ترکیه: آماده‌ایم با شهروندان افغانستان همکاری کنیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۱    ۱۴۰۲/۸/۲۳ کد خبر: 174337 منبع: پرینت

جنک اونال، سفیر تازه ترکیه برای افغانستان در برنامه‌ای گفته است که کشورش آماده هرگونه همکاری و نظردهی در بخش‌های گوناگون با مردم افغانستان است.
این در حالی‌است که به تازگی هیاتی از اداره ملی امتحانات ترکیه برای جدیدسازی سیستم اخذ آزمون کانکور دانش‌آموزان افغانستان به کابل آمده تا روی تغییر این سیستم کار کند.
اقای اونال در این برنامه گفته است: «ما حاضر هستیم با افغان‌ها در هر بخش همکاری کنیم و ما به این ارزش می‌دهیم که افغانستان نه تنها در یک بخش بلکه در همه بخش‌ها هم روابط و هم پیشرفت را قوی داشته باشد. ما به ارتقای ظرفیت بسیار ارزش می‌دهیم و از تجربه خیلی بالایی نیز برخوردار هستیم.»

از سویی‌هم، سرپرست اداره ملی امتحانات می‌گوید که ترکیه می‌تواند در ایجاد یک ادارهٔ قوی که دارای سیستم‌های جدید امتحانات باشد، اداره ملی امتحانات را یاری رساند.
عبدالباقی حقانی، سرپرست اداره ملی امتحانات گفت: «کشور ترکیه در هر بخش نظام همکاری‌های خود را دوام‌دار داشته باشد و به خصوص در بخش تعلمی و تحصیلی.»

رییس اداره اوسیم ترکیه در این برنامه گفته است که سیستم جدیدی که قرار است روی آن کار شود، امکانات بهتر دارد.
هلیس آیگون، رییس اداره اوسیم که به کابل آمده، گفت: «در ترکیه بزرگ‌ترین امتحان برای ما امتحان کانکور می‌باشد که سالانه حدود ۳ میلیون فارغ مکتب در آن اشتراک می‌کنند و هر سال ۵۰هزار سوال جدید برای آن‌ها ساخته می‌شود. ما آماده هستیم در تطبیق سیستم امتحانات و تقویت اداره ملی امتحانات با مسوولان این اداره کار کنیم و تجارب خویش را با آنان شریک سازیم.»

پیش از این سرپرست اداره ملی امتحانات گفته بود که این اداره در پی تغییر سیستم اخذ آزمون کانکور است تا روند اخذ آزمون کانکور شفاف‌تر شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترکیه
شهروندان افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   باجنایتهایی که پلیس ترکیه در اخراج پناهندها انجام میده باچه رویی این ادعاهارامطرح می کنند....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است