طالبان افغانستان در پاکستان امتحان میدهند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۴    ۱۴۰۲/۸/۲۰ کد خبر: 174319 منبع: پرینت

طالبان افغانستان بعضی از مدارس پاکستان را تحت کنترل دارند و امتحان شاگردان در مدارس دینی پاکستان صورت می گیرد.
به گزارش اسپوتنیک، مکاتب زیاد دینی در نواحی هم سرحد با پاکستان وجود دارد و طالبان افغانستان یک تعداد مکاتب دینی را تحت کنترل دارند، منجمله میتوان از "دارالحفاظ و مدرسه دارالحجرت" نام گرفت که در ایالت های خیبر پشتونخوا و بلوچستان فعال است.

پیرمحمد ملازهی کارشناس ایرانی در این ارتباط به اسپوتنیک گفت: می خواهم بگویم که سال های قبل تاثیر طالبان در ایالت های پاکستان زیاد بود. وقتی که جمهوری خلق افعانستان ظهور کرد، در آنزمان هزاران مدرسه به پول کشور های عربی و غرب ایجاد شد. هدف شان در مدارس شبانه روزی، ایجاد مکاتب جهادی برای جنگ بود که یکی از آنها- مکتب جهاد و دیگرش مکتب وهابیت بود. سرانجام این نیروها توانستند قوای شوروی را شکست و رژیم کمونیستی کابل را سقوط دهند.
وی افزود گفت که طالبان در مکاتب دینی تربیه شده و حالا قدرت را بدست دارند. دو جناح طالبان وجود دارد که یکی آن قدرت را در افغانستان بدست گرفته و گروپ دیگر به طالبان پاکستان مشهور است. این مکاتب آنقدر تنظیم و قوی شده‌اند که حتی توانستند حکومت کابل را سقوط د و رژیم کمونستی را سرنگون کنند.

باید گفت که طالبان دو گروپ هستند که یکی آن مکتب طالبان افغانستان است که قدرت را بدست دارند و گروپ دیگر تحریک طالبان پاکستان است که می خواهند پاکستان را به امارات اسلامی مبدل کنند.
طالبان پاکستان در نواحی جنوبی افغانستان چون پکتیا، پکتیکا، خواست و سایر نواحی همجوار افغانستان میخواهند از آنجا عملیات نظامی را رهبری کنند. این مدارس دینی که به این شکل بوجود آمده، میتوانند در مناطق پشتونخواه، منطقه قبیله یی و بلوچستان نفوذ کنند. نقش و نفوذ مدارس دینی، بیشتر از مدارس دولتی است که به پاکستان خطرناک است. باوصف که پاکستان کشور اسلامی است، اما آزادی های را باخود دارد. این مدارس مخالف نظام دولت است که حتی نظام پاکستان را تهدید می کند.

قابل ذکر است که دروس دینی در مناطق خیبر پشتوانخوا، ایالت بلوچستان تحت کنترل طالبان صورت می گیرد.
گرچه بین طالبان افغانستان و طالبان پاکستان فرق ملاحظه نمی شود، اما واحد نیستند. تحریک طالبان در پاکستان فعالیت می کند و طالبان در افغانستان.
با این همه باید گفت که حالا طالبان آزاد هستند و نیاز به مشوره کشور دیگر مانند پاکستان ندارند. طالبان میخواهند با هند روابط داشته باشد. نمی خواهند که تاثیر پاکستان قرار داشته باشند.
میتوان گفت که فعلاً پاکستان تحت تهدید تند روهای اسلامی قرار دارد که گاه گاهی توسط نیروهای کشور تقبیح می گردد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان افغانستان
پاکستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است