طالبان: گفتگوها با تهران، جامع بود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۴    ۱۴۰۲/۸/۱۵ کد خبر: 174300 منبع: پرینت

دفتر معاونت اقتصادی نخست‌وزیری طالبان افغانستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیات عالی‌رتبه این کشور در دیدار با مقامات کشورمان گفتگوهای جامعی درباره همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی داشتند.
به گزارش تسنیم، دفتر معاونت اقتصادی نخست‌وزیری هیات طالبان اعلام کرد هیئت عالی‌رتبه طالبان در دیدار با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر خارجه کشورمان پیرامون همکاری‌های مشترک در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و سایر بخش‌ها بحث و تبادل نظر کرد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده، «ملا عبدالغنی برادر»، معاون اقتصادی نخست‌وزیری طالبان در این دیدار گفت: افغانستان و ایران در طول تاریخ دو کشور دوست و همسایه بوده‌‎اند که روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خوبی با یکدیگر دارند و نیاز است تا به‌طور مشترک در زمینه توسعه و تقویت این روابط تلاش شود.
اطلاعیه می‌‎افزاید: ملا برادر در خصوص گسترش روابط تجاری با ایران، ایجاد کمیته‌های فنی به منظور کار مشترک بین دو کشور در بخش‌های مختلف، افزایش تجارت افغانستان با کشورهای منطقه و جهان از طریق ایران، سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران ایرانی در افغانستان، ارایه تسهیلات لازم در زمینه صدور ویزا برای افغان‌ها و همچنان رسیدگی به مشکلات پناهندگان افغان مقیم ایران و رفتار حسنه با آنها صحبت‌های همه‌جانبه صورت گرفت.

معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان در ادامه گفت: افغانستان می‌خواهد از طریق ایران صادرات و واردات خود را افزایش دهد، به همین منظور از جمهوری اسلامی ایران خواستار آن است تا در این زمینه سهولت‌های لازم را فراهم سازد.
در ادامه اطلاعیه آمده است وزیر خارجه ایران به هیات طالبان پیرامون توسعه تجارت میان دو کشور، ایجاد کمیته‌های ویژه به منظور همکاری مشترک در بخش‌های مختلف بین دو کشور، رسید‌گی به مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران و تشویق سرمایه‌گذاران ایرانی به سرمایه‌گذاری در افغانستان اطمینان داد.

اطلاعیه می‌افزاید: در این نشست طرفین در رابطه با ایجاد دهلیز واخان و استفاده از آن تأکید نموده و افزودند این راه به نفع هر دو کشور بوده و توافق شد دو طرف جهت تسریع امور برای احداث این دهلیز کمیته مشترک ایجاد نمایند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
تهران ایران
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است