حبیب منگل
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۲۷    ۱۳۸۸/۲/۲۰ کد خبر: 434 منبع: پرینت

حبیب منگل فرزند مرحوم ببرک خان منگل در سال ۱۳۲۷هجری- شمسی در قریه ستر کوټ ولسوالی کلندر منگل ولایت خوست دریک خانواده با نفوذ قومی به دنیا امده است.
پدرش از سران با اعتبار اقوام ولایات خوست ، پکتیا وپکتیکا بود ودر جلب مردم به ترقیات فرهنگی واجتماعی نقش بارز داشت وبه پاس خدمت دراین راه به نشان های دولتی مفتخر گردیده است.
جبیب منگل دراوان جوانی در سن ۱۷ سالگی و دوران تحصیل در لیسه رحمان بابا به فعالیت های اجتماعی وفرهنگی رو اورد ودر۱۸ سالگی عضویت سابق ،حزب دموکراتیک خلق افغانستان را کسب نموده و به فعالیت سیاسی اغاز نموده است.
حبیب منگل تحصیلات ابتدایی وثانوی را در لیسه رحمان بابا وتحصیلات عالی را دردانشکده طب دانشگاه کابل به پایان رسانده است . پس از اتمام تحصیلات وسپری نمودن دوره مکلفیت سربازی از سال ۱۳۵۶-۱۳۵۷ به حیث داکتر در شفاخانه ولایت خوست و در سال ۱۳۵۷به حیث ریس صحت عامه ولایت سمنګان اجرای وظیفه نموده است.
از سال ۱۳۵۱- ۱۳۵۲عضو مجلس موسسان اتحادیه محصلین دانشگاه کابل و از فعالان وسخنوران سرشناس جنبش محصلان بود واز سال ۱۳۴۴ تا ثور ۱۳۷۱ در کادر- رهبری سابق، حزب دموکراتیک خلق افغانستان ( حزب وطن ) به خاطر تحقق آرمانهای انسانی ، ملی ،ترقی خواهانه ، دموکراتیک ودادخواهانه مردم وحزب رزمید.
در جدی سال ۱۳۵۸ عضویت کمیته مرکزی حزب دموکراتیک خلق را کسب کرد ودر سال ۱۳۵۸ برای مدتی مسولیت سازمانهای اجتماعی درشعبه تشکیلات حزب وبعدا عضویت شورای مرکزی حزب وطن و سال های۱۳۷۰-۱۳۷۱مسولیت شعبه تبلیغ وفرهنگ حزب وطن را به عهده داشت.
دربین سال ۱۳۶۰-۱۳۶۶ سفیرکبیر ونماینده ءفوق العاده جمهوری دموکراتیک افغانستان در مسکو وهمزمان سفیر کبیرغیر مقیم درکشورهای فنلند، رومانیا وقبرس بود.
در سال ۱۳۶۶به حیث ریس سازمان صلح ، همبستګی ودوستی جمهوری افغانستان ودرلویه جرگه قانون اساسی دولت جمهوری افغانستان به نمایندگی از مردم ولایت پکتیا اشتراک ورزیده است ودر سال ۱۳۶۷معاون اول جبهه ملی دولت جمهوری افغانستان اجرای وظیفه نموده است ودربین سالهای ۱۳۶۷-۱۳۷۱نماینده منتخب از شهر ګردیز مرکز ولایت پکتیا درولسی جرگه ء وبرای یک سال ریس کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرګه دولت جمهوری افغانستان بود ودرعین حال به حیث معاون اتحادیه بین الپارلمانی ازپارلمان دولت جمهوری افغانستان نمایندگی میکرد.
داکترحبیب منگل دارای دوکتورا در علوم اجتماعی می باشد.
وی متاهل ودارای چهار فرزند می باشد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   خدامارا ازشر تمام ذي شر خلق وپرچم نجات دهد

>>>   باعرض سلام،
اگر به تحصيلات، تجربه و شخصيت آقاى داكتر حبيب منگل توجه شود، مناسب ترين كانديد انتخابات رياست جمهوري سال ۱۳۸۸ است. به اميد اينكه مردم غيور افغانستان با دقت كامل از راى خويش استفاده نمايند.
وسلام
سرتيرى

>>>   حبیب منگل عضوی فعال حزب جنایت بیشه حلق برچم میباشد .عضویتش در حزب مرتدوجنایتکار دلالت براین میکند که حبیب منگل یگ جانی سفاک است ویکبارامتحان داده مردم مسلمان افغانستان باید فریب نحورد که جواب حداوند بسیارسخت است . فایق

>>>   جلیل رشید
شهرهامبورگ جرمنی 8 می 2009 با مسرت تمام از ورای رسانه های گروهی کشور آگاهی یافتم که جناب داکترحبیب منگل به عنوان نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کمیسیون مستقل انتخابات راجستر گردید.ثبت و راجستر شدن آقای منگل و معاونان وی نه تنها پیروزی سترگ برای نهضت فراگیر دموکراسی و ترقی افغانستان،بلکه برای همه ترقی خواهان و نیروهای ملی و دموکراتیک کشورما می باشد. زیرا پس از نزدیک به دو دهه برای نخستین بار نماینده نیروهای تجددگرا به دفاع از منافع زحمتکشان کشورما برخاسته و درفش عدالت خواهی را به پشتیبانی از مردم مظلوم و رنجدیده افغانستان برافراشته است.
خوشبختانه که آقای منگل نه تنها به دفاع از منافع مردم فقیر و بی بضاعت وطن ما برخاسته،بلکه او با نگرش واقعبینانه و وسیع به مبارزه در راه دفاع از منافع همه اقشار و لایه های اجتماعی کشورما را قرار گرفته است.چنانچه ایشان در جریان ملاقات ها ومصاحبات به زوایای تاریک زنده گی سیاسی،اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی جامعه ما اشاره نموده و راهکارهای علمی و مستدلی برای برون رفت از مشکلات گسترده که شوربختانه دامنگیر همه مردم و گروه های اجتماعی و صنفی افغانستان است ارائه می دارد.
در سخنرانی های آقای منگل توجه و مواظبت دایمی از متشبسین خصوصی و تاجران ملی در پهلوی سایر اقشار و طبقات اجتماعی جایگاه ويژه دارد،که برای من چون یک متشبس خصوصی و سایر کسانی که با سرمایه گزاری می خواهند خدمتی را برای مادر وطن انجام دهند،مورد دلچسپی بوده و جای خرسندی می باشد.
من در حالی که حمایت همه جانبه مادی و معنوی خویش را از کانداتوری آقای منگل ابراز می دارم،از همه تاجران محترم ملی ، سرمایه گزاران و متشبسین خصوصی صمیمانه تقاضا می نمایم تا برای شگوفایی کار و تجارت شان از محترم حبیب منگل پشتیبانی نموده و با این کار نقش وطنپرستانه شانرا برای رهایی از مشکلات زیادی که هم اکنون فرا روی آنها قرار دارد تلاش نمایند.به امید پیروزی محترم حبیب منگل در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
بااحترام
جلیل رشید
رییس شرکت آ.جی.ار ، ترانسپورت و بارچالانی برای افغانستان

>>>   یک اقدام دلیرانه ویک شگرد هوشیارانه رفیق داکتر حبیب منگل کاندید نهضت فراگیر دموکراسی وترقی ، در پست ریاست جمهوری افغانستان نسرین مفید
ارج گذاری به مقام والای انسان واز آن میان به مقام فرازین زن در جامعه ی سنتی افغانستان که زنان بار همه بدبختی ها را بدوش می کشند ، تنها در برنامه نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستان بدیده نگریسته شده است .
نهضت به مثابه یک سازمان چپ دموکراتیک که به خاطر زدودن فقر ، تنگدستی وعدالت اجتماعی مبارزه میکند، وظیفه خود میداند ، تادر راه اعاده حقوق زنان افغانستان که در گرداب سرگردانی وبدبختی غرق اند تلاش وپیکار نماید .نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستان این اندیشه را با پیشنهاد رفیق نفس جهيد در پست معاونیت ریاست جمهوری کاندید نهضت رفیق داکتر حبیب منگل بازتاب نمود .
همچنان نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستان که یک سازمان فراملیتی وفراقومی است ، درسیاست کادری خودهمواره شایسته سالاری وبر ازنده سالاری را بدیده می نگرد ، نیز این اندیشه را با پیشنهاد دانشیار رفیق داکتر داود راوش به حیث معاون اول ریاست جمهوری افعانستان اشکارا ساخت . چنان پنداشته می شود که شاید نهضت فراگیر نخستین سازمان سیاسی مردمی باشد که یک بانوی فرهیخته را به مثابه کاندید پست معاونیت ریاست جمهوری افغانستان، پیشنهاد می نماید . وهمچنان نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستان نخستین سازمان سیاسی است که در کار کاندیداتوری خود شایسته سالاران ونخبه نگران را پیشنهاد نموده است که نمونه آن پیشنهاد رفیق داکتر حبیب منگل شخصیت اکادمیک در پست ریاست جمهوری ودانشیار رفیق داکتر داود راوش شخصیت اکادمیک در پست معاونیت اول وبانوی فرهیخته نفس جهيد رادر پست معاونیت دوم ریاست جمهوری افغانستان میتوان پنداشت .
پیشکشی کادر های درست اندیش وفراقومی وفرا ملیتی که تنها به منافع علیای جامعه می اندیشند گویای انست که نهضت فراگیر در پیشکشی کادر های خویش بدرستی می اندیشد .
حال به سازمانهای چپ ودموکراتیک جدا شده از پیکر حزب وطن لازم می افتد ، تا تمام سلیقه ها( بینش ها ) وعلاقمندی ها ( یعنی گرایش های ) خود را کنار بگذارند وبا یکصدا ویک آواز از کاندیداتوری نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستان پشتبانی شانرا ابراز بدارند . همچنان زنان چپ اندیش وزنانیکه به رهایی زنان افغانستان از ستم قرون وسطایی باورمند هستند ، نیز راهی دیگر بجز پیشتبانی از کاندیداتوری نهضت ندارند . در غیر آن یکبار دیگر ، آب در آسیاب خشکمغز گرایان و واپسگرایان خواهد ریخت آنگاه مسولیت شرم تاریخ را تا چند سال دیگر بدوش خواهند کشید .

