ششم هجری و زبان رایج افغانستان میانه زبان فارسی دورة اشکانی و ساسانی بوده است. اگرچه برخی فارسی رایج در افغانستان را زبانی مستقل و با نام دری جدای از زبان فارس می‌دانند اما تفاوت این گویش با زبان فارسی در ایران در حدّی نیست که بتوان آن دو را دو زبان جداگانه دانست. واكثر مردم در افغانستان در زبان گفتاری، زبان خود را با نام فارسی می‌شناسند. مثلا: در مناطق غير وابسته به دري زبانان سفر شود و يا كسيكه به ديگر زبان صحبت كنند. از او سوال ميشود كه : برادر! فارسي ياد داري؟ . پس ديده ميشود كه بين اين دو زبان اصلا تفاوتي در بين نيست.
در فارسی افغانستان، از واژگان پشتو، روسی و انگلیسی بسیار استفاده می‌شود. به ‌ویژه برای مفاهیم نو استفاده‌ای از واژه‌های فارسی نمی‌شود و بیشتر از زبان‌های انگلیسی، عربی، پشتو و اردو وام گرفته می‌شود.
در بسیاری موارد گویشوران در مواردی که کلمه فارسی مناسبی هم برای مفهوم مورد نظر وجود دارد از واژه انگلیسی استفاده می‌کنند.استفاده از واژگانی مانند پرابلم(بجای مشکل) و پالیسی (بجای سیاست) در بین دولت مردان بسیار رواج دارد. به خاطر سیاست پشتون‌ سازی حکومتی در افغانستان، در متون اداری این کشور واژه‌های بسیاری بر زبان فارسی افغانستان تحمیل شده‌است. تحمیل واژه‌های نوپای پشتو در نامه‌های اداری افغانستان به اندازه‌ای است که روانی زبان فارسی در آن به خطر افتاده‌است. در افغانستان، امروزه برای مفاهیم نو، ملغمه‌ای از واژگان بیگانه استفاده می‌شود و سیاست آشفته‌سازی فارسی و تضعیف آن از سوی حکومت هم‌چنان ادامه دارد.
خط نو

>>>   زبان فارسی زبانی است که اکثر کشورهای دنیا به آن تکلم می کنند. اما زبان پشتو به عنوان یک زبان عجیب و غریبی است که در کشور ما رواج پیدا کرده که ایکاش این زبان را ما نمی داشتیم نکته دیگر از لحاظ نوشتاری فارسی امروز کشور ایران به عنوان بهترین متد و روش نوشتاری را دارند. به نظر بنده به جای زبان پشتو باید انگلیسی گنجانید شود.
بدخشانی

>>>   اگر دوستان اطلاع داشته باشند، زیادتر یا کمتر از یک سال پیش، سازمان فرهنگی ملل متحد" یو نسکو " در گزارشی مدعی شده بود که درحال حاضر در حدود چند صد زبان از زبانهای دنیا به دلیل کمبود واژه و قلبت کاربر ( متکلم ) در جهان درحال نابودی هستند. یکی از زبانهای ملی ما که زبان پشتو باشد، هم جز از زبانهای بود که در گزارش یو نسکو، از میان رفتنش، در آینده های نه چندان دور خبر داده بود.
شاید یکی از نگرانیهای پارسی ستیزان در افغانستان همین مورد باشد. اما سالهاست که مجادله زبان دری و پشتو در افغانستان مبنی بر پیشی گرفتن از همدیگر در عرصه ای تکلم، آموزش و پرورش و... را متعصبین و مسخ کنندگان هویت دیگر اقوام یعنی " پشتون ها " به راه انداخته اند، اما در حال حاضر هم، تمام اقوام ساکن در افغانستان حتی خود همین مزخرفها، به این زبان تکلم می کنند.از سوی دیگر زبان پارسی دری، زبان اصلی مراسلات و مکاتبات در ادارات دولتی است و حتا به زبان پشتو به ندرت مکتوب رسمی و اداری می نوسند. اگر احیانا هم گزارش و یا نگاره ای دیگری به زبان پشتو نگاشته شود، همه می دانیم نصف بیشترش واژه ها، کلمات زبان پارسی دری است. پس بگذار هر چه میخواهند و توان دارند انجام دهند، شاید در نهایت واژه های زبان دری را با پشتو خلط کنند، اما این به معنی ضهف زبان ما نیست، بلکه... مه مطمن هستم که نظر به پیش بینی یو نسکو، زبان پشتو شاید طی سال آتی دیر یا زود از بین برود و این اقوام گنگ و لال بمانند.
"مصدا ق "

