در مصر همخوابی با همسر مرده آزاد میشود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۰    ۱۳۹۱/۲/۱۰ کد خبر: 35449 منبع: پرینت

"شورای ملی زنان مصر" از پارلمان این کشور که اسلامگرایان در آن اکثریت را در دست دارند خواست با پیش نویس قانون جنجال برانگیزی که به مردان اجازه همخوابی با همسر خود تا 6 ساعت پس از مرگش می دهد، موافقت نکند. پیش نویس این قانون همچنین 14 سال را سن قانونی برای ازدواج دانسته است.

به گزارش رسانه ها: مرفت تلاوی رئیس "شورای ملی زنان" مصر در نامه ای به سعد الکتاتنی رئیس پارلمان این کشور، این خواسته را مطرح کرده است.

برپایه گزارش روزنامه مصری "الاهرام" در نامه "شورای ملی زنان" از پارلمان خواسته شده از تصویب قانون هایی جنجال برانگیز علیه زنان دوری کند و به جای آن به فکر دستیابی زنان به حقوقشان در آموزش و اشتغال باشد.

تلاوی در نامه خود یادآور شده که منزوی کردن زنان و محروم کردن آن ها از حقوق خود "بدون شک تاثیری منفی بر آینده توسعه انسانی کشور دارد زیرا زنان نیمی از ساکنان را تشکیل می دهند."

"زن نیز حق همخوابی با شوهر مرده اش را دارد"

جنجال بر سر همخوابی مرد با همسر مرده اش از سال 2011 پس از آن مطرح شد که برای اولین بار عبد الباری الزمزمی روحانی مراکشی آن را مطرح کرد.

الزمزمی گفته است که ازدواج پس از فوت همسر همچنان پابرجاست و زن هم حق رابطه جنسی با شوهرش پس از فوت او را دارد.

زمزمی دو سال پیش با این گفته که زن حامل اجازه خوردن مشروبات الکلی دارد نیز جنجال آفریده بود.

جابر القرموطی روزنامه نگار مصری سه شنبه گذشته در برنامه ای در تلویزیون دولتی مصر نیز از طرح پیشنهاد قانون "اجازه به مرد برای همخوابی با همسر مرده اش تا 6 ساعت" که "پیش نویس قانون همخوابی وداع " نامگذاری شده، اعتراض کرد.

او در این باره گفت: "این مساله بسیار خطرناک است. آیا پارلمان مصر چنین قانونی را بررسی می کند؟ این باورکردنی نیست! دادن چنین حقی به همسر یک فاجعه است.

آیا اسلامگرایان به اینجا رسیده اند؟ آیا واقعا چنین پیش نویسی وجود دارد؟ آیا کسانی هستند که این گونه فکر می کنند؟"

القرموطی گفت که برخی از نمایندگان جدید پارلمان مصر ضد حقوق زنان فعالیت می کنند. او در این باره خاطرنشان کرد: "بسیاری از آن ها دوست دارند بسیاری از حقوق زنان را از آن ها بگیرند. برجسته ترین آن ها می خواهند قانونی را لغو کنند که به زن حق طلاق بدون ایجاد مانع از سوی شوهرش می دهد."

نمایندگان اسلامگرا در پارلمان مصر می گویند که این قانون با هدف "ویران کردن خانواده ها" وضع شده است. آن ها می گویند که این قانون متعلق به نظام سابق مصر است که سوزان مبارک همسر رئیس جمهور پیشین در تصویب آن موثر بود و اکنون اعتبار ندارد.

این سخنان واکنش بسیاری از گروه های فعال حقوق زنان را برانگیخت. آن ها نمایندگان را به تلاش برای از میان بردن اندک دستاوردهایی می کنند که زنان پس از سالها مبارزه به دست آورده اند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   این چی رسوائی بزرگ است . اینان که از دست شان حتا مرده ها هم ارام نیست دعوای رهبریت اسلام را دارند و جالب اینکه بزرگترین پوهنتون اسلامی نیز درهمین کشوراست که بعضی رهبران مجاهدین نیز افتخار تحصیل دران پوهنتون را دارند البته پوهنتون الازهر مصر
ذکی گک

>>>   آیا دراسلام چنین کاری جایزاست که بعدازمردن همسرشوهر باهمسرمرده ی خود همبسترشود .
لطیف

>>>   مگراینهاتاحالا توانسته اندکه همه مشکلات قانونی مصر راحل کرده اندتابه این گونه قوانین نادروعجیب وغریب پسا پسامدرن إرا تصویب می نمایندجل الخالق
k-s.

