اخطار ! ، 3.500.000 پاکستانی در افغانستان !
پناهندگان پاکستانی که خود واقف نیستند در روند چه بازی سیاسی و قومی قرار گرفته اند ، به هدایت تعدادی مشخص از قوم پشتون ، برای برهم زدن تعادل قومی در مناطق مختلف افغانستان ، جابجا می گردند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۴۶    ۱۳۸۹/۱۱/۱۸ کد خبر: 19012 منبع: پرینت

کشوری که خود جنگ زده است و هنوز حتی به یک امنیت نسبی هم نزدیک نشده است ، باید پذیرای سه میلیون و پنج صد هزار پاکستانی باشد که همگی شان طبق یک برنامه از قبل تعیین شده کشور شان را به مقصد افغانستان ترک کرده اند.
شاید اکثر اینها تروریست نباشند اما از قوم پشتون هستند.
از یکطرف هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی خانه های مسکونی این افراد را هدف قرار داده اند و از سوی دیگر ، نظامیان پاکستانی به بهانه مناطق تحت نفوذ تروریست ها ، حملات شان را بر این مردم بی دفاع تشدید کرده اند.
تنها راه باقیمانده برای این مردم فقیر ، فرار به افغانستان است.
در این مسیر ، تعدادی از داخل افغانستان نیز مامور شده اند تا این افراد را با برنامه ریزی خاص ، به مناطق از قبل تعیین شده هدایت کنند.
برخی از این پاکستانی ها که صاحب پول و دارایی می باشند ، تعداد دیگری را تحت پوشش قرار داده بصورت قبیله ای در نقاط مختلف افغانستان مستقر می شوند.
پناهندگان پاکستانی که خود واقف نیستند در روند چه بازی سیاسی و قومی قرار گرفته اند ، به هدایت تعدادی مشخص از قوم پشتون ، برای برهم زدن تعادل قومی در مناطق مختلف افغانستان ، جابجا می گردند.

بر اساس آمارگیری تایید نشده ای ، طی دوسال اخیر ، حدود سه میلیون و پنج صد هزار پاکستانی در مناطق مختلف افغانستان اسکان یافته اند.
آرین رومیری ، یک سخنگوی کمیسیاریای عالی امور پناهندگان ملل متحد به فرانس پرس گفته است ، فقط در حمله اخیر نظامیان پاکستانی به ناحیه نیمه خود مختار مهمند ، 22 هزار پاکستانی کشورشان را ترک کرده به افغانستان فرار کرده اند.
بنابر اظهارات مقام‌های پاکستانی در این عملیات ، ارتش پاکستان توسط جت‌های جنگی و هلیکوپترهای نظامی حمایت شده اند و نظامیان پاکستانی گفته اند که در این عملیات دست کم 100 شورشی کشته شده است.
شما خود ببینید ، زمانی که در یک عملیات نظامی فقط یکصد شورشی القائده و یا طالب کشته می شود ، بیست و دو هزار از مردم منطقه به افغانستان فرار می کنند ، پس در عملیات های دیگری که پاکستان ادعای کشته شدن بیشتری از شورشیان القائده را دارد ، چه میزان از پاکستانی ها به افغانستان آمده اند؟

برخی از پشتون ها که راز این عملکرد شان در این قضیه افشا شده است ، اذعان داشته اند که این کار در قبال حضور وسعت گسترده قوم هزاره در مناطق مختلف کشور که شایعه است توسط برخی ایرانیان تغذیه و تجهیز شده اند ، می باشد.
در هرصورت این فقط می تواند یک توجیه عوام پسند باشد آنهم نه برای همه !
زیرا می دانیم که موج پشتون گرایی به کمک پاکستان و ملحق شدن آمریکا به این پروسه ، از مدت ها قبل آغاز یافته و هیچ ارتباطی به گستردگی قوم دیگری ندارد.

بنابر اسنادی که افشا شده است ، تنها در هرات در زمان اوایل تصدی ولایت داکتر نورستانی ، حدود 65 هزار پاکستانی فقط در این ولایت جابجا گردیده اند.
اگر سری به کوکستان های دولتی و امور خیریه و یا محل های نگهداری کودکان و نوجوانان بی سرپرست خیریه ای بزنید ، می توانید به وضوح آمار افراد بی سرپرست پاکستانی در این مکان ها را مشاهده کنید.
در سرک ها و جاده های فرعی در اکثر ولایات کشور ، به دختران و زنان گدایی برمی خورید که یا حرف نمی زنند ولی التماس گونه از شما طلب کمک دارند و یا با زبان پشتو و گاهی هم اردو ، از شما کمک می خواهند.
در برخی از پروژه های کاری نیز بعنوان کارگر تعدادی از پاکستانی ها مشغول بکار هستند.
دشت ایش بدخشان که دورترین و سرد ترین منطقه در این ولایت است ، بیشتر از 100 ها فامیل کوچی پاکستانی مسکن گزین شده اند.
با این اوصاف می شود حدود دیگر مهاجرین اسکان یافته پاکستانی در مناطق دیگر را برآورد نمود.

جالب این جاست که آمار حضور زنان و و کودکان پناهنده پاکستانی به افغانستان ، چندین برابر مردان آنان است. این حضور ، حکایت از این می کند که بطور یقین مردان این پناهندگان یا با القائده در حال همکاری اند یا با طالبان .

برخی بر این عقده اند ، سیاست پاکستان بگونه ای طراحی گردیده است که بسیاری از سران قوم پشتون را از سراسر جهان را در افغانستان به خدمت گرفته و اینک آنان در پست های مهم دولتی حتی در سطح وزیر و مشاور تاثیر گذار در ریاست جمهوری بکار مشغولند.
این سیاست کارا زمینه حضور هرچه بیشتر گستردگی این قوم را بدون درنظر گرفتن ملیت و تابعیت ، فراهم آورده است.
در این میان ، تعدادی از همین قوم پشتون ، که با روند پشتون سازی در افغانستان مخالف اند و حضور همه اقوام کشور را در همه زمینه ها به صلاح می دانند ، از سوی پاکستانی ها تهدید شده و مناطق سکونت شان نا امن می شود.

