هجوم «بیش از ۲۰ هزار» مهاجر افغان به مناطق مرزی
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۷    ۱۴۰۲/۸/۱۰ کد خبر: 174295 منبع: پرینت

با نزدیک شدن ضرب‌الاجل پاکستان برای اخراج صدها هزار مهاجر و پناهجوی افغان از این کشور تنها روز (سه‌شنبه، ۳۱ اکتبر) بیش از ۲۰ هزار افغان مقیم این کشور با کوچ و بار خود به سمت مرزها شتافته‌اند.
دولت پاکستان گفته بود که از روز چهارشنبه (اول نوامبر) بازداشت مهاجران و پناهجویان فاقد مدرک قانونی اقامت را آغاز خواهد کرد و آن‌ها را پس از دستگیری به مراکز نگهداری منتقل خواهد کرد که از آن‌جا به اجبار به افغانستان بازگردانده خواهند شد.
اکنون گزارش شده که این مهلت یک روز دیگر تمدید شده و آغاز عملیات علیه مهاجران افغان در دوم نوامبر انجام خواهد شد.

سرفراز بگتی، وزیر داخله دولت موقت پاکستان روز (سه‌شنبه) گفت که عملیات بازداشت هزاران نفر از اتباع افغانستان را از دوم نوامبر آغاز خواهند کرد. او گفت: «تنها دو روز به بازگشت داوطلبانه باقی مانده است.»
او تاکید کرد که پناهندگان دارای مدرک اقامت اخراج نخواهند شد.
پاکستان علیرغم واکنش‌های انتقادی از سوی نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل دست به چنین اقدامی می‌زند.

حکومت طالبان ضمن ایجاد یک کمیسیون عالی، اردوگاه‌های موقتی را برای رسیدگی به مهاجران بازگشت‌کننده ترتیب داده‌اند.
در حالی که تخمین زده می‌شود که صدها هزار افغان از زمان بازگشت طالبان به قدرت به پاکستان گریخته‌اند، میلیون‌ها نفر دیگر در طی دهه‌ها در آنجا مستقر شده‌اند و پاکستان میزبان یکی از بزرگترین جمعیت پناهجویان و مهاجران در جهان است.

با وجود بحران شدید اقتصادی در افغانستان، در کنار اعمال فرمان‌های سختگیرانه حکومت طالبان در مورد حقوق زنان و دختران، افغان‌ها در پاکستان مجبور به بازگشت به کشور خود هستند.
ارشاد مهمند، یک مقام ارشد دولتی در مرز تورخم در ایالت خیبر پختونخوای پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت: «هزاران پناهجوی افغان در وسایل نقلیه، کامیون/لاری‌ها منتظر نوبت خود هستند و تعداد آنها همچنان در حال افزایش است.»
حکومت طالبان این اقدام پاکستان را غیرقابل قبول خوانده و «آزار و اذیت» توصیف کرده است.

بسته شدن مراکز آموزشی افغان‌ها در پاکستان؛
در عین حال مدارس و مراکز آموزشی کودکان افغان در پاکستان پیش از پایان ضرب الاجل اخراج اجباری مهاجران و پناهجویان فاقد مدرک اقامت در این کشور بسته شده‌اند.
گفته می‌شود که چندین مرکز آموزشی در اسلام‌آباد و شمار بیشتری در شهرهای دیگر درهای خود را بسته‌اند.
این در حالی است که طالبان در افغانستان نیز درهای مدارس بالاتر از کلاس ششم و همچنین دانشگاه‌ها را به روی دختران بسته‌اند.

یک دختر چهارده ساله افغان که خبرگزاری فرانسه گفت که با وجود نداشتن مدارک قانونی اقامت، تا زمانی که ممکن است در پاکستان خواهد ماند.
او که در پیشاور زندگی می‌کند، گفته است: «ما به کشور خود بر نمی‌گردیم، زیرا تحصیلات من در افغانستان کاملاً متوقف می‌شود.. پدرم به ما گفته است که اگر او توسط مقامات پاکستانی دستگیر شود، حتی در آن زمان هم نباید ترک کنیم. زیرا ما در افغانستان زندگی واقعی نخواهیم داشت.»

