خبرتکمیلی؛
برهان الدین ربانی توسط اشخاص معتمد شهید شد
ترور پزنفوذترین شخصیت در ده سال اخیر در افغانستان چه پیامی برای برپایی صلح در افغانستان دارد؟ آیا دولت افغانستان باید پس از این گفتگوها با طالبان را ختم کند و یا باید در سیاستهایش در مذاکرات با طالبان تغییراتی ایجاد نماید؟ 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۵۵    ۱۳۹۰/۶/۲۹ کد خبر: 27151 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، انفجاری در خانه برهان الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی، یکی از رهبران جهادی و رییس شورای عالی صلح افغانستان رخ داد. مقام های پولیس کابل گفتند که در این حادثه برهان الدین ربانی به همراه چهارتن دیگر کشته شد و همچنین معصوم استانکزی، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح نیز زخمی گردید.

برهان الدین ربانی صبح روز شنبه در کنفرانس بیداری اسلامی که در تهران برگزار شده بود اشتراک کرد که در آن کنفرانس به سیاستهای ایرانی نزدیک شده و به شدت از جنبش فلسطین و حزب الله لبنان حمایت کرد و غربی ها به دورنگی و دورویی با دولت افغانستان متهم کرد.

وی بعد از اتمام کنفرانس برگزار شده در ایران، طی سفری که به دبی داشت توسط رحمت الله واحدیار، وزیر مهاجرین در دوران طالبان و عضو فعلی شورای عالی صلح به افغانستان فراخوانده شد و گفته شده بود که قرار است مذاکره ای یکی از سران طالبان انجام دهد و در مورد تلاشهای صلح مباحثی مورد بررسی قرار گیرد.

شهید برهان الدین ربانی امروز سه شنبه ساعت 3 بعد از ظهر به کابل رسید و قرار بود در ساعت 5:30 بعد از ظهر ملاقاتی با یکی از سران طالبان داشته باشد. به دلیل تایید شورای عالی صلح و اعتمادی که وجود داشت نیروی طالب مورد بازرسی نیز قرار نگرفت و در حین احوالپرسی با ربانی خود را منفجر ساخت.

گفته شده است که شخص انتحار کننده در این میان تشخیص داده نشده است اما بمب انتحاری در دستار یا مندیل وی قرار داشته که بعد از لحظاتی در ملاقات با ربانی منفجر شده است.

قابل ذکر است که در صحنه انفجار دو تن بازداشت گردیدند که از این میان یکی از آنان تبعه آمریکا بوده است.

این موضوع نیز قابل توجه است که چند دقیقه پیش از انفجار آژیر خطر سفارت آمریکا به صدا در آمده بوده و این موضوع مشخص می کند که آمریکاییها از وقوع انفجار کاملا آگاه بودند و قصد نجات جان خود را داشتند.

این در حالی است که در هفته اخیر، شهید ربانی با طرح صلح که خواسته آمریکاییها بود به شدت مخالفت کرده و در برابر آن موضع گرفته بود و طالبان را ترورستانی توصیف کرده بود که افغانستان را به خاک و خون کشانیده و وابسته به پاکستان و دیگر کشورهای غربی هستند.

ربانی طالبان جریان انحرافی خوانده بود و گفته بود که آنها مدرسه های دینی را به مراکز تربیت تروریسم تبدیل کرده اند.

همچنین حامد کرزی که در ایالات متحده امریکا به سر می برد، ادامه سفرش را متوقف کرد.

حامد علمی، یکی از معاونین سخنگوی رییس جمهور گفت حامد کرزی زمانیکه در جریان حادثه قرار گرفت، ادامه سفرش به ایالات متحده امریکا را ناتمام گذاشت و به سوی کابل حرکت کرده است.