در حقیقت ما با حضور مردم پاکستان در افغانستان هیچ مشکلی نداریم و از آنان استقبال می کنیم اما از سیاستی هراس داریم که برطبق یک برنامه ریزی مشخص آنان را نیز آواره کرده است...
بگذریم !!
این قصه سر دراز دارد ...


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بعد از ختم جنك دوباره مي روند اگر معلو مات شما را حقيقت بدانيم چند ميليون پشتون هاي ما همين حالا در پاكستان مهمان انداگر انها نيايند واينها نروند كدام تغيير نمي كند و بايد قبول كنيد كه در هر گوشه اي دنيا اگر پشتوني باشد او افغان است مهم نيست كه در كدام طرف خط زندگي ميكند همان طوريكه هزاره ها از عبدالرحمان خان کلمند هستند ان هشتون هاي ان طرف خط هم بطور ظالمانه زير فشار قرار داده شده اند
م ب ت حق را بايد پزيرفت

>>>   درود وسلام به خواننده ومرور کننده این سایت خوب.
این گذارش نهایت خوب وجامع جای اگر ومگر را پر کرده هر خواننده را ارام وارام بطرف حوادث که بوجود میاید میبرد وخواننده را نا خود اگاه بجای میکشاند که دستانش را متکاه سرش بسازد در فکر چه باید کرد ؟ شو د.
جواب را صرفا میتوان چنین ارائه باید کرد .انانیکه دوستان ومتحدین طبیعی اش را تحمل کرده نتوانیست باید چیز های را بپذیرد که انتظارش را ندارد ( این قصه قصه های دارد *
. بدرود جلال

>>>   این پشتون های پاکستانی هوای هرات زیبا را آلوده نموده و باعث آزار زنان و دختران هرات میگرند و گفته میشود بعضی از این دختران دست به عمال خلاف اخلاق میزنند که به محیط سالم مردم این شهر صدمه میزند .
اقای داکتر داود صباح وظیفه دارد در مقابل این حرکت بی تفاوت نماند در غیر آن مردم از او سلب اعتماد خواهد شد .
داکتر صبا وظیفه دارد مردم این شهر را از وقایع ضد اخلاق و سرقت در خانه ها که توسط همین پشتون ها رخ میدهد حفاظت کنند دست این تجاوز گران را از سر دختران و جوانان این شهر کوتا نماید اگر او در این قسمت کوتاهی کند آینده خطرناک این وضعیت به دوش داکتر صبا خواهد بود
زلمی از المان

>>>   هدف شان مناطق تاجک هزاره و اوزبک نشین است که انرا هم در خدمت پاکستان قرار دهند

>>>   آه خدای من!
مهم اینست که ما استقلال سیاسی و اتحاد ملی را بدست بیاوریم.
برای حل این مشکل. اول باید آمار و معلومات دقیقی ازهمه کسانیکه ازین ملک نیستند باید ثبت شود.
این مشکل را جدی گرفت تا ملک را از مداخلت بیرونی ها صاف کرد البته خطر اینها در دراز مدت خیلی زیاد خواهد بود.

>>>   مهمترین.دشمن.افغانستان.پاکستان.است. 0
‏ یوسف عظیمی ازکهنوج ایران اما افغانم

>>>   من منحیث يک افغان و مسلمان از حظور اینگونه مردم در افغانستان اندیشه ندارم .چراکه در زمان جنگ قسمت زیاد هموطنان ما هم به کشور همسایه [پاکستان]کوچ کردند.اگر آنان
برطبق یک برنامه ریزی مشخص به افغانستان آورده شده باشند
ما هم تدبیر خوده میگیریم.[هروي]

>>>   سیاست های پاکستان در افغانستان از بدو تاسیس پاکستان خصمانه بوده است و همیشه کشور مارا به عنوان خیاط خلوت خود در رقابت با هند فرض کرده و بر همین مبنا عمل کرده است. متاسفانه پشون ها بخاطر تعلقات قومی با افراد و اتباع پاکستانی پشتون تبار انطرف مرز با شدت تمام در راستای سیاست های پلید پاکستان گام برداشته و کشور مارا به پای سیاست های پاکستان قربانی ساخته است و همیشه حتی سیاست های داوود و جنگ های زرگری او و اصرار بر خط دیورند صرفا بخاطر پشتونستان بزرگ بود که این جز د رستای سیاست قومی و پشتونگرایی حاد او قابل تفسیر و تحلیل است. امروزه پارلمان افغانستان باید رسما خط دیورندرا و تثبیت خطوط مرزی استحکام مرزی به رسمیت شناخته و از ورود و انتقال اتباع پشتون پاکستان جلوگیری کنند و این بهانه را از دست پشتون ها بگیرند. وگرنه کشور ما از غرب و شمال بخصوص مناطق تاجیک نشین و ازبک نشین مساله مرزی داشته است ولی دولت پشتون سالار هیچ وقت به ان نپرداخته است چون همه انها موجب افزایش ازبک ها و یاتاجیک خواهد شد و این به نفع پشتون سالارن نیست ولی مساله دیورند را با جدیت تمام مطرح کرده اند چون اکثریت پشتون از همه چیز برایشان مهمتر است

>>>   این یک جنایت تاریخی دیگری است که فاشیستان قبیلوی به این سر زمین روا داشته اند.

