کانادا حضور تنها طالبان را در دوحه را ناامیدکننده خواند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۵    ۱۴۰۳/۴/۱۱ کد خبر: 175619 منبع: پرینت

وزارت خارجه کانادا روز یکشنبه در بیانیه‌ای غیبت نمایندگان زنان، اقلیت‌های مذهبی-قومی و فعالان حقوق‌بشری افغان در نشست اصلی دوحه را «به شدت ناامیدکننده» خواند.
به گزارش انترنشنال، این وزارت گفت بدون مشارکت معنادار و برابر زنان افغان در نشست دوحه، هیچ یک از اهداف این نشست محقق نخواهد شد.
وزارت خارجه کانادا نارضایتی عمیق خود را از سازمان ملل به علت راه ندادن چهره‌های مستقل از طالبان به نشست اصلی دوحه ابراز کرد و گفت که اعتراضش را این هفته با سازمان ملل در میان گذاشت.

کانادا مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان افغان در نشست دوحه را یک اصل اساسی برای آجندای زنان، صلح و امنیت دانست و شرط دستیابی به افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و فراگیر را نیز منوط به مشارکت زنان دانست.
کانادا مانند امریکا به رغم انتقاد از ترکیب شرکت‌کنندگان نشست نماینده‌ای به دوحه فرستاد.

وزارت خارجه کانادا اضافه کرده است که «با جامعه مدنی افغانستان، گروه‌های حقوق‌بشر و زنان مشورت کرد تا نگرانی‌های آنها را بشنود.»
این وزارت گفت که دیوید اسپرول، نماینده کانادا در نشست دوحه، پیام‌‌های کسانی که درمورد نقض حقوق‌بشر از سوی طالبان صحبت کردند و در جلسات اصلی دعوت نشده‌اند، استفاده خواهد کرد.

یکی از خواسته‌های کانادا از سازمان ملل در نشست دوحه تعیین یک نماینده ویژه است که «در زمان مناسب تعیین شود و تخصص قوی در زمینه حقوق بشر و مسایل جنسیتی داشته باشد. همچنین نماینده ویژه، مسوولیت اجرای نقشه راهی را که در گزارش سال ۲۰۲۳ هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل و قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل تشریح شده است، بر عهده گیرد.»
این کشور بار دیگر خواستار لغو محدودیت‌ها بر زنان و دختران و مشارکت معنادار آنان در جامعه افغانستان شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کانادا
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   اینها میوه هایی ترش کرده خودتان است
آتش خاوری

>>>   زنده باشی کانادا واقعا طرف حقوق واقعی بشر هستید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است