برهان الدین ربانی که رییس دولت پیشین مجاهدین بود، توسط حامد کرزی به عنوان رییس شورای عالی صلح انتخاب شده بود تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

ترور پرنفوذترین شخصیت در ده سال اخیر در افغانستان چه پیامی برای برپایی صلح در افغانستان دارد؟ آیا دولت افغانستان باید پس از این گفتگوها با طالبان را ختم کند و یا باید در سیاستهایش در مذاکرات با طالبان تغییراتی ایجاد نماید؟


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   قبل از همه روحش شاد و خرما باد ، و اين حادثهء بزدلانه نشان ميدهد كه دشمنان دين و وطن ميخواهند بنام صلح وطالب همه سران جهادى وسياسى واجتماعى افغانستان را ترور كرده و كسانى را بر ما حاكم سازند كه نه كرامت انسانى داشته باشند و نه شهامت افغانى.
شريف نورانى از كشور كويت

>>>   انالله واناالیه راجعون
شهادت استادبزرگوار پروفیسوربرهان الدین ربانی را تهنیت عرض نموده وبرای بازماندگان ایشان صبر جکیل استدعا دارم.
بیاد دارم ، باری یکی از آشنایان ادعا داشت که عامل همه بدبختیها در افغانستان مسعود (احمدشاه مسعود) است، حالا ده سال است که مسعود در میان ما نیست، ولی جنگ و بدبختیها کماکان ادامه دارد وچه بسا که افزون شده .
هستند کسانی که ادعا دارند ربانی (شهید استاد ربانی) عامل همه بدبختیها و تراژیدیهای موجود در افغانستان است. حلا ایشان دیگر در میان ما نیستند، دیده شود که سر از فردا خوشیها و آرامی مطلق کشور را فراگیر شود . آیا میشود ؟ نه . بعضیها کوشش میکنند که دیگران را فریب بدهند، ولی ما خود را فریب میدهیم .

>>>   انا لله انا اله راجعون
دشمن دیرینه باز كارش را كرد، تمام جنایات كه در سطح جهان صورت میگیرد در پشت پرده آن آمریكا خیانت كار است.

>>>   از گزارش مفصل شما تشکر بیان کننده همه حقایق است هرکس بخواهد آزاد زندگی کند باید چنین بهای بپردازد. از طرف دیگر چطور رهبران ما بعد از این همه شناخت که از گروه بدنام و مزدور طالب دارند باز هم بالای ایشان اطمینان میکنند و قبل از ورود ،آنها را مورد بازرسی قرار نمیدهند این هم هوشداری باشد برای رهبران دیگر افغان که این بی نظیر زاده ها هیچگاه مورد اعتماد نیسند.

>>>   انا لله وان الیه را جعون شهادت جانگداز رهبر جهاد ومقاومت عالم ودانشمند بزرگ اسلامی ومبارز خستگی ناپذیر را به امت اسلام علی الاخص رهروان مکتب وپیروان فکرش تبریک وتهنیت عرض نموده از با گاه ذات ذوالجلال جنت فردوس را برایش استدعا مینمایم او که از بنیان کذاران مدرسه جهاد وبنیان گذاران مفکوره اسلام مبارز بود روزها وشب ها ی متوالی میکوشید تا شاگردان این نهضت الهی قوت یافته وصف بی الایش این طریقه وسنت اسمانی تقویت شود بی دریغ درین راه ازاد منشان فرهیخته زیادی را تربیه وبه جامعه اسلامی تقدیم نمود گرچه موانع پیهم ومتمادی فراه راه نهضتش را سد نمو ده بود ام با صبوریت وحوصله مندی زیاد از همه موانع عبور کرده نهال ثمر بار جهاد ومقاومت هردورا به ثمر رساند با انکه عده از هم رزمانش نا جوانمردانه طی سازش های بی نتیجه وغیر مثمر اورا تنها ونیمه راه گذاشتند ودرست مقابل رهنمود های فکری او استادند وبا او پشت نموده یکباره به صف دشمن قرار گر فتند از هدایات و رهنمای های عالمانه ومدبرانه اش سر باز زدند ولی او با گذشت وعفو بزرگ منشانه اشخم به ابرو نیاورده باز به تلاش هایش برای هرچه بیشتر به ثمر رسانیدن جهاد برحقش ادامه داد تا اینکه به ارمان مقدس شهادت که همیشه ازارزوهای عالیش بود نایل امد وبه صف همرزمان وهمفکرانش پیوست ولی خداوند منان دشمنان ویاران بی وفا ونیمه راهش را شرمسار وخجل گردانیده در زمره انهایکه خسر الد نیا والاخره اند قرار میدهد چنانچه حق بای تعالی در حق پیامبر اولین واخرین فرمود افا ن مت فهم الخا لدون یعنی اگر توبه صدای اجل لبیک گفتی ایا انها{کفار ومنافقینوچوکی پرستان ودنیا طلیان}همیشه میماند نه خیر بلکه همه بالنوبه ازین دار فانی رونده اند ودر اخرت سیاه دلان سیاه روی وشرمسار ومستو جب عداب درد ناک خواهند شد روحت شاد ویادت گرامی باد