>>>   خودم بحیث یک افغان میخواهم بگویم که پاکستانیهای که مهاجر شده اند به کشور افغانستان باید تحث سیطره ملل متحد باشند ودر امور دولت اسلامی افغانستان نباید بحیث یک مامور کارکنند چرا که در میان انها کسای خواهد بیداشد که راز دولت را افشا خواهد کرد. اگر میخواهند که در دولت اسلامی افغانستان کار کنند اولا باید تابعیت افغنستان ر ا قبول کرده وتابعیت سابقه خویش را از بین برده باز میتوانند بحیث یک افغان در کشور افغانستان مشغول کار شوند

>>>   دوستان این چیزی تازه ئی نیست .
زمانیکه رهبران تا ثیر گذار خواب اند و به زر اندوزی مشغول اند بناآ ....... از هر وسیله و نیرنگ استفاده کرده میتوانند.
کابل -آرزو

>>>   السلام علیکم!
چند سال قبل کشوری که خود جنگ زده جنگ هم جریان داشت و از امنیت نسبی هم دور بود، صد ها هزار فامیل های بیچاره از کشور همسایه تاجکستان مجبور به ترک خانه وجای شان شده راه اواره گی وسرگردانی را بسوی افغانستان جنگ زده درپیش گرفتند و در سمت شمال کشور پناه آوردند اما هیچ قومی چنین ننوشت که چه بازی سیاسی و قومی جریان دارد. و جای افسوس این است که بعضی از هموطنان به این زودی فراموش میکنند که همه اقوام ساکن کشور ما در زمان تجاوز قوای شوروی به همین مناطق پشتون نشین پناه برده بودند که آمار حضور زنان و کودکان هم چندین برابر مردان بود چرا که مردان یا شهید شده بودند و یا با شوروی ها میجنگیدند و بعضی هم از کمربند های امنیتی وقت بیرون شده نمیتوانستند تا کشور را ترک کنند. اما پنجابی های پاکستان نگرانی خود را به پشتون های پاکستانی اظهار نکرد. به امید روزیکه هیچ آوره ای در کشور دیگر پناهنده نشود

>>>   پنجابی ها وملتانی های پاکستان میخواهند خودرا از شر این بی سروپا های ....... با همین بازی سیاسی نجات دهند وای به حال مردم افغانستان . ع -از کابل

>>>   من فکر میکنم زمام دار ان افغانستان بدست خود قبر خود را میکند

>>>   اگر پاكستاني هم كه باشند مسلمان استند
و همه مسلمانان برادران ما هستند
هيچ مانع سر راه ورود مسلمانان به افغانستان شده نميتواند
ي ر

>>>   سلام خدمت دوستان و عزیزان؛
در قدم نخست من امید وارم که موضوع متذکره در حد یک شایعه و بدور از واقعیت بوده باشد؛ در صورتیکه در موضوع واقعیت داشته باشد، با تاسف برای افغانستان و ملت افغانستان بدلایل ذیل خطر ناک و بحرانزا خواهد بود:
1 - بیکاری، فقر، بی ثباتی، بی سر پناهی و ده ها مشکل دیگر ههمواره ملت و مردم افغانستان را منزجر ساخته است که انتقال پاکستانی ها از آنسوی مرز، قطع نظر از اینکه روی کدام عوامل و انگیزه ها صورت گرفته است، مشکلات متذکره از بشکل فزاینده گسترش خواهد داد.
2 - پاکستانی ها با توجه به اینکه منافعشان در تضاد با منافع افغانستان قرار دارد، در قبال افغانستان نیت سوء و خصمانه داشته و نمی توان از آن کشور و مردم آن امید داشت.
3 - دگم اندیشی، کهنه فکری، داشتن تفکر بسته و افراطی، پیشینه ای آن کشور در راستای تمویل، تسلیح، تولید و ترویج افراطیت و تروریسم همه بیانگر این است که آن کشور در قبال کشور و ملت ما همواره نیت سوء داشته و در پی تخریب ما است.
بناءً در اخیر من یکبار دیگر امید میبرم که موضوع واقعیت نداشته باشد.
والسلام
بلخی از هرات

>>>   بد بخت ها همین پاکستان بزرگترین دشمن افقانستان است البته شهید مسعود نیز این را قبول کرده بود وگفته بود وشما وسعه پاکستانی ها جا می دهید این ها همه یه مشت فساد پیشه اند که آمدند تا افقانستان را خراب کنند وگر نه این کشور بیچاره خودش ملیون ها محاجر دارد ومردم بیکار باز کجا جا دارد که این ها بیان پس حتمی واسعه خلاف امدند
نامرد باشید اگه بزارید که این ها خوش باشن پس روان شان کنید همون جهنم که بودند
کوچیک تر از شما
هراتی

>>>   هراتي صاحب
پيش ما از سخن آمر مسعود سخن رسول اكرم ص معتبر است
ايشان همه ما مسلمانها را به اتحاد و اتفاق دعوت كرده است
تو سي هزار نيروي كافر را ميپذيري اما يك مشت مسلمان كه
از ترس جان و ناموس خود زندگي خودرا رها كرده به تو پناه آورده
آنها را پذيرفته نميتواني. الله ج تورا توفيق دهد.
مسلم

>>>   اگر همين مطلب را روزنامه هاي ايراني در بنويسند و بگويند كه پنج مليون افغاني در خواهد امد كه ايران حقوق پناه جويان را لگد مال كرد و كشتند و بردندو خوردند حال شما تحمل يك تعداد بسيار محدود از اتباع پاكستان را كه چند ماهي بيشتر نيست كه مهمانتان شده اند نداريد حال چطور به ما عيب ميگيريد انهم بعد از 30سال كه از مهاجرين خواستيم به موطن خود برگردند
سعيد ايران

>>>   دوست عزیز جناب هراتی شما اگر قول شهید مسعود رانقل میکنید ، قول مرحوم بابروزیرداخله اسبق پاکستان قرارذیل درروزنامهَ جنگ درزمان سردارمحمد داودخان نوشته شده بود :
( ما " بابر" گلبدین حکمتیار واحمدشاه مسعود را دربخش سبوتاژ وزود کشتن تربیه کردیم واینها دردی سری برای حکومتهای افغانستان تا همیش خواهد بود ) پس دوست عزیز هراتی جان نقل قول بابر خاین به واقعیت تبدیلشد.
اتمر

>>>   پاكستاني ها براي پناهندگي نيامده اندبلكه آنان همگي طالب و القاعده اند كه براي اشغال افغانستان خود شان را آماده مي كنند و به تدريج براي از بين بردن ساكنين افغانستان نقشه كشيده و تمام كشور را به آشوب مي كشاند. كشور ما از دست چند طالب خود افغانستان روزش سياه شده حالا كه طالبان پاكستاني همگي وارد كشور ما مس شوند واي به حال روز افغانستان كه آينده آن به كدام جهنمي خواهد كشيده خواهدشد. اين هم يك نوع سياست شيطاني پاكستان است كه كم كم ژشون ها را به سوي افغانستان تيله مي دهند تا هم افغانستان را به چالش بكشاند و هم خودش به اهداف شومش برسد. مردم ما بايد از همين حالا هوشيار باشند و نه گذارن آنان در كشور پاك ما لانه سازي كنند به خدا قسم انان روزي بر سرآفغانستان خواهند آورد كه در تاريخ سابقه برايش وجود نخواهد داشت.

