سرش طالب، تنش جالب!
دریشی و نکتایی معیار و ملاک دانایی و روشنفکری نیست. طالبان دریشی‌دار، اروپا و غرب را برای نان انتخاب کرده اند، نه برای جان. آن‌ها هنوز منظره‌ی مرگ و کمیل و قنوت می‌خوانند و خواب جبروت می‌بینند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۸    ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ کد خبر: 172348 منبع: پرینت

از مسلمان ساده‌ل و بی‌سوادِ بومی نترسیم؛ از جوانک‌های تحصیل‌کرده‌ی دانشگاهی بترسیم. دریشی و نکتایی معیار و ملاک دانایی و روشن‌فکری نیست. تا زمانی که ذهن و باور ما تلطیف و روشن نشود؛ با پوشیدن دریشی و نکتایی‌زدن نمی‌توان ادای نواندیشی و روشن‌فکری درآورد. آن مسلمان ساده‌ی بومی، که مسلمانی‌اش با فرهنگ فارسی و بومی درآمیخته است خطرناک نی‌ست. این جوانک‌ها خطرناک‌ و بی‌باک اند. این جوانک‌ها بیش‌ترشان کتاب‌هایی را می‌خوانند و دست‌رسی دارند که در بازار قصه‌خوانی پیشاور چاپ شده اند.

آن مسلمان ساده و بومی مسلمانی‌اش در فردیت‌اش است و ساری و جاری نی‌ست. او با خدایش درگیر است و خلوت می‌کند و بر جامعه خدایی نمی‌کند. برعکس آن مسلمان ساده و بی‌آزار این جوانک‌ها خود را نماینده‌های خدا در جامعه می‌پندارند و حامی ملاهای جگرخوار هستند. تازه خودشان الفبای سواد را یاد نگرفته اند؛ اما صادق هدایت و سروش را نقد می‌کنند. هدایتی که بوف‌ کورش را هنوز نخبه‌گان جامعه با خوانش چند بار نفهمیده اند.

شماری از این جوانک‌ها با دلایل و پرونده‌های دروغین به اروپا و آمریکا آمده اند. در این‌جا هم کارشان همان است که در کشور می‌کردند. برخی‌ از آن‌ها مسجد و تکیه‌خانه می‌پالند؛ برخی‌ دیگر روسپی‌خانه؛ اما از خوردن بیر ابا می‌ورزند و در جستجوی گوشت حلال اند. ماهی می‌خورند و منتظر جگر ماهی نیز هستند. این‌ها حتی با خود و ایمان و اسلام خود هم صادق نیستند، چه رسد که با دیگران و گفته‌های‌شان صادق باشند.

وقتی نقد دینی را می‌بینند، زود برافروخته می‌شوند و به هتاکی و دشنام رو می‌آورند. خود را حامی و پی‌رو اسلام و شریعت محمدی می‌دانند؛ مگر می‌خواهند فیلم اروتیک و اسکاردار هالیود را ببینند. از قرآن‌سوزی در سویدن می‌سوزند و چنگ و دندان می‌اندازند ولی در قرآن‌سوزی‌های تالبان در حملات انتحاری و انفجاری در مساجد و تکایا سکوت می‌کنند.

کسانی که نسخه‌‌های نظام‌سازی لیبرال‌دموکراسی و سیکولاریسم را در این کشور پیش‌کش‌ می‌کنند، از جامعه‌شناختی این سرزمین بی‌خبرند و ذهنیت اکثر مردم آن را نخوانده اند. ما خود را ارشد می‌خوانیم، مگر رشد نکرده ایم و بر توهم خود پشت نکرده ایم. در چنین وضعیت و شرایط ذهنی حاکم چه‌گونه ممکن است پذیرای چنین نظام‌هایی باشیم.

استاد دانش‌گاه و مکتبی که با سد خدعه و تملق و واسطه و رابطه استاد آن نهاد شده است و هنوز می‌پندارد که زمین بر شاخ گاو است و منتظر موعود و هیجان‌زده‌ی جگر ماهی‌است، به این جوانک‌ها چه درس می‌دهد و چه نهالی را در مزرعه‌ی پندار آن‌ها غرس خواهد کرد. این‌ها خطرناک‌تر از تالبان تفنگ‌دار اند. تالبان تفنگ‌دار روزی در دیگردیسی سیاسی‌یی می‌روند، ولی این جوان‌ها می‌مانند و خزعبلات می‌خوانند. بنابر این تالبان پندار و دریشی‌دار وحشت‌ناک‌تر از تالبان شترسوار و قهارند.

طالبان دریشی‌دار، اروپا و غرب را برای نان انتخاب کرده اند، نه برای جان. آن‌ها هنوز منظره‌ی مرگ و کمیل و قنوت می‌خوانند و خواب جبروت می‌بینند. من جامع‌الکمالات نیستم، مگر دست کم کمال این را دارم که طالب دریشی‌دار و باور مردار را بشناسم.

