هنوز پاکستان ارتباطش را با گروه حقانی حفظ کرده است
مایک مولن سازمان استخباراتی پاکستان را متهم کرده است که با شبکه حقانی که سربازان امریکایی را در افغانستان آماج قرار می دهند و تهدید جدی به افغانستان به شمار می روند، هنوزهم رابطه دارد 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۵    ۱۳۹۰/۲/۲ کد خبر: 21218 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحد امریکا گروه حقانی را تهدید جدی برای امنیت افغانستان می داند و از پاکستان می خواهد موقف جدی تری را در برابر شبکه حقانی روی دست گیرد.

مایک مولن تاکید می ورزد که باید افغانستان، پاکستان و ایالات متحد آمریکا برای تامین امنیت در منطقه جدی عمل کنند.

در همین حال، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به کابل آمد و قرار است با مقام های افغان و سربازان کشورش دیدار و گفتگو نماید.

وی در سفرش به اسلام آباد سازمان استخباراتی پاکستان را متهم کرده است که با شبکه تروریستی حقانی که سربازان امریکایی را در افغانستان آماج قرار می دهند و تهدید جدی به افغانستان به شمار می روند، از دیر زمانی رابطه دارد.

مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفت آی اس آی از دیر زمان با شبکه حقانی ارتباط دارد. من همچنان می دانم که ای اس ای و ارتش پاکستان این کار را برای محافظت از شهروندانش انجام داده اند اما باور دارم که با گذشت زمان قصدشان تغییر کرده است و این موضوعی بوده است که من تلاش می کنم تا آن را با جنران کیانی و دیگر رهبران پاکستان به گونه جدی مطرح کنم اما وقوع این همه در یک شب امکان ندارد.

بر اساس اطلاعات طلوع نیوز، مایک مولن همکاری های کابل، واشنگتن و اسلام آباد را برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان یک نیاز جدی می داند و نیز می گوید که لشکر طیبه از بزرگترین سازمان های شبه نظامی اسلام گرا در منطقه و آن را یک تهدید جدی به غرب می داند.

رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفت من همچنان درباره لشکر طیبه نگران هستم که در حال گسترش است، این گروه تنها برای هند تهدید به شمار نمی رود بلکه برای غرب نیز یک تهدید است و بنابر این، آنچه را که من در منطقه شاهد آن بوده ام، این است که من می خواهم آن را پیوند سازمان های هراس افکنی بنامم و فکر می کنم که ما همه نیاز داریم تا کارهای بیشتری را انجام دهیم تا بتوانیم این سازمان ها را هر چه زودتر، از میان برداریم.

وی همچنین افزود که اعضای گروه تروریستی حقانی در ولایت خوست در مرز افغانستان با پاکستان همواره مخفی می شوند.

با آن که مقام های امریکایی همواره از ارتباط عناصری در سازمان استخباراتی پاکستان با شبکه حقانی یاد آوری می کنند اما وی تاکید می ورزد که امریکا هیچگاه از این موقفش که از پاکستان درخواست کند تا موقف جدی تری را در برابر شبکه حقانی اتخاذ کند، عقب نشینی نمی کند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   به نظر من گفته های مایک مولن پیش زمینه ای خواهد بود برای انحراف فکری جامعه افغانی و فرا منطقه ای به این خاطر که امریکا و انگلس از چندی بدین سو تلاش های کسترده در جهت دخیل ساختن گروه طالبان در دولت افغانستان را دارد تا در اینده گروهگ حقانی جای طالبان را بگیرد و گاه ناگاه با پرتاب راکت و یا انتحار ترس و حشت را در جامعه به وجود بیارود و انجاست که امریکایی ها با پشتوانه خبری کسترده ای که دارد حقانی را برای افغانستان خطر فلمداد نموده و زمینه بودنش را بیش از پیش در افغانستان محکم می کند.
ور نه بر همگان به اثبات رسیده است که طالب ها بیشتر از هر گروه دیگر از حمایت نظامی مالی و اطلاعاتی پاکستان برخورداد بوده و می باشد و این جاست که اظهارات مایک مولن فقط و فقط برای کمرنگ کردن نام طالبان و بزرگ جلوه داده دادن گروه حقانی می باشد و حال انکه از حقانی به جز نام چیزی دیگر وجود ندارد و اگر هم هست در اینده شاید اقوام ان طرف خط دیورند و شورشیانی که امرور و دیروز زیر پرچم طالب می جنگند از فردا که طالب ها در قدرت سهیم شوند به طرف حقانی سپرده می شود تا شورش ها و ترور ها را در داخل افغانستان رهبری کنند.
اگر انگلس و امریکا در رفتار خود در افغانستان صادق می بودند چرا در کنفرانس بن از حکمتیار و حقانی دعوت نکردند؟!!! تا حد اقل کمک می شد برای امنیت افغانستان و به نظر من اگر جامعه جهانی به این نتیجه رسیده اند که طالب ها حتما در قدرت سهیم شود باید از حکمتیار و حقانی نیز دعوت شود تا در پروسه صلح افغانستان سهیم شوند تا در اینده هیچ گروهی برای افغانستان تهدید به حساب نیاید.
ولی این کار هیچ وقت شدنی نیست چون افغانستان با ثبات را هیچ وقت دیگران نمی خواهد و به نفع شان نیست
امید که شما نسل نوین افغانستان با درک بهتر از مسایل روز و با هوشیاری کامل بر مشکلات کشورتان غلبه کنید

آصیف حسنی ملبورن استرالیا

>>>   پس چرا کرزی با پاکستان و اقای گیلانی خوش بینانه دیده میشد. مثل اینکه کرزی همه چیزها را فراموش می کند.
مسافر

>>>   این خبیث ها از این کشتزار های تروریستی و قبیله نشینی هر وقت سر می برارند.
دورادور این منطقه یعنی مناطق قبابیلی پاکستان و مناطق تروریستتی و طالب نشین افغانستان یک حصار مانند باغ وحش باید کشید و این مردم را گزاشت تا به شیوه جنگلی زندگی کنند و آنگاه از بیرون حصار آنها را تماشا کرد و کودکان و جهان گردان از دیدن آنها تعجب کنند و لذت ببرند.
فکر میکنم که دیگر راه برای اصلاح این طایفه وجود ندارد اگر کسی میداند لطفاً ما را نیز در جریان بگزارد.
ذکی

>>>   ذکی جان نظرت خیلی قشنگ است،

>>>   در این شک نیست i s i در امور افغانستان دخالت میکند اما حل این نیست که آنها را تروریست خواند بلکه تروریست امریک ومتحدانش میباشند که از روز تجاوزشان سرمایه کشورا دارند میبرند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است