>>>   هموطانان عزیز سلام ! مثلآ یک خانه گنجایش سه نفر را داشته باشد ما خو نمیتوانم شش نفر رابه آن جا بدهیم و به او سه نفرش خانه باید پیداکنیم پاکستان هم بدنبال همین کار است پاکستان خو ملامت نیست از هشتاری خودش استفاده میکند ما خودمان هیچ از مغز خود استفاده نکردیم بگذارید که آنها استفاده کنند .
کوهی ازکشور چین.

>>>   مسلم صاحب کنترول کو خوده که خبرت کده ام .

>>>   به جواب مسلم!
000 30 هزار نه بلکه زیاد تر از ان که ذکر کردی. ما آنها را اول نخواستیم، بلکه آنها برای کمک آمده تا ما را از شر این منافقان ، که به نام مسلمان هستند، نجات دهند....
خدا خیر مارا پیش کند، که 42 % نفوس مارا طالب تشکل می داد، ازی به بعد چی شوه.؟؟
این سیاست دولت قبیله گرا است، راه را برای فدرال شدن پچیده تر می کند.
بدون حکومت فدرالی دیگر اقوام همیشه در آتش این قوم شرور می سوزد.

شرین

>>>   به جواب اغایی که می نویسد هر پشتون در هر گوشه دنیا که باشد افغان است
اگر چنین است پس چطور امکان داشت که پشتونی نامردی بنام جنرال
حمید گل از بربادی سرزمین ابایی خود به دست وی به افتخار به پارلمان
پنجابی ها گزارش بدهد؟؟؟
نی شا غلی محترم هر اوغان افغان شده نمی تواند
و مسلم اغا که لاف می زند مسلمانان برادرند یک نمونه این برادری را
در عمل مثال بدهند.؟؟؟

>>>   سعيد از ايران هوشت باشه كه افغانهاي مقيم ايران مشخصند كه افغان هستند حتي به قول خودت بعد از 30 سال ولي اين پاكستاني ها چه دو روز نست كه آمدن خود را صاحبخانه مدانن! مثل ...

>>>   اینجا بحث مسلمان بودن و غیر مسلمان بودن مطرح نیست. آنچه قا بل تشویش است هما نا فرهنگ عقبماندهء و نپزیرفتن ارزش های انسانی توسط این ها می باشد.

امید

>>>   سعیدجان ازایران؛سلام‏!‏ افغانیهای که درایران استندمسأله شان ازاینهاجدااست انهاصرف بخاطرکاروتجارت استندکدام نیت بدی به مردم ودولت ایران ندارند؛امااینهاطوریکه گفته شدمقصددیگری دارندمشکل مردم افغانستان راکه میدانید.

>>>   در همین حال دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ازسه تن از نمایندگان مجلس خواسته اند به دادگاه حاضر شودند، دادگاه ویژه هنوز اسامی کسانی را که به دادگاه فراخوانده در اختیار رسانه ها قرار نداده اما فقط اعلام کرده که این افراد از ولایات، تخار و فاریاب در شمال افغانستان و ولایت پکتیکا در جنوب، هستند.

اعضای مجلس نمایندگان دادگاه ویژه را فاقد صلاحیت قانونی می دانند، اما آقای کرزی و دادگاه عالی تاکید دارند که این دادگاه برای رسیدگی به موارد جرمی مربوط به انتخابات پارلمانی است و برای شفافیت بیشتر دومین انتخابات پارلمانی افغانستان به ادامه کار این دادگاه نیاز است.

نمایندگان مجلس اما تاکید داردند که اگر قرار است موارد جرمی مرتبط با انتخابات هم رسیدگی شود، باید از مجاری عادی و نظام قضایی افغانستان پیگری شود اما دادگاه عالی تاکید دارد که تشکیل دادگاه ویژه برای هر موردی که دادگاه عالی لازم بداند از صلاحیت های دادگاه عالی است.

اين صفحه را برای ديگران بفرستيد چاپ مطلب

>>>   حکومت های افغانستان از گذشته تا امروز به شمول حکومت
کر زی این سیاست (سیاست جابجا سازی پشتون ها در مناطق
تاجک نشین، هزاره نشین و ازبک نشین ) را به پیش برده اند و می برند. علیه این گونه اقدام ظالمانه باید ایستاد و نباید گذاشت چادرنشینان صحرایی به کمک غداران بر سر قدرت، به اهداف شوم شان دست یابند. جنگ و مقاومت علیه این برنامه شوم لازم و ضروری است.