>>>   از ذهن كوچك كرزي همين مقدار مي تواند تراوش كند.

>>>   من به سهم خود به عنوان فرزند افغانستان اجازه نخواهم داد كه رضاخان ها، امان الله خان ها و آتاتورك ها در افغانستان ترك تازي كنند. هر چند كه با توجه به آشوبي كه در اين كشور برپاست در حال حاضر چنين امكاني را بيابند.

>>>   ...80درصد مردم افغانستان پشتون هستند، می خواهید پشتو حذف شود؟خیال باطل کردید. انگلیسی زبان بین المللی است باید در کشور فراگیر شود.
عبدالشکور-ایران

>>>   لسان فارسی مربوط فارس و یا ایران امروز میشود و لسان دری مربوط افغانستان است و اگر استادان محترم و ادیبان ما میخواهند تا لسان دری را عاری از بعضی کلمات پشتو و یا خارجی نمایند باید که بی اندیشند تا کلمات سوچه دری را پیدا کنند نه اینکه کورکورانه از لسان فارسی کلمات آماده و تیار ایرانی را بخورد مردم بدهند ولو که این کلمه کلاس باشد و یا... برادرهای عزیز این مسله تعصبی نیست ما کلماتی را که مروج محیط ما نیست قبول نداریم و نباید طوطی وار بدنبال ایرانیها برویم

>>>   ( کشور ترکیه امروز یکی از ممالک پیشرفته و دارای اقتصاد وسیع و پایه های مستحکم اجتماعی و صنعتی میباشد )
BBC و VOA هم همین را می گویند چون ترکیه غلام انگلیس و امریکاست.مثلا به نیابت از غرب مشغول کشتار مسلمانان سوریه است. چون BBC و معلمین افغان-ترک می گویند "ترکیه پیشرفته است" که نمیشود قبول کرد. من در فوق چندین سوال منطقی مطرح کردم شما به آنها جواب ندادید. ترکیه چطور کشور پیشرفته ای است که نه میتواند هواپیما بسازد نه کشتی و نه قطار و نه توپ و نه تانک و نه نیروگاه اتمی ونه نیروگاه غیر اتمی و...؟ آیا اگر زنان بی حجاب بشوند و مملکت پر بشود از خواننده و رقاص در آنصورت کشور پیشرفته میشود؟!ترکیه چه قسم کشور پیشرفته ای است که 100 میلیارد دالر بدهی دارد و این شیشه عمر ترکیه در دستان امریکاست و روزی که از فرمان امریکا اطاعت نکند آمریکا چنان فشاری بالای ترکیه خواهد آورد که نه از تاک نشان ماند نه از تاک نشان! افغان پیپر لطفا این جوابیه را برای تنویر افکار کامل نشر کن.
با تشکر مهاجر

>>>   برنامه ریزی تضعیف و محو زبان دری یا فارسی در ارگ صورت میگیرد کرزی و تیم قبیله گرایش در انکشاف و بیشرفت زبان بشتو تصمیم میگیرند اما فهیم و خلیلی در زمینه بلی گویند و تاکنون هیچ نوع حرفی نگفته اند و همواره از طرح های خرم و فاروق وردک حمایه میکنند و این واقعیت طی یازده سال دیده شده است.
دوراندیش