>>>   قادر یامان

اهدا به دوست عزيزم داکتر حبیب منگل قادر یامان
پیش از آن که واپسین نفس را بر آرم
پیش از آن که پرده فرو افتد
پیش از پژمردن آخرین گل
بر آ نم که زنده گی کنم
بر آنم که عشق بورزم .
بر آنم که باشم .
در این جهان ظلمانی
در این روزگار سرشار از فجایع
در این دنیای پر از کینه
نزد کسانی که نیازمند منند
کسانی که نیازمند ایشانم
کسانی که ستایش انگیزند ،
تا دریابم
شگفتی کنم
باز شناسم
کی ام
کی میتوانم باشم
کی میخواهم باشم ،
تا روز ها بی ثمر نماند
ساعت ها جان یابد
و لحظه ها گرانبار شود
هنگامی که می خند م
هنگامی که می گریم
هنگامی که لب فرو می بند م
در سفرم به سوی تو
به سوی خود
به سوی حقیقت
که راهی ست نا شناخته
پر خار
ناهموار ،
راهی که ، باری
در آن گام می گذارم
که در آن گام نهاده ام
و سر بازگشت ندارم ...
( مارگوت بیکل )

>>>   آزموده را آزمودن خطا ست!
آقای منگل از جمله جزامیان خلق و پرچم است که هنوز هم به جنایات بیشمار باند خود مینازد و به گذشته شرمناک و سیاه همکیشان و شرکای جنایتکار این دارو دسته میبالد.یکبار به پولیگون پلچرخی نگاه کن. نا مردمی های سران دارودسته خود را بیاد آور. جای تو و شرکای جرم ات در دفتر محاسبات جرم زندان پلچرخی است نه دفتر انتخابات. کودتاه ثو ر مانند ویروس ایدز بود که به وجود ناتوان مهن مان زرق شد. تـرکی امین ببر کامل نجیب ..... به زباله دان تاریخ افتیدند متیقن که تو نیز سرنوشت بهتری نخواهی داشت.
زهره بلخ

>>>   وحشت ترور واختناق سراسر کشور عزیز مان را فراګرفته بود واین جنایتکاران هیچ درنګ ومکثی نکردند تجاوز به همه ابعاد وبه هرنوع حکمفرما بود احدی نمتوانست حتی در خانه اش احساس امنیت نماید هیچ فراموش نمیکنم که مردم از ترس نمتوانستند رادیو بشنوند وبسیاری از مردم به جرم شنیدن رادیوی bbc به زندان برده شده وبعدا حکم اعدام توسط اشخاص دایم الخمر برایشان صادر شد .اګر امروز از چنګ مردم داغدیده به دوری ولی رسیدنی است روزیکه پوز شماها را به خاک بمالند وانتقام خون پاک شهدا را بګیرند.

>>>   با اتحاد نيروهای ترقي خواه برد از وطنپرستان است!
آ یا محتر م دا کتر حبیب منگل درانتخا با ت ریا ست جمهور ی برنده نیست ؟
مشرو ط بر بر انیکۀ همۀ وطن پرستا ن با صر ف نظر از سلیقۀ ها ی دیروز وامروزی بۀ اتفا ق کا مل روی فقط اقلا تامین امنیت ،تحکیم قانونیت ،محو فساد وعدا لت اجتماعی ،عمل نمایند یقینا برندۀ خوا هد بود ٠
بیاید بخا طر منا فع علیای وطن کاندیتور ی ایشا نرا درین مقطع خا ص زما نی بۀ فا ل نیک نیک بگیر یم ٠
من از جا نب خود از تما ماُ وطن پرستا ن،وروشن فکران چپ راست بطوراخص از چپی ها ی متا سفا نۀ پراگندۀ تقاضا بعمل می ا ورم تا درین لحظات تاریخی متحدا نه عمل نما یند.
قابل تذکر است کۀ وا بستگی سیا سی من مربوط بۀ حز ب ملی افغا نستا ن است . فقط این مبیُن نظر شخصی من میبا شد ٠
با کما ل احترا م
عبدالرشید از هالند

>>>   خبر کاندید محترم داکتر حبیب منگل در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نویدالهام وآرزوها ی مردم افغانستان درسراسر کشور طنین افگنده است . چندی قبل مجلس موسسان نهضت فراکیر دموکراسی وترقی افغانستان در جلسه تاریخی خویش مصوبه ای را درزمینه اشتراک فعالانه در دومین انتخابات ریاست جمهوری به تصویب رسانید که بر اساس ان محترم داکتر حبیب منگل شخصیت سیاسی واجتماعی ، دیپلومات شناخته شده واز جمله فعالین نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستان به کرسی ریاست جمهوری بحیث کاندید نهضت معرفی معرفی گردید .واین در حالیست که بنا به فرموده محترم شیرمحمد بزرگر ریس مجلس موسسان نهضت فراگیر، از لحاظ زمانی این مقطع دارای اهمیت ویژه ای میباشد .کشور در آستانه دگر گونی سیاسی در برابر تحولات سیاسی مهم قرار دارد .مردم افغانستان شرایط دشوار جنگ وخون ریزی ،فقر وبد بختی ،مرض وگرسنگی ،جهل واستبداد و دیگر شرایط دشوار و طاقت فرسا را متحمل گردیده و با آن دست وپنجه نرم میکننددوام مداخلات از خارج حملات تروریستی وتحمیل جنگ درکشور ، وضع امنیتی شکننده ، ضعف اداره و ناکافی بودن توان دفاعی در مجموع سکنه کشور را به خطر جدی روبرو ساخته است .در چنین شرایط مهم سهمگیری نهضت درانتخابات وکاندیدای محترم حبیب منگل در کرسی ریاست جمهوری افغانستان در حقیقت پاسخ مثبتی است بر آرمانهای تاریخی مردم مستضعف افغانستان که از سالیان متمادی در انتظارش بودند.کاندید ومعرفی محترم داکتر حبیب منگل در پیشگاه مردم افغانستان در واقع پیام روشن خدمت گزاری برای مردم وارج گذاشتن به آرزوها و آرمانهای تاریخی آنهاست .پیام نامزدی داکتر حبیب منگل درحقیقت لبیک گفتن به خواست های دیرینه مردم رنجدیده کشور ساکن در شهر ها ، قرا وقصبات ،کوچه ها وپس کوچه ها وروزنه ایست که درکلبه های فقیرانه وسربلند مردم ما در ردره های زیبای دورافتاده پامیر ،کنرها ولغمان ،بامیان وجوزجان ،هرات وپکتیا ،غزنی ننگرهار ،قندهار وزابل لوگر هزاره جات وقله نشینان غیور هندوکش وشمشاد وبابا وآسمایی وهری ارغنداب وفیروز کوه این قله های سربقلک کشیده ومیراث آریانای کبیر درسراسر کشورعزیز ما افغانستان است که اکثریت عظیم توده های میلیونی کشور رادر آغوش خود پرور ش داده است . پیام انتخاباتی نهضت فراگیر ومعرفی داکتر حبیب منگل به کاندید ریاست جمهوری پیام وطنین اندیشه های آگاه ترین قشر جامعه اعم از علما دانشمندان ، روحانیون پاکنهاد کشور روشنفکران ترقی خواه ،صلح دوست وعدالت گستر، وطنپرست ترین اقشار جامعه اعم از زن ومرد پیر وجوان وطن است که با آنها جان تازه می بخشد . درست وبر حق این پیام مژده آرزو ها ی موفقیت آمیز یست برای هموطنان عزیز ما در داخل کشور و خارج ازآن گروه های عظیم مردم ،اعم از اقوام وملیت ها،گروهای سیاسی ،احزاب وسازمانها، نهاد های مدنی واقشار اجتماعی ،اتحادیه ها ،شورا های مردمی وکانون های علمی ،فرهنگی واجتماعی ودیگر تشکل های سیاسی واجتماعی صلحدوست وطنپرست وترقی خواه با راه اندازی محافل ، مجالس، جمعامد های پرشور همه با صدا وبیان مشترک پشتیبانی بیدریغ شان را با ارسال پیام ها ی همبستگی ابراز واز این اقدام به موقع استقبال کردند. با افتخار باید گفت که داکتر حبیب منگل نه تنها کاندید نهضت فراگیر بوده بلکه فبل از همه کاندید مردم است . وخواست نهضت فراگیر در حقیقت خواست مردم است وخواست همه روشنفکران وطندوست ، دموکرات ترقی پسند وعدالت خواه کشورمیباشد . بنابرآن اینقلم ازمردم حق بین ورهبری عالی قدرنهضت فراگیردرراس محترم شیرمحمد بزرگر وسایر دوستان ، همفکران ، نواندیشان ، ترقی خواهان ، وعدالت پسندان هموطن، به مناسبت انتخاب بجا وبه موقع شان اظهار سپاس وشکران مینماید . واضح است که اقدام شرکت در انتخابات وکاندید محترم منگل مردم رابرموضوع حق داشتن درانتخاب وتعین سرنوشت شان بدست خود شان تحرک تازه بخشیده ،نقش تعین کننده آنها را برآزند ه وسهم آنها را گسترده تر میسازد .بنابرآن سهم فعال ما درکمپاین انتخاباتی وانتخاب چنین شخصیت برآزنده یک وجیبه ملی ، ارزنده ومهم است .نهضت فراگیر بخاطر استقرار یک حکومت نیرومند ملی ، دموکراتیک ، خدمتگزارمردم ،ترقی خواه وعدالت پسند مبارزه می نماید .چنانچه انتخابات فرصتی است برای حضور فعالتر نهضت درصحنه سیاسی کشور . نهضت میتواند ازین فرصت برای تبلیغ برنامه خود وجلب توجه مردم براه روشنی که برای اداره کشور پیشنهاد میکند بهره گیرد .وپیوند خود را با مردم بیش از پیش تامین و استحکام بخشد . زیراشرکت در انتخابات درحقیقت مراجعه به مردم افغانستان استکه چگونگی حکومت آینده کشور با استعمال درست کارت رای ایشان منوط ومشروط است .واین مردم است که روی سرنوشت سیاسی شان حرف اخیر را می زنند .نقش توانمندی مردم مبنی بر ارایه رای ایشان در انتخابات خواست های آنها را که عبارت از داشتن یک حکومت نیرومند ملی ،متمدن ، دموکراتیک ، خدمتگزار ،شایسته ،فساد ناپذیر وعدالت کستر میباشد منعکس می سازد .واز اسارت ، استبداد ،فقر ، ستم ، وظلم رهایی می بخشد .وباریختن کارت های خود در صندوق نامزد نیرو های میهن پرست ، تجدد گرا ، ترقی خواه وعدالت خواه پیروزی کاندید این نیرو ها آرزو ها وانتظارات آنها را مبنی بر ایجاد یک حکومت نیرومند ملی دموکرات وترقی خواه درعمل تحقق یافته وبرآورده میشود . شخصیت محترم حبیب منگل واقعا از نیرو وتوانایی پیشبرد مقام عای کشور برخوردار است زیرا محترم منگل دردوره های گذشته وظایف پربار شان در مقامات عالی کادربرجسته دولتی وسیاسی با افتخار ات تمام درصف مقدم خدمت به مردم افغانستان قرار داشته وسابقه درخشان خدمت به مردم رادارند.چنانچه ثمره آموزه های علمی سیاسی وفرهنگی حبیب منگل درقلب ودماغ روشنفکران کشور روز تاروز پربارتر میشود .
محترم حبیب منگل از آوان جوانی سرنوشتش را با مردم خود گره کرده وبه فعالیت های اجتماعی وفرهنگی رو آورده بود .محترم داکترمنگل شخص تحصیل کرده ودارای تحصیلات عای میباشد .واز ایام جوانی دوره تحصیل یکی از فعالان وسخنوران سر شناس جنبش محصلان پوهنتون کابل بود .موصوف بهار زندگی اش را در راه خدمت وسلامتی مردم سپری نمود ودر موقف کادر رهبری حزبی بخاطر تحقق آرمانهای انسانی ،ملی ترقی خواهانه دموکراتیک وداد خواهانه مردم وحزب رزمید ودرین راه متحمل مشقات فراوان گردید . با آنهم مشتاقانه در راه ترقی وخدمت به مردم راه دشوار واما با افتخاری را طی نمودند .داکتر حبیب منگل یکی از متفکرین وبنیاد گذاران وعضو فعال نهضت فراگیر دموکراسی افغانستان ونامزد این سازمان سیاسی ملی ،مترقی ،دموکرات ، عدالت خواه وتحول طلب برای کرسی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان میباشد ،انساندوستی ،صلح خواهی ،آزادی وبرابری ،وطندوستی ومبارزه برای افغانستان آزاد متمدن ،دموکراتیک وشگوفان ، نیرومند وسربلند ،رفاه وبهزیستی هرباشنده این سرزمین عدالت اجتماعی وتامین حقوق ومنافع توده های میلیونی زحمتکش ، ستمدیده ،مستضعف ورنجدیده کشور ارزش ها ، آرمانها و اهداف اساسی زندگی اندیشه وجد وجهد داکتر حبیب منگل را تشکیل میدهد داکتر حبیب منگل درعمل ونظر با گفتار وقلم بدفاع از جنبش دموکراتیک وترقی خواهانه مردم قرار دارد. داکتر حبیب منگل انسان وشخصیت سیاسی پاک ، صادق ، فروتن ،پرتلاش ، فداکار وصمیمی است .یقینا روشنفکران وطندوست ترقیخواه ، همفکران ،همگرایان ،هموطنان ومردمش به آن افتخار میکنند .زیرا پشتیبانی مردم از حبیب منگل بیانگر آنست که حبیب منگل حبیب مردم افغانستان است .
با درود ها
عبدلوکیل کوچی