>>>   فرار دیپلومات های عربستان سعودی از کابل هم در همین رابط بوده است و سفارت عربستان کاملا ازاین نقشه اگاهی داشته است .
مولوی حقگو

>>>   قرار بود اقای کرزی در سازمان ملل سخنرانی میداشت از اوضاع افغانستان یاد اوری میکرد و از باکستان انتقاد به عمل می امد اقای کرزی تعهد که به باکستان داده توطه اقای ربانی بهترین بهانه به اقای کرزی بود که از سخن رانی ۰شانه خالی کرده که در این بلان خود اقای کرزی به هدف خود رسید اقای کرزی تمام ترویستان را ازاد کرد منتظر چون روز را در سر داشت اقای کرزی به isiباکستان ثابت کرد که به فول خود ثابت است۰ وګر نه باکستان در جمع سازمان متحد رسوا تر میشد خالصه کلام کاسه زیر نیم کاسه زیر بای اقای کرزی است که باید جوابګو باید باشد به شهادت اقای ربانی۰

>>>   حالا كاملا واضع شد
كه واسكت هاى انتحارى و منديل هاى انتحارى و لنكى هاى انتحارى همه همه در خودى كابل از طريق سفارت امريكا و رياست امنيت ملى برهبرى خودى ريس امنيت ملى صورت و برنامه ريزى ميشود
و حمله 5-6 نفرى در بلند منزل ضرور بود كه جنك را 20 ساعت بصورت نمايشى قرار بدهند
دشمن در بلند منزل و جهار طرف قواى خارجى و داخلى
ايا نميشد بصورت سريع تعمير را بديكر طرف جبه كرد با وسايل مدرن تخريبى و جنكى و كاز هاى اشك وار ووو وو ووو
همه نمايشات بخاطرى تطبيق بلان ها
و خداوند جناب شهيد ربانى را بيامورزد
و انشالله نتيجه همجو كار ها كه كى ها بشت برده است
بر ملا ميشود
تشكر