>>>   هدف این پاکستانی ها رای پشتون ها را زیاد کردن است. این پشتون ها ..... استند نه اینها رهبریت کرده میتوانند و نه ارامی را میخواهند. در هر جایکه اینها استند وجاه نارامی است. خدایا برای اینها عقل بده که وطن مان ارام شود.
وطن دوست از تخار

>>>   گستریش هزاره درشهرهای مختلف افغانستان نباید اقوام دگررامتایثربیسازد زیراهزاره نیز ازهمین مرزوبوم است برای ازادی وحفاظت همین خاک شهید داده است وهزاره های که دردگر شهرها رفته هم ازهمین افغانستان است وتابعیت افغانی دارد وانهادربدل این خارجی هاراجابجامیکند این ازانصاف دوراست واگرافغانستان توانای جایگزینی رادارد چرامیلیونهاافغانی که درسراسردنیامهاجرشده جابجانمیکند که به اتباع خارجی پناهندگی میدهد.
محمدامین صفری

>>>   حالی کوزه را بردار و حوض پر کن, اگر دولت ما باز هم دست سر دست بنشیند افغانستان کم کم به تصرف پاکستانی ها خواهد در آمد, به بهانه مهاجر وارد خاک ما شده و بعداز این ما شاهد نا امنی های زیادی در تمام نقاط افغانستان خواهد بودیم, خداوند مردم افغانستان را در پناه خود داشته باشد...
ذبیح الله پیمان از مزار شریف

>>>   سلام دوست عزیز!! سخنم برای وطن دوست صاحب !!
اول برای تو هدایت و طوفیق از خداوند ج میخواهم که تا این نژاد پرستی که در تو جاه کرفته دور کند و بعدآ برای تمامی ملت افغانستان خواهانم عزیزم اګر تاریخ را مطالعه کنی آنها افغان هستند که همن انګیسها آنان را از ماوشما جدا کرده تنها با یک توتی از قاغذ! و در بین ما این سخنان ملیت پرستی را در انداخته و سخن وطن را کفتی !! این وطن از همه ما است ولی تهداب این را پشتون نهاده و نه تو /سخن عقل را در اوردی پشتون مانند تو کم عقل نیست همین پشتون ها است که وطن را نګهداری میکند و در مقابل دشمانان وطن و اسلام میجنګند و تو آنها را کم عقل می کوی از تو دیګری کم عقل در جهان نیست !!
عبدالحکیم

>>>   همان گونه که پیش ازاین کوچی ها ازپاکستان آمده وافغانستان را با مشکلات اساسی گرفتار نموده اند، این بار درقالب مهاجر وطن را به خرابی مطلق می کشاند

>>>   أغاي پيمان خوب فرموديد اما اين را بگويم كه كدام دولت همان دولت كه افغان مليت ها رهبري و پلان جابجا كردن پشتو ها در مناطق مليت هاي ديگر
عبدل  

>>>   هزاره ها هیچ وقت حس وطن پرستی ندارند اینهاهمیشه منافع افغانستان را قربان منافع خارجی ها ساخته اند باز کدام هزاره در برابر قوایی خارجی شهید داده اند همیشه جاسوس و در مسایل .....زنان با خارجی ها کمک نمو ده اند در تاریخ هیچ دکر نشده است که مرد قهرمان هزاره ها که در مقابل انکلیس ها و روسها جنگیده باشد

>>>   خوب شد حالا چنین موضوع جنجال بر انگیزی را چرا پی گیری نمی شود در ین وضعیت افغانستان باید نگذارید چنین شود در غیر آن مشکلات بیشتر خواهد شد .

>>>   سلام دوستان!‏ ای پاکستان ماندن والای مانیست یک زمانی کسانی رابه شانه شان کلاشینکوف داده مجاهدین گفته روان میکردزمانی هم مردمی رابادستارهای هیولائی نائبان مهدی گفته طالبان رافرستاد؛چندی پیش تعدادی راکه بستره شان به شانه هایشان بار جماعت تبلیغ راگسیل ساخت وحالاهم این خیل مهاجرمثل لشکریأجوج ومأجوج را؛ازبرای دال ومرچ سورخت اوپاکستان دست ازسرمابردار؛؛ منتظربلای دیگرت نباشیم نه کندکه دجال هم ازطرف تونبرآید‏!‏‏!‏؟ س_ا_ه

>>>   برادري كه هزاره ها را به جاسوسي خارجي ها متهم مي كند لازم است قدري به تاريخ كشور سرك بزند تا معلوم شود كدام قوم و چه كسي مزدور و جاسوس خارجيان و بيگانگان هستند.
از زماني كه سر و كله پشتونها به افغانستان پيدا شد و اسم كشور را تبديل به افغانستان كرد پاي خارجي ها از انگليس گرفته تا شوروي و آمريكا و پاكستان و عربستان به كشور پاك ما باز شد و آن را آلوده نمود. چه كسي انگليس را وارد كشور نمود و در خدمت آنان قرار گرفت آيا غير از عبدالرحمن خان و حبيب الله خان و قبل از آن پسرهاي تيمورشاه اسم كسي ديگري كه قوم هزاره يا تاجيك و يا ازبك باشد در آن ديده مي شود؟
چه كسي مزدوري شوروي ها را با كمال افتخار انجام دادند و بالاخره آنان را وارد كشور نمودند؟ آيا غير از تره كي ،‌حفيظ الله امين ،‌ببرك كارمل ،‌گلاب زوي ،‌اسلم وطنجار و... كدام هزاره و تاجيك و ازبك آنان را به كشور ما آوردند؟ آيا علماي هزاره مثل آقاي واعظ،‌آقاي عالم ،‌آقاي ناصر ، محمد امين افشار و... توسط همين مزدوران روسي به شوروي منتقل نشده و زنده زنده به گور نشدند؟
آيا براي بار اول مردم هزاره مناطقش را از لوث وجود كمونستها پاك نكرد ؟ و تا اخر نتوانستندشوروي هابه آنجا نفوذ كنند؟
آيا همين امروز آمريكا و ناتو را را چه كسي به آفغانستان آورده است؟ غير از پشتون ها كسي ديگري مي تواند باشد؟
آيا احمد شاه مقصود را چي كسي به شهادت رساند تابتواند آمريكا را واردكشور كن؟ و نيز همين پشتونها پاكستان و عربستان را در قالب طالب و القاعده به كشور نياوردند و كشور را به خاك و خون نكشاند؟
آيا اقاي مزاري و عده اي از فرماندهان را آنان به شهادت نرساندند؟ و امروز كدام قوم مزدوري پاكستان و آمريكا و ساير كشور هاي خارجي را انجام مي دهند؟
برادر عزير ما بي خبريم همين طالب و القاعده و امثال اينها با آمريكا برسريك سفره مي نشينند. و با همديگر هم پيمان هستند تا ملت كشور ما را نابود كنند.
اما مسئله جاسوسي هم بايد مورد توجه قرار گيرد. مردم هزاره اصلا نمي توانند جاسوسي كنند زيرا جاسوسي وقتي ممكن است كه انسان در جاهاي قرار داشته باشد كه به امور سري كشور دست داشته و از آن اطلاع داشته باشد. مردم بيچاره هزاره كه در كنار و حاشيه امور كشوري و دولتي قرار دارند و مشغول غريب كاري خود هستند. و از اوضاع عمومي كشوركه همه جهان باخير اند و نيازي به جاسوي ندارد. بنا براي كساني مي توانند جاسوس باشند كه درمناصب كليدي و حساس داراي پست و مقام اند و از جزئيان سياست كشور با خبر اند. آيا جز پشتونها كسي ديگري در اين مناصب و مقامها راه مي توانند پيدا كنند. آيا سريات كشور اگر موجود باشد در دستغير پشتونها مي تواند باشد. برادر عزيز كمي بايد مستدل و با انصاف قضاوت نمود.
شما دوست داريد كه هزاره ها با كساني كمك كند كه تا بعه قدرت بياين و آنان را قتل عام كنند! اين كار را هيچ عاقلي انجام نمي دهد. آمريكا يي ها را خود تان آورده ايد و خود تان آنها را از كشور خارج كنيد. حرفها زياد است اما گفتنش سخت است و فرصت مي طلبد. اين برخي از حقايقي بود كه به صورت پراكنده بيان گرديد اميدوارم كه خلاف نگفته باشم.