>>>   ای ره ببین، حالی ده او وقت کی به فکر همبستری میباشد، عجیب گپایی بی مورد.....
نصیر کابل

>>>   اعراب از بی کاری در مانده است که چه کند درمصر دخول به مردگان را می دهد که عقل ازان فرار می کند در امارات هتل برای حیوانات درست می نماید خدا خدش تماشاه کند

>>>   در قرآن و احادیث واضحآ ذکر شده که بعد از مردن زن و یا مرد همسرش بروی حرام میگردد. پس این چطور اسلام و مسلمانی است. اینها مرتد هستند، این ها ... هستند که این سخن را میزنند و دین مبین اسلام را میخواهند با چنین عمل فاسقانه خود بدنام کنند.

>>>   دنیابه چه می اندیشد مامسلماناامابه چه چیزهای مانده ایم خداخودش به مارحم کندیعنی یه کمی عقل وشعوربه مابده البته اگه لیاقت شوداشته باشیم.
سینا/ایران

>>>   بلی لطیف جان هرچی که ملاها تفسیرکنند همو درست است تو حق صحبت نداری
ژاله هراتی

>>>   بخدا ازي مردم ترس بكار است اي زن حسن مبارك چقدر شوقي بوده كه اين قانون را تصويب كرده بود

>>>   عجیب و غریب. در کجای از اسلام امده؟ قران؟ سنت و حدیث؟ کلام امامان معصوم و اهلبیت علیه السلام؟ و یا مفتی های وهابی؟؟؟؟ همایون

>>>   بعد از مردن زن ومرد باهم نامحرم اند هرمي اين را بيان كرده مسلمان نيست
مسافر از فنلند

>>>   سوال اینجا است که هدف از ازواج چیست ؟ آیا ازدواج بعد از مرگ بوده میتواند ؟
دوستان اگر در این مورد لطف کند نظری خود را بنویسد خوب خواهد بود

>>>   از نگاه قانون ازدواج یک عقد ومراوده قانونی است که بین دو طرف(مرد وزن)قبول وبا اظهار نمودن وامضا نمودن نهایی میشود این عقد به دو صورت میتواندازبین برود مردن یک طرف ویا طلاق بعدازطلاق ومردن هردو از قید عقد ازاد میشوندوازنگاه شرعی بهم حرام هستندو هستند کسانی که به زنها در زندگی ایشان ارزشی قایل نیستند ومیخواهند که مرده ایشان نیز نزد شان بی ارزش باشد این عمل یک جنایت بزرگ است که از کله یی که زره مغز در ان نیست تراوش میکند اکبر سان انتونیو تکزاس

>>>   الحمدلله همه مسلمان هستند. ملاهای عزیز مارا از این فیض بهرهمند بسازند.

>>>   باور كنيد از خنديده مردم واواوا. چكي گك از سومالي

>>>   چی مردم و کشورهای بی ناموسی پیدا میشود که میخواهند حتا با مرده ها استراحت کرده .... توبه خدایا توبه

>>>   همخوابی مرد بازن مرده اش یک چاره داره ولی همی همخوابی زن با شوهر مرده چطور امکان داره چطور ؟؟؟؟ مه دیوانه شدم .باز به ای مصر زن کم است که به مرده ها شروع کردند ؟
از قاهره

>>>   این گناه بزرگ و نابخشودنی هر گز قابل قبول نیست .
در اسلام زن وقتی فوت میکند برای شوهر نا محرم میشود .

>>>   ولا عجیب است از مرد فوت شده چطور استفاده می کنن؟؟؟؟

>>>   ان همه تلاش و تظاهرات و فدا کردن جان در مصر برای تصویب چنین قوانین وحشتناکی بود ؟ از تهران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است