گزارشات اجتماعی
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۵    ۱۳۸۸/۴/۱۶ کد خبر: 1832 منبع: پرینت

توزیع کمک به 300 خانواده نیازمند در زابل :

مقامات محلی ولایت زابل توزیع کمک های غذایی را به 300 خانواده نیازمند در این ولایت آغازکرده اند.
اخیرا دولت تصمیم گرفته است تا 300 تن مواد خوراکی را به خانواده های نیازمند توزیع کند، این روند از روز دوشنبه آغازشده است.
محمد ظریف ولسوال می گوید که مردم ولایت زابل به کمک های بیشتری نیاز دارند و باید نهاد های کمک رسانی داخلی و خارجی در زمینه مساعدت با خانواده های نیازمند در این ولایت توجه جدی تری داشته باشند.
به گزارش رادیو آزادی ، اکثر مردم در مناطق دور افتاده کشور از جریان توزیع کمک ها شکایت دارند و ادعا دارند که مساعدت های داخلی و بین المللی به مستحقین توزیع نمی شود.کنسرت مشترک آوازخوانان افغانی و امریکایی در کابل :

آوازخوانان افغانی و امریکایی کنسرت مشترکی را روز دوشنبه در تالار رادیو تلویزیون ملی در کابل اجراکردند .
این کنسرت که به همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ راه اندازی شد.
عبدالکریم خرم ، وزیر اطلاعات و فرهنگ ، اجرای کنسرت مشترک هنرمندان امریکایی و افغانی در کابل را آغاز خوبی برای کارهای فرهنگی مشترک و توسعه و تحکیم روابط فرهنگی ميان دوكشور دانست .
دراین کنسرت ، مايكل ایکن بیری سفیر ایالات متحده امریکا درکابل نیز حضور داشت .
به گزارش باختر ،سفیر امریکا اجرای کنسرت مشترک هنرمندان امریکايي و افغاني در کابل را گام موثری درزمینه تبادل فرهنگی ميان دوكشور دانست .بهره برداری ازدو پروژه کار در مقابل غذا در جوزجان :

دو پروژه عام المنفعه کار در مقابل غذا که چهار ماه قبل در ولایت جوزجان راه اندازی شده بود، روز دوشنبه به بهره برداری رسید.
این پروژه ها که در ولسوالی آقچه ولایت جوزجان راه ا ندازی شده است به کمک سازمان غذایی جهان برای زمینه سازی کار برای مردم برگزارشده بود.
پروژه ها شامل پاک کاری 50.1 کیلومتر کانال آب زراعتی، بدنه سازی 4 کیلومتر سرک در قریه کوهستانات ولسوالی آقچه می باشد که از طریق برنامه کار در مقابل غذا راه اندازی شده بود.
کار این پروژه ها چهار ماه قبل آغاز شده بود و با پایان یافتن آن روز دوشنبه 3090 بوری گندم و 3090 قطعی روغن با یک مقدار عدس و نمک برای مردم توزیع گردید.
به گزارش روز ، 84 قریه در ولایت جوزجان تحت برنامه های عام المنفعه وزارت احیا و انکشاف دهات قرار دارد.سفر قاضی القضات کشور به مصر :

پوهاند عبدالسلام عظیمی، قاضی القضات ورئیس دادگاه عالی روزیکشنبه وارد قاهره شد.
وی در راس یک هیأت عالی رتبه قضایی به منظور بحث، تبادل نظر وجلب همکاری کشور مصر در راستای بهبود نظام قضایی افغانستان سفر نمود.
این سفر که از تاریخ 14 الی 20 سرطان ادامه خواهد داشت .
به گزارش باختر ،مولوی محمد قاسم دوست و عبدالرشید راشد اعضای دادگاه عالی و داکتر عبدالمالک کاموی، آمر عمومی اداری قوه قضائیه قاضی القضات را در این سفر همراهی می نمایند.
دوازده همین نشست بورد مشترک هماهنگی و انسجام در کابل :

دوازدهمین نشست بورد مشترک هماهنگی و انسجام روز چهارشنبه هشتم جولای دروزارت امور خارجه در کابل برگزار می شود.
دراین جلسه که مشترکا ازسوی نماینده خاص سرمنشی ملل متحد و داکتر عمر زاخیلوال وزیر مالیه رهبری می گردد ، نمایندگان حدود 30 کشور و سازمان های بین المللی تمویل کننده حضور دارند.
به گزارش روز ، وظیفه این بورد مشترک اطمینان یافتن از هم پیوستگی مساعی مشترک برای عرضه پیشرفت براساس توافقنامه افغانستان و استراتیژی انکشاف ملی آن میباشد.مساعدت به متضررین ولسوالی خانشین ولایت هلمند :