>>>   مشکل عمده است برای افغانستان باید در حل این معضله کوشش شود ودر غیر آن کشور ما به تباهی سوق می شود .
غ-ک

>>>   اغایی حکیم
از کیسه خلیفه می بخشی!
کی می گوید که پشتون ها تهداب این ملک را گزاشته؟
این مملکت همیشه از جنوب فروخته شده نه شمال و مناطق مرکزی
و این دشمنان وطن واسلام کی ها استند؟
قبایل کوچی که از فرهنگ هزار ها سال فاصله دارند.
و جهالت را اسلام نام می گزارند و قاتلان را طالبان کرام
حکیم خان برو حکمتت را با انها در میان بگذار نه با ا قوام دیگر

>>>   خدا وراستی درین مملکت چه بد بختی روان است هزاره وپشتو وغیره وغیره یکی به جان دگه افتاده اند در فکر منافع کشور کسی نیست .
غ-ک

>>>   بلحاظ خدا قوم پرستی نکنید .
پشتون تاجیک هزاره ازبیک و سایر اقوام افتخار افغانستان است .
نکنید . تیشه ده پای خود نزنید .

>>>   پاکستان می خواهد خود را از شر این مردمان (اکثرا جاهل و بی فرهنگ) رها کند و مناطق آنها را نا امن کرده تا به افغانستان سرازیر شوند، در این میان عده ای مزدور و قوم گرا در دولت افغانستان نیز از فرصت استفاده می کنند تا تعادل نژادی را در افغانستان بر هم زند و به ملت افغانستان خیانت می کنند.
باید جلوی این نقشه شوم را که ضرر آن به همه افراد ساکن در افغانستان می رسد گرفته شود، و گرنه:
1- ما تا دهه های دیگر نیز روی صلح و امنیت را به خاطر وجود القاعده و طالبان نخواهیم دید.
2- افغانستان روی پیشرفت و توسعه را نخواهد دید، چون این مردمان با پیشرفت و فرهنگ مخالف اند و هر آبادی را منفجر می کنند.
3- فقر و بیکاری که مردم ما از آن رنج می برند بیشتر خواهد گردید.
4- تبعیض ها و بی عدالتی ها در افغانستان بیشتر خواهد گردید.
چون نژادگرایان دولتی این مردمان بیگانه را بر ساکنان اصلی افغانستان ترجیح خواهند داد.
5- این عده به زودی خود را ساکنان اصلی افغانستان قلم داد می کنند و با توجه به نبود سیستیم سالم سرشماری نفوس در افغانستان بعد از مدتی با بدست آوردن تذکره به کمک نژاد گرایان دولتی ادعای ارث و میراث افغانستان را می کنند.
6- فراموش نکیم که جهان در آینده نزدیک با بحران های جمعیتی و غذایی و منابع محدود آب ، زمین حاصلخیز و انرژِی... مواجه است این بحران ها باعث جنگ های خانمان سوز در جهان می گردد، جنگ آینده افغانستان بوسیله همین مردمان وحشی و بیگانه برای تسلط بر افغانستان سازماندهی خواهد شد، این جنگ بسیار ویرانگر و خشونت بارتر خواهد بود ، به خداوند کریم از شر این مردمان پناه می بریم.
7- چرا بفکر آینده فرزندانمان نباشیم و ثروت ملی خود را به مردمان بیگانه و دشمن مان که مشکلات فعلی ما از طرف آنها دامن زده می شود، بدهیم و خود از گرسنگی بمیریم.
8- این افراد برای مهاجرت و آواره گی نیامده اند، بلکه آمده اند تا برای همیشه سرزمین های ما را اشغال کنند و خود صاحب خانه شوند و با پلان و طرح ریزی کامل با خیانت دولت افغانستان آمده اند، باید بسیار هوشیار باشیم تا نتوانند به عنوان نفوس افغانستان خود را جا زنند.
9- ای مردمان و اقوام ساکن در افغانستان پشتون ، تاجیک، هزاره ، ازبک آگاه و هوشیار باشید که آینده شما بوسیله هجوم این مردمان در خطر است، فرقی ندارد که تو از چه ملتی هستی، اینها آمده اند تا ثروت و غذای فرزندان و نسلهای بعدی شما را از آنان بربایند و آنها را در فقر و بدبختی قرار دهند، همانطوری که خود در پاکستان این گرفتاری را برای دیگر ساکنان پاکستان بوجود آورده اند.
10- باید تمام این افراد مورد شناسایی و سرشماری قرار گیرد و از طرف سازمان ملل به آنان کارت شناسایی و خدمات ارائه گردد، همچنین باید در دادن تذکره های جدید با دقت و کاملا با امنیت چند لایه ای افراد شناسایی شده، تا جلوی نفوذ این افراد گگرفته شود، " تذکره افغانی نشان دهنده افغانی بودن است، نه پاکستانی بودن"

