چه کسی رئیس پارلمان جدید می شود؟
موضوع هفته 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۴۷    ۱۳۸۹/۹/۱۲ کد خبر: 17012 منبع: پرینت

در حالی سی و ششمین موضوع هفته شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) در سال 1389 خورشیدی را مطرح می کنیم که از هم اکنون رقابت بر سر تصاحب کرسی ریاست پارلمان آغاز شده است.

با اینکه هنوز زمان دقیق آغاز به کار مجلس جدید مشخص نیست ، اما هشت تن از نامزدان برنده انتخابات و چهره های مطرح سیاسی خود را برای ریاست مجلس نمایندگان نامزد کرده اند.

نامزدان ریاست پارلمان جدید از این قرار است:

محمد یونس قانونی

میرویس یاسینی

عبدالحفیظ منصور

محی الدین مهدی

محمدظاهر قدیر

عبدالرب رسول سیاف

احمد بهزاد

رمضان بشردوست

به نظر شما کدامیک از این نمایندگان صلاحیت و توانایی بیشتری برای کسب این سمت دارند؟ و یا اینکه شما حدس می زنید در نهایت چه کسی می توانند بر کرسی ریاست تکیه بزند؟


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   من ازدایکندی و فعلا دانشچو دانشکده اقتصاد هستم دریکی ازکشورهای خارج درحالیکه احمد بهزاد همواره مدافع حقوق مردم ما و رمضان بشردوست هم یک هزاره ملی گرا بوده اما از وکلای محترم هزاره جات تقاضامندم در این امر ملی عمل نماید و فقط بادر نظرداشت یک دور پنج ساله تجربه محمد یونس قانونی از وی حمایت کنند تا بتوانیم به این دموکراسی نورس مطمن تر حیات بخشیم.

>>>   با تو جه به شرائط و اوضاع سیاس ، نظامی ، درداخل و خارج ، مجلس آینده بامجلس قبلی فرق میکند، شرائط آن زمان طو ری بود که با زدو بند ها و حمایت های دوستان تازه نفس ، جناب قانو نی با تفاوت اندک در برابر سیاف برنده میدان شد و لی حالا او ضاع تغیر کرده است دو ستان خارحی دیگر تازه نفس نیستند و هر روز احساس خستگی میکنند ،بازیگران داخل هم برای معامله فرصت را غنیمت میدانند و برای تآمین منافع خودشان دست وپامیکنند ، بطور مثال در انتخابا ت قبلی جناب برهان الدبن ربانی رهیرجمعیت اسلامی افغانستان ، تحت فشار دوستان داخلی وخارجی آ قای قانونی مجبور شد که به اکراه از ایشان حمایت کند و از حانبی دیگر جناب بشر دو ست بنا بر عواملی از کاندیدای ریاست مجلس ، خودش را کنار کشید و سر انجام جناب قانونی به مراد خودش که همانا ریاست مجلس بود ، رسید و لی حالا شرائط به نحو دیگر است ، برهان الدین ربانی از پیشاپیش به آنچه میخواست دست یافت و فرزند ش صلاح الدین ربانی را به عنوان سفیر ترکیه تعین نمود و این بهترین تحفه بود که جناب کرزی به رای استاد تقدیم نمودند در حالیکه چند سال قبل تمام تلاش استا د برای تقرر صلاح الدین به عنوان شاروال کابل بی نتیجه ماند و آ قای کرزی زیر بارنرفت نتیجه کار چنین میشود که طرفداران برهان الدین ربانی ، این بار به کسی رای خواهند داد که مو رد حمایت آ قای کرز بوده باشد که دقیقا استاد بزرگ معامله گران ، سیاف است .
ا قایون منصور و مهدی که بتازگی وارد مجلس شدند بخوبی میدانند که هیچگاه چانس برنده شدن را نخواهند داشت ،يحد اقل این مطلب را می فهمند و باتو جه به رابط نه چندان گرم ایشان با قانونی ،بخصوص بدبینی ریشه دار و با سابقه مهدی با قانونی میتوان گفت که ایشان آمده اند تا قانونی را از ریاست دور کنند ، نه اینکه خود رئیس شوند واینکه چه کسی رئیس میشود برای ایشان زیاد فرق نمیکند ، جناب داکتر بشر دوست جای خودش را دارد و این بار قکر نمیشود که از صحنه کنار رود ... مجموع زدو بند ها نشان میدهد که این بار ، شمشیر پر از خون از غلاف بیرون میشود و استاد عبدالرسول سیا ف به کرسی ریاست خمیازه میکشد البته من حقیر از همین جا از خدای قادر وتوانا میخواهم که اگر چنین شود به برکت حیب خودش عمر استا د را کوتاه کند که دیگر این ملت بیچاره تحمل عربده کشیدن و تظاهر نمودن به اسلام را ندارند ومعلوم نیست که این بار کدام دشت ها و زمین ها ی مردم بی بیچاره به زور و جبر و غصب و با قیمت صد برابر بالا به فرو ش خواهد رسد ... العیاذ بالله العظیم من هذالکرب و البلا . خداوندا مردم بیچاره مارا ازین مصیت برهان که دیگر کارت به استخوان رسیده و توان ناله و فریاد هم باقی نمانده است .
مو لوی حقگو