>>>   استاد ربانی که صاحب سیاست عمیق اسلامی وانسانی بود در همه مقطع های تاریخ سیاسیش نیک اندیشیده وگاهی هم تابع پلان های دشمن نشده است او گرچه در پاکستان زندهگی کرده ومبارزات عقیدویشرا در همان دیار ادامه داده گاهی به پلان های c i a و i s i وتسلیم برنامه های ضد ملی وضد اسلامی انها نشده است او که سیاست ضد روسی بودن خودرا در عمل با تاسیس جبهات قوی ومنظم علیه روسها نشان داد وبار زیاد جهاد ومقاومت را به دوش داشت در برابر غربی ها وهم پیمانانشان هم گاهی مانند دیگر رهبران سر خم نکرد ازاثر داشتن یک استرا تیجی واضح وازادش هیچ گاهی مورد تفقد حتی دولت های عربی قرار نداشت وبعضا او را بی انصافاته به روسی بودن ویا ایرانی بودن متهم مینمو دند افسوس وصد افسوس وصد افسوس بعد از شهادت دلیر مرد قهرمان وقائید بزرگ جهاد هم رزمانش نیز در برابر سیاست هایمد برانه واسلامی اش سنگر گرفتند وعلیه او کودتا نمودتد او که میگفت کنفرانس مسئله افغانستان به عوض بن در داخل افغانستان دایر گردد ویا اینکه میگفت ذاین همه میراث جهاد ومقومت را در بدل یک بوری دالر به امریکای ها نفروشیم ولی یاران نا جوان ونامردش از ترس اینکه مبادا امتیازات مادی خودشان زیر سئوال قرار بگیرد ویا اینکه شاید بارمقاومتی هم اگر بمیان اید به شانه انها نه افتد بز دلانه علیه او کو دتا نمودند وبه همه دست اورد های جهاد ومقاومت پشت کرده اورا تهدید به مرگ وحبس خانگی کردند استاد مرحوم چون دیدند نصیت وتبلیغ اسلامی با نها فائیده ندارد وایشان در مقابل مادیات ووعده های امریک مسخ شده اند عقب نشینی نمودهبا دل نا خواسته صحنه را با معامله گران ترک نمود ولی مسئولیت ایمانی ووجدانی خودرا ادا کرد وبه زبان حال میگفت خون به هدر رفته یک ونیم ملیون شهید جهاد ومقاومت به دوش شما وارثین ناخلف یاشد وما علینا الا البلاغ وماعلینا الا البلاغ این سر قافله داران شهدا که حقا باید شهید میگردید به مرگ ذلت بار وزیر لحاف تن در نداد وواقعا سربلند وسدار منشانه حیات را بدرود گفت ودر اخرین روز ها حیاتش هم به همه نشان داد که در مقابل اشغال کران وطنش ودر برابر مخالفین عقیده وایمانش ساکت ننشسته وتسلیم زور گوی های غذاران نیست بنا بران از انتقادات علنی وموقف گیری های ازاد منشانه دریغ نه کرده درس ایثار وجوان مردی را به پیروان فکریش اموخت وبه کاروان شهدای راه جهاد ومبارزه برحق پیوست روحش شاد وراه اش مداوم باد انا لله وانا الیه راجعون

>>>   با عرض تسلیت به هم وطنان عزیز این هم از شگرد های همیشه گی آمریکا وانگلیس است که مهره های کار آمد را می گیرنداین ترور در راستای ترور نا جوان مردا نه ای کا ظمی و... می باشد ولی ملت بداند که آمریکا از دست پا جگی به کار های غیر انسانی که پیشه ای همیشه گی انها است روی آورده وهر گز پیروز نه می شود(الافغانی م)

>>>   انتحار توسط افراطيان صورت مي گيرد اما ما فقط مي گوييم كه
امريكايي انجام داده است . اقاي رباني خود رئيس شوراي عالي صلح بود كه بارها بارها توسط كرزي تاكيد ميشد.


>>>   به نظر من در کشتن ربانی که تلاش داشت صلح را در افغانستان بیاورد دست آی اس آی پاکستان و امریکای ها است ، آمریکا هیچ وقت نمیخواهد که افغانستان امنیت شود تا امریکای ها به هدف خود برسند .
مردم افغانستان بیدار باشند که شخصیت های دیگر هم در خطر است .
وطن دوست از هرات

>>>   با عرض تسليت
استاد برهان الدين ربانی رهبر جهادی و يك شهيد پاك ملت افغانستان است كه بخاطر منافع ملت شهيد شد .
و از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خواهانيم تا 2 روز را بخاطر رهبر جهادی ، رئيس صاحب جمهور اسبق و رئيس شورای صلح مردم افغانستان ماتم ملی اعلان كند

نثاراحمد - كابل

>>>   باعرض تسلیت وهمدردی به تمام مردم افغانستان وبالخصوص خانواده مرحومی این عمل بزدلانه غیرعاقلانه وناجږان مردانه را به شدت تقبیح ونکوهش می کنیم
عطاالله