باور بامیک


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سرش طالب
تنش جالب
نظرات بینندگان:

>>>   اقای بامیک!
شفقت کنیدومراتب احتراماتم راقبول کنید.تاهنوز صرف شش باراین متن اموزنده وزیبا راخواندم ولی دوازده بار دیگر نیز خواهم خواند.افتخاربه شما،والدین،فامیل وهمه دوستان تان.
عاقل

>>>   آقای بامیک،
زیاد جوانان ما مشکل یکسان دارند.
بر خود و جهان و تمام هستی خشمگین اند و فقط منتقد اند و در نهایت این دید انتقادی خودشان را دشمن خودشان میسازد تا از درون نابود شوند.
واقعیت مساله این است که جدا از اینکه ما چه دید و طرز فکری داریم هستی و حیات و جامعه وجود حقیقی دارند و مشکلات قابل حل خودشان را.
در گیری با خود برای تغیر تمام هستی مطابق میل و خواست یک فرد یا یک طرز فکر نتیجه یی جز آسیب های روحی و اجتماعی برای فرد ندارد.
فکر کنم راه حل در قدم اول قبول واقعیت موجود در هستی و جامعه است و قدم دوم پیدا کردن خود در این مشغله بازار هستی و در نهایت ایجاد جای پایی برای خود و فکر خود در جامعه است.

>>>   زمین که سر شاخ گاو نیست خیر سر فلا مادر تو است خبیث هنوز هم مسلمان نشدی امارت میرسد به دادت انشالله.
ابو علی حداد عادل الجبیر

>>>   سرش طالب
تن اش در پیش پاکستان ، گروگان است
میدانی؟
اگر این جا کند کم سرکشی ، آنجا
تن اش را سخت آزارند
و این
کار مسلمان با مسلمان است
میدانی؟
حدیث گفته و نا گفته طالب ، چه سود گفتن
که طالب در حقیقت
خود همان شیطان ، شیطان است
میدانی؟؟

>>>   از همه بیشتر از شـــــــرو فســـاد بترسید مخصوصا از دزدای پوسته فروش وچوکی شمالی
غ

>>>   هم وطن این قوم آدم کش ازقدیم سیاست سیاه را
از انکلیس در دوران عبدالرحمن قاتل آموختن تفرقه
آنداز جگومت کن این آدم کشان نمخواهند مردم کار و
هنر آموختن بلد شود چرا به ظرر این قوم آدم کش
است اینها چشیم دوخته بیگانگان بوده خاگ این سر زمین
خراب شده را دادند حگومت کردن بازور انکلیس وحالا
به کمک عربهای شرور وبه کمک پاکستان شیطان
دارد حگومت سیاه به پیش میبرند
این آدم کشان پشت به بیگانگان دارد مانند صعودی
وهابی شیطان وانکلیس دوم دولت خرستان که همین
پاکستان پست است اینها جیره خورا انکلیس بودن دوران
عبدالرحمن قاتل وحالا جیره خوار صعودی وهابی

>>>   آفرین بر باوربامیک ونگاه دلسوزانه ش!...
براستی که نگاه واندیشه ایشان سرشار از واقعیت هاست. طالبان در دوره جدید مکر و فریب بسیار آموخته وبکار بسته اند. یکی از دغل بازیهای سیاسیشان همین مزدور گرفتن از میان نکتایی پوشان بی وطن است. نفراتی که با قواره غرب پسند وتا حدودی مردم پسند داد وطندوستی میزنند ودر خفا با برادران طالبان شوربا میخورند! و وطن را به سوی سیاهی وتباهی هدایت می کنند.
چندسالی است که در فضای مجازی و بویژه یوتیوب اشخاص وکانالهای وطنی را دنبال می کنم وبه عینه با شماری از این طالبان دریشی دار در مجاز و واقعیت برخورد داشته ام.
این بیسوادانی که با دالرهای فرقه طالبان فربه شده وبا آرایش غربی و ظرافت ظاهری دل از ساده باوران ربوده اند علیرغم بوی گند جهل و بیسوادی که از مردارشان به مشام میرسد، سخنانی شیرین وباب دل مردمان رنجور بر زبان می اورند و فضای کشور را به شکلی به نمایش می گذارند که گویی با امدن فرقه ضاله طالبان تبدیل به بهشت برین شده است.
این منافقان زیباروی اما زشت سیرت! برای خود طرفدارانی هم یافته و چنان جایگاهشان را درعرش می بینند که مانند ان «احمق الیوتوبین_ جمیلک قادری» گاه خود را بزرگ و امیر مردم می بینند و در غیاب سیاستمداران باسواد، دلسوز و واقعی، خاک به چشم مردم دین زده می پاشند.
این جرثومه های فساد در حالیکه کدام اعتقادی به اندیشه های جاهلانه وفرصت طلبانه خویش ندارند و تنها به دالرهای اهدایی فکرمی کنند مردم بینوا را به بندگی طالبان فرا می خوانند.
تنها هدف این نوکیسه ها وغلامان پلشت، مشروعیت دادن به حکومتی است که در این یک سال دستاوردی بجز قتل وشکنجه وچور وچپاول نداشته است.
این زیاده خواهان بی شرافت که تا دیروز برای جذب مخاطب بر طبل ضدیت با دین میزدند و برای دموکراسی بسیاری پز می دادند اینک تبدیل به نفرات انتحاری طالبان شده اند؛ نفراتی که با خزعبلات و کژاندیشی خود مغز انسانهای زودباور را نابود میسازند...

>>>   به احتمال زیاد طالبان همدیگر را خواهند خورد و آنگاه داعش همه شان را میخورد و در نهایت ملت از اسارت این هیولاهای بی شاخ و دم رهایی می یابد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است