>>>   سلیم سلیمی
محترم دکتورحبیب منگل شخصیت برجسته سیاسی طی مصوبه یی از طرف مجلس موسسان نهضت فراگیربحیث کاندید ریاست جمهوری تعین گردیدند.من در مطابقت با اساسنامه نهضت فراگیر،مصوبه مجلس موسسان را تایید و از کاندیداتوری محترم داکترصاحب منگل که از مدت طولانی با ایشان شناخت دارم پشتیبانی همه جانبه خود را اعلام و معتقد هستم که اشتراک محترم داکترصاحب منگل در انتخابات ریاست جمهوری،موجودیت نیروهای دموکرات،ملی و ترقیخواه را به مردم شهرها،قرا و قصبات کشور نوید می دهد.اکثریت قاطع مردم ما که در طول سالهای جنگ و بخصوص در بیشتر از یک و نیم دهه اخیر با سرازیر شدن میلیاردها دالر و نیروهای نظامی حدود چهل کشور در فقر ، مصیبت و ناامنی بسر می برند،می خواهند این حالت شان بپایان رسیده و زنده گی انسانی داشته باشند که تنها نیروهای عدالت پسند و ترقیخواه می تواند به این خواست برحق شان جواب مثبت دهند.کاندیداتوری شما رفیق محترم منگل در کارزار انتخاباتی بمثابه نماینده نیروهای وطنپرست و متعهد می تواند روزنه امیدی باشد برای مردمان رنجدیده افغانستان ویران شده.من بحیث عضو نهضت فراگیر در صورتی که جایی در ستاد انتخاباتی شما رفیق ارجمند داشته باشم،حاضرم تا با افتخار مسوولیت خود را در این امر مقدس و بزرگ اجرا نمایم.به امید پیروزی های هرچه بیشتر تان
با احترام
سلیم سلیمی

>>>   فخرزاد
انس الفت آدمی را زیور جان و تن است - آنکه را نی انس نی الفت بود حیوان خوست
زرپرستی رشته و پیوند الفت را گسست - زر پرستان هرکجا در بندو رسم رنگ بوست
رنگ بو جستن نبود حمید نشانی مردمی - مردمی بودن نشان مردمان مردخوست
( کریم حمید )
جلسه عمومی موسسان نهضت ترقی , دموکراسی فراگیر افغانستان بتاریخ 24/12/1387 محترم دکتور حبیب منگل یک تن از پیشتازان این نهضت را غرض کاندید شدن ریاست جمهوری که در سال 1388 در نظر است تصویب و به تاریخ 27/12/1387 معرفی نمود بعد از نشر اعلامیه نهضت درین رابطه اکثریت شنونده گان و شهروندان تصامیم فوق را فال نیک غرض رسیدن به تامین صلح ثبات پنداشته و یک گام جسورانه حرکت به موقع بسوی ترقی , دموکراسی خوانده اند .باید گفت این تصامیم زمانی اتخاذ میگردد که مردم و کشور ما به نسبت مداخله صریح نیروهای خارحی طی سه دهه اخیر بخصوص طی هفت سال گذشته به نسبت نصب افراد غیرماهر , آلوده در نقاط کلیدی و کنار زدن , افراد مسلکی , متجرب , دلسوز به وطن , به دشواریهای خونین مواجه شده اند .به نسبت عدم توجه بیک قوای مسلح مدرن که بتواند از تمامیت ارضی , استقلال و حاکمیت ملی مستقلانه دفاع نماید سیل خون در کشور جاری و روزانه دها تن از اثر عملیات های خود سرانه قوای ائتلاف , ماین گذاری ها روی جاده , اختتاف ها , حملات انتحاری , سرقت های مسلحانه , شهید , معلول ,معیوب میشوند .تلاشی منازل , و گرفتاری افراد جریان داشته پلان مشترک بین قوت های داخلی , و خارجی ائتلاف و ناتو وجود ندارد .ازهمین لحاظ است که هفته های اخیر شاهد اعتراضات گسترده مردم در ولایت های لوگر , ننگرهار , غزنی , و غیره درین رابطه بوده ایم بخش های مهم شهر کابل وزارت خانه ها و ادارات به سنگرهای نظامی مبدل شده است مسئولین امور در بلند داژ ها خود را مصون احساس نمیکنند ازهمین لحاظ است به نسبت فشارهای روانی بسیاری اوقات نتوانسته اند حقایق را برای مردم ما اظهار نمایند آنهائیکه ب امر بیگانگان خود را مدافعین اسلام و آزادی افغانستان میخوانند در روز اول سال جاری چندین تن بی گناهان را در ولایات خوست و ننگرهار به شهادت رسانیدند .انگلیس ها میگویند بالای مردم فقیر بی سواد به خوبی میتوان حکومت کرد . با درنظر داشت گفته های فوق عده از زرپرستان , سودجویان , زورمندان , مافیای اقتصادی مواد مخدره , زمین , زیر نام بازار آزاد به نسبت توریدات اجناس بی کیفیت , تجملی , و یا اجناس که تولیدات داخلی نیازمندی های مردم مارا مرفوع کرده میتواند ده ها هزار موسسات خورد و بزرگ را ورشکست و ملیونها تن دوباره به کشورهای همجوار غرض کاریابی مهاجر شده اند نهادهای دولتی ,مختلط , کوپراتیفی زیر بهانه خصوصی سازی لیلام در اختیار مافیای اقتصادی قرار داده میشود .اقتصاد جنگی در تمام عرصه ها به گردش بوده رو به افزایش است هنوزهم ملیونها متر قالین , و صدها تن میوه خشک و تازه , سنگهای قیمیتی , عسل و غیره را غیر قانونی به مارک پاکستان به مارکیت های جهانی صادر میشود که از آن صرف تجاران پاکستانی نفع میبرند در قسمت سکتور زراعت توجه دلسوزانه صورت نگرفته دهقانان و باغداران را میخواهند با وعده های دروغین چند روز دیگر خاموش نگهدارند .بیش از 60 فیصد مردم در زیر خط فقر زیست مینمایند ملیونها تن را خطر قحطی تهدید میکند بیش از 80 فیصد مردم نسبت مشکلات اقتصادی به امراض های روانی و جسمی مبتلا شده اند 50 فیصد کشت و قاچاق مواد مخدره در نقاط صورت میگیرد که نیروهای خارجی مانند بریتانیا , کانادا و غیره در آنجا مستقر هستند بیش از یکنیم ملیون تن از جمله زنان , کودکان , جوانان به نسبت مشکلات اقتصادی و عدم امید به آینده به مواد مخدره معتاد شده اند قاجاق سنگهای قیمتی , آثار باستانی , قطع جنگلات مثمر و غیر مثمر ادامه دارد یکی از جنایات بزرگ مافیا و حامیان خارجی آنها مبدل نمودن محلات تاریخی به مخروبه غرض ازبین بردن هویت ملی کشورما میباشد.درمورد احیا و بازسازی بت های بامیان باوجود تعهد کشور جاپان تاهنوز اقدام نشده است .غرض جلوگیری از تدویر انتخابات سال آینده عده از سران کشورها, و سازمانهای داخلی و خارجی سال 1388 را سال خونین پیشبینی نموده اند و از تشدید شدن جنگ ها در اکثریت نقاط کشور حرف میزنند عده دیگر بی شرمانه مسلط بودن فرهنگ قبلیه ئی را بهانه قرار داده مردم ترقی پسند کشورمارا فاقد فرهنگ دموکراسی میخوانند .آنها میخواهند با براه انداختن این نیرنگ ها حاکمیت قانون عدالت اجتماعی ویک سلسله آزادی های نیم بند را فدای تامین امنیت نمایند مردم وآگاهان امور میگویند رشد دموکراسی مربوط به گسترش اقتصادی , اجتماعی که منافع اکثریت جامعه را تامین نماید میباشد باتاسف که خارجی ها به نسبت نصب افراد ضد دموکراسی و ترقی در نقاط کلیدی درین رابطه جفای عظیم را بر ملت ما روا داشته اند ازهمین لحاظ است که موثریت نتایج دموکراسی برای شهروندان ما قابل لمس نمیباشد .درین روزها عده از کسانیکه در زمان حاکمیت مرحوم محمد داود خان بر علیه آن می رزمیدند امروز بالای استخوانهای آن دست به تجارت سیاسی زده اند .زن ستیزی و خشونت های خانواده گی رو به افزایش است در سال 1387 2900 واقعه در رابطه به طلاق ها ازدواج های اجباری , تجاوز جنسی , بد دادن ها در اداره حقوق بشر ثبت گردیده است .اما مسولین امور دستاورد های هفت سال گذشته را در رابطه به زنان عالی خوانده اند . هنوزهم درکشور 11 ملیون بی سواد وجود دارد 5 ملیون اولاد کشور از رفتن به مکتب محروم می باشند .یک تعداد تلویزیون ها خصوصی خصومت های قومی , مذهبی , سمتی , لسانی را دامن زده میخواهند آتش نفاق و شقاق را یکبار دیگر در جامعه شعله ور سازند و عده دیگر با نشر کتاب ها , مضامین , در دیار بیگانگان درین رابطه بزرگترین جنایت را انجام داده و میدهند باید گفت مردم آگاه و مسلمان افغانستان بر آنان که در داخل و خارج کشور دست به تشدید شدن خصومت ها که سبب نفاق ملی میشود میزنند نفرین می فرستند .آگاهان امور از ناحیه کمرنگ شدن هنر اصیل بخصوص موسیقی افغانی سخت مایوس شده اند یک تن از صاحب نظران موسیقی میگوید که هنرمند زیر سایه زورمند ,ثروتمند , قدرتمند ناپدید شده است .بعضی از یارانی دیروز و امروز زیر نام حسن نیت با نشریات نظریات محدود خویش میخواهند فیصله های اخیر نهضت فراگیر را در رابطه به معرفی کاندید ریاست جمهوری به واقعیت های موجود جامعه ما کمرنگ معرفی نمایند اعضای اصیل نهضت ترقی دموکراسی فراگیر افغانستان این نسخه پردازی ها را شهرت طلبی خوانده و اضافه مینمایند کسانیکه واقعا˝ خواهان دادن مشوره نیک میباشند میتوانند نظریات سازنده خویش را رسما˝ به آدرس رهبری نهضت ارسال نمایند .درین اواخر عده از گماشتگان اجانب دوباره وارد کشور شده با تدویر محافل ریاکارانه سنگ خدمت به مردم و وطن را به سینه میکوبند مردم حق شناس ما میگویند آزموده را آزمودن خطا است شورای علما و روحانیون افغانستان خواهان تدویر لویه جرگه عنعنوی بهمکاری پادشاه عربستان سعودی در کشور شده اند حامد کرزی خواست های آنها را نیز تائید کرده است مردم ما در صورتی به این خواست ها احترام میگذارند که فیصله های آن به اراده اکثریت جامعه و قوانین جاری کشور و جامعه جهانی مخالف نباشد .باید گفت با در نظر داشت چالش های فوق اکثریت مردم و اگاهان امور کشور ما تصمیم جسورانه فوق الذکر را یک حرکت عالمانه به موقع بسوی نجات اکثریت باشنده گان کشور ازین بحران عظیم می پندارند و با سرور شادی این گفته های نیاکان خودرا زمزمه می نمایند ( در جوئیکه آب رفته باز خواهد رفت ) .
و یکی از راهای رسیدن به این آرمان بزرگ اتحاد همبستگی تمام مردمان آزادی دوست و ترقی خواه کشور وجلب همکاری صادقانه جامعه جهانی کشور های ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا را در محدود ساختن صلاحیت های زورمندان دانسته و می دانند .