بمنظور کمک به خانواده های متضرر درولسوالی خانشین ولایت هلمند، روز دوشنبه جلسهای درآن ولایت برگزار شد. گفتنی است که ولسوالی خانشین در اواخر هفته گذشته در عملیات مشترک نیروهای امنیتی کشور و ائتلاف از وجود طالبان پاک سازی شد.
دراین جلسه نمایندگان دفتر سازمان ملل ، مسوولین ادارات دولتی هلمند و نماینده اداره انکشاف ایالات متحده امریکا حضور داشتند.
رئیس احیا و انکشاف دهات ولایت هلمند از وجود 2100 تن گندم در ذخایر مربوط اطمینان داد و نماینده اداره انکشاف ایالات متحده امریکا آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرد.
به گزارش باختر ،در پایان جلسه نتیجه بر این شد تا با کمک نهاد هاي یاد شده بررسی صورت گیرد تا متضررین مشخص و به آنها کمک صورت گیرد.


بهره برداری سرک قریه قاری ولسوالی اقچه :

سرک قریه قاری سرور ولسوالی آقچه ولایت جوزجان روز دوشنبه به بهره برداری رسید.
کار جغل اندازی این سرک با اعمار12 پلچک از طریق برنامه همبستگی ملی تکمیل شده است.
ازاین سرک حدود300 خانواده اهالی قریه مذکور استفاده می کند.بهره برداری از یک باب کلنیک صحی در جوزجان :

يك باب کلنیک صحی براي خدمات حمايت از اطفال و مادر در صحن شفاخانه ولسوالی اندخوی ولايت فارياب افتتاح و مورد بهره برداري قرارگرفت.
اين كلينك دارای 10 اطاق مي باشد ؛ اطاق واكسين ، اطاق ادويه، اطاق جراحی، تعليمات صحی برای مادر و اطاق تغذيه كه كار آن شش ماه قبل آغاز شد و روز دوشنبه تکمیل شد.
قبلا نيز شفاخانه ولسوالي اندخوي بخش هاي حمايت طفل و مادر را در خود داشت اما برای مريضان اين ولسوالی کافی نبود.
عبدالحق شفق والی ولايت فارياب ايجاد این کلینیک را یک گام مثبت درعرصه باز سازي در ولايت فارياب خواند .
وی افزود اين شفاخانه به هزينه 250 هزار دالر امريكایی از برنامه ابتكار خوب وزارت مبارزه با مواد مخدر پرداخت می شود.
به گزارش روز ، کمبود مراکز صحی در ولایات مختلف ، مشکلات عمده روستا نشینان می باشد و آنان برای تداوی مجبورند خود را به شهر های بزرگ برسانند.


اولین رئیس شرکت هوایی آریانا چشم از جهان فرو بست :

شرکت هوایی آریانا اعلام کرد که فیض محمد خان احمدزی اولین رئیس آن شرکت در خارج از کشوردار فانی را وداع گفت.
شرکت هوایی آریانا با انتشار اطلاعیه گفت که فیض محمد خان احمدزی در اثربیماری درتاریخ 12 سرطان سال جاری درشهر ورجینا امریکا وفات نمود و در همانجا به خاک سپرده شد.
به گزارش باختر ،قرار است فاتحه آن مرحوم روز پنجشنبه 18 سرطان از سوی منسوبان شرکت هوایی آریانا و خانواده مرحوم در مسجد کارته 4 برگزار گردد.دستگاه سیمناتور در کندک هوایی مواد مخدر :

برای اولین بار به منظور جلوگیری از قاچاق مواد مخدر دستگاه سیمناتوردر کندک مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله روز دوشنبه نصب شد.
هزینه این دستگاه 4.5 میلیون دالر می باشد و از سوی کشور امریکا کمک شده است.
جنرال محمد داود داود ،معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله کشور نصب این دستگاه را یک انکشاف مهم در زمینه ارتقای ظرفیت نیروی هوایی افغانستان بویژه نیروی هوایی مبارزه با مواد مخدر در کشور دانست.
به گزارش روز ،این دستگاه جلوگیری از عواقب ناگوار، بالا بردن سطح آگاهی پیلوتان هلیکوپترهای نظامی و مساعد نمودن پرواز های هوایی در اوضاع خراب جوی رافراهم می کند.افتتاح غرفه تبادله اسعار در ترمینال جدید میدان هوایی کابل :