>>>   اقای وطن دوست صاحب !!
من در بالا ذکر کرم برایت که وطن را کسی نه فروخته بلکه ګرفته شده توسط سیاست انګیس و حالا هم در بین ما افغانها این سخنانی نژاد پرستی را در انداخته تا هیچ وقت از وطن خود دفا کرده نه توانیم و همیشه غلام آنها باشیم !!
و اګر تاریخ را مطالعه کنی همه جوابها خود را خواهد دریافت کنی در آخیرباز هم برایت میګویم که ما و شما باید در متن خود هیچګا نه ګویم که پشتون /ازبګ /هزاره یا تاجیک چی کرد بلکه فکر کنیم که چیطور از وطن خو دفاع کنم طوریکه حال در جنوب افغانهای ما و شما ار طرف انګیس و امریکا تحت ګلوله قرار کرفته چون که انها میخواهند که از وطن دفاع کند و همچنان در بین این مردم بیچاره ما و شما بعضی جاسوسا هم وجود دارد
ارزومندم که چیزی درک کرده باشی وسلام

>>>   اقا.همیشه غلام انګیسها از دست کیها شدم.لتفا تاریخ افغانستان را خوب بخوان عقیقت را بفهم عقلت بجا بیاید.
وطن دست

>>>   اغا جان کی میگوید که انها می خواهند از وطن دفاع کنند
در تمام این ولایتی جنوبی جنگ بر سر پول و قدزت است بین اقوام مختلف پشتون .چنگ بر سر امنیت راه= پروژه گرفتن از پ.ر.ت
چوکی های دولتی =ملیون ها دالر کمک=
قصه مفت دفاع از وطن کهنه شده است
و برادری به زور نمیشه . بگزار هر قوم به افتخار ت خود بنازد
نه به بابا های ساختگی که همه فقط در جنوب تولد میشدند

>>>   >>> بیجا شدن و فرار3.500.000افراد بیگناه ملکی از لحاظ انسان دوستی و انسانیت موضوع است قابل درک و همدردی ولی جای تشویش در این ا ست که این بیجا شدگان ویا محاجرین صاحبان این ملک وسر زمین نشوند زیرا که برادران پشتون حاکم بر اریکه قدرت شان در این سوی سرحد حاضر به هر نوع معامله هستند که تا بتوانند این اکثریت دروغین خود را در اینده بواقعیت مبدل سازند.و به این بهانه مرحله جدید از پشتونیزه ساختن این سرزمین را نیز عملی سازند.
احمدی مقیم هالند

>>>   به نظرم ما مردم افغانستان با تمام مشکلات باید انساندوستی و محبت و مهمان نوازی را از یاد نبریم. اینها مهاجر هستند. هر مهاجر حق دارد که در یک کشور دیگر پناه ببرد. خود ما مردم در تمام دنیا مهاجر داریم. فقط دولت افغانستان باید متوجه باشد که از جانب مهاجرت ها به کشور کدام مشکلی برای وطن پیش نیاید.
من شخصا طرفدار حمایت این مهاجرین از سوی ملل متحد هستم. ملل متحد باید به اینها کارت رسمی مهاجرت بدهد و تحت حمایت و کمک خود انها را قرار بدهد. نکند که خدای نخواسته اینها به روزگار بدتر گرفتار شوند. دولت افغانستان هم باید با ملل متحد همکاری کند.
علی جان دایزنگی

>>>   پشتون ها اگر کشور شان جدا شود بهتر است مردم فارس آرام می شوند در غیر آن این کشور جور شدنی نیست ابداً.
کابلی

>>>   شما نگران تجزیه ای اوغانستان نباشید بگزارید این اوغانستان تجزیه’گردد تجزیه شدنی است و تجزیه هم میگردد و یگانه رای آ رامی امنیت انکشاف و ترقی اقوام غیر پشتون در همین تجزیه شدن نهفته است ، وسیله ای نجات یافتن از قبیله در تجزیه شدن است ویا بهتر ازان سیستم فیدرالی است هر قوم هویت اصلی خود را بدست میاورند، به افتخار خود با داشته های مادی و معنوی خود و غنای فرهنگ خود بسر ببرد

>>>   بزن وبکن دوام دار تا قیامت دوام می کند برای مدت طولانی وخیلی زیاد .

>>>   من آرين 24 ساله از تهران و يك ايرانيم
من عاشق مردم ايران افغان و تاجيكم و اميدوار به اتحاد سه كشور
ايران بزرگ سرزمين بزرگ اريانا
اين روند كاملا برنامه ريزي شده براي برهم زدن تعادل جمعيتي افغانستان و مانع اين اتحاد است
همه ما در پس ذهن اعتقاد به بازگشت به ريشه و برچيده شدن مرز استعماري سه كشور هستيم
پاكستان كه هم اكنون بلوچستان ايران(با نام بلوچستان پاكستان)را در اشغال خود دارد بهتر است از اشغال سرزمينمان آريانا ي كبير دست بردارد(اگر كمتر زاد و ولد كنن جاي دوري نميره
ندارن بخورن 10 تا بچه مي زايند و صادر ميكنن!!!!!!!!!!!)
ما پذيراي همه هموطنان افغان بوده و خواهيم بود چون ما وطنداريم(هموطن)
به اميد روزي كه بتوانم ازادانه و بي مرز هرات و كابل و مزارشريف تاريخي را ببينم دوشنبه و خجند و............
یک روح اشکبار ولی در سه پیکریم
مهتاب، خوشه­خوشه، پراکنده شد ز شرق
باید یکی شویم و در آیینه بنگریم
آیینه­ی شکسته­ی ماهیم بر زمین
چندین ستاره­ایم که با هم برادریم

