در جلسه پارلمان:
ما در برابر گروهی خطرناک قرار گرفته ایم
پارلمان از رییس بانک مرکزی خواست تا اسامی 103 تن از وکلای پارلمان و برخی از وزرایی را که گفته می شود از کابل بانک قرضه گرفته اند مشخص سازد تا افرادی که از طریق غیر قانونی میلیون ها دالر را گرفته اند، شناسایی شوند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۰    ۱۳۹۰/۲/۷ کد خبر: 21394 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالقدیر فطرت، رییس بانک مرکزی بیان کرد که ما در برابر گروهی که بسیار خطرناک و زورمند است قرار داریم. وی این سخنان را که از سوی پارلمان فراخوانده شده بود ابراز کرد.

عبدالقدیر فطرت ما به خاطر عاملین ورشکست ساختن کابل بانک یک محاکمه علنی و شفاف را خواستار شده ایم. ملکیت آنها را باید محاکمه اختصاصی ضبط کند و هر چه زودتر ملکیت آنها باید به فروش برسد.

رییس بانک مرکزی تصریح کرد تمام سرمایه های مالکین کابل بانک را منجمد قرار دادیم و کسانی که مستقیما مسئولان درجه اول بودند تحت نظارت قرار دارند و ممنوع الخروج هستند.

وی اضافه کرد که سهامداران کابل بانک به صورت غیر قانونی قرضه گرفته و در شرکت هوایی پامیر، گاز گروه، گلبهار سنتر، کابل نفت و بعضی از شرکت های دیگر در داخل و خارج کشور خلاف ماده 27 قانون بانکداری سرمایه گذاری نموده اند.

عبدالقدیر فطرت، رییس بانک مرکزی بیان کرد کسانی که در این گروه قرار دارند شامل شیرخان فرنود، خلیل الله فیروزی، حسیم فهیم، محمود کرزی، طاهر ظاهر، صوفی نثار، عبدالغفار داوی، گلبهار حبیبی، داوود نصیر و سهامداران دیگر می باشند.

به گفته عبدالقدیر فطرت و بر اساس اطلاعات وخت، شیرخان فرنود 504 میلیون دالر، خلیل الله فیروزی 66،9 میلیون دالر، حسیم فهیم 78 میلیون دالر، گلهبار حبیبی39.7 میلیون دالر و عبدالغفار داوی 37 میلیون دالر را غیر قانونی گرفته اند.

رییس بانک مرکزی اضافه کرد که محمود کرزی 27 میلیون دالر، صوفی نثار 14 میلیون دالر، طاهر ظاهر 11 میلیون دالر، داوود نصیر 9 میلیون دالر، هیواد وال 15 میلیون دالر از کابل از طریق غیر قانونی گرفته اند.

از سوی دیگر، شماری از نمایندگان ایجاد محاکمه اختصاصی را از سوی بانک مرکزی ستایش نمودند و می گویند که تا عاملین ورشکست کابل بانک به مجازات نرسند، آرام نخواهند نشست.

شکریه بارکزی، نماینده مردم کابل می گوید که پارلمان از رییس بانک مرکزی خواست تا اسامی 103 تن از وکلای پارلمان و برخی از وزرایی را که گفته می شود از کابل بانک قرضه گرفته اند مشخص سازد تا افرادی را که از طریق غیر قانونی میلیون ها دالر را گرفته اند، شناسایی شوند.

این در حالیست که صدها میلیون دالر از سوی سهامداران کابل بانک از طریق غیر قانونی گرفته شده است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   اگر واقعا خودت در این معاملات شریک نیستی پس دیگر نترس چون ترس از دولت مردان امروزی هیچ تهدید با شما نیست وکلای خادم ملت باشما خواهد بود..
سفر محمد از بامیان

>>>   كرزي صاحب مباركت باشد حالا ديگر بايد خودت دست هارا بالا گرفته تسليم شوي چرا كه ديگر چاره اي برايت نمانده تا ديروز قدير فطرت هم به اين فكر نبود كه امروز اينهمه را اقرار خواهد كرد ولي وقوتي با ياد دهاني بعضي دوستان خوب خود وجاناً قبول كرد كه اينهمه را افشا ميكند و كرد بدانكه وقت انرسيده تا خودت هم پرده از اسرار برداشته صداقتمندانه سنگي را كه از زورت بالا است ماج كرده به زمين بگذاري رهبري مملكت براي مثل شما يك انسان پليد كه به مجرد به قدرت رسيدن به برادران و امكبچه هايت را در چوكي هاي پردرامد گماشتي نميزيبد استعفا بده قبل ازينكه ملت افغان با خشم سرنگونت كنند و گپ به روسوايي كشد خودت سر تسليم فرو اور تا باشد اگر رحم كنند و مورد عفو قرارت دهند
زنده باد قدير فطرت كه گرچه دير گفت ام گلگفت و مسوليت خود را خلاص كرد.