>>>   سلام دوستان به نظر بنده احمد بهزاد کسی است که تعصب ند ارد اومید وارم انتخاب درستی با شد
بی وطن

>>>   من منحیث برادر شما از قوم پشتون هیچ برتری از فرد که از قوم تاجک هزاره و ازبک باشد ندارم .
بهترین کاندید به ریاست پارلمانی ج.ا.ا آقای بشردوست است. به نظر مه بشر دوست میتواند همه ملیت و اقوام افغانستان را منسجم بسازند. یک انسان بدون تعبیض که به هر دو لسان ملی ما تصلیت دارد و میتواند مصدر خدمت بهتر به مردم افغانستان شود.
خواهش من از همه اعضای پارلمان همین است که در اتنخاب خویش این مساله را جدی در نظر بگیرند.
زنده باد بشر دوست

>>>   به نظر من آقای رمضان بشردوست واقعا صلاحیت توانایی بیشتری برای کسب این سمت دارد
وحید

>>>   احمد بهزاد است

>>>   مسله تقلبات در كجا به مردم واضع شد كه حالا به خاطر رييس پارلمان تقلبي ابراز نظر نمايند.

>>>   محمد یونس قانونی

>>>   آقاي احمدبهزاد از همه اين جنابان بهتر و شايسته تر است . اما فكر ميكنم ممكن است آقي قانوني باز راي ها را بخرد

>>>   سلام
به نظر من رمضان بشردوست شود خوب است بشرطیکه ملیت برستی نکند

>>>   درود وسلام بر وکلای جدید پارلمان کشور جناب اقای احمد بهزاد بهترین کاندید به پست مقام پارلمان افغا نستان است وانسان پاک وبه فساد الوده نیست لذا ، از اعضای مجلس جدید تمنا میکنیم از بوی بد قوم پرستی دوری نموده با یک فکر واندیشه جدید فارغ از تعصبات قومی ومذ هبی برای انسان وانسانیت افکار خودرا تمرکزکنند شرق ، غرب ،شمال وجنوب افغا نستان برای شان یکی باشد وهر انسان این سر زمین قابل حرمت واحترام است بنا احمد بهزاد، لیاقت وشا یستگی ریاست پار لمان را دارد

>>>   واریانت اول
یونس قانونی شخص مناسب برای ریاست است
اقای بهزاد شخص مناسب برای معاونت ریاست پارلمان است
واریانت دوم
اقای بهزاد رییس پارلمان
اقای قانونی معاون پارلمان
اگر سیاف شود من هیچگاه به افغانستان باز نمیگردم
مسافر

>>>   رمضان بشردوست

watandaar

>>>   قانونی بهترین گزینه است که هم اپوزسیون و هم حکومت راضی باشد , و شخص احساساتی مانند دیگران هم نیست.
خالد

>>>   دوستان عزیز سلام!
یک متل داریم از صابق که گفته پیش داکتر نرو پیش سرگذشت برو.تجربه مادرعلم است . خوب ما وشما میبنیم که 5 سال گذشته واقعآ یک پارلمان نو تاسیس بعد از سه دهه جنگ مشکل نجاتی زبانی قومی وغیره وغیره دیدیم که حتا یک بار هم جناب قانونی یک تصمیم خود سرانه نگرفت و یکبار هم با عصبانیت ویا این وآن عمل نکرد پس به فکر بنده هم تحصیل کافی دارد هم تجربه و هم مورد پسند همه عله قات مردم و ملت است انشاالله موفق است .
ح از چین

>>>   احمد بهزاد بهترین گزینه است اگر شایستگی درنظر گرفته شود
علی

>>>   به نظر من بهترین انتخاب آقای قانونی است که هیچ وقت به کدام قوی ویا قبیله خود را تسلیم نکرد فقط منحیث یک افغان ریاست پارلمان را به پیش برد.

>>>   آقای قانونی بهترین انتخاب ریاست پارلمان است .

>>>   به نظر من آقای قانونی دوباره رئیس میشود .

