تقدیر نویس نامرئی سیاسی با کمک نقل گرایان دینی
 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۲۵    ۱۴۰۲/۱۰/۱۳ کد خبر: 174624 منبع: پرینت

ادوارد اسنودن قهرمان مردمی و خاین سازمان سیا آمریکا٬ برای ما ثابت کرد که استخبارات به مردم خودشان که قدرت اعمال شان از انجا سرچشمه می گیرد رحم نمی کند٬ چه رسد که ما اقتضای مدرنیته و توسعه از امپریالیسم داشته باشیم...!

ورود به موضوع:
حضور استخباراتی آمریکا در افغانستان برمیگردد به پیش از انقلاب ۷ و ۸ ثور که بررسی ژرف این اشراف استخباراتی بینیش مارا برای آینده افغانستان روشن می کند. حتی عده ای از مارکسیست های افغانی به این باور اند که حفیظ الله امین در لباس قدرت شرق در واقعیت خادم غرب بود و در برابر سرکوب بی رحمانه کمونیستی الخصوص دوره حفیظ الله امین نهضت های اسلامی تندرو بوجود می آید٬ البته مغز متفکر استخبارات پاکستان بود که در نتیجه دو تجاوز از دو نظریه در نقض حقوق بنیادین مردم افغانستان عریان می شود: کمونیسم و اسلام تندرو٬ اما اینکه چرا ندا های عقل گرایانه سرکوب و تبعید از وطن می شوند٬ بهتر است مورد را از افلاطون ارسطو شروع کنیم که معتقد بودند: عده ای آفریده شدند تا برای عده ای دیگر خدمت کنند که البته این نظر در قرن ۱۷ توسط فیلسوفان در مبانی برابری و دموکراسی نقد شدید شد ولی شایسته سالاری در دموکراسی حقیقت این نظریه افلاطون ارسطو را برجسته می کند. یعنی این حقیقت بدون نظم قانونی شایسته سالاری در واقعیت انسانی در دنیا نمی تواند جامعه را انتظام بخشد.

پس اینطور نتیجه میگیریم که: آن قدرت نامریی در نوشتن سیاست افغانستان٬ قدرت را به عده ای می سپارد که فاقد عقلانیت و جوهر عقل اند و در خدمت و اطاعت استخباراتی هیچ حایی از ترحم٬ عاطفه و وجدان ندارند و یا دانشمند بوده فاقد وجدان مانند اشرف غنی و از طرفی افکار عمومی را هم سعی بر این دارند که در تنزل نگهداشته شود. ورنه ایده های احمدشاه مسعود و دکتر نجیب الله در مدینه فاضله افغانستان در حدود ۹۰ فیصد مطابقت داشت٬ که اگر تلفیق این دو جهت در ظاهر مخالف یکی می شد٬ شاید سرنوشت را در سیاست٬ خود ما می نوشتیم و افکار عمومی آنزمان می بایست در تلفیق این تطابق یا یکی شدن دست بکار می شدند.

آینده افغانستان در ادامه شرایط کنونی:
البته وظایف بدوی دولت در چهارچوب شهرداری و امنیت بدوی سراسری را با ثبات سیاسی اشتباه نگیریم٬ زیرا وضعیت طوری مدیریت می شود که در آینده مردم افغانستان از داخل و بیرون با حمایت جامعه ملل از آمریکا و ناتو یکبار دیگر درخواست حمله کند و یا کدام عملی را خودشان مهندسی کنند تا چنین شود٬ که یک بخش دیگر طالبان با حمایت و نظارت قدرت های شرق٬ سناریو سازی استخباراتی داعش و افغانستان را٬ تا کنون مهار کرده اند... البته نطفه طالب (و داعش) به آمریکا برمیگردد ولی طالب بدون قدرت های شرقی هم دوام نمی آورد.

راه حل:
بدون شک هر بنیاد حاکمیت ملی برمیگردد به مردم و خصوصا جوانان که بالای سرنوشت شان حاکم شوند پس ژرف نگری و تحقیق پدیده هااست که حاکم شدن را آفتابی می کند.

محمدآصف فقیری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حاکمیت ملی
آمریکا افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   ژرف نگری در هویت (افغان+ستان و افغان) تکقومی و تاثیرات القایی اش بر مردم افغانپشتونها و غیر افغانشتونها و هم در تسلط سرزمین هاا، تجزیه و تحلیل ژرف هنوز صورت نگرفته است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است