>>>   خوش بود گر محک تجربه اید به میا ن
تا سیاه رو شود هر که در او غش باشد .

شوهر شکریه جان بارکزی (غفار داوی تاجر تیل های بی کیفیت) که از همین پول های غنیمتی وارد پارلمان نیز شده است شامل همین دزدان است است که از خداوند متعال خواهانم که همه شان را به سزای اعمال شان برساند .
این همه رسوایی های سود خوری در کشور اسلامی ماست که از چشم بصیرت باشد باید ببینند .
مجاهدین افغانستان

>>>   جناب ریس بانک مرکزی این همه مشکلات در کابل بانک یک شبه ظهورکرده ؟ وجالب در این است دولت با این همه به باگی تا بحل موجود است
حمیدالله از کابل

>>>   باید محاکمه شوند

>>>   از بانهای دیګر بخصوص عزیزی بانک هم ګذارش مالی را بررسی کنید.

>>>   نوشی جانت فطرت صاحب خداوند تورا همیشه موفق وتندرست داشته باشدواقعا افغان هستی گل گفتی ما همه مردم این کشور در پهلوی توهستیم دلاور باش ........ اینها به پول بیوه زن ها به قدرت رسیده اند وگرنه ما اینها را نمیشناسیم ووقتیکه ازخارج امده بودند گردن شان یک بل خاک داشت وحالا به چوکی های مجلل نشسته اند ...... ای مردم عزیز کشور بگیرین این خون خوران را که خون شمارا می مکند.
من واقعا نظر دوست بالا را تایید میکنم ازبانکهای دیگر هم باید نظارت صورت گیرد چرا که قرار اطلاع عزیزی بانک نیز به وضعیت خراب قرار دارد.
با احترام

>>>   این شکریه بارکزی هم بسیار بی چشم است حتی به شوهر خود هم رحم نمیکند که با این پول ها یک زن بیکاره را تا پارلمان رسانید .شاعر چه خوب گفته است :حافظ شیرازی پندی مده کم زاد را ***کم زاد اگر عاقل شود گردن زند استاد را

>>>   جناب اقای کرزی و فهیم و خلیلی افرین به برادران مثل محمودحسیم و نبی که خوب استفاده از موقعیت تان از مقام عالی دولتی متخصصانه نمودید و نام تان را در تاریخ درج نمودید.
احمد از مشهد

>>>   جالب اینجاست که در وطن ما وقتی یک حادثه رخ میدهد همه میگویند که خبر بودند ولی برای جلوگیری از آن هیچ اقدامی نکرده اند. شیرخان خودش مالک بانک بوده است و اصل پول ازاو بود ولی کابل بانک را پشتون ها دزدی کردند و بغارت بردند.

>>>   آفرین بر آن مادر که شما را شیر داده داده است آقای فطرت. تو اولین شخصی استی که با قبول مرگ این خاینین را با چنین صراحت افشأ می کنی و ملت امید و انتظار آنرا دارند که آن اراکین دولت که از این چپاولگران حمایت کرده است نیز افشأ نمایی . امیدوارم که این صراحت و جرأت شما درسی باشد که دیگر سیاستمداران را از خواب غفلت بیدار کند و چون شما قربانی داده و این ملت بیچاره را از شر این دزدان رها کند.
کامیابی و سرفرازی شما را آقای فظرت از ایزد لایزال خواهانم.

>>>   افغانستان رانامی بايديافت :
چورستان
ترورستان
قلدرستان
مافياستان
کشتارشان
نه نه هرگزنه
بهترين نام برين کشور
جنگل است

>>>   خداوند آقای فطرت را قوت دهد وبقیه مسئولین را نیز جرئت که از گفتن حقایق دریغ نورزند تا باشد گامی در راستای شفاف سازی برداشته باشیم و از این طریق خائنین شناخته شده و خادمین نیز بر ملا گردند.
جواداز غزنی

>>>   باسلام من به أقاي فطرت عرض ميدارم كه شما جمله قرضه هاي بانك را 579ميليون دالر اعلان كرده بودند. ليكن حالي شما درمجلس نمايندكان اعلان كردند كه مجموعه همه بول شريكان 792ميليون دالر ميشود. به نظر من اين همه دست دولت است و راه جوري به أقاي شيرخان فرنود است. تاجاي كه ديده ميشود راه جوري به اقاي شيرخان است.
شفيق

