طالبان حق اشتراک در نشست اکو را ندارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۴    ۱۴۰۲/۸/۱۷ کد خبر: 174310 منبع: پرینت

دبیر مطبوعاتی رییس جمهور ازبیکستان درباره ای اشتراک نماینده گروه طالبان در نشست اکو گفت: نماینده حکومت موقت گروه طالبان در این نشست به دلیل به رسمیت شناختن نشدن حکومت موقت این گروه اشتراک کرده نمی تواند.
به گزارش اسپوتنیک، شیرزد اسدوف، دبیر مطبوعاتی رییس جمهور ازبیکستان گفت، که افغانستان در نشست سران سازمان همکاری اقتصادی در تاشکند شرکت نخواهد کرد، این امر مستلزم اجماع کشورهای عضو اکو و به رسمیت شناختن دولت موقت این کشور از سوی جامعه جهانی است.
شانزدهمین نشست سران اکو در تاریخ 8 تا 9 نوامبر در تاشکند برگزار می شود. از هر ده رئیس دولت و دولت کشورهای عضو سازمان، 9 نفر قصد دارند در آن شرکت کنند. نشست تاشکند دومین رویداد نشست اکو خواهد بود که بدون مشارکت افغانستان برگزار می شود.

اسدوف در مصاحبه ای با نشریه آنلاین محلی gazeta.uz گفت: "افزون بر این، این امر در مورد دیگر ساختارهای منطقه ای و بین المللی نیز صدق می کند، جایی که افغانستان به طور رسمی عضو آن است، اما در فعالیت های کنونی آنها دخالتی ندارد".
در ارزیابی وی، مشارکت کامل افغانستان در فعالیت های اکو "در صورت وجود اجماع عمومی بین کشورهای عضو این سازمان و به رسمیت شناختن دولت موقت این کشور از سوی جامعه جهانی مطابق با موازین قانون بین المللی امکان پذیر خواهد بود".
اسدوف یادآور شد، که افغانستان یکی از اعضای اکو است، اما به دلیل تغییرات سیاسی داخلی در ماه اگوست 2021، این کشور به طور موقت در فعالیت های این سازمان مشارکت نمی کند.

اسدوف افزود: "در عین حال، ازبیکستان بر این باور است که استقرار افغانستان به عنوان یک کشور صلح آمیز و مرفه شرط مهم دستیابی به توسعه اقتصادی باثبات در فضای این سازمان است و مانند همه کشورهای عضو اکو، علاقه مند به ادغام افغانستان در فرآیندهای اقتصاد منطقه ای است".
یادآوری می کنیم، که اکو یک سازمان اقتصادی بین دولتی منطقه ای است که در سال 1985 ایجاد شد. ایران، پاکستان، ترکیه، قزاقستان، آذربایجان، افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان را شامل می شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
نشست اکو
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است