خلیلزاد: امریکا خود را برای نبرد با چین آماده کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۱    ۱۴۰۳/۱/۸ کد خبر: 175089 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین امریکا در افغانستان می‌گوید بودجه دفاعی جدید حکومت بایدن نشان می‌دهد که چین بزرگترین تهدید برای امریکا است.
با این حال، خلیلزاد باور دارد که در صورت وقوع درگیری، امریکا از آمادگی لازم نظامی در برابر چین برخوردار نیست.
حکومت بایدن ماه گذشته بودجه نظامی کشور را برای تصویب در سال آینده مالی ارائه کرد که بالغ بر ۸۵۰ میلیارد دالر می‌شود.

زلمی خلیلزاد و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا در حکومت ترامپ، در یک مقاله مشترک در وبسایت نشنل اینترست نوشتند که امریکا باید گام‌هایی را برای بازسازی توانایی نظامی خود بردارد. به گفته آنها، «تغییرات اساسی باید رخ دهد.»
این دو مقام پیشین حکومت ترامپ نوشتند که نه تنها روسیه و چین، بلکه قدرت‌های کوچکتر نیز تصور می‌کنند امریکا ضعیف شده و از این وضعیت به نفع گسترش دایره نفوذ خود بهره می‌گیرند.
خلیلزاد و اوبراین گفتند که رقابت چین و امریکا تنها به شبه جزیره تایوان و جنوب دریای چین محدود نمی‌شود. آنها مشخصاً به گرم شدن روابط بیجینگ و کشورهای خاورمیانه اشاره کرده نوشتند: «چین با تصور این که امریکا خود را از خاورمیانه کنار کشیده، نفوذش را در این منطقه توسعه می‌دهد.»

چین بارها مقام‌های امریکایی را متهم کرده است که با ذهنیت جنگ سرد قصد دارند جلو رشد توانایی چین در حوزه‌های مختلف را بگیرند.
مشاور امنیت ملی و سفیر پیشین امریکا پیشنهاد کرده‌اند که امریکا برای مهار تهدید چین و در صورت ورود به درگیری با این کشور، خلاهای نظامی خود را رفع کند.
از نظر آنها، در صورت درگیری، امریکا و متحدانش تسلیحات کافی در اختیار ندارند، زیرا جنگ اوکراین و روسیه، «کمبود تکان دهنده تسلیحات در غرب را به نمایش گذاشت.»
اوبراین و خلیلزاد تاکید کردند که بایدن باید بودجه کشورهای عضو ناتو را افزایش دهد و روابط خود را با کشورهای هندوپاسفیک، مانند جاپان و هند را تقویت کند.
آنها همچنان پیشنهاد کردند که امریکا رهبری مبارزه سیاسی با نظام سیاسی چین و حفظ نظم بین‌المللی لیبرال را به عهده گیرد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
آمریکا چین
نظرات بینندگان:

>>>   😇 خلیلزاد یک پشتونلغمانی شیطان است که اکنون افغانپشتونطالبان-آمریکایی را با کشور های همسایه ما بر شور و جنگ سوق میدهد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است