>>>   عبدالقدیر فطرت اصلا تو باید محاکمه شوی، اګر تو در این خورد بورد شریک نبودی پس چرا منحیث مسئول درجه اول سیستم بانکی کشور کذاشتی که این خورد وبورد صورت ګیرد در حالیکه در بانک مرکزی سیستمی برای تفتیش بانک ها بنام فایننشیل سوپرویزن وجود دارد(که بیسواد های محز را در انجا بنا بر روابط توظیف کرده یی)البته اکثریت شان نه همه. و این ارګان در هر سال چند دفعه بانک های تجارتی را تفتیش میکند
خودت چند دفعه به وضعیت خراب مالی کابل بانک چشم پوشی کردی وانهم بخاطری که منافع خودت در ان شریک بود. برای تو خو بانک های تجارتی ګاو شیردار است هر وقت دلت شود شیرش را مینوشی اګر اینظور نیست معاش ۳۰۰۰۰ دالری بانک جهانی را ګذاشتی و به معاش ۸۰۰۰ هزار دالری بانک مرکزی امدی.
مه میفهمم که خودت هم در این روزهای اوقات خوب نداری و از ترس خواب هم نداری. بنظر من تو هم باید ممنوع الخروج و نظر بند شوی و بعدا جواب ګو به مسایلیکه در ان شریک فعال هستی جواب ده شوی .
من منحیث یک متخصص بانک خوب میدانم که تو باید چګونه زیر تحقیق قرار بګیری و به پلچرخی فرستاده شوی. خو افسوس که از تو ګرفته تا کرزی همه فاسد و دز هستید. اګر به من این قضیه سپرده شود باز میبینی که به کجا میرسی. تو او خاین بانکی هستی که ۱۰۰۰۰ هزاری را چاپ کردی و پول های ملت را در جیب های شان کاه (بی ارزش ) ساختی .

>>>   آقای کرزی یادبکیر ازشکریه بارکزی دیدی که به خاطر ملت دوستی ازشوهر خود که باپول همان شهرمهربان وبی باک به خانه ملت رایافته است جانب داری نکرد.
توکه توسط آمریکاه به قسر راه یافتی تو هم از جانب داری برادروبرادر معاون صرف نظر کن:
سرور
هرات

>>>   باچنين صراحت حيرت انگيزی افشاء کردن مافيافطرت بچيم کارساده وعادی نيست وبهايش خيلی سنگين خواهد بود تصور ميکنم به سرنوشت معنوی ورفعت دچار خواهی شد فکرش را بکو که از همان لحظه دوسيه سازی را برايت شروع کرده و چند روز بعد عوض مافيا کرزی برای خودت محکمة اختصاصی خواهد ساخت يابنام اينکه طالبان در بانک مرکزی نفوذ کرده اند انفجارت ميدهند
ما بارها ميگفتيم که چيزی بنام حکومت مشارکت ملی سراغ ندارد بلکه خليلی و فهيم و ديگر ... های غير پشتون باخانواده و تيم کرزی روابط اقتصادی دارندکسی باور نمی کرد حالا ديده شدکه مافيای اقتصادی و مافيای مواد مخدر و مافيای زمين کي ها بوده اند
کابل بانک در حقيقت قربانی کمپاين انتخاباتی مثلث کرزی و فهيم و خليلی شد چرا که پولها گرچه بنام های ديگری ولی بخاطر انتخابات کشيده شده بود بخاطريکه اين موضوع افشاء نشود هرگز کرزی نه محکمة اختصاصی ميسازد و نه متهمين را به محکمه ميکشاند بلکه از جيب ملت خساره را خواهد پرداخت
به هرحال ميترسم که ترور نشوی ولی ثابت کردي که مامورين باوجدانی هنوزهم در دستگاه فاسد بانديست های مسخ شده سراغ دارد مردم تو را بحيث الگوی صداقت و راستی بعد از معنوی و شريفی خواهند شناخت بنابرين قربانی در راه شرف و مردم کار غلطی نيست