>>>   دوستان عزیز !
آموزش زبان انگلیسی کار بدی نیست. و هر که انگلیسی آموخته یا می آموزد فرهنگ خود را فراموش نکرده بلکه با فرهنگ های مختلف آشنائی حاصل میکند.
دری و پشتو زبانهای ملی ماست و به آن افتخارات ما تاریخ ما پیوند خورده است. نباید اجازه دهیم کسی جسارت کاهش ارزش ان را بنماید.
مقاله بالا یک کمی بوی تعصب دارد. فکر نمیکنم کسی حاضر باشد فرهنگ خودش را به حراج بگذارد. این غیر ممکن است که جای زبان دری و پشتو را زبان بیگانه تصاحب نماید. همین کشورهای آسیای میانه نمونه مثال است. هفتاد سال سلطه کمونیزم نتوانست فرهنگ شان را نابود کند. هر چند بی تاثر هم نبوده ولی این بسته گی به پایبندی هر ملت به فرهنگ و عنعنات پسندیده خودشان دارد. بیائید در بین دو زبان خوب کشورمان جوائی و نفاق و شگاف ایجاد نکنیم.( شیر و شکر با هم لذیرتر است )

>>>   هوالله
جناب نویسنده...!
سخت اشتباه نموده اید در عوض اینکه سر خط و یا عنوان شما (چی زیباست دری) مسبود شما (چی زیباست پارسی) را انتخاب نموده اید من فهوای مضمون درمورد که بحث طولانی نموده اید میگذرم ولیکن اینقدر برای شما میگویم که مردم سرزمین افغانستان از ابتدای هستی اش به این گیتی در این سرزمین مسکن گزین بوده اند و مردم دری زبان ما از فارس مهاجرت نه نموده اند و این زبان شیرین دری از دره های بومی افغانستان نشات نموده است و این زبان زبان اصل مردم دری زبانها میباشد بعضی بنا بر عدم اگاهی ایشان از تاریخ مردم و وطن خویش و یا نفوذ فرهنگ کشورهای منطقه بر فرهنگ ما و نتیجه مهاجرتهای مردم ما به سرزمین ایران ایشان را بیگانه از فرهنگ خود نموده اند در حالیکه ما فرهنگ غنی دراین راستا داریم و به این نکته باید سخت متوجه باشیم که مردم دری زبان این سرزمین از فارس به اینجا پناهنده نشده اند که باید پیرو فهنگ پارس باشند.
باحترام محمد کریم

>>>   توی ایران علوم به زبان فارسی آموزش داده می شه و آموزش زبان انگلیسی در کنار این درس هاست. زبان تخصصی انگلیسی در رشته ها تدریس می شه که هر دانشجو با اصطلاحات علمی رشته خودش آشنا باشه. فقط به این دلیل که اگه جایی نیاز داشت بدونه. اما تمامی دروس به زبان فارسی است و کتاب ها ترجمه شده اند و می بینین که ایران پیشرفت هم کرده.

>>>   در زمينه مبارزه با تروريسم، جمع آوري آبهاي فاضلاب از سطح شهر، فساد اداري چه مطالبي در كتاب هاي انگليسي وجود دارد كه در فارسي وجود ندارد. جنابان درصدد براندازي زبان فارسي هستند؟ راستي مجلس افغانستان در اين ميان چكاره است؟

>>>   ای خود فروخته های پاکستانی که به جنگ با زبان فارسی وارد میدان شده اید!

>>>   کرزی و دارو دسته اش مخالف زبان و فرهنگ دارای فارسی/پارسی هستند, اینها به بهانه ای پیشترفت و ترقی میخواهند زبان انگلیسی را جایگزین فارسی کنند تا از این طریق زبان فارسی را از دانشگاه های افغانستان بکشند, آنها خوب می دانند که پشتو که نمی تواند با فارسی مقابله کند , حالا گرفتند از این ترفند استفاده می کنند که انگلیسی زبان علم است, مردم آلمان کجا همه انگلیسی بلد هستند که اینقدر پیشرفت کرده اند, چین همینطور؟ فرانسه همینطور؟
اینها همه جنایت و تعصب بر علیه زبان فرا منطقه ای فارسی است که این شیاطین براه انداخته اند, انشالا که ناکام می شوند.
پارسی دوست خراسانی...