>>>   فکر میکنم که این بار به همان موافقیت که آقای قانونی ریاست کرده بود دوباره رئیس میشود

>>>   احمد بهزاد گزینه خوبی برای این منصب است ولی قانونی صاحب هم شخص معتدل ومیانه رو میباشد چراکه خود تاجیک و خانمش پشتون است.
از جــــــــــــــــــــــــــــــــــده

>>>   بلی به نظر من درسترین انتخاب آقای قانونی است چون یک فکر واندیشه ملی دارد به تمام اقوام این را ثابت ساخته که هیچ وقت کدام طرفداری خاص از کدام قوم خاص نکرده است

>>>   سلام به همه افغان ها
به نظر بنده همه شخصیت های خوب هستند اما در این چهره ها فکر میکنم که دو شخص بهتر است از سایرین یکی آقای یونس قانونی و دیگر احمد بهزاد چون این دو شخصیت از لحاظ رهبری لیاقت ریاست پارلمان را میتواند اداره کند.

>>>   بهترين گزينه در حال حاضر براي سرو سامان دادن به اين وضعيت قبيله پرستي و قوميت گرايي هيچ شخصي نيست جز جناب آقاي رمضان بشر دوست.
با آرزوي موفقيت ايشان در اين عرصه
روح الله

>>>   قانونی صاحب بهتر است پست ریاست پارلمان افغانستان را به بشردوست صاحب بسپارید گرچه من این را درک مینمایم که هیچ کسی قدرت به کسی دیگر نمیدهند وطن پرستی شما را مردم قضاوت خواهد کرد.بگذار شخصی دیگر هم مانند بشردوست شخص بسیار مردمی غمخوار که به فکر مردم است ،هم خدمتی بهتر را انجام بدهند.
زنده باد انسان صادق .
بشر دوست کاندید مناسب است در شرایط فعلی افغانستان

>>>   اول رمضان بشردوست دوم احمد بهزاد

>>>   برای اقای قانونی بس است.حالا باید نوبت به محترم عبد اللطيف بدارم داده شود.جرا كه يك شخصيت واقعا سياسي وسخنران ميباشد.و نا كفته نماند كه اقاي قانوني بايد اول درباره سرقت اثار موزيم ملي بولهاي كه باسخ ميداد وبعدا به بارلمان داخل ميشد.

>>>   وطنداران عزیز:
...شما نشان بدهید یک شخص کار آمد را در افغانستان. همه ملت را به ملیارد ها دالر معامله نموده اند و حالا جنگ بر سر کرسی ریاست پارلمان

>>>   آقای بشر دوست بهترین گزینه است

>>>   اقای رمضان بشردوست بهتر است برای ریئس شدن

>>>   عبدالطیف"پدرام"...................."تخاری"

>>>   کسیکه رای زیاد ببرد رئیس میشود

>>>   اقای بهزار صدای بگلو خفه شده خلق مظلوم و بیچاره وطن ما است بهترین گزینیش برای ریس پارلمان است .

>>>   فقط در یک کلمه پدرام طراح فدالی نه این و نه آن تشکر از همه تان و انهم به دلیل فدرالی شدن کشور
محمد

>>>   بنظر من : موثرترین . موفق ترین . شجاع ترین . باحوصله ترین . باکفایت ترین . بامدیریت ترین وملی ترین شخصیت آقالی محمد یونس قانونی است ممکن سایر شخصیت ها مانند آقایون مهدی . منصور . بهزاد نیز شخصیت های طراز اول مملکت اند اما باحوصله ترین وبامدیریت ترین شخصیت آقای قانونی است که از حقیقت نگذریم شخصیت باحوصله مندی بزرگ درعرصه سیاست گذاری کشور محسوب میگردد

>>>   بنظر بنده أقي قانوني ليا قت و شايستكي اين كرسي را داشته، و ميداشته باشد. سيد مهران از مسكو

>>>   محمد يونس قانوني بهترين كس است؛ نماد اخلاق و تحمل

>>>   سیاف و یا هم قانونی
سبا

>>>   یونس قانونی

>>>   سیاف صاحب خوب است

>>>   درودوسلام خدمت تمام مردم افغانستان!به نظر من بشردوست شایستگی زیادتری نسبت هر یکی ازاین کاندیدان دارد

>>>   اقای بشردوست درست است ، اما بهزاد تعصب زیاد دارد امکان ندارد که به حیث رئیس انتخاب شود
میلاد از کابل