غرفه تبادله اسعار در ترمینال جدید میدان هوایی بین المللی کابل افتتاح شد .
پشتنی بانک برای سهولت مسافران این غرفه را ایجاد کرده است.
پشتني بانك قصد دارد تا در سایر میدان های هوایی بین المللی کشور نیز نمایندگی ها یی را ایجاد کند.نگرانی از شاهراه هرات – بادغیس :

عابرین شاهراه هرات - بادغیس از وضعیت نا امن این شاهراه شاکی اند و خواهان تامین امنیت از سوی پولیس می باشند.
جنرال سید احمد سامع ،قوماندان امنیه ولایت بادغیس می گوید که در این اواخر یک تعداد افراد مسلح غیر مسؤل در مسیر هرات و بادغیس به اذیت مردم می پردازند و برای جلوگیری از آن تدابیری در نظر گرفته شده است.
همچنین پاسوال اکرام الدین یاور ،قوماندان پولیس 606 انصار در غرب کشور نیز گفت که بنابر بررسی مشکلات در محل به زودی پوسته های امنیتی برای جلوگیری از نا امنی در مربوطات ولایت هرات و بادغیس در نظر گرفته می شود.
به گزراش روز ،اخیرا در این شاهراه پول و اموال شماری از مسافران سرقت شده و همچنین مورد لت و کوب قرار می گیرند.امضا قرارداد استفاده از شبكه فايبر نوري :

قرارداد سه ساله بهره برداری از شبکه فایبرنوری روزدوشنبه میان شرکت افغان تیلی کام و شرکت مخابراتی روشن به امضا رسید.
شبکه فایبرنوری پیشرفته ترین سیستم مخابراتی درجهانمی باشد که با هزینه 70 میلیون دالر ازسوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی راه اندازی شده است.
انجنیربریالی حسام ،معین تخنیکی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی دریک کنفرانس خبری گفت كه بر اساس این قرارداد دولت از شرکت مخابراتی روشن درمقابل استفاده از فایبرنوری برای مشتریان خویش ماهانه 235 هزار دالردریافت می کند.
وی افزود که استفاده کنندگان از شبکه فایبرنوری می توانند مکالمات تلفنی ، اینترنتی ، ونشرات رادیویی و تلویزیونی خود را با کیفیت بهتر، سریع و به قیمت نازل تر عرضه کنند.
درحال حاضر دوبخش شبکه فایبرنوری درکشور فعال شده و 17 ولایت را تحت پوشش قرارداده است که با فعال شدن بخش سومی و آخر این شبکه تمام کشور تحت پوشش این سیستم قرارخواهد گرفت.
شبکه فایبرنوری به امتداد سرک حلقوی تمدید و ازطرق اسلام قلعه به ایران ، از تورغندی به کشورترکمنستان واز شیرخان بندر به کشور تاجیکستان وصل شده است.
این شبکه قرار است ازطریق تورخم و سپین بولدک به کشور پاکستان و بلاخره با تمام جهان ارتباط برقرارنماید.
گفتنی است که تمام مشکلات مخابراتی که درحال حاضر در شبکه های کمپنی های تلفنهای سیارموجود است با استفاده از شبکه فایبرنوری رفع خواهد شد.
به گزارش باختر ،شرکت مخابراتی روشن دارای 3.5 میلیون مشترک بوده و 1100 کارمند دارد.
بازسازی خانقاه چشت هرات :

بازسازی خانقاه چشت شریف ولایت هرات،ازسوی وزارت اطلاعات و فرهنگ آغاز شده است.
گفتنی است که این خانقاه درعهد غوریان درولسوالی چشت ولایت هرات بنا شده است .
این مکان زیر نظر کارشناسان باستان شناس افغان ، ازبودجه وزارت اطلاعات و فرهنگ ، بازسازی می گردد.
عبدالاحد عباسی ،رئیس حفظ ابدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید که بازسازی این خانقاه ، با حفظ اصالت تاریخی و معماری آن ، صورت می گیرد.
به گفته مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ ، طي سه سال اخیردهها ابده ديگر از جمله مقبره سيد جمال الدين افغان ، ديوار هاي كوه شير دروازه ، بالا حصار كابل و بالا حصار غزني در حال بازسازي است.
نبود بودجه كافي از جمله مشكلات عمده اين وزارت در راه بازسازي تمامي ابده ها در كشور مي باشد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام: مزار خواجه ابو یوسف بن سمعان کجا است عکسهای مزارش دستیاب استن ؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است