آخرین مصاحبه استاد ربانی قبل از شهادتش
اكنون ما در موقعیتی هستیم كه سكولاریسم و لیبرال‌دموكراسی شكست خورده است و دیگر در تمام دنیا و به‌خصوص در دنیای اسلام و جهان عرب جذابیتی ندارد 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۳    ۱۳۹۰/۷/۵ کد خبر: 27416 منبع: پرینت

(استاد شهید برهان الدین ربانی تا روز قبل از شهادتش جهت شرکت در کنفرانس بیداری اسلامی در ایران بسر می برد.

وی طی سفرش در تهران با پايگاه اينترنتي دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي گفتگويي انجام داد که عینا و بدون توضیح خاصی آن را بدست نشر می سپاریم.)

 

بیش از یك دهه از حضور نظامی ایالات متحده‌ی آمریكا در افغانستان می‌گذرد و هنوز هم بهترین بهانه برای تداوم آن، مبارزه با تروریسم است. تروریسمی خودساخته كه بهای آن را ملت مسلمان و مظلوم افغانستان می‌پردازند. ترور پروفسور برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان آخرین شاهكار حضور و اِعمال سیاست‌های ضد تروریستی نظام سلطه در افغانستان است. «شهيد پرفسور برهان‌الدين ربانى چه در دوره‌ی اشغال افغانستان توسط شوروى و جريان چپ و چه در دوره‌ی تسخير اين كشور مظلوم توسط ناتو و غرب از افراد حاضر در صف اول مبارزه با اشغالگران بود. حضور وى در حركت‌هاى جهادى از همان ابتداى نياز افغانستان به مردان شجاع آغاز شد. وى از پايه‌گزاران حزب «جمعيّت اسلامى» بود كه از گروه‌هاى مهم جهادى افغانستان به حساب مى‌آيد و افرادى همچون مرحوم احمد شاه مسعود - شير دره‌ی پنجشير - از اعضاى مؤثر آن بود*
استاد ربانی اوایل هفته‌ی گذشته میهمان اجلاس بیداری اسلامی در ایران بود كه در روز افتتاحیه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در قبال بیداری اسلامی پرداخت. گفت‌وگوی كوتاه ما با رئیس فقید «شورای صلح افغانستان»، دو روز قبل از شهادتش انجام شده است.
 

رهبر انقلاب اسلامی ایران در موقعیت‌های مختلف، سخنان بسیاری درباره‌ی بیداری اسلامی بیان كرده‌اند. با توجه به خلأهایی كه در جهان اسلام وجود دارد، به نظر شما این سخنان چه تأثیری بر جهان اسلام و بر كشورهای مختلف گذاشته است؟
شكی نیست كه اولاً از نوشته‌ها و صحبت‌های مقام معظم رهبری درباره‌ی بیداری اسلامی، به‌ویژه در كشورهایی استقبال زیادی می‌شود كه نوعی هم‌زبانی و اشتراك زبانی دارند. البته كشورهای عربی وضعیت دیگری دارند. این سخنان در برخی كشورهای عربی به خاطر حكومت‌ها و نظام‌های حاكم بر آنها كمتر انعكاس خواهد داشت، اما به‌طور كلی موضع‌گیری‌ها و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قضایای بیداری اسلامی برای نسل جوان جذاب بوده است. لذا دائماً صحبت‌های ایشان را دنبال می‌كنند و از آن اثر می‌پذیرند.

شما می‌بینید كه خیزش‌هایی در جهان اسلام و به‌خصوص در دنیای عرب صورت گرفته است و این آغاز یك مرحله‌ی جدید است. دیدگاه‌های ایشان نیز در مسائل فكری و اعتقادی و هم در مسائل سیاسی و بین‌المللی فضا را بسیار تغییر داده است.