>>>   تسلیت می گویم شهادت عالم وارسته وپروفیسور برهاندین ربانی را استاد بشتر عالم بود تا سیاستمدار خوب بود در بخش معارف وعلم در افغانستان خدمت می کرد تا دربخش سیاست .
خوب بهر صورت دیگر دشمنان دیرینه باز کار خودرا کرد . این داستان سر دراز دارد.
جویا

>>>   >>> با عرض تسليت
استاد برهان الدين ربانی رهبر جهادی و يك شهيد پاك ملت افغانستان است كه بخاطر منافع ملت شهيد شد
انا لله انا اله راجعون
به نظر من در کشتن ربانی که تلاش داشت صلح را در افغانستان بیاورد دست آی اس آی پاکستان و امریکای ها است ، آمریکا هیچ وقت نمیخواهد که افغانستان امنیت شود تا امریکای ها به هدف خود برسند raufi

>>>   با عرض تسلیت و دعا بر روی شهدا افغانستان
دوستان تمام قتل های زنجیره ای که تا حال صورت گرفته برخواسته از پلان های شوم غربیها است که می خواهند با از بین بردن چهره های مورد اعتماد افغانستان میخ دایمی خود را در ین خاک بکوبند خداوند مسلمین افغانستان را در مقابل دشمنان شان پهروز بگرداند.

>>>   انالله و انا الیه راجعون
هر شخصی شایستگی شهادت را ندارد، خداوند شهادت را نصیب آنانی میگرداند که مردانه وار در راه او مال و جان خود را نثار نموده اند. در این شکی نیست که جای استاد بزرگوار را کسی پر کرده نمی تواند. اما دشمنان اسلام و فاشیست های مزدور و دست پرورده انگلیس (به اصطلاح طالبان ) باید بدانند که با ترور شخصیت های ملی و اسلامی این کشور نمیتوانند این خاک را به باداران شان تسلیم نمایند. حالا مردم ما بیدار شده اند و از خواب غفلت بیرون شده اند. راه شهید بزرگوار توسط سنگرداران او تعقیب خواهد شد انشالله گلیم غلامان انگلیس و آی اس آی برای همیشه از این کشور چیده خواهد شد. شهادت جانگداز این ابر مرد تاریخ و سپه سالار دلیر اسلام را به اعضای فامیل مرحومی و کافه امت مسلمه تسلیت عرض مینمایم. روح اش شاد باد و یادش گرامی.
کریمی از کابل

>>>   ولاتحسبن الذين قتلوفي سبيل الله امواتا بل احياء عندربهم يرزقون الاّيه باعرض تسليت براي همه افغانهااستاد عزيز شهادتت مبارك
قاري نوري ازقاهره مصر

>>>   برهان الدین ربانی یکتن از شخصیت های علمی و سیاستگر با درایت کشور بود. او مرد حکیم و مبارز با استقامت بود و در شکل دهی تقریباً نیم قرن تاریخ گذشته افغانستان نقش برازنده داشت و همیشه بخاطر آزدای، منافع ملی و وحدت میان تمام مردم افغانستان تلاش کرد و در همین را مانند دیگر همرزمانش جام شهارت نوشید.
انا لله و انا الیه راجعون
فردوس برین جایش، روحش شاد و راهش پر رهرو باد.
فیاض کابل

>>>   شهادت استاد ربانی را به تمام مردم افغانستان تسلیت گفته و شهادت وی را خداوند به در بار خود قبول ومقبول نماید.
کسانیکه این حمله ناجوان مردانه را انجام ورهبری نموده اند اشخاص بسیار نا توانی بوده و از موی سفید وی هم نشرمیدند واو یک شخصیت بود که هم بزرگوار و هم صاحب علم در اخیر از بارگاه خداوند برای مرحوم استاد ربانی جنت فردوس و بهشت برین تمنا مبرم و از مردم مسلمان افغانستان تمانا دارم تا با همچو اشخاص برخورد جدی نماید و نگذاریم تا بزرگان و عالمان و شخصیت عای ملی کشور از بین برود .
و برادران محترم همه ما مسلمان هستیم و باید دست به دست هم بدهم تا طن خود را زا این بدبختی نجات بدهیم.
شهادت به در گاه خداوند متعال قبول و مقبول باد
عبداللطیف یما از کابل

