چرا قانون اساسی در کشور نادیده گرفته می شود؟
اگر قانون اساسی از سوی اشخاصی زیر پا می شود،نباید نهادها خاموش بمانند و اگر این نهادها از خشم رئیس جمهوری در هراس هستند باید کار خود را رها کنند تا فرد شایسته تری این ماموریت را پیش ببرد 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۵۷    ۱۳۸۹/۱۰/۹ کد خبر: 17857 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، ماههای متوالی می گذرد که در شماری از نهادهاى دولتى کسانی به عنوان سرپرست به گونه ای غیرقانونی به کارشان ادامه مى دهند و مرجعى نیست که بپرسد چرا قانون اساسی کشور اين گونه نادیده گرفته می شود؟

البته قابل ذکر است که تا چند ماه پیش نهادی هم در کشور نبود تا بر تطبیق قانون اساسی افغانستان نظارت کند اما در چند هفته پیش این نهاد تشکیل و شروع به کار نموده است.

اکنون که نهادی به نام کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان ایجاد شده است بازهم دیده می شود که هنوز کسی به فکر تطبیق قانون نیست و حداقل نمی پرسند که چرا این مقامات دولتى سرپرست باقى مانده اند؟

سرپرست ها کسانی بوده اند که يا از پارلمان کشور رای اعتماد بدست نیاورده اند و يا دوره خدمت آنان پايان يافته است.

با این همه، براساس نوشته های روزنامه آرمان ملی، رئیس جمهور کشور بر چشم ملت خاک انداخته است و بر اراده پارلمان کشور خود وقعی نمی گذارد.

اکنون بر بنیاد ماده یکصد و پنجاه و هفت قانون اساسی کشور، وظیفه کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی است تا نشان دهد که از تطبیق قانون اساسی و ديگر قوانین کشور نظارت به عمل می آورد و نمی گذارد امور بگونه ای غیرقانونی اجرا گردد.

همچنین بند اول ماده شصت و چهارم قانون اساسی افغانستان بیان داشته است که مراقبت از اجرای قانون اساسی برعهده رئیس جمهور است.

زمانیکه رئیس جمهور بیش از یک ماه وزیر سرپرست دارد و هم شمارى پس از پايان يافتن دوره کارشان هنوز هم کرسى دولت را محکم گرفته اند، در واقع برخلاف قانون رفتار نموده است زیرا این قانون با دو سوم آرا از مجلس نمایندگان گذشته است و دیگر جایی برای تردید و درنگ در این باره موجود نیست.

اگر قانون اساسی افغانستان از سوی افراد و اشخاص زیر پا می شود، نباید نهادهایی که بخاطر حفظ قانون اساسی توظیف شده اند خاموش بمانند و اگر این نهادها از خشم رئیس جمهوری در هراس هستند باید کار خود را رها کنند تا فرد شایسته تری این ماموریت را پیش ببرد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ازرییس جمهور غیر قانونی و وارد شده ازخارج وباند مافیایی ان چه انتظار داشته باشیم.در افغانستان زور قانون است.وحدت وهمدلی و همسویی مردم قادر است به این نا انجاری ها خاتمه بخشد.

>>>   خدایا ریس جمهور (کرزی )کجا تطبیق قانون اساسی کجا !!!!!!!!!

>>>   سلام دوستان کدام قانون کدام دولت کدام ریس کدام وزیر کدام وکیل خودشان قانون میسازد خودشان نقص میکوند ها بها ل میلت بیچاره افغان
شجاع از هند

>>>   هرچه بگندد نمکش میزنند
وای به حالی که بگندد نمک

حالا یگانه راه برای نجات ازین درد جانکاه برید این عضو گندیده شده است و بس.
به هر صورتیکه میشود باید رهبری کشور تغییر کند ورنه حال ملت خراب میبینم
با احترام
صمد

>>>   در این کشور خود ریس دولت یا ریس جمهور قانون اساسی را زیر پا میکند چی گله از مردم عام
حامد

>>>   تاریخ مقایسه خواهد کرد که کرزی بزرگترین ریس جمهور قانون شکن جایزه نوبل را خواهد گرفت
هستند کسانی که این توارخ را یادداشت میکنند و روزی هم به زبانهای مختلف چاپ خواهد شد و خانه دان کرزی منحیث خوانه دان قانون شکن به تاریخ ثبت خواهد شد.

>>>   و ربانی جایزه ی کاراترین ریس جمهور خواهد گرفت.چون خدماتی بسیار عالی را انجام داده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است