گزارش شده که بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر و پناهجوی افغان از آغاز ماه اکتبر سال جاری میلادی تاکنون پاکستان را ترک کرده‌اند و مجبور شده‌اند به افغانستان بازگردند.
بیش از ۸۰ درصد از آن‌ها از طریق مرز شمالی تورخم وارد افغانستان شده‌اند.
دولت پاکستان می‌گوید که بیش از یک‌ونیم میلیون افغان به طور «غیرقانونی» در این کشور زندگی می‌کنند.

مقام‌های پاکستانی همچنین گفته‌اند که هزاران افغان دیگر در گذرگاه مرزی چمن-اسپین بولدک بین افغانستان و پاکستان منتظر خروج هستند. انتظار می‌رود شمار این افراد در روز بعد دو برابر شود.
روز پنج‌شنبه (۲۶ اکتبر) صدها تن از جمله شهروندان پاکستانی در نزدیکی گذرگاه مرزی چمن در ایالت بلوچستان علیه تصیم حکومت مرکزی مبنی بر اخراج پناهجویان و مهاجران افغان تظاهرات کردند.
اما برخی از افغان‌ها مصمم هستند که راهی برای ماندن در پاکستان بیابند، حتی اگر تحت تعقیب قرار بگیرند.

پولیس ایالت خیبرپختونخوا که بیشتر افغان‌ها در آن زندگی می‌کنند گفته است هنوز دستگیری‌ها را آغاز نکرده است.
اما افغان‌های مقیم در این ایالت از دستگیری، آزار و اذیت و اخاذی پلیس خبر داده‌اند.
ذوالفقار خان که از پدر و مادری پناهنده در یک کمپ مهاجران در پیشاور به دنیا آمده به خبرگزاری فرانسه گفت: «برای این که از سوی مسئولان پاکستانی تحقیر نشوم، تصمیم گرفتم این‌جا را ترک کنم.»

دیدبان حقوق بشر خواستار لغو ضرب‌الاجل پاکستان شد؛
وکلای مدافع و فعالان گفته‌اند که گستردگی این سختگیری بی‌سابقه است و آن‌ها خواستار دادن فرصت بیشتر به افغان‌ها شده‌اند تا «با وقار و عزت» خارج شوند.
در همین حال سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز (سه‌شنبه، ۳۱ اکتبر) منتشر کرده گفته است: «دولت پاکستان از تهدید، سوءاستفاده و بازداشت برای وادار کردن پناهجویان افغان بدون وضعیت قانونی برای بازگشت به افغانستان یا اخراج استفاده می‌کند.»
در بیانیه این سازمان آمده: «وضعیت در افغانستان برای بسیاری از کسانی که فرار کرده‌اند، همچنان خطرناک است و اخراج آنها را در معرض خطرات امنیتی قابل توجهی قرار خواهد داد.»
دیدبان حقوق بشر از دولت پاکستان خواسته‌ است ضرب‌الاجل اخراج مهاجران و پناهجویان افغان از این کشور را لغو کند «سوء استفاده» پولیس علیه پناهجویان افغان را پایان دهد و با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای از سرگیری ثبت نام پناهجویان افغان همکاری کند.

براساس گزارش این نهاد بسیاری از افغان‌هایی که در معرض خطر اخراج هستند، در انتظار اسکان مجدد به آمریکا، بریتانیا، آلمان و کانادا قرار دارند.
دیدبان حقوق بشر از دولت‌های آمریکا، بریتانیا، آلمان و کانادا خواسته است تا اسکان مجدد افغان‌های مقیم پاکستان را که به ویژه در معرض خطر هستند، از جمله زنان و دختران، افراد ال‌جی‌بی‌تی، فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران تسریع بخشند.
این نهاد گفته است هرچند به صراحت گفته نشده، اما بعید است به افغان‌هایی که برای اخراج از پاکستان در نظر گرفته شده‌اند، فرصتی داده شود تا این تصمیم در مورد خود را به چالش بکشند.