>>>   این همه پلان های است که پایگاه نظامی امریکا جور شود بعد دیگر کار ها را خواهند کرد یعنی اسلام را هدف خود قرار خواهند داد که انشاء الله به هدف خود نخواهند رسید

>>>   قبل ازهمه شهادت نابهنگام وناجوانمردانه رهبررشیدجهادومقاومت را برای ملت مجاهدافغانستان وخانواده شهیدراه صلح وآزادی محترم استادبرهاالدین(ربانی)راتسلیت عرض نموده ازبارگاه ایزید منان برای اوشان جنت فردوس خواهانم
محترم استادربانی ازجمله شخصیت های برازنده علمی وسیاسی افغانستان بوده که ازآوان جوانی درراه مکتب توحیدوخداڀرستی مبارزه را ازدانشگاه کابل آغازودرجلو گروه ازجوانا

>>>   خداببخش این شخصیت عالی در دوران پادشاهی خود به مردم افغانستان خدمت نموده است

>>>   باعرض تسلیت بمناسبت شهادت استاد به خانواده ،دوستان وکافه ملت افغان استاد شهید کسی بود که دراین اواخر سخنرانیهای ضد سیاست امریکا رابه پیش گرفته بود که بالاخره قربانی آن گردید.
شریفی

>>>   با عرض تسلیت با مردم افغانستان و شهادت استاد ربانی را یک ظایعه بررگ به ملت افغانستان. و از طرف دیگر چه کنیم برادران ناراضی کرزی هستند ..... برادر گفته برو شاید یکروزی خودت را کرزی در کاخ ارک سر ببرنند .

>>>   استاد ربانی انسان وطن دوست و پایبند ارزش های اسلامی بود، شاگرد های مثل مسعود شهید، داود داود شهید و مولانای سید خیلی شهید تربیه کرده است. و در آینده هم راهش ادامه دارد.
روحش شاد یادو خاطره هایش گرامی باد

>>>   انا لله وان الیه را جعون شهادت جانگداز رهبر جهاد ومقاومت عالم ودانشمند بزرگ اسلامی ومبارز خستگی ناپذیر را به امت اسلام علی الاخص رهروان مکتب وپیروان فکرش تبریک وتهنیت عرض نموده از با گاه ذات ذوالجلال جنت فردوس را برایش استدعا مینمایم او که از بنیان کذاران مدرسه جهاد وبنیان گذاران مفکوره اسلام مبارز بود روزها وشب ها ی متوالی میکوشید تا شاگردان این نهضت الهی قوت یافته وصف بی الایش این طریقه وسنت اسمانی تقویت شود بی دریغ درین راه ازاد منشان فرهیخته زیادی را تربیه وبه جامعه اسلامی تقدیم نمود گرچه موانع پیهم ومتمادی فراه راه نهضتش را سد نمو ده بود ام با صبوریت وحوصله مندی زیاد از همه موانع عبور کرده نهال ثمر بار جهاد ومقاومت هردورا به ثمر رساند.

>>>   خداوند جنت فردوس را نصیب استاد شهید کند. وای به حال کتله از مخلوقات که نه از دین/نه از انسانیت/نه از بشریت/نه اززیستن به حیث یک زیروح آگاه بوده و نه دارای اندکی احساس/تعقل و منطق هستند.و وای به حال مردمی که با این نوع شرم آور بشر بخاطر تقدیر الهی روی یک پارچه خاک مشترک حیات بسر میبرند.و این هیولا ها از دیگر افراد با فرهنگ و بندگان بی گناه پروردگار حق زندگی را میدزدند.... بر همچو درنده های فرهنگ بشریت.انسانها از همنوع بودن با اینها ننگ دارند وای بر ما که به اینها بخاطر هموطن بودن جهت زندگی در یک سرزمین دست صلح و دوستی دراز میکنیم.