اما موضع‌گیری‌ها و سخنان مقام معظم رهبری در قبال استكبار جهانی و صهیونیست‌ها راه خود را در بین نسل جوان باز كرده است؛ اگرچه فكر می‌كنم كه هنوز هم جا برای كار وجود دارد تا گروه‌های مختلف دیگر و مخصوصاً در جهان اسلام و عرب، آشنایی بیشتری با افكار و دیدگاه‌های ایشان پیدا كنند. ناگفته نماند كه یك جریان تبلیغات غرض‌ورزانه و دشمنانه‌ی مذهبی و فرقه‌ای علیه ایشان وجود دارد و این هدف را دنبال می‌كند كه اكثر دیدگاه‌های ایشان در مسائل مختلف روشن نشود. لذا با در نظر داشتن وضعیت فعلی، نیاز به روشنگری بیشتر و تبلیغات جدید و جدی وجود دارد تا مسلمانان و به‌ویژه جوانان جهان عرب بفهمند كه پیوند عمیقی میان خواسته‌های آنها و پیشینه‌ی تاریخی انقلاب اسلامی ایران برقرار است. ما امیدواریم إن‌شاءالله و با گذشت روزها، تحولات جدیدی بین نسل جوان عرب شكل بگیرد.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر این نكته تأكید داشته‌اند كه مردم باید در این تحولات جدید مراقب باشند تا استعمار با چهره‌ای جدید و لباسی مزورانه وارد نشود. اكنون این نیازِ هست كه یك الگوی مناسب از حكومت اسلامی تعریف و تبیین گردد. ضمن این‌كه ایشان تأكید دارند كه باید تفاوت بین دموكراسی غربی و دموكراسی لیبرالی و مردم‌سالاری دینی ایجاد شود. فكر می‌كنید در فضای جهان اسلام چقدر این نیاز را حس می‌كنند و می‌توانند این پیشنهاد و تجربه‌ی جمهوری اسلامی را به كار ببندند؟
اكنون ما در موقعیتی هستیم كه سكولاریسم و لیبرال‌دموكراسی شكست خورده است و دیگر در تمام دنیا و به‌خصوص در دنیای اسلام و جهان عرب جذابیتی ندارد. در بحث الگو اما، این «مردم‌سالاری دینی» كه مد نظر است، باید بیشتر تبیین گردد و توضیح داده شود. همه باید بفهمند كه در این‌جا چه می‌گذرد، زیرا این احتمال وجود دارد كه در فضای غبارآلود تبلیغاتی، بسیاری از حقایق روشن نشود. البته به هر حال پذیرش و تقاضا برای الگوی مردم‌سالاری دینی كه در جمهوری اسلامی وجود دارد، زیاد خواهد شد و این غبارهای تبلیغاتی زودگذر است.

اما هنوز نیز پس از این خیزش‌ها، جهان اسلام و عرب در یك مرحله‌ی گذرا قرار دارد؛ مرحله‌ای كه آثار و مخلفات گذشته را سپری كرده و نیاز به گذشت زمان دارد. لذا كار و تبلیغات بیشتری ضرورت دارد و نیز نیاز به تأكید بر پیوندهای عمیقی كه وجود دارد. ما امیدواریم این مطالبی كه مقام معظم رهبری به آنها اشاره كردند، به‌زودی تحقق یابد.

 


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   به نظر من میشه گفت که مردم افغانستان یتیم شدند .. شهید ربانی پدر معنوی تموم مردم افغانستان بود .
بازم به عنوان یه ایرانی شهادت ایشون رو تبریک و تسلیت میگم .
رضا از ایران

>>>   ماازرهبران جهادی دفا میکنیم

>>>   ما راهش را ادامه ميدهيم.
(كميسيون محصلين انجمن فرهنگي جوانان باغ نظر گاه هرات)

>>>   >>>ادامه بدهید راهش را تا طالبان شما را هم در راه صلح از بین ببرد چون برای طلبان صلح به عنوان نابودی شان هست!

>>>   سلام دعا کنید که خداوند از سر تقصر این رهبران در گذرد ایا شما قران را خوانده اید که فرمود حر کسی گه انسان نی بدون گنا یا عمدان بکشد و ظلم کند حداوند او را لعند کند و او همه بشریت را کشته و حدا وند او را وعده عذاب سخت نموده است ایا شما در کابل دوران حکومت رب بانی را ندید چکونه ان همه مردم بدون کدام ظلم کشته شدن حتی بالای طفل در گهواره رحم نکرند اگر کسی ایمان به خدادارد اورا و همه رهبران که ابروی شهدای مظلوم دوران جیحاد را بوردن و اگر ایمان ندارید وزدان دارید دیدیند که انحا چه کردند .خداوند بعد از یازده بار قسم خوردن میگوید از شما سوال میشود که چرا دختران تان را زنده به گور کردین شما دیدید گه انحا چقدر کشتند این وعده حدا است تا ظالمان جواب اعمالش را پس دهد لذا شما هم بهتر است که به خداوند نزذیگ باشید نه اینحا. سید حسین مقیم شهر سیدنی استرالیا

>>>   چندان سفرخوشاینده نبود.
نقوی

>>>   ازپیش ربانی چی جور کردین شما حالی خو نیست رفته و اګر زیاد خفه هستین و غیړت دارین بیایید انتقامش را بګیریم اګه نه زیاد تبصره نکنید تا نوذوبلله خدا از پیشش جور نکنیم . تشکر از همه افغانهای دلیر

>>>   رضا جون از ایران. افغانها یتیم نشدند استاد یکی از بزرگان قومی بود. یک افغان بود روحش شاد باد.پدر ملت هچگا هی فرزند این ملت را زریعه روسها وهمسایه ها قربانی نکرده وروزی از زیر دامن روسها وقبای همسایگان بسوی فرزندان این وطن نشانه نگریفته . وعملش باعث ظهورطالبان نشده.
ع،ح کابل

>>>   آقای یا خانم ع ح کابل
تو راست گفتی -...