فرشته عباسی، پژوهشگر افغانستان در دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «مهلت اعلام شده پاکستان برای بازگشت افغان‌ها منجر به بازداشت، ضرب و شتم و اخاذی شده است و هزاران افغان نسبت به آینده خود در هراس بسر می‌برند.»
دیدبان حقوق بشر گفته این اخراج‌ها تعهدات پاکستان را به‌عنوان یکی از طرف‌های کنوانسیون سازمان ملل علیه شکنجه و بر اساس اصل حقوق بین‌الملل عرفی مبنی بر عدم بازگرداندن اجباری افراد به کشورهایی که در آن با خطر آشکار شکنجه یا آزار و شکنجه روبرو هستند، نقض می‌کند.

درخواست سفارت‌های غربی از دولت پاکستان؛
همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داده است که سفارت‌های غربی در اسلام‌آباد و سازمان ملل از پاکستان خواسته‌اند تا در طرح خود برای اخراج صدها هزار مهاجر غیرقانونی، میکانیسمی را برای شناسایی و محافظت از افغان‌هایی که در داخل این کشور با خطر آزار و اذیت روبرو هستند، در نظر بگیرد.

قیصر خان افریدی، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل در پاکستان گفت: «ما از دولت می‌خواهیم که یک سیستم جامع و مکانیسمی را برای مدیریت و ثبت نام افرادی که در صورت اجبار به بازگشت در معرض خطر فوری آزار و اذیت هستند، ارائه دهد. چون آنها نمی‌توانند برگردند، نمی‌توانند به افغانستان برگردند زیرا ممکن است آزادی یا جانشان در خطر باشد.»
آقای افریدی افزود که در صورت تایید پاکستان، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پیشنهاد داده است که کمک‌های فنی و حمایت مالی مورد نیاز برای این تلاش به آن ارائه کند.

دو منبع رسمی به رویترز گفته‌اند که چندین سفارت اعضای ناتو در اسلام‌آباد به همراه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با دولت پاکستان در «بالاترین سطوح» مشغول گفتگو هستند و به دنبال معافیت از اخراج هزاران افغانی هستند که به کشورهای غربی اسکان داده می‌شوند.
یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفت: «برای کمک به محافظت از افراد آسیب‌پذیر، ما فهرستی از بیش از ۲۵ هزار شهروند افغانستان را در مسیر اسکان مجدد و جابجایی به آمریکا با دولت پاکستان به اشتراک گذاشته‌ایم.»
این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود که مقامات آمریکا در حال تلاش برای صدور نامه‌هایی به این افراد هستند که آنها را بخشی از برنامه اسکان مجدد به آمریکا معرفی کند.

اقدامات طالبان؛
طالبان ضمن ایجاد اردوگاه‌های موقت در ننگرهار، ولایت هم‌مرز با پاکستان کمیسیونی متشکل از کمیته‌های مختلف را ساخته است.
عبدالسلام حنفی، معاون نخست‌وزیر طالبان که در رأس این کمیسیون قرار دارد، همراه با هیأتی از جمله وزیر مهاجران طالبان امروز(سه‌شنبه) به ننگرهار سفر کرده و از مرز تورخم دیدن کرده است.
درباره رسیدگی به بازگشت‌کنندگان بلال کریمی، از سخنگویان طالبان گفته است ساحات فعالیت کمیته‌های مختلف مشخص شد و هر کمیته موظف گردید تا امور مربوط خود را به گونه عاجل تنظیم و وظایف خود را آغاز کند.
عبدالسلام حنفی، معاون اداری نخست وزیر طالبان در رأس این کمیسیون قرار داد. در جلسه امروز مقام‌های بلندپایه از جمله سراج الدین حقانی و محمد یعقوب وزیران داخله و دفاع طالبان نیز حضور داشته‌اند.