>>>   دستان مبارک اش قابل بوسیدن است به این دلیرمرد وطن رای بدهید .

>>>   برادران مسلمان! از دربار خداوند (ج) زاری کنان و گریه کنان استدعا نمائیم تا یک شخص باغیرت، مسلمان و با ایمان و با توان بر کشور مان حاکم گردد! در غیر آن اگر منتظر کفار و یهودان بنشینید یقین کنید که تک تک تانرا در ناموس فروشی تشویق خواهند کرد و بدبختی دارین نصیب افغان خواهد بود!

>>>   داکتر صاحب سابقه خوبی دارید، مردم ولایت بلخ حتما شما را حمایت میکند.... از جمله ولسوالی های دولت آباد/چمتال/چهارکنت و زارع ولایت بلخ.
مصطفی ج.

>>>   من منحیث یک زن افغان پیش از پیش از صمیم قلب برای محترم حبیب منگل تبریک وتهنیت عرض میدارم از خداوند موفقیت بیکران تمنا دارم

>>>   بهترين کانديد کسی است که از درد ملت آگاه باشد وبرنامه ای بخاطر مداوای درد مردم داشته باشد، از نگاه من بهترين کس جناب محترم داکتر منگل شخصيت علمی، سياسی و طندوست ميباشد که عزم واقعی خدمت را دارد.

>>>   من به این تعجب میکنم که هنوزهم مردم به این قکراند که جزب دموکراتی جنایتکاراست حال آنکه مجاهدین بصورت قطع این جزب را تبرء نمود، من ازتمام مردم خود استدعادارم که برای یک لحظه هم که شده معقولانه بیندیشند وقضاوت کنند که در این 18 سال گذشته این مجاهد نمایان چی کارها که نکردند . به امید برنده شدن یک خدمت گارواقعی به مردم رنج دیده افغانستان
فرهادازهرات افغانستان

>>>   داكتر صاحب نميتوانم از شخصيت برازنده ات سخن بگويم همينكه از درد ملت با خبر هستي ميدانم احساس وطن پرستي ات بتو اجازه نخواهد داد اعمالي را كه عجائبين تحت نام مجاهدين در افغانستان انجام داده اند ديگر تكرار نخواهد شد و به اميد موفقيت بيشتر برايت دعا ميكنم .
عارفه هروي

>>>   سلام عزیزان،
من فکر می کنم که در مورد آقای منگل چیزکی نوشته بودم امانشر نشد. به هرحال دوباره می نویسم.
دوستانی که از ایشان حمایت می کنند دو گروه اند،
نخست اعضای حزب ایشان و احتمالاً فرزندان این بزرگواران و دوماً کسانی که از جنگ های بین به اصطلاح مجاهدین و همچنان حکومت فعلی سرخورده اند.
در مورد گروپ اول سخنی ندارم جز اینکه جنگ افغانستان زاده تلاش های ایشان است، اگر حتی مجاهدین همه خدای نخواسته بد باشند، باز هم همین خلقی ها و پرچمی های مبارک عامل به وجود آمدن و به قدرت رسیدن ایشان بودند. من فکر می کنم همه بزرگان حزب پرچم و خلق باید محاکمه و احتمالاً مجازات شوند. این جنابان حتی شهامت این را ندارند که از مردم اول معذرت بخواهند. راستی هم که بی حیا باش هرچه خواهی کن!
اما گروه دوم، من هم بیزار از جنگ سالار و تفنگی ها هستم، اما هر کس باید جواب عمل خود را بدهد. جنایات یک نفر نمی تواند باعث تبرئه فرد دیگر شود. من نمی توانم بزرگان خلق و پرچم را به خاطر جنایات رهبران احزاب به اصطلاح جهادی و جنایات این گروه دوم را به خاطر جنایات ملاعمر و ملاعمر را به خاطر کرزی ببخشم. بدی چیزی است که کمش هم زیاد است.
من فکر نمی کنم که کسی مارا مجبور به انتخاب از بین این گروه ها کرده باشد، اگر نمی خواهید خوبی کنید، حد اقل با انتخاب این جناب بدی هم نکنید.
در ضمن از اطاله کلام پوزش می طلبم. چون سخن رانی های طویل اما خالی از معنی و مفهوم زمان کارمل از مد رفته است!
با احترام
پرسوک هراتی

>>>   من هم منحیث یک مرد افغان پیش از پیش از صمیم قلب برای منګلوف ودارودسته اش ناکامی وخجالت بی پایان آرزو میکنم .

>>>   اگر هموطنان عزیز توجه عمیق بر اصل قضایای افغانستان داشته باشند متوجه خواهند شد که تا به حال هر جنایتی که در افعانستان صورت گرفته است ، عامل اصلی شقاق و بدبختی ها همانا کودتای ملحدین خلق و پرچم بوده که زمینه را برای بربادی کشور و بعدا اخوانی های مزودر مساعد ساخته و در و دیوار دفاعی وطن را شکستاندند.

>>>   آقای منگل را از بی ... و بی .... افراد یافتم. شما ..... در طول سه دهه چه ارمغانی به این وطن و مردم داشتید جز جنگ ، ویرانی، برادر کشی و به زندان انداختن و ناخن کشیدن ها. فکر میکنید که این جنایات شما وطن فروشان را مردم فراموش کرده است؟ نخیر منتظر محکمه تان باشید. جای شما ریاست جمهوری نه بلکه همان زندانی است که میلیون ها افغان را در آن شکنجه دادید و به کام مرگ با همه بی غیرتی کشاندید. همین که شما تا حال زنده هستید باید هزار بار شکر کنید ولی این چشم سفیدی تان دیر دوام نخواهد کرد و مانند باداران تان به کیفر اعمال زشت تان خواهید رسید. به امید همان روز
عیار

>>>   آقای پرسوگ خیلی هم بجا نوشته اید. من مدتی خیلی اندک عضو باند خلق و پرچم بودم , سال 1357 متوجه جنایات بیشمار این باند شدم و وجدانم تکان خورد, از تۀ دل به خود لعنت فرستدم که چگونه فریب حرف های عوامفریبانه این شیادان را خوردم ودر دام این جنایتکاران افتیدم. بخاطر اینکه انگشت انتقاد روی اعمال غیر انسانی شان نهادم روانه زندانم کردند و دو ماه تمام بنام ضد انقلاب متحمل شکنجه قرون اوستایی این شیادان شدم.درزندان چهره اصلی این رژیم غیر انسانی را با گوشت و پوست درک کردم.
به نقل قول از دریور سروری , وی واقعأ سادیزم داشت و عادت داشت که قبل از سر کار برود 4-5 زندانی را در زندان پل چرخی با دستان خود شکنجه کرده و بعد بقتل میرساند. مضحکتر از همه که در روز اعلام عزای ملی بعد از شش جدی 1358 روی گلم فاتحه سروری و کشتمند( که توسط سروری شکنجه های غیر اخلاقی شده بود) پهلوی همدیگر نشسته بودند و با مردم غمشریکی میکردند. اسم این حکومت فاشیستی را از روز آغاز آن جمهوری دیموکراتیک گذاشته بودند , زهی دیموکراسی و زهی حکومت قانون و قانونمندی!آقای ببر کامل در همه بیانه های خود "تربیت شوروی, افغان شوروی, دوستی شوروی....« تذکار میداد. آیا اگر آقای گوباچف به قدرت نمیرسید, این حزب مزدور از آشتی ملی ....صحبت میکرد؟ هر گز نه. حالا سردمداران جناتکار خلق و پرچم بای اینکه خود را تبریه کرده باشند اشاره به جنایات تفنگ سالار هشت ثوری میکنند.
و بیشرمانه تر از همه خیال رهبری کشور ما را در سر میپرورانند.
آقای منگل کنجاره خواب میبیند!

>>>   اګر مردم ما از مجاهدین شاکی و آزرده خاطر میباشند حق دارند ولی اینرا هم بخوبی درک کرده و میکنند که مسبب اصلی و نابخشودنی همه ای این جنایت و وحشت ترور اختناق و..جز خلقی و پرچمی های بی ....و بی.... وخدا ناشناس دیگری نیست .و این بیشرمی و وقاحت تا این اندازه شما را سرکش و بی خوف سازد و شما و امثال شما اقدامی چنین نمایید برایم معلوم نبود معلوم میشود که انشاالله بال کشیده اید !! بعد از بال کشیدن بر مورچه ای بیچاره آمدنی است حتمآ شما هم واقف میباشید .

>>>   جناب داکتر منگل بهترين شخصيت برای کرسی رياست جمهوری است مردم افغانستان از سرتاسر کشور به داکتر منگل رای ميدهند، يکبار درسايت خاوران وسايت اخبار اخبار افغانستان ببينيد که داکتر صاحب در صدر جدول قرار دارد، اين سايت خاوران خو مربوط برادران جهادی است اما چون حقيقت با منگل است در سايت جهادی ها هم داکتر منگل برنده است، کسانی که از روی بی عقلی يا عناد حرفهای هوايب ميزند( دا گز او دا ميدان)!