>>>   سلام برهمه :
من شهادت برهان الدین ربانی وهمراهانش را برای ملت رنج دیده افغانستان تسلیت گفته و از بارگاه رب جلیل برای باز ماندگان شان صبر جمیل آرزو دارم.
باز یکبار دیگر دشمنان افغانستان با استفاده از فرصت یکی از رهبران بزرگ ملت را که بخاطر آوردن صلح از هیچ نوع تلاش دریغ نورزید بشهادت رسانیده و آه ملت را بر انگیختند.دیده میشود که تلاش برای آوردن صلح با کسانیکه ارزش صلح را نمیدانند بینتیجه بوده وسبب نابودی بیشتر ملت میگردد.یکبار دیگر دیگر با قلب پر سوز و غم تسلیت میگویم.
مرزاگل کوشا
از هندوستان

>>>   من دریک دفترکه سه نفرهمکارانم پشتون هستندمن ازشهادت استادبسیارغمگین هستم وآنهالبخندمیزنندوبسیارخوشحال هستند.
وهرکس که نژادپسرست است ولسان پرس آن ها مشرک هستند
واین مشرکین هیچ وخت ازجاهلیت بیرون نمی آیند
وهمین فعلاً من مشاهده میکنم که اینها بسیارخوشحال هستندازشهادت جناب استادبرهان الدین ربانی

>>>   ازمجاهدی کسی کم نمیشود .
نقوی

>>>   باقی سمندر
۳۰ سنبله /شهریور سال ۱۳۹۰ خورشیدی
۲۱ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی
سلام به خوانندګان و نویسندګان در کابل پرس
من بنوبه خویش همه تبصره ها در مورد شهادت پروفیسور برهان الدبن ربانی خواندم - من برای شما یک پارچه شعر از بارتولد برشت -شاعر نانمدار ومبارزه تسلیم ناپذیر جرمنی را مینویسم - برشت هم سرمایه را میشناخت وهم قدرت را .
برشت شعری دارد «به خاطر مرګ آنکس که برای صلح مبارزه میکرد »
باهم میخوانیم .

آنکه تسلیم نشد
نابود شده است .
وآنکه نابود شد ،
خود را تسلیم نکرده بود .
دهان هشدار دهنده
پراز خاک شد ،
و ماجرای خونین،
آغاز .
برمزار رفیق صلح
فوج سربازان پای می کوبند .
پس آیا مبارزه بی هوده بود ؟
اما مبارزی که نابود شد
به تنهایی نمی جنګید
ودشمن، هنوز
پیروز نشده است.

>>>   شهادت نصیب مردان خدا می شود .امانفرین و لعنت برتو ای امریکای جنایت کار که با این کارمیخواهی نام جهاد ومجاهدمردان را خاموش نمایی اما غافل ازاینکه<<الجهاد ماض الي يوم القيامه>>اي مزدوران يهود به اين كفارجهنمي بفهمانيد كه جهاد تاروز قيامت ادامه دارد .
عبدالكريم عثماني از هرات

>>>   شهادت مبارك اشتد عزيز روحا شاد باد.. دوستان بايد بدارين كه تجزيه افغانستان يكانه راه صلح وخوشبختي است با اين قبيله جاهل لا زبان صلح نميتوان صحبت كرد..

>>>   سلام به همه مسلمين! روزانه هزارها مسلمان واقعی شهيد مشوند اما هيچ افغان واقعأ با ايمان نيست که درد دل کند انها خونيشان از اب است و يا اين که دوزد راهزن نيستن افسوز به حال ما مسلميn که از امر خداوند دور هستيم. ايا در حضور خداوند همين خون خوران جواب ده اند يا خودمان لطفأ فتنه انگيزی را بسکنيد از خداوند بترسيد از قومگرائ دوری کنيم اسلام پاک را ديگر بدنام نکنيد.