>>>   ( اگرچه برخی فارسی رایج در افغانستان را زبانی مستقل و با نام دری جدای از زبان فارس می‌دانند... )
تا حدود سالهای 1340 کتاب "فارسی" در مکاتب افغانستان تدریس میشد ( عده ای تا هنوز آن کتاب ها را در خانه دارند ) و از 50 سال به اینطرف پشتونها نام آن کتاب ها را به "دری" تغییر دادند.من بعید میدانم که پشتونها سرخود این کار را کرده باشند.آنها گرچه دشمنی دیرینه با فارسها و زبان فارسی دارند ولی عقلشان به این قسم کارها نمی رسید.من این تغییر نام زبان مردم را یک کار انگلیسی میدانم.در تاجیکستان هم روسها حدود 90 سال پیش همین کار را کردند و نام زبان فارسی را به "زبان تاجیکی" تغییر دادند و چنین نامی را که بی سابقه بود از خود اختراع کردند ! ( مثل اینکه زبان مردم کابل را "زبان کابلی" و زبان باشندگان هرات را "زبان هراتی" مسما کنیم !! )
سوال این است که چرا انگلیسها و روسها در دو کشور افغانستان و تاجیکستان نام زبان فارسی را تغییر دادند؟ دلیل سیاسی دارد.آنها از این می ترسیدند که مردم 3 کشور فارسی زبان حول زبان فارسی متحد شوند و بخواهند تا دوباره یکجا شوند.بنائا این دروغ تاریخی را ساختند و نام لسان را تبدیل کردند.
مهاجر

>>>   تاریخ پر تنش و بیفرهنگ دوصد ساله اخیر که توسط انگلیس و روس بر خراسان تحمیل شده - این خطه بزرگ وبافرهنگ را به جهانیان به هیولای بی مانندی از فرهنگ ستیزی - فساد از هرنوع - بی بند باری- ناهمگونی با بشریت -وغیره مبدل نموده.
نابودی مجسمه های بودا - نابودی منار چکری در کوه خوردکابل - نابودی صد ها اثر و بقایای تاریخ و فرهنگ خراسانیان باهمت توسط بیفرهنگهای پشتون بنام طالب به کمک انگلیس -امریکا و پاکستان در اخیر دهه بیستم و همین و قبل از آن و همین اکنون مبارزه جدی علیه فرهنگ و تمدن بشریت توسط کرزی و وردک از دستیاران آی اس آی به کمک غرب و امریکا نشاندهنده اینست که مردم با فرهنگ غیر افغان یا تسلیم شوند و مزدورانه به قبایل خدمتگذاری نمایند و یا خط فاصل کشیده نه گفته قبایل سلیمان کوهی را به وطن اجدادی شان یعنی ملتان و یا پاکستان امروزی گسیل نمایند.
یا مبارزه جدی و فیصله کن ویا تسلیمی بدون قید وشرط
ضمیرکابلی

>>>   زبانی انگلیسی مثل روزه نماز لازمه چون باید از افکار غلت غربیها آگاهی یافت ولی اگر کدم حرف دروست هم داشت مانند علمی استفاده کرد از انتقادات غلت خود داری کنید عزيزان