>>>   به نظر من لجاجت های وارداتی ضد جهادی ازجانب نهاد های مامور سفارت خانه های خارجی تمام شد دیگر نظام حاکم به رهبری کرزی وشورای مصالجه برهبری استاد ربانی ورهبری پارلمان توسط استاد سیاف یک امر طبیعی ومنطقی واستقرار آفرین شده است که می شود با استفاده از تواناییهای این محور های ثلاثه که هریک بازیگران بزرگ در سطح بین المللی ومنطقه ومخافان وموافقان داخلی وخارجی نظام کنونی اند تا سال 2014 تمامی ظرفیتها وقابلیتهای بومی وداخلی افغانستان جهت کسب تواناییهای انتقال قدرت امنیت ناتو با قوای مسلح افغانستان به گونه جها د فرگیر وملی افغانستان علیه اشال روسیه قبلی به هدف بازسازی واستقرار وعمران افغانستان شکل بگیرد
کرزی صاحب سیاست پند جانبه بین المللی را در حاکمیت سیاسی نظام پیش ببرد
استاد ربانی با گسترش مصالحه وجدب طالبان وآرام سازی حتی القاعده وفرونشاندن انواع منازعات داخلی کشور مشروعیت نظام را تقویه می بخشد
استاد سیاف هر امری ار که در برنامه صلح آستاد ربانی بخواهد وهر موضوع ار که در حکومت وسیاستهای بین المللی وتعامل با ناتو ومخالفین ناتو بخواهد قانونی می سازد
بهتر است بشردوست ومنصور ومهدی وبهزاد ویاسینی که قدرت تفاهم با دونفر غیر خودرا ندارند وتا امروز فقط با فیرهای هوایی وغیر مسولانه فقط به درد تهیه مواد خام برضد جهاد ومجاهدین وزعامتهای دینی هر چند ماه بعد مورد استفاده ابزاری پروژه ها وبرنامه های ... شده اند در حد وکیل در پارلمان کفایت نمایند زیرا حتی در نقش قانونی هم نه میتوانند عمل نمایند زیرا قانونی هم منطق دینی داشت وهم فصاحت وهم بستر حمایت قومی ومردمی حتی ازآدرس تمام غیر پشتون در پارلمان وقسماً پشتونها به اضافه این که ازبانک اعتبارات مسعود شهید وحمایت استاد ربانی خیلی مایه گرفت
... لطفاً به کارنامه ای ده سال اخیر تان مراجعه نمایید که چقدر متحول وبحرانی وبه نرخ روز صحبت کرده اید بعد پشیمان شده باز به همان آستان نام جهاد مجدداً.. همان جهادی که نماز ورزه واخلاق وصداقت وعفت کلام را برخی شما ها برایش نداشته اید

>>>   بشردوست يكانه كزينهءخوبيست براي رياست اين دوره

>>>   اقای میرویس یاسینی بهترین انتخاب است بخاطر که دارای دو ماستری به لسان های ملی و بین المللی حاکم میباشد و تجربه کافی هم دارد.

>>>   فکر می کنم که در شرایط فعلی وبا توجه به اینکه اقایون سیاف وقانونی بنا به نبود ارای کافی چانس برنده شدن را نخواهد داشت و تنها بشردوست خواهد بود که برنده بازی باشد .
حبیب از کابل

>>>   هر که میشه فرق نمیکنه فقط سیاف نشود به لحاظ خدا حیدر از مزار

>>>   قانوني بهترين گزینه به ریاست اینده پارلمان کشور
عبدالعزیز اسدی -سودان

>>>   قانوني قانوني قانوني !
safi guahgzhou

>>>   احمد بهزاد شاید انتخاب بجا باشد

>>>   در آخیر سیاف خواهد شد چون قانونی محبوبیت خود ر ا با معامله گری هایش در بین نمایند ها از دست داده بشر دوست همه چیز را مطابق به اصول و قانون میخواهد در حالکه در افغانستان دوصد سال دیگر از آن شرایط دور است بهزاد توانای دارد اما شناخت شان تا هنوز کم است یاسینی به نفع سیاف کنار خواهد رفت و داکتر مهدی یک چانس آزمای میکند در حالیکه قانونی مثل گذشته در تلاش خریداری نمایند ها است با پول ی وعده وعید های دیگر .........موفق نخواهد شد دیگران هم خود را نشان مدهد . موفق باشید همه تان ریس شوید درین کار هر معامله که میکنید بکنید ولی در مسایل دیگر یعنی در مسایل مردم فقط خدا وقرآن را در نظر بگیرد مانند دور پیش معامله در امور دیگر بس است .
محمد

>>>   آقای بهزاد شخصیت ملی اهل سخن سیاستمدار بادرک می باشد.. ایشان بهترین انتخاب به این مقام می باشند..
ذبیح الله مقیم. دهلی

>>>   اقای بشر دوست یک مشکل دارد که زود قهر میکند دوسیه و کتاب های خود را برداشته به عنوان اعترض از پالمان خارج میشود دیگر هیچ مشکلی ندارد و این مقام را بخوبی میتواند رهبری کند
مردم دوست

>>>   درست است که آقای قانونی وظیفه خویش را در پارلمان قبلی به درستی انجام داده است، هم چنان باید یاد آورشوم