>>>   من طرفدار حمایت از مهاجر هستم. اما پشتون های افغانستان، پشتونهای پاکستان را بیشتر از مردم غیر پشتون افغانستان، دوست دارند و انها را افغان می دانند. این در حقیقت به ضرر اقوام دیگر است. یعنی اقوام غیر پشتون با افغانستان افغانستان گفتن در حقیقت خود را فریب می دهد. چونکه پشتونها اصلا به اصول کشوری و ملی باور ندارند. انها به دنبال ایجاد یک اکثریت مطلق پشتون در افغانستان هستند تا بتوانند سرزمین دیگران را بگیرند و حقوق شان را پامال کنند. حتی تعداد زیاد شان غیر پشتون ها را مهاجر می دانند. ایا این انسانی و منصفانه است؟

روشن

>>>   یگانه راه تجزیه است. چرا خود مان را فریب می دهیم؟ افغانستان هیچگاه روی ارامش را نمی بیند.
اریا نژاد

>>>   به جواب برادری که در شروع اسلام اعلیکم گفته!!!!
گفتید در سابق مهاجرتاجکستان هم میامد.وجدانی بگو ایا مردم
پاکستان و تاجکستان یکی اند؟؟؟
تنهادرسال گزشته بااینکه ماحکومت و پارلمان داشتیم همین پشتونهای پاکستانی هفتصدوچهل طفل معصوم را شهیدوچندهزار را معیوب ساختند.شایددرطول سی سال..........
پشتونهای پاکستانی به بهانه مهاجر وارد خاک ما شده و بعداز این ما شاهد نا امنی های زیادی در تمام نقاط افغانستان خواهد بودیم, این ها هیچگاه برادر مانیستند.
نوید محصل ازهند

>>>   به نظر من باید بگویم که برای همه مردم افغانستان تبر ک باشد که ما فعلا در حال اشغال شدن از طرف پاکستانی ها هستیم.

>>>   این واضیع است که تا زمان پشتون است ما مردم فارسی زبان هبچ وقت زنگی آرام نخواهد داشتم.
از خدا بزرگ امید داریم که این ها را هدایت کند.

>>>   من به عنوان يك ايراني از خواندن اين خبر بسيار نگران شدم. اين توطئه خطرناك غرب است. هم اكنون در برخي سايتهاي غربي زبان رسمي افغانستان را پشتون نوشته اند. زبان دري به عنوان مادر زبان فارسي كه در ايران تكلم ميشود گنچينه اي گرانبهاست كه آثار فاخر ادبي را در خود جاي داده است و بزرگاني چون فردوسي مولوي حافظ خيام سعدي رودكي نظامي و ..... كه تاريخ شعر و ادب جهان به آنها مي بالد. زنده باد خراسان بزرگ زنده باد سرزمين يكپارچه پارس
سعيد از تربت حيدريه-خراسان-ايران

>>>   به به این هم بازی دیگر است که روی دست گرفته است همه چیز اشکارا است و مثل اینه روشن است چه نیار به تحلیل دارد که ان را تحلیل کنیم...................
.از روسیه

>>>   آیا فکر می کنی هزاره ها ....... است؟ نه خیر چنین نیست بلکه آنها خوب می داند که جنگ را که تو جاهل می کنی کار انسانیت نبوده و هیچ وقت نخواسته است که دین شان بخاطر پول بدنام شود، و تو که امروز این یاد کردی که هزاره در طول تاریخ قهرمان نداشته است، تو محترم قهرمان از کجاکردی؟ آیا تو بد بخت هیچ گاهی فکردی که تو امروز از خاطر همین قهرمان ها برده و نوکر بیگانه هستی؟
سمیر سعیدی مکروریان

>>>   هزاره یا تاجک پشتون یا ازبک همه وهمه از یک پیکر هستیم هیچ کس نوکر بیگانه نیست این خارجی ها هستند که ما را به نفاق وشقاق ودر گیری می اندازند پس هوشیار باشید واز نفاق وبد بختی بپرهیزید تا باشد کشور عزیز ما به تباهی سوق نشود .
غ-ک

>>>   سلام به همه دوستان من نمیدانم که ما افغان ها چرا یک دست نمشیم پشتون هراره را بعد میگوید و هزاره پشتون ها را برادران ما یک افغان هستیم چرا یک دیگر را تخقیر میکنم من از این حرف ها بیسار خسته ام باید این خرف ها را بگزاریم در کنار هم یک افغانستان متحت بسازیم زنده باد همه میلیت ها افغانستان

>>>   مي خواستم از همه دوستان و برادران عزيز خواهش كنم كه زبان دري را كه گنجينه در و گوهر است با الفاظ ركيك آلوده نكنند. و همچنين با به گونه اي بنويسند كه معلوم باشد ايشان جواب چه كسي را مي دهند . كساني كه ادعاي جهل ديگران را مي كنند خودشان بلد نيستند يك متن ساده را با جمله بندي مناسب و بدون غلط املايي بنويسند.
برادر عزيز جناب سمير اگر منظور شما من بودم من حاضرم با شما رو در رو مناظره كنم. نوكر بيگانه كسي است كه قهرمانان ملي وطن خود را سبب بدبختي بداند. اگر مولوي و فردوسي و حافظ قهرمان نيستند آيا شما قهرمان ملي هستي ؟ در ضمن معناي حرف شما را در مورد دين نفهميدم. نوكر بيگانه كسي است كه مدام دم از تفرقه مذهبي مي زند نه كسي كه خواهان اتحاد و برادري است. من ايراني افغانستان و تاجيكستان را جزئي از وطنم مي دانم ايران هم وطن شماست. همانطور كه هم اكنون ما از برادران افغان خود پذيرايي مي كنيم.
سعيد - تربت حيدريه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است