>>>   با سلام خدمت تمام دوستان عزیز توصیه بنده به وزارت محترم فرهنگ و آموزش کشور این است که تقویت زبان انگلیسی کاری کاملا دروست است چون مردم افغانستان واقعا دنبال علم و دانش و تخصص است که منابع علمی دنیا
همه به همین زبان است و همچنین تکنولوژی دونیا همه به زبان انگلیسی است این را می توان گفت که یکت کار خوب و شایسته است و در مورید حذف زبان فارسی و جایگزین آن را پشتو گذاشتن خیلی احمقانه است چون زبان پشتو فقط
در مناطق جنوبی افغانستان و قبایلی پاکستان کاربرد دارد پس وقتی گران بهای هموطنان را بی خود حرام نکونید
یک توصیه به هموطنان عزیزم بی خود از کاه کوه نسازد زبان انگلیسی خود تان میدانید و دور از تعصبات واقعا بدرد جامعه علمی کشور می خوره و تمامی ریشته های دانشگاهی مثل کامپیوتری پزشکی مهندسی مکانیکی و........ و به همین زبان انگلیسی ربط داره و دوباره تکرار میکنم که خود تان بهتر می دانید همین که میایید انترنت و سری به خبر گزاری ها می زنید حتما میدانید که مقالاتی علمی در زبان پشتو که اثلا نیست در حد صفر و در زبان فارسی محدود است ولی در زبانی انگلیسی تا دلتان بخواهد موجود است هرچه بخواهیم
امیر رضایی مزار شریف

>>>   مطمئن باشید کشورهایی چون انگلیس، اعراب ،ترکیه و آذربایجان پشت این ماجراین دلیل دارم
ازتاریخ باید درس بگیریم کهنه ترین کتاب فارسی که به تاریخ این سرزمین پرداخته شاهنامه فردوسی نابغه خراسان است:
در این کتاب دشمنان این سرزمین شامل
1-ترکها 2- اعراب (ضحاک ماردوش) می باشند که دائم چشم طمع به این سرزمین دارند کرزای هم بازیچه دست اینان است، انگلیس هم که روباه پیر استعمار است باهمه دنیا دشمن است ومنتظر فرصت است.
اما این سرزمین پهلوانانی چون افریدون، سام، طهماسب، گشتاسب، ایرج، رستم و... دارد که دست از سر این خاک برنخواهند برداشت و از گوشه گوشه سرزمین پارس سواران خواهند آمد به جنگ دشمن بد کین

>>>   آنهایکه فرق و دوگانگی در بین فارسی و دری میبینند باید بدانند که سخت غلط کرده اند۰ فارسی دری تاجکی همه یک زبان است و دارای ریشه واحد تاریخی میباشد۰ فارسی دری تاجکی مانند شعر های سعدی شیرازی، سنائی غزنوی، و رودکی پنجکنتی همه یک زبان هستند۰ سرحدات امروزی این کشور ها تاریخ گهن مشترک، زبان مشترک، و فرهنگ مشترک مارا جدا کرده نمیتوانند۰ اگر به اساس سرحد و نام کشور زبان ها جدا میشدند پس پشتو اوغانستان امروزی و پختو پاکستان دو زبان کاملاً جدا باید باشند۰
فارسی زبانان از هویت و فرهنگ مشترک تان در مقابل این فاشیست ای جدید به متانت شجاعت و استواری شیوا دفاع کنید۰
آهنگر

>>>   کمنت و نظریه دادن دیگه فایده ندارد باید عملا وارد شویم و با گفتگو و صبحت مشکلات را حل کنیم و اگر نتیجه نداد باید از حمایت دولت دست گشید و مشکل را طوری دیگر حل کرد.

>>>   وقتی فرزندان معلوم الاحال قبیله خودشانرا اهل بلخ باستان معرفی میکنند، لاف از جمشیدی بودن میزنند، و با وجود جهالت آشکارشان خودشانرا فرزند یما گفته اما بازهم کوشش میکند فارسی و دری را دو زبان جداگانه جلوه دهند، پس دیده میشود که دشمنان این زبان و این فرهنگ اصیل و کهن این دیار سخت علیه آن قسم خورده اند۰ ولی مثل هیشه زبون میشوند، رو سیاه میگردند، و چیزی جز خجالت و سرخمی بیشتر نصیب شان نمیگردد۰ به هر رنگی که خواهی جامه میپوش من از طرز خرامت میشناسم۰
آهنگر

>>>   کرزی این متخصص احضار ارواح خبیثه، اینبار روح امثال محمد گل خان مومند را در خود حلول کرده است. و حالا دارد تاریخ را عینا تکرار می کند. پشتو اگر این قابلیت ها را داشت سربند فرمان شاهی، پشتو آموزی اجبارذی سه سال به سه سال تمدید نمی شد. اشرف غنی احمدزی ها و امثال وی که عروسکی به نام کرزی را کوک می کنند، بیش از هر کسی تاریخ را خوانده اند و فکر می کنند می شود اتفاقات زمان هاشم خان را تکرار کرد و آن بلاها سر مردم و فرهنگ اصیل این مرزو بوم، این خراسان کهن، آورد. اما این زمانه آن زمانه نیست. عصر عصر ارتباطات و اطلاعات است و حقیقت زودتر از باد و فراگیر تز از اکسیژن در همه جا فراگیر خواهد شد. هیچ جزیانی نمیتواند در برابر اراده ی مبتنی بر آگاهی مردم پیروز شود. بر تک تک ما دوستداران فرهنگ و حقیقت است (چه فارسی وان و چه پشتو زبان دل آگاه) که این دروغ این تزویر را نپذیرند و دهان به دهان و سینه به سینه فاش سازند و مقاومت مردمی و اجتماعی گسترش دهند. ماجرا خود ختم به خیر خواهد شد و رو سیاهی به اهل زمستان فاشیسم خواهد ماند... بر تعصب، ... بر جهل. زنده باد آگاهی زنده باد آزادی...

>>>   زبان انگلسی زبان تکنالوژی معاصر میباشد باید یاد بگیریم و ازبان پشتو غیر از انتهاری دیگه چیز یاد گرفته نمیشه و برای انتهاری و انتهار پروری شاید خوب باشد
امان

>>>   در 83 هشتاد سه كشور جهان در دانشگاه يا پوهنتون هاي عمومي شان ديپارتمنت زبان فارسي دارد در فاكولته ادبيات شان شما ميتوانيد در اينباره تحقيق كنيد بدون اضافه روي

>>>   مگر شما... فیصدی گرفتن را هم بلدید که می گویید 80 فیصد. درود بر زبان فارسی و فارسی زبانها

>>>   هموطنان، چرا بجای «فارسی وان» از واژه فارسی زبان استفاده نمیکنید؟

>>>   آقای که در بین زبان افغانستانی ها و ایرای ها فرق دیده خودش را فریب داده، زبان هر دو فارسی است تنها فرق در لهجه ها و بعضی واژه های محلی وجود دارد۰ ناسیونالیزم که زاده سیاست های امروزی است را با زبان کهن و تاریخی اشتباه نکنید۰

>>>   انگلیسی زبان مادری کرزی است- باید همه یاد گیرند- چون پشتو فرهنگ ندارد و پشتونها نیز نظر به تمایل به باداران انگلیسی و پنجابی شان - انگلیسی را ارج میگذارند- بنابران ما هم باید انگلیسی بیاموزیم و از پارسی بپرهیزیم.
ضیاکابلی

>>>   زاپني ها و كره اي ها و چيني ها كه در همه علوم پيشرفت كرده اند مگر با زبان انگليسي درس خواننده اند؟ بهتر است بدانيد زاپني ها و چيني ها مردمي هستند كه اكثرا فقط زبان مادري خودشان را مي دانند و انگليسي بلد نيستند

>>>   دوست عزیز که گفتی تاج محل رو ترکها ساختن پیشنهاد میکنم بری و ببینی که سرتاسرش حتی روی قبر شاه جهان و همسرش به فارسی نوشته و دور دیوار اشعار فارسیه

>>>   از ملا نصرالدین پرسان کردند چند فیصد مردم افغانستان فارس استند؟ گفت 80 فیصد. گفتند پشتونها هم همی را می گویند ملا گفت شما کاری به این کارا نداشته باش. دروغ هر چی گنده تر بهتر. افغانستان که آمار و احصائیه ندارد هر چه دلت است بگو 80 فیصد- 90 فیصد-- 95 فیصد!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است