>>>   آقای منگل را من از نزدیک مسناسم که یک انسان ... و ... است.

همسایه یی منگل از هالند

>>>   محترمان سلام!
یك اصطلاح داریم كه میگویند خیر و پرده! اگر به پرچمی ها و خلقی دوباره وقت داده شود كه در صحنه ای سیاست افغانستان داخل شوند ، دیگه از آینده افغانستان باید دست شست!!! پرچمی ها و خلقی ها! لطفآ و لطفآ بگذارید كه ملت بیچاره یكبار دوباره به پا ایستاده شود بعدأ میتوان روی این صحبت كرد كه آیا به این گروه امتحان شده اجازه داده شود كه در دولت افغانستان حصه بگیرند یا نه!!
یك اصطلاح دیگر هم داریم كه میگویند به كدام روی!
چشم درایی هم اندازه دارد!
وسلام!
هیواد جلاوطن

>>>   باسلام ازسایت افغان پیپر
زهره ازولایت بلخ یک بار باچشم باز به شهر باستانی بلخ بنگر چه نوع جنایت کاران برولایت بلخ صاحب جاه ومنال شده اند ووابسته به کدام جریان سیاسی اند وازپاکستان صادرشده اند ویاجای دیگر نمی شود قضاوت قضاوت کورکورانه دررابطه باشخصیت هاوجریانات سیاسی نمود عملکرد ایشان را ذهنی قضاوت نمود .می شود برای خودت استاد عطایت که یکبارزندگی گذشته وفعلی اش راازنگاه دارایی اش مقایسه کنی وبهمی که رته ازچاه چه است
نذیر از بلخ

>>>   من موثق خبر دارم که این شخص همان آدم قبلی میباشد وهیچ فرق وتغیری در عقیده اش وارد نشده یګانه تفاوت این است که قبلآ به دیګران کاسه.... یا عین ګفته خود....[ .....] میګفتد ولی این بی حیاها امروز چنان به کاسه امریکا وغربی ها چسپیده اند که ... را شکست داده اند .اګر کاسه ... میکنید اقلآ به آن وفادار باشید مانند ګلبدین ولی شما هروز سر به کاسه ای فروبرده همه را فریب میدهید . وبراستی هیچکس نمتواند مانند شما کاسه ... کند اګر دیګر مردم ما شک دارند وحرف مرا قبول ندارند نو بیا [دا ګز اودا میدان] امنحان مجانی است .

>>>   سلام بر دوستان،
به جواب دوستی که فرموده اند (دا گز او دا میدان)، فقط بگویم وقتی که مردم افغانستان در باره جنگ چیزی نمی دانستند این جنابان و حامیان شان را شکست دادند. اینکه بعداً گروه های از تفنگی ها از فرصت استفاده کرده و بنام مجاهد خیانت کردند مسأله بعدی است. خوب : کومه دی گز او کومه دی میدان؟ او که گز او میدان دی پیدا شی، کومه دی میران؟
برای دوستانی که لسان شرین پشتو نمی دانند: چوب کز تو کجاست و میدانداری تو؟ اگر میدان و گز دار کو مرد مداری تو؟
فعلاً خلقی ها و پرچمی ها به مردم چند نسل فرصت بدهند تا از فقر و بد بدختی و تفنگ بازی و فساد اداری که همه محصول کودتای شان است نجات پیدا کنند باز در فکر ویران کردن دوباره وطن شوند!
با احترام
پرسوک هراتی

>>>   سلام دوستان،
تشکر از دوست میدان دار بنده که سایت خاوران را برایم معرفی نمودند.
چیز های که من در آن سایت مشاهده کردم، حبیب منگل و داکتر عبدالله تا امروز تنها هشت نفر اختلاف رأی دارند، و نفر سوم بشر دوست است.
اما آیا می دانید که در انتخابات افغانستان هفصد یا هشتصد نفر خلقی و پرچمی فراری در مسکو که دسترسی به کمپیوتر دارند رأی نمی دهند بلکه صد ها هزار افرادی که قریه هایشان توسط بمباردمان روس ها ویران شده و هنوز ماین های روسی جان فرزندان شانرا می گیرد رأی خواهند داد.
وانگهی از کجا معلوم که آقا منگل همچون زمان خلقی ها که مردم را به زور به مارش می برند، عده ای را برای رأی دهی به کافی نت ها نبرده باشد؟
خوب اگر میدان همین است، من فردا اطفال مکتب ابتدایی نزدیک خانه ام را به یک شیریخ و یک گیم کامپیوتری در کافیشاپ های شهر دعوت می کنم، و رأی هر کس را خواستم هرقدر که خواستم بالا میبرم.
آقای گلم میدان شما خالی و خیالی است!
با احترام
پرسوک هراتی

>>>   یك اصطلاح داریم كه میگویند خیر و پرده! اگر به پرچمی ها و خلقی دوباره وقت داده شود كه در صحنه ای سیاست افغانستان داخل شوند ، دیگه از آینده افغانستان باید دست شست!!! پرچمی ها و خلقی ها! لطفآ و لطفآ بگذارید كه ملت بیچاره یكبار دوباره به پا ایستاده شود بعدأ میتوان روی این صحبت كرد كه آیا به این گروه امتحان شده اجازه داده شود كه در دولت افغانستان حصه بگیرند یا نه!!
یك اصطلاح دیگر هم داریم كه میگویند به كدام روی!
چشم درایی هم اندازه دارد :Reza from norway

>>>   نذیر از بلخ.
خودت استاد عطا را با دیگر ولایان مقایسه کن تماما" امکانات که استاد عطا در دسترس دارد دیگر ولایان نیز آن امکانات را دارند بلکه زیادتر از استاد عطا.
آنها در ولایت های مربود خود چی کرده اند واستاد عطا برای شما مردم..... چی نکرده بزرگترین چیزی که برای شمایان ارزانی داشته امنیت است که 33ولایت افغانستان آنرا ندارد اما بفضل ومرحمت الهی واز سبب تپ وتلاش این آفا شما در امن وامان زنده گی میکنید لوحه پوهنتون تان به دانشگاه تبدیل شده درولایت خود تصمیم گیرنده خودشماها هستید از جمله ولایت های هستید که کشت کوکنار به صفر رسیده اینکه دولت بخاطر فارسی زبان بودنش در اختیارش امکانات نمیگذارد گناه استاد عطا نیست.
کوشش کن که درآینده کمی واقع بین باشی وهر شخص را با شرایط موجوده به مقایسه بگیر نه ........
حفیظ هالند

>>>   منگلی ها همواره .....و قومگرا بوده اند و در .... و چور و چپاول دست بالا را داشته اند. در دوره مقاومت مجاهدین همن طایفه با حکومت ....خلق و پرچم همکار بوده اند. در زمان داود غدار هم این طایفه از خدمت عسکری معاف بوده اند. در زمان حبیت الله خان کلکانی این مردم شمالی را چور کرده و .....زیاد را مرتکب شده اند.
غلام یحی وردگ

>>>   سلام بشما هموطن عزیز !
باید و جدانأ قضاوت بیطرفانه بخاطر ایندۀ روشن کشور ما افغانستان عزیز کرد نه بخاطر سمپاتیهای سیاسی،قومی،محلی،مذهبی و مهمتر ازهمه نباید قضاوت را بخاطر حل عقده های شخصی، سیاسی و قومی کرد . اگر ما صادقانه یکبار به عقب با چشم های بازنگاه کنیم حتمآ بیک نتیجه خواهیم رسید که خدانخواسته درگذاشته کشورما همه سیاست مدران خائین بودند و سیاست مدران امروز بدتر از انها ، درحالیکه چنین نه بوده و نه است . بلی، باجررئت و سربلندی بااشتیبهات دیروز خودپیش وجدان خود باید اعتراف کرد تادر عملکرد فردا تکرار نشود .
دوستان محترم!
ابزاز نظر حق مسلم هر شخص است ، مگر توهین به یک شخص حق حتا از پییغمبران دین هم نیست البته این مطلب ضرورت به توضیح ندارد .
دراین صفحه در بارۀ کاندیتوری اقای منگل نظریات مختلف بنشر رسیده است که شوربختانه عدۀ زیات عافت قلم را در نظرگرفته و ابزاز نظر کردند، مگر است کسانیکه نتنها عافت قلم در نظر نگرفته ، بلکه بخود صلاحیت داده که در مقام قاضی القضات قرار دارد هرنوع حکم که مورد پسند شخصی او است علیه رقیب های سیاسی ، قومی و ......صادر کند . بنظربنده ، خطاب کلیمه خائین به یک شخص و یا کدام قوم و یا سازمان سیاسی صلاحیت یک محکمه مطلق بیطرف که شواهید انکار نپذیر در نزدخود داشته باشد میتواند باشد نه از کسی پرعقده ،خود خواه جاه طلب و گمراه .
باتقدیم احترام افغانی

>>>   نـخست چند پرسش از جوخداران اقای منگل دارم اميد با مغز سرد جواب دهند !
۰۱ در صورت اقای منگل پيروز گردد در رابط با قوای اشغالگر ناتو در راس امريکا چگونه سياست را اتخاذ خواهد نمود ؟
۰۲در حاليکه کشور ما عملأ اشغال ميباشد تدوير انتخابات رياست جمهوری يک روش و اصل قانونی ميباشد ؟
۰۳در حاليکه والی يک ولايت از خارج تعين ومقرر ميگردد اقای منگل با چنين سياست کادری متجانس و مداخله گرانه چه گونه برخورد خواهد نمود ؟
۰۴عملأ و عمدأ از جانب انحصارت غرب و امريکا اقتصاد ازاد کاملأ جای اقتصاد مشترک و دولتی گرفته که به نفع جامعه غربی ميباشد چه برخورد خواهد نمود ؟
۰۵ در کشور نير های مسلح جهادی . طالبی . ناسوناليستهای افراطی . ارستوکراتان . تکنوکراتان . از نفوذ وقدرت خاص نظامی .اقتصادی . برخوردار ميباشند که صد در صد مخالف رشد ريفوروم های مترقی ميباشند در چنين شرايط چه ميکنيد ؟
۰۶هم اکنون بر علاوه اينکه وطن اشغال ميباشد و در تبانی با اشغالگران نيرو های قدرتمند مافيای مواد مخدر .سلاح . جهادی .دولتی فعلی از نفوذ و قدرت خاص برخوردار ميباشند ايا با انها سازش ميکند ويا مقابله ؟
۰۷ اقای منگل فراموش نموده که مردم از ببرک کارمل .محمود بريالی . سلطان علی زوار کشتمند . نور احمد نور . کاويانی . مزدک شورای نظاری . وکيل دراکولا .نبی عظيمی .اصف دلاور . .وووو نسبت خيانت ملی که نخ شمست در شش جدی ۱۳۵۸ و۶ ثور ۱۳۷۱ مرتکب شدند وتا اکنون از جنايت انها در کشور خون ميچکد نفرت دارند چگونه اقای منگل از جانب باند بدنام خاينين [ نهضت فراگير کثافات ] خود را کانديد نموده؟
۰۸ اقای منگل ايا بارديگر در اتحاد با لايق باند [ ميانه روان ] را مجدأ احيا خواهد نمود؟
۰۹ از نظر شما تائيد و اشتراک کانديد نهضت ؟؟؟؟؟ به کمپاين امريکای پذيرش هداف شوم امپرياليزم در کشور نيست ؟
۱۰ امريکا و دولت دست نشانده او در کابل دايمأ اظهار ميدارند برای اولين بار در افغانستان بعد از سال۲۰۰۱ با سرازير شدن متحدين واشغالگران دموکراسی پياده در اين کشور همه حتا چپی ها در قدرت سهم دارند که در گذشته از علومی وگلاب زوی .لايق مثال داشتن ايا شما نيز شامل مثال های امريکا شامل نه شديد و تبليغات امريکا را تقويه ننموديد ؟
۱۱ ۰ در صورت پيروزی چگونه کابينه ميداشته باشيد کاملأ چپ ـ مشترک ـ فرمايشی ـو يا برای هميش نهضت چپ را از کشور محو نموده هم دوش وهم اغوش امپرياليزم ميشويد طوريکه در ماضی مزدور روســـها بوديد؟
۱۲ . در حاليکه شما و رهبران خاين تو دو دسته قدرت قانونی دوکتور نجيب ا لله را سقوط وتسليم ارتجاع نموده باز ضرورت کسب قدرت سياسی را کی برای شما نسخه داده است ؟
۱۳ ۰ چرا در حاليکه در اصل تو حبيب منگل . کشتمند کربلايی .نور .دراکولا. اخگر کاويانی.کاوه . ووو ساير جنايتکاران مخالف گذشته .مخالف ح.د.خ.ا ــ و حزب وطن ميباشيد ومشت اوباش .بی سواد . مصلحتی . هرزه . چاپلوس . خاين را بنام سياهی در باند روسی خود [ نهضت فراگير کثافات ] جمع نموده ولی برای کمپاين انتخابات از همبستگی . عضويت خود . وابستگی خود به صفوف قهرمانان حزب وطن شعار ميدهيد باور داشته باشيد انها قبلأ تو را ساير اختاوپ ها را نفرين نموده اندــ
جمال ناصر ــ لندن