>>>   استاد ربانی عاشقت بودیم وقعا آرزو داشتیم چندوقت دیگر هم در کنار ما بودی اما فکر نمیکردیم به این زودی ترک مان میکنی......
تواب راحم هرات نازنین

>>>   بزرگترین مزدور تاریخ بود

>>>   عجیب مردم داریم که همیشه ازحققت چشم پوشی میکنیم ، ایا سالهای 1991 الی 1996 را بیاد دارید که روز مردم بیگناه ما کشته میشدند از دست کی بود از دست حاکم انوقت که استاد ربانی بود. حالی استاد ربانی رفت و فراموشش کنید.

>>>   مرگ حق است و همه بالاخره دنیای فانی را وداع میگوئیم. هرکه از دنیا میرود از تمام اعمال و کردار خوب و یا زشت و ناپسند خود جواب میدهد.
آیا آقای ربانی از عهده جواب دادن آنهمه شهید، یتیم و بیوه ( که به امر و هدایتش توسط افراد نابکارش صورت گرفته) برآمده میتواند یا خیر؟ معلومدار که نه به هیچ وجه !

عثمان

>>>   به لحاظ خدا یک دست آورد همین ربانی را بگوید که جه کرده باز آدم قضاوت کند

>>>   من که ربانی را نمیشناسم

>>>   بزركان درست كفته اند كه در افغانستان زنده خوب ومرده بد يافت نمي شود.

>>>   دست آورد های استاد ربانی همین بس است که درراه الله برای به کرسی نشستن پیام الله جهاد کرد ورهبریت جهاد را به عهده داشت وازکشوز درمقابل حملات دیگران دفاع کرد تا شهیدش کردند.

>>>   حضرت برهان الدين رباني (رح )مرد حماسه آفرين در تاريخ جهاد مردم افغانستان است، مردي است كه با ارشادات و هدايات اش جهاد مقدس افغانستان را به موفقيت رسانيد و دست احتمالي متجاوزين به گونه موثر قطع كرد تا نيمه آزادي امروزي و آزادي كامل فردا را تضمين كند. بناأ راهش ادامه دارد و فرزندان نيك اين سرزمين آرزوهايش رابر آورده خواهد ساخت.

>>>   من ازاستادبراندلدین ربانی دفعا میکنم

>>>   استاد را بی رحمانه به قتل رساندن این کار پاکستان است

>>>   انسان نیکبود هیچ وقت طرفدار جنگ نبود همین بود که به یاد صلح از بین رفت خیر خواه

>>>   ماشائالله سید حسن از استرالیا شما که خط عادی فارسی را نمی توانید بنویسید قران را عجب معنا وتفسیر کرده اید نظر به گفته شما که این پروفیسران علوم دینی قاتل وملعون باشند دردنیا هیچ دلیلی برای دفاع ازسرزمین های اسلامی وارزش های اسلامی جواز ندارد وشما درکشورهای غیراسلامی فقط نام اسلام را میدانیدودقیق می دانم بنام ازادی دموکراسی هیچ پابندی به ارزش های اسلامی ندارید وحتی بوی اسلام ازفرسخها دور به خانه شما نمی رسد.
نثار ازتاشکند

>>>   خداوند ج ما و شما مردم كور وكر را عقل ارزاني كند تا خدمات شاياني اين استاد كرانقدر را در ويراني كابل عزيز ببينيم و به روح باك اين عزيز كه هزاران هموطن ما را راهي جنت فردوس ساخت دست دعا بلند كنيم قبر اين عزيز را زيارتكاه عام بسازيم تا انسان هاي صادق را به ويراني وطن دعا نمايد. .
از طرف كشمش سياه

>>>   تا به هم بودیم ندانیستیم قدر همدیگر
لزت دیدار را بعد از جدایی یافتیم
آری !استد شهید تا وفت که حایت بودند همه ای ما جز غیبت و بد گوی استاد شهید کاری دیگری نداشتیم و امروز از میان ما به به جانب حق پیوسته است همه ای مان جز افسوس خوردن کاری از دست مان ساخته نیست.......
پس بر ما لازم است نگزاریم تا بار دیگر فرزندان سر زمین شیر ها مانند شهید فقید استد ربانی احمد شاه مسعود و جنرال داوود قربانی سیاست های نا جایز مز دوران آمیکایی ها شوند......
روح شهدای آزادی شاد باد و جای شان جنت برین باد....

>>>   حضرت برهان الدين رباني (رح )مرد حماسه آفرين در تاريخ جهاد مردم افغانستان است، مردي است كه با ارشادات و هدايات اش جهاد مقدس افغانستان را به موفقيت رسانيد و دست احتمالي متجاوزين به گونه موثر قطع كرد تا هیچ وقت آزادي كامل نداشته باشیم. بناأ راهش ادامه دارد و فرزندان نيك اين سرزمين آرزوهايش رابر آورده خواهد ساخت. باقی مانده را هم تجزیه خواهمیم کرد

زنده باد
عرفان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است