>>>   ما باید بدانیم که دیگر پیام دادن برای طالبان برای پیوستن در پروسه ی صلح جز وقت دادن برای رسیدن به اهداف شان چیزی دیگری نیست .

>>>   باعرض تسليت
چطور بدون بررسي اعتماد كردند؟
تجربه نداشتند؟
ترور كم ديده بودند؟
با شدت تمام برخورد با طالبان بشود كرزي اگر راست ميگويد ديگر تعلل به خرج ندهد

>>>   شهاد ت جانگداز شهيد پروفيسور استاد برهان الدين رباني رهبرجهاد ومقاومت مردم افغانستان ورئيس جمهور اسبق كشور را به همه امت اسلامي ؛ خصوصاّ مردم نجيب ومسلمان افغانستان تسليت عرض نموده براي مرحومي فردوس برين وبراي بازمانده گان صبر جميل خواستارم . به راستي شهادت استاد گرامي يك ضايعه جبران ناپذير براي ملت افغانستان بوده وجايگاه فزيكي شان بين رهروان استاد خالي است . اما برهمه مجاهدين راه حق لازم است تا با جديت تمام حقايق شهادت استاد را روشن ساخته وعاملين را به سزاي اعمال شان برسانند / روحش شاد ويادش گرامي باد انالله وانااليه راجعون

>>>   شهادت استاد برهان الدین ربانی را به ملت افغانستان تسلیت میگویم به خوبی روشن است که شهادت استاد یک ظایعه بزرگ برای ملت افغانستان است . ایران _ قم

>>>   بسم الله الرحمن الرحيم اناالله وانااليه راجعون روحش شاد ويادش گرامي آن كسانيكه اين كارهاي تروريستي راانجام ميدهند مسلمان نيستند وكافرند ودولت مردان مانبايد به اين تروريستان اجازه ورود به جاهاي بلند مرتبه راندهند واز بارگاه خداوند متعال براي تمام مردم رنجديده مسلمان افغانستان وبراي خوانواده محترمشان وبراي بازماندگان صبروجميل ميخواهم
امين الله جمشيدي ازتهران

>>>   گیریم که امریکا بد /دولت و طالبان که هر دو خود را خوب و مسلمان میخوانند چه کار نیک و خیر برای ملت بیچاره کرده اند....
خداوند متعال میفرماید : من تغییری به قومی نمی اورم مگر که خود انها بخواهند ...
مسلمانی که صرف بنام میگوید مسلمانم ولی اعمالش همه در تضاد با اسلام قرار دارد خطرناکتر است نسبت به انکه هیچ باور ندارد به دین اسلام.
دسته تبر از خود درخت اس....
یک تن یافت نشد که بخاطر وطن و مردم از چوکی وقدرت بگذرد همه حنگ بر سر قدرت اس دیگه همه بهانه اس . گلبدین صدر اعظمی را قبول نکرد ....انوقت نه طالب بود نه امریکا....هیچکس حاضر نیست کنار بره تا که ....
اسلام دین مهربانی محبت صله رحم و... اس انهای که همه ادم های بیگناه را هر روز به شهادت میرسانند اسلام اند ؟
پردل دل پر از کابل

>>>   اگر رباني شهيد است خدايا مرا هيچ وقت شهيد مكن و در جمع شهدا راه مده اگر رباني به بهشت مي رود خدايا مرا به بهشت مبر چرا ما مردم اينقدر جاهل هستيم اين مردك يك جنايتكار بود كه باعث مرگ هزاران نفر و بيوه و يتيم شدن هزاران نفر شد و خانه و شهر و كشور را به ويراني كشاند مگر اين همان جنايتكاري نبود كه در كابل جويهاي خون را به خاطر قدرت طلبي و جاه طلبي اش به راه انداخت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است