>>>   يکی از مهره های ظاهره رنگ داده شده ولی در اصل خر مهره نهضت فراگير ترقی ؟ افغانستان در شهر گتنبورک کشور سويدن بنام جنرال باقر فرين محسنيان متهم به ترور ستر جنرال غلام فاروق يعقوبی وزير امنيت دولت داکتر نجيب الله و همکار دستگاه استخبا رات روسيه فدراتيف [K.G.B ] نيز ميباشد در روز نامه پرتيراژ سويدن مطلب تند عليه اقای حبيب منگل کانديد نهضت فراگير نوشته که پرده از بسيار راز ها وساز ها برداشته است .موصوف حبيب منگل را کانديد مسکو دانسته واضافه داشته او با مصلحت استخبارات روسيه فدراتيف خود را کانديد و او را کارمل دوم دانسته واز وابستگی ها وظيفوی او باشورای نظار و سازمانهای جدا شده از حزب وطن نيز روشنی انداخته و او را مثل جنرال علومی وگلاب زوی فروخته شده دانسته واضافه داشته است روسيه با معرفی حبيب منگل به صفت کانديد خود در رقابت با کرزی . اشرف غنی در نظر دارد از امريکا امتياز به دست اورده و جای پا مطمين در رژيم امريکای پيدا کند .
باقر فرين از ضعف اخلاق . خصوصيات ناسونالستی افراطی او نام برده و با خط درشت مصوف را [ ببرک کارمل ] دوم و دست نشانده روس ها معرفی داشته است .
زيور

>>>   اين آدم بي لياقت از کجا پيدا شد هر کس ونا کس خود را نامزد رياست جمهوري مي کنند
محمد اکبر

>>>   بلی جنرال وطن فروش ( بـا قــــــر فريـن محـســــــنيان ) که دقيق و طبق شـــــواهد انکار ناپذير در ترور غلام فاروق يعقوبی وزير امنيت دولتی رژيم داکتر نجيب ا لله در همکاری وهم دســــتی جنرال نــبــی عظيمی فرزند عظيموف و جنرال يار محمد برادر فريد مزدک بوده وانقريب اقارب مرحوم يعقوبی از نام اين سه جنرال قاتل به ديوان محکمه « هاک » شکايت مينمايند و فتانه خانم يعقوبی هم اکنون وارد کشور شاهی هاليند گرديده است . چند روزقبل با جدای وانفصال از باند بنام < نهضت فراگير ترقی ودموکراسی ؟؟> طی مصاحبه با روز نامه مشهور گفت « حبيب منگل مرد با صد ها چهره ـ ژست ـ حرکات ـ سازش ها ــ کنار امد ها ـ کنار رفتن ها » بوده با سوابق مشکوک وسوال برانگيز د ر سازش با تيم قوم و مصلحت پرستان هريک کشتمند .نور . وکيل دراکولا خود را کانديد پوست رياست جمهوری نموده در حاليکه دوماه قبل سازمان نهضت ف.ت.د . تحت فشار شديد استخبارات روسيه فدراتيف مجبور گرديد با انجام کوده تای سفيد حبيب منگل مهره صيقل شده روسی را کانديد نموده تا در رژيم امريکای مستقر در کابل جای پاه پيداکند و روس ها باز دست دراز در افغانستان داشته باشند
اورنگ دهدادی

>>>   سلام!!!!!!!!!!
بعد از عرض سلام میخواهم این را بگویم که سفاک سفاک را می ستاید خداوند ما را از ستایش و ستودن سفاکان و خون آشامان نگهدارد.
احترام
مفلح

>>>   جــوخــداران نـهضت فـــرا گير ؟؟؟ عبدالوکيل کوچی و ســـليم ســـليمی !!!
با شــناخت که از شـــما شـــــعبده بازان دوران وعجوبه های اخر زمان دارم بر تائيد وصحه گزاری شما بر کانديداتوری حــبــيب منگل اين خر مهره استخبارات روســــيه فدراتيف يک با ديگر غور نموده دريافتم که ريشــــه استخبارات کهنه کار و آب ديده روسی (K.G.B) در افغانستان ودر ميان جزاير چکيده از پيکر بيکران وبزرگ حزب وطن از جمله در ميان صفوف بدنام و فرسوده ( نهضت فراگير ؟؟؟) عميق است و دارای شاخ وپنجه زياد ميباشد .
و اينک اودار باشی های (K.G.B) کوچی وسليمی نيز سر از کفن روسی بدر نموده و به تائيد خر مهره حبيب منگل پرداخته اند ماشا الله ماشا ا لله به شما رنگبازان !!
کوچی تو که بعضأ در سايت روسی مشعل سياه مشقی ميکنيد واندک مواد بنام مغز در سر داری ايا کانديد نمودن وکانديد دادن وکانديد کردن تائيد وپشتيبانی از سياست تجاوز کارانه امپرياليزم در راس امريکا نيست . ايا کشوريکه استقلال وازادی ندارد وعملأ اشغال گرديده است انتخابات مشروعيت دارد . ايا اين عمل خاينانه نهضت فراگير کثافات ضربه بر پيکر چپ دموکراتيک نيست ؟
و اما شما همه جوخداران بدنام نهضت فراگير کثافات ديگر مشخص گرديده که از ماضی واز اغاز شروع رستاخيز وابستگان ارتجاع .دربار. و امپرياليزم بوديد که از نخستين روز کنگره موسس جريان جديد به پاه خواسته را به کجراه برديد و تا ثريا کج رفت !!
وحال در دو دم خويش اويختيد امپرياليزم غرب وامپرياليزم شرق !
قرار معلومات تيلفونی دوست از سويدن تاريخ اول جون ۲۰۰۹ در منزل عزيز حساس چرسی جلسه از هوا خواهان حبيب منگل که ۶ نفر ميگرديد جلسه داير نموده تا با تلاش کمک و پول شراب وکباب منگل وتيم او را اماده سازند و در زمينه با تقاضا تيلفونی از يک تعداد طلب کمک نموده که به پاس افغانيت و رنج غربت تعداد محدود مبلغ ۵ هزار کرون سويدنی معادل ۹ صد دالر امريکای ميگرديد به ادرس عزيز حساس ارسال داشته و شب گذاشــــته اقای حساس وگروپ شراب نوش موصوف در رستوران مجلل همه پول کمک شده را به ناکامی حبيب منگل باده ها سر داده ومصرف نموده وگويند در هاليند . ناروی . بلجيم .دنمارک نيز چنين ضيافت های رنگين به افتخار حبيب منگل برپاه گرديده بنأ سال که نيکوست از بهارش هويداست ! شاد باشيد
( شکور کشتکار )

>>>   با عرض سلام دوستان گرامی! داکتر حبیب منگل یک شخصیت عالی و منزه بوده انتخاب وی وطن را نجات خواهد داد. حرف های اضافی شرر انداز ها نباید در انتخاب مردم خللی وارد نماید.
اینجانب عضو هیات رهبری شورای اروپا EUROP و معاون آلمان در حزب متحد ملی میباشمP

بااحترام
عبدالغفار باوری

>>>   منگل دو راه بیشتر ندارد خود کشی یا جنگل با خود کشی هر چند ماه بعد ی که وجدانش کمی بیدار میشود واز جنایات خود ودگر همکاسه هایش ناراحت میشود دگر نا ارام نمیشود و اما جنگل در انجا با دگر حیوانات وحشی یک جاه شده کمتر احساس تنهاهی میکند واما ارگ با ارگ که در زمان باداران روسی دیده بود فرق خواهد داشت از شراب سکس و .........خبری نخواهد بود منگل در کله جز جفنگیات مارکس چیزی ندارد برایش زیاد خسته کن خواهد بود .صابون لباس شویی هم که نباید ساخت ممکن چرک لباس را پاک کند من مثل او دگم ندارم ولی شیعه و سنی میدانند صابونی که از همچو اشخاص درست کنند لباس را نجس می کند و هفت بار باید اب بکشند به زحمت اش نمی ارزد.

>>>   این هم از همان ...... و.... خلق و پرچم است که سی سال است ملت افغانستان را به بدختی کشانیده است.