>>>   جای جالب در اینجا است که آقای فطرت اکنون خاک بام خویشرا به سر بام دیگران می اندازد.
این اقای فطرت که با جرئت کامل از افشای نام مقامات پرده برداشت ، چرا این کار را قبل نمیکرد؟
دوستان عزیز مشکل با خود آقای فطرت است. که کابل بانک را بررسی نموده بود با آنکه میدانست که کابل بانک با بحران جدی روبه رو است اما هیچگاه به مقامات صالحه کشور نه گزارش داد و نه هم در جلوگیری بحران در آن بانک اقدام نمود. پ
بلکه با آنکه میدانست که بررسی وی نشان داده بود که بانک با بحران روبه رو است. بر علاوه آن هم به بانک از نظر خدمات و بانکداری درجه بلند داد تا زمینه را هنوز هم به هرچه بیشتر بحران فراههم نمود.
آقای فطرت به عنوان رئیس بانک مرکزی وظیفه داشت تا از کابل بانک و سایر بانکها نظارت نماید و از کارگرد آن به مقامات دولت گزارش دهد. اما ایشان از این واقیعت چشم پوشی نموده و اکنون خاک بام خویشرا به بام دیگران می اندازد.
فرهاد- بلخ

>>>   بنده منحیث یک افغان که همیشه آرزوی یک افغانستان آزاد ،سربلند ،مرفع وبا ثبات را دارم وسه دهه اخیر را خوب بیاد دارم وقبل ازآنرا نیز کم وبیش مطالعه کردیم که همیشه دزدان ومعامله گران غلامان حلقه به گوش زمام امور را درین کشور بدست داشته اند ومحدود کسانیکه دلسوز این وطن بوده اند وسر شان به تن شان می ارزیده از طرف این خونخوران نا جوانمردانه از عقب خنجر زده شده وتا هنوز این روندبه شکل فجیع آن ادامه دارد که قدیر فطرت هم ازجمله همین دزدان هست به دلیل اینکه چرا این موضوع دزدی این افراد خون آشام را که سالهاست مردم عادی خبر دارند وامروز جناب فطرت خباثت شانرا اعلان میدارد برای مردم روشن نساختن ؟
آیا امروز منافع شان ازدست رفته وچیزی در کابل بانک باقی نمانده که حق ایشان پرداخته شود ؟ ویااینکه دسیسه ای بیرونی بخاطر ازبین بردن نظام اقتصادی کشور موقع رسیدن به هدف خویش را مناسب دیده هدایت اعلان اسمای این دزدان حرفوی را صادر نمودند ؟ ویا اینکه بلاخره به مقاصد تان رسیده اید ودیگر نیازی به پول ندارید واز برادران حمایه گر خارجی تان تقاضای پناهنده گی ورفتن ازین دیار را آماده ساخته اید تا چند روزی را درکنار بحر ها بدون درد سر وقیل وقال وتجارت آزاد وبدون خطر را در خارج آغاز نماید ؟ در حالبکه تمام مردم بیچاره افغانستان تمام سهم داران کابل بانک را میشناختند وهمیشه این حرف دربین مردم عام وجود داشته که این بانک ها اعتبار ندارد
وبلاخره هم دیدیم وامروز دولت کرزی با تمام بی شرمی ولجام گیسختگی میخواهد سرمایه بیت المال را به این بانک با یک عوام فریبی قرضه بدهد که نهایت جای تآسف است .وشخصآ به دلیل برداشتیکه ازین دولت وسیستم آن که دارم ولو که محکمه هم بخاطر این دزدان ایجاد شود کاری به جایی نخواهد برد وتار موی این موی کشالان را هم بیجا نخواهد توانست .وفقط راه نجات را در اتحاد و یک پارپه گی تمام اقشار وافراد دلسوز این وطن میبینم تا دست برادری را با هم دیگر پیوند بدهند به خصوص جوانان آگاه این سرزمین ونگذارند که دشمن مکار به عناوین مختلف بیشتر ازین فاصله ایجاد کند بیاید فاصله های ایجاد شده را با فراموش نمودن عملکرد گذشتگان به هم پیوند بدهیم دیگر بیشتر ازین آب به آسیاب دشمنان خونخوار وجهاخوار ودلقکان داخلی شان نریزیم بنام اقلیت واکثریت یک دیگر را توهین نکنیم که دیگران با چنین تفرقه ها ما را مصروف ودرگیر ساخته با خیال راحت بانک ها را چور کنند .
خواهشم اینست یک بار هم اگر شده دست بدست هم دهید ونتیجه آنرا ببینید . به دیگران ببینیم که چطور وطن ومردم خود ر ا ساخته اند .مجبور از غمستان امید وارم این بار نشر گردد

>>>   هزار ها بار آفرینت می گویم فطرت .... صد هار بار نفرینت می گویم کرزی ... ولی چی کنیم که با یک گل بهار نمی شود

>>>   اگر کرزی ثابت بسازد که در مقابل فساد مبارزه میکند برادر خود وبرادر معاون خود را به محاکمه بکشاند مگر عزیز لودین درمقابل فطرت ریس بانک گفته که او از عدالت کار نگرفته او لودین دان کج دفاع نکن


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است