پاکستان گفته است که این اخراج‌ها به دلیل محافظت از «رفاه و امنیت» این کشور صورت می‌گیرد.
به گزارش بی بی سی، دولت پاکستان همچنین تقاضای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان مبنی بر مدارا با مهاجران افغان را رد کرده است. وزارت امور خارجه پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اخراج اتباع خارجی بدون مدرک مطابق به قوانین بین‌المللی اجرا می‌شود.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجر افغان
مناطق مرزی
نظرات بینندگان:

>>>   رژیم جلاد و مسلمان کش امریکا و چوچه هایش (بشمول ... های NATO) که 20 سال است در دنیا مصروف آدمکشی و حمله بالای کشورهای اسلامی هستند و مقصر اصلی ویرانی افغانستان_عراق_ سوریه_لیبیا_یمن می باشند باید به مهاجران افغان اسکان بدهند. چرا رژیم امریکا شرارت کند و کشورهای منطقه تاوان بدهند؟

>>>   به حاکمات ملا کراسی کابل،
در مرز ها با پاکستان مثل چمن و طورخم و کنر و هر گذرگاه دیگر باید پناهگاه موقت ایجاد کنید و همزمان در تمام مراکز ۳۴ ولایت هم پناهگاه موقت دایر کنید و هم زمان در مراکز تمام ولسوالی ها هم مراکز موقت ایجاد کنید و همه مهاجرین برگشته را در قدم اول از پناهگاه های موقت سرحدی به مراکز ولایات مربوطه شان بفرستید و از آنجا به ولسوالی های مربوطه و در ولسوالی های مربوطه برای مهاجرین تدارکات ایجاد سرپناه و معیشت در نظر گرفته شود و بعد به قریه های مربوطه شان فرستاده شوند.
و برای سال بعد و سال بعد تر پلان کلان بازگشت تمام مهاجرین را از ایران و پاکستان طرح و برنامه ریزی کنید و طی یک فراخوان همگانی از تمام مهاجرین افغانستانی در ایران و پاکستان بخواهید که به کشور شان باز گردند و در ولایات مربوطه شان مسکن گزین گردند.
اجازه سکونت مهاجرین برگشته را در شهر های بزرگ و به خصوص شهر کابل ندهید در غیر آن مشکلات چندین برابر خواهد شد و حل آن غیر ممکن است.

>>>   کمیسیون ارتباط با افغانهای خارج از کشور اعلان نمودند که نظر به این که یک تعداد زیاد افغان ها از طرف دولت پاکستان بزور خارج شده و به افغانستان فرستاده میشوند،بنأ بخاطر قلت جای بود و باش.از مقام های بلند پایه دولتی قبلی که در کشور های امارات و قطر و اروپا و امریکا و آسترالیا و کانادا و غیره جاها زندگی میکنند،خواهش میکنیم که اگر کمیسیون ما با آنها تماس هم گرفته باشند،فعلاً ار عودت به وطن خود داری کنند،زیرا ما جای بود و باش برای اًنها نداریم

>>>   یک سوال
آیا بستن راه ترانزیت پاکستان به آسیایه میانه شدنی است

>>>   هر که بر تعهدات پاکستان اعتماد کند احمق است.
آب را ببندید تا پاکستان دال را خشک بخورد و فریادش به آسمان برود.
دیده شود که طالبان جسارت مقابله دارند یا از ترس خاموشی اختیار میکنند.

>>>   هر که بر تعهدات پاکستان اعتماد کند احمق است.
آب را ببندید تا پاکستان دال را خشک بخورد و فریادش به آسمان برود.
دیده شود که طالبان جسارت مقابله دارند یا از ترس خاموشی اختیار میکنند.

>>>   کاش یک مرد در افغانستان حاکم میبود.
اگر یک مرد حاکم کشور میبود پاکستانی ها با این بی حیایی مهاجرین مظلوم ما را بی خانه و کاشانه نمیکردند.
امیدوارم روزی یک مرد پیدا شود و حاکم کشور شود تا همسایه های آزمند را سر جایشان بنشاند.
چیزی که در حاکمیت کنونی وجود ندارد جوهر مردی و مردانگی و وطن دوستی و خدا پرستی است.

>>>   خداوند تمام حاکمان کابل را از ترکی گرفته تا ملا هبت در قهر و غضب خود گرفتار کند که ملت را در به در و خاک به سر و احتیاج دال خور های پاکستان کردند.

>>>   حاکمیت اسلامی افغانستان هرگز به پنجاپی های کثیف باج و امتیاز نخواهد داد . گرچه شرایط دشوار است اما کمک خواهیم کرد .
حبیب الله یوسف زی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است