>>>   حزبی ها فرشته گان معلوم شده است تنها خزبی ها میتوانند تسلی خاطر رنجدیده هاشوند
عبدل از کانادا

>>>   اغای عبدالغفار باوری :
ازنظرت طوری معلوم شد که کله داری ولی خالی از مغز ،بخاطرئیکه : اگر شاه پرهستی یکبار متواجه شوکه در40 سال دوران شاهی مردم چه داشتند ؟ اگرداودپر ست هستی یکبار متواجه شو که داخان راکی بریاست جمهوری رساند ؟ اگر اشرار ( مجاهد،طالب، مائوست،افغان ملتی، ستمی ) هستی یکبار متواجه شوکه در زمان شرارت و بعد ازان و حالا شما بمردم چی دادن و چی را از شان گرفتن ؟
اگر کمونیست ها روسها را اورده بودند شما جهان را اوردین، کمونیستها مال عامه دفاع میکرد شما چور میکردین اتش میزادین رهزنی میکردین قاچاق انسان موادمخدر ...میکردین بالامردم بیگناه راکت فیرمیکردین که همه جنایت تان هنوز مشترک با باداران تان عیله مردم بیچاره ادامه میتین

>>>   حزبی ها هزار بار از ریشدار ها خوب است باید انها قدرت را بکیرند

>>>   با عرض سلام . اگر به تحصيل با شد كرزي هم تحصيلات بسيار عالي دارداما عمل كردش را شما در هفت سال مشاهيده كرديد كه سرنوشت اين كشور به كجا كشيده شده است ودرقسمت آقاي منگل ملت ما سه دهه مصيبت را ازدست اين جلادان تاريخ سپري نمده و هر گز را ه خودرا به گرداب كمونيزم نمي اندازند. آقاي منگل مطمين باشد كه ملت مسلمان هرگز به يك كمونست راي نخواهد داد.
وسلام
عبدلطيف اميني
شهر كابل

>>>   .... پيشگان نهضت فراگير . به ياد داشته باشيد كه.... همه تان و بويژه سردمدار بزرگ تان - رهبر جوان ناجي تمام حوادث خونين بعد از سال 1371 محمود بريالي هيچگاهي از حافظه تاريخ گم نخواهد شد . شما و.... با خطوط سياه در اوراق تاريخ افغانستان ثبت است

>>>   به لحاظ خداوند نام چپ ديموكراتيك را بد نكنيد . اين .... نهضت فراگير با سقوط حاكميت جمهوري افغانستان جز خون . دود و آتش چيزي ديگري براي اين سرزمين به ارمغان نياوردند. اين چهره هاي ... و .... را همه و همه ميشناسند. حبيب منگل - بريالي ... - مزدك - كاوياني - وكيلك - علومي و گلابزوي و... اينها همه ... هستند كه از موضع چپ ديموكراتيك يكبار ديگر ميخواهند تجارت نموده و وارد مراحل بعدي اقتدار سياسي در حاكميت مزدور و اشغال شده جمهوري اسلامي افغانستان شوند. به به به

>>>   آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآی احتیاط کنید ...جناب منگل یک ..... به تمام معناست ازنامش پیداست که منگل ست و.....؛ خوب درقیافه اش دقت کنید وفحص می فهامید که حقیر راست می گویم .....رای ندهیدکه مملکت را درباد می دهد . پولتان را تاجرخانها حرام نکیند که رای نمی اورد. یکی این منگل صاحب ودیگری این بشردوست یک سردرنزدبنده که دانشجوی علم روانشناسی هستم بزنند شاید کدام درمانی برایشان داشته باشم..
عزالدین ازتاشکند

>>>   من شاید بدون خواهش خود شما را ریس جمهور افغانیستان بگویم.ولی شما مرد خونین زمان سیاه ..... ایا فکری این را دارید مردم اعضاب رنج دیده من فراموش خیانت هایی خونین شما شوند .

>>>   غلام نبی "رنجبر " تمامآ افراد مترقی وبشردوست صرف نظر ازوابستگی های سیاسی بنابر استعداد وتوانایی ومهمتر ازهمه اینکه داکتر است بدرد ملت افغانستان میخورد اگرملت ما واقعیت هارا پنهان نکند دکتور نجیب الله شهید نیز داکتر بود به تناسب همه رهبران ح د خ ا خوبتر درخشید و تاریخ درخشانی ازخود بجا مانده ملت مجاهد و مبارزین راه حق بدون شک به این رهبر که درانتخابات کاندید است را ی میدهد ... ،کوتا طریقان انسانهای دورازعلم وفرهنگ ازبرنده شدن شخصیت که زیر نظر مرد تاریخ آنهم ببرک کارمل که ازهرلحاظ شایسته وتبعیض را ریشه کن نموده بود تربیت دیده مردم باید هوشیارانه عمل نمایند نه به فرمایش من ویا کدام گروه به نظر یات تمام انسانهای با عاطفه هم نظر هستم ازظلم واستبداد و تفنگ سالاری بد م می آید من به صفت یک تن از اشخاص دارای معلولیت که در اردوی مردمی طارز جدید افغانی توسط ماین های فرش شده چینایی معلول گردیده ام حبیب منگل را ترجیح میدهم حبیب من نه بلکه حبیب همه مردم افغانستان است
به امید اینکه وطنم از شر غربیان ...... نجات پیداکند.
..... را یگانه نهاد مردمی که ح د خ ا بود مرده باد شعار میداد ملت مسلمان افغانستان دیگر فریب دشمنان تان رانخورید با جرئت نشان دهید بسوی همبستگی ملی ومترقی دست به دست بدهید وخود ومردم تان را نجات دهید
امروز بهای هیزم وعود یکیست درچشم مردم جهان خلیل ونمرود یکیست
برگوش کسانیکه دراین بازارند آواز خر ونغمه داود یکیست .
با عرض پوزش از همه هموطنانم بخصوص برادران مجاهد م منظورم از.... و.... نیست که درزیر نام کلمت الله قاچاق بری می کنند یا به اطفال خوردسال تجاوز می کنند ویا در محفل ها به نا م مسلمان اکتفا می کنند مسلمانی از خود شرایطی دارد آنهم پاک که نه دزدی باشد ونه شرر وضرر رسان نه به بیت المال به چشم حقارت ببیند وبی تفاوت باشد بیاید مردم عزیز علیه نیروهای اشغالگران غرب متحدانه عمل نمایم دل تان جم باشد که امریکا به جز از درد سر آوردن فقر وبیچارگی و بدبختی برای من وتو کدام فابریکه نمی سازد و ما وتو همسان مان را دوست ندارد کسانی را حمایت می کند که تا حلق از پول حرام بیت المال غرق خون ملت است ما رژیم اسلامی ،انسانی ، بشردوستی و مردم دوست و فرهنگ دوست را میخواهیم نه به دلخواه دشمنان مردم ما دراخیر مکررآ معذ رت میخواهم نه نویسنده هستم ونه کدا م تیوریسن فقط یک خطاط خطوط اسلامی که درمیحط چهارراهی قمبر کابل در دوران معلولیت خود اولاد وطن را تربیه ورهنمایی نموده ام و من الله التوفیق .
غلام نبی "رنجبر"

>>>   تقی محراب
سلام به تمام دوستان
گفته اند آزموده را آزمودن خطا است کمونستها در چهارده سال حکومت خویش برای این ملت چه کردند که باز هم میخواهند سرنوشت این ملت مظلوم را به دست گیرند آنها در چهارده سال حکومت خود به جز از به خون وخاک کشیدن این ملت به دستور باداران.... خود دیگر کدام کار را به نفع کشور ومردم انجام نداده اند

>>>   او برادر حبيب منگل بخاطر انسانيت ، افغانيت ، شرافت ، شوق رياست جمهوری نه کنيد نزد مردم افغانستان ملا راکتی .... نسبت به شما ارجعيت .قدسيت دارد خود شما ادم خوب هستيد ولی افسوس در دست سلطان علی کشتمند .نجم الدين کاويانی و وکيل دراکولا از همه بدتر کانديد کرملين و باند جنايتکار نهضت فراگير کثافات ميباشيد !
اگر با امريکا سازش نموديد مردم شما را قبول ندارد . اگر در سيستم فعلی جای پاه جستجو داريد بخاطر شرف خود را چپ دموکرات و منصوب حزب وطن معرفی نه کنيد !!
ايا شرم نيست که نهضت فراگير را ادمک های پليد .هرزه . فاسد .کودن .جاسوس چون ... های .....................وو دها بی سواد ديگر رهبری ميکند شرم به شما
« عارف جهش »

>>>   خوب باید دوستان و سیاستمداران در چنین وضیعت کنونی افغانستان باید کمی از مثبت فکر کردم و مثبت به پیش رفتن بیاموزند، ببینید ما خیلی از هر نگاه در بحران قرار داریم چنین حالت سیاسی را بسیار مشکل بود که 8 سال پیش تصور می کردیم ولی الحال که برای ما افغانها زمینه فراهم شده است قابل تحسین است، بگذارید میدان انتخاباتی افغانستان وسیع است هر کس که توانست ریس جمهور خواهد شد توهین کردن به شخصیت کسی کار عاقالانه نیست سوال و نظری اگر دارید باید با استطلال و منطق بیان نماید نه هوایی، تمام کاندیدان ریاست جمهوری افغانستان اشخاص محترم اند ولی اگر در انتخابات کدام تقلب صورت نگیرید این را باید بدانند که دیگر مردم و ملت افغانستان بی خبر نیستند حتی یک برادر و خواهر بامیانی مان که در مغاره زندهگی می کنند می داند که برای کی ری بدهند و علاقه دارد که کی را انتخاب کند.

فریدون از کابل

>>>   از نظر من برنامه داکتر حبیب منگل که در واقعیت انعکاس یک سیا ست
چپ معتدل و تحول طلبانه،ملی وبیانگر منا فع ملی وتمام اقشار وگروهای اجتماعی است که فرد، گروهو حلقه اجتماعی،سیا سی ،اقتصادی و فرهنگی و مذ هبی تحو لپسند،خواست ها و نیاز های خود را در ان میتواند در یا بد.
این بر نامه در حل پرو بلمهای اجتماعی کنو نی ما نند جنگ،تسلط مافیای قدرت،جنایات ساز مان یا فته،ما فیای مواد مخدر،فساد در دستگاه دولت و تسلط روز افزون باند های مافیایی،یک ضرورت زمانی است،محار کردن این حلقه های زنجیری فساد وجنا یات تنها در وجود یک دولت مقتدر، با اراده و مبتکر است .پس بخاطریک زندگی شایسته،انسانیوبهره مند از نعمات پسندیدهف ویک افغانستان با اعتار
وسر بلند شما باید به یک نامزد حقیقی رای بدیهید. پس برای تحققارزو های تان با داوری خود تان ، رای تان را در صندوق داکتر حبیب منگل بریزد.

ۀا.ق. یو سفی از المان تشکر

>>>   هم وطنان عزیز ومحترم .
تا پوقت چشم بسته راه برویم،راه درست ونا درست را با محک خرد وعقل نسنجیم وکاندید دلسوز وپاک از کسا فات را با رای خود انتخاب نکنیم.دو لت های جهان چرا ما را زیر تسلط افراد فا سد و نا بکار قرار دهندو در فکر منا فع غا رت گرانه خود با شند.
با ید اگا ها نه درک کنیم ،تا زمانیکه خود ما به تغیر تصمیم نگر یم و با قدرت و نیروی خود و با دست و اندیشه تو انای خود جهان پیرا مون خود راتغیر ندیهیم .هر گز از افراد واشخاص فا سد و چپا ولگر این تو قع را نداشته با شید.یگانه قدرت ونیروی که وضع نا بکار و نا هنجار را دیگر گون میسازد مردوم،توده وخلق است. اراده خلق اراده خدا وند متعال است .
پس بیا یید که پر افتخار ترین،نیکنامتر ین وشا یست ترین کاندید ریا ست جمهو ری افغانستان داکتر حبیب منگل رای بدیهیم. جرا داکتر حبیب منگل؟
بخاطریکه وقتی بیو گرافی شان میبینید،یا پلا تفرم(بر نامه) انتخا با تی شان را مطا لعه میکنید چلش ها ی که دامنگیر جا معه افغانستان است و را های بیرون رفت ازان را علمآ تحلیل برسی نموده و به تد بیق ان هراده کامل دارد.
احمد شاه ای لت شلز ویک الشتین جر ئنی

>>>   به نظر من یگانه کاندید که درد وطن و مردم احساس میکند وبخاطر ان سال هاست که مبا رزه میکند و درین راه قربانی زید داده قا بل قدر بوده برایش رای میدهم .
محمد یعقوب از جرمنی

>>>   درانتخاب خود آزاد هستم .

حمایت وپشتیبانی خود را منحیث انسان آزاد ازکاندیداتوری محترم داکتر صاحب حبیب منگل "حبیب " مردم افغانستان اعلام میدارم واز هموطنانم میخواهم که حبیب منگل را به فال نیک بیگرید ودر انتخابا ت اگربرنده میشود مبارز است ان شاءالله تعالی خدمتی برای مردم خود انجام میدهد. انسانهای متعهد به ارمانهای مردمش میرزمد نمی هراسد ومردم را ترجیح میدهد. درمکتب انسانیت وشرافت مبارزه نموده شخصیتش درنیروهای مترقی حفظ است اگر از واقعیت ها چشم پوشی نمایم این وطن جور نمی شود بیاید همه جانبه ازدید روشن بنگریم که مردم ما امروز به چه چیز نیاز دارد به یک رهبر با ابتکار وبا شخصیت تا زمانیکه ما رهبر دلیر ومردم سا لار نداشته باشیم به شعارهای جعل فریب نخوریم ودرکنار کسانی ایستاد شویم که فرهنگی باشد جامعه افغانی ما به رهبر سگ باز ، مرغ باز ،کفتر باز ، بچه باز، چاپنداز ، کاراته باز ، بوکسنگ ، یاوه سرا وپوچ ومیان تهی نیاز ندارد بلکه به انسان آبدیده وبا ترحم ودلسوز نه مانند آقای کرزی که هفت سا ل کم وبیش مردم را به چشمک زدنهایش فریب داد من به صفت یک تن از اشخاص داری معلولیت ازولایت کندز حمایت خودرا ازشخصیت برآزندۀ نهضت فراگیر دموکراسی وترقی افغانستا ن محترم داکتر صاحب حبیب منگل ابراز میدارم ومطمئن هستم اگر برنده هم نمی شود این راما شکست نگفته شکست درذات خود نوع از پیروزی است واین را شکست گفته نمی توانیم زیرا سردمداران امپر یالیزم خونخوار امریکا به گماشته گان شان کامپاین های غیر قانونی را سازمان میدهد وآینده خوبی برای هموطنان ماندارد. تکرار آقای کرزی به مفهوم پیروزی مردم افغانستان نیست بلکه شکست فاحش پیشرفت مردم متدین وخداپرست مردم افغانستان است آیا دردوره نابه سامانیهای آقای کرزی اشخاص دارای معلولیت وورثۀ شهدا چی امتیازات را بدست آورده اند فقط بیچارگی وبد بختی نصیب این قشر اسیب پذیر گردیده است ما مطابق ماده 53قانون اساسی که دولت به کاریابی وبازتوانی اشخاص دارای معلولیت شهدا ومفقودین سه دهه جنگ رسمآ تعهد نموده است چی وفاداری نشان داده است دراینجا دولت ناکا م بوده ناکامی دولت به مفهوم این نیست که کارنکرده ولی رژیم که حاکم به سرنوشت ملت است جوابگوی خواست های معقول ملت نبوده ونخواهد بود دیگر به مداری گری های کرزی ووعده های دروغین آن فریب نخورید که جیب های ملت را ازنقل چوبی پرنموده وبه اصطلا ح پشتوزبانان که میگویند گوره ،گوره یادوه خوله به دی خوژه وی . هوشیارانه عاقلانه به کسانی که متعهد باشد دلسوز باشد به مردم عملآ خدمت کرده بتواند درصورت که به یک قشر ضعیف معلولین نتوانست حدااقل یک قانون را پاس نماید چطور میتواند تمامآ گروه ها واقشار وسیع مردم را از حقوق شان برخوردار خواهد نمود این یک خواب وخیال بیش نیست ودل ملت عزیزما جم باشد که غربی های بی رحم به هیچوجه نمی خواهد افغان ها را کاربدهد واز این حالت بیچارگی نجات دهد زیرا دررژیم سرمایه داری سرمایه دار سرمایه اش ده ها چند شاید با لا برود ولی کارگر روز بروز زندگی آبرومندانه خودرا ازدست میدهد. پس عدالت درکجای حکومت آقای کرزی وحامیان بین المللی شان است این همه وعده ها ی دروغین وفریبند ه است که مارا دیگر هم مانند دوره ناکامش به چشمک زدن قناعت بدهد دگر زمان آن فرا رسیده که هر خاین باید خود با اعمال وکردارش به دادگاه مردم معذرت بخواهد ورنه ملت هم ماندنی کسانی نیستند که خون ملت را مکیده است ودرگوشه وکنار مملکت درزندگی نازونعمت ها ی حرام لمیده است . به گفته ضرب المثل هراتی ها ملخک جستی جستی آخر به دستی ما خواهان حقوق واقعی مردم متدین وبادیانت وبیچاره کشور ما هستیم ما میخواهیم که آبرومندانه به کاروزندگی خود بدون فرمایشات غربی ها زندگی نمایم ما غلام نبودیم وغلام غلام را کارهم نداریم بگزار روشنفکران متعهد به مردم هم کارنماید تیکه داران ولسوالی های دورۀ ولایت کندزووالیان شاهی صفت را بس است که ازیک ولایت به ولایت دیگر واز یک ولسوالی به ولسوالی دیگر تبدیل شده وما تا هنوز به قحط الرجا ل دچارنشده ایم که دریک ولسوالی از زخمهای خون چکان مردم ما هنوز خون می چکد وبجای که به دادگا ه ملت معرفی شود ومورد بازپرس قرار گیرد مورد تقدیر قرارگرفته وبه یک ولایت دیگر ویک ولسوالی دیگر غیر قانونی برای بادارانش قالینچه های ابریشمی وتحفه های مطلا تهیه نموده وخودرا وارث ملت دانسته درکجای کارهای شان مردم داری و مردم دوستی ومسلمانی دیده میشود بیاید با یک صدا به حقیقت تن دردهیم تا خوشبخت شویم پیروزی مردم پیروزی ماست وبس . . ماهی بدون آب به حیات خود ادامه داده نمی تواند. ما بدون رهبر بادسپلین وواقعی زندگی نمی توانیم ورهبر واقعی بدون پشتیبانی توده ها ی آگاه کشور هم نمی تواند کار های خود را سازمان بدهد. دراخیرازنوشته های پردرد خود معذرت میخواهم وبه تقلید از گفته های آقای کرزی زنده وسلامت باشید.

ارسالی غلام نبی "رنجبر" یکتن از اشخاص دارای معلولیت ازشهر کندز

>>>   حزبي ها افراد سالم افغانستان اند .اگر ميخواهيد كه حكومت مستقل وطن آباد مردم سربلند داشته باشيد پس براي داكتر صاحب حبيب منگل قهرمان زمان راي بدهيد .چون جهادي ها ملا هاي استند كه فقط ميگن بتي ... وهيچ چيزي از آنها ساخته نيست. فعلا هم به فكر چور استند وبس (سر زاغ بودنه گرفتن)
افغانستان
منصور

>>>   او خلقی ها و پرچمی های .... امریکا شما را چکه چکه میکند که خود را برملا سازید تا هر کدام تان را تشخیص کند وقتی عمده ترین های تان را تشخیص داد بعد از آن بی ادبی معاف چوب را در فلان تان میزند و نام تان را کشمش می ماند
به خاطر اینکه امریکا 30- 40 سال است که استراتیژی و پلان داشت که به انجا برسد .
حالا خوب فکر کنید که با این همه مصارف مالی و جانی وغیره که کرده است چطور جای را به شما کمونست ها و دشمن و رقیب درجه یک خود رها خواهد کرد .
اگر زندگی و جان جور میخواهید خود را از این نمایش ها و همایش ها دور کنید و به زنده گی عادی بپردازد که این کار به نفع تان است.
ورنه امریکا شما را آنطور خواهد کشت که خون تان نریزد.
زیار مل

>>>   از هوس با کهنه دیوار جهان پیچیده ای
با خبر باش که هر مهره دارد مار ها

>>>   سلام به دوستان وهموطنان گرامی
من به صفت یک فرد آزاد اندیش کاندیداتوری محترم حبیب منگل راکه ازطریق نهضت فراگیر دموکراسی به پست ریاست جمهوری معرفی گردیده بجا و درانتخاب خود همیشه نهضت فراگیر دقیق بوده حمایت وپشتیبانی خود و هم فکران خودرا ازداکتر صاحب حبیب منگل ابراز نموده موفقیت های شان را درکار وپیکار به نفع مردم افغانستان خواهانم .
عبدالغفور حکیمی ازشهر زیبای کندز یکتن از رهروان نهضت فراگیردموکراسی وترقی افغانستان.

>>>   راست گفتی محمد اکبر جان. از آدم های درست یک دکتر صاحب است
اما از دوزدان و وطن فروشان "مجاهدین" همه
هرات

>>>   یکی از.... سابقه دار است.
او در قتل بیش از دو ملیون شهید سهم فعال دارد
هما فروزانفر

>>>   داکتر صاحب سابقه خوبی دارید، مردم ولایت هرات حتما شما را حمایت میکند.
هرات

>>>   ایا این همان اواز خوان است که با نغمه ازدواج کرده بود؟
قاسم

>>>   من فکر میکنم افراد حزب های خلق و پرچم اگر 100 حکمتیار و ملا عمر هم بیاید کسی بالای شان اعتبار نمی کند چون اینها به دین و مذهب ریشخند میزدند هنوز دو روز پی در پی از یاد مردم نرفته غیر از این که شما ریس جمهور شده نمیتوانید شاید کسی حاضر نباشد با شما در مقابل یک ماموریت شاروالی هم کنار بیاید

>>>   آقای قاسم
شما هنوز هم ندانسته اید که در کجا و به چه منظوری ابراز نظر کرده اید(لیلی زن بود یا مرد) . و شما نمیدانید که چقدر به کوچکی تان افزوده اید. اگر مردم ما همه سواد سیاسی میداشتند، ومیتوانستند برنامه های کاندیدا های ریاست جمهوری را بفهمند ، به شخصیت آقای منگل پی میبردند و ایشان را بهترین کاندید با بهترین برنامه، انتخاب میکردند. اما مشکل ما جهالت وبیسوادی است که 85% مردم در آن اسیر هستیم.
ملا جان از لغمان

>>>   با مسرت تمام که در 5000000 ارا مردم وی بتوانست 1000 رای کسب کند . این دال ر آن است که مردم افغانستان از هر مردمی هوشیار تر اند. نفرین بر آنانیکه خلقی و پرچمی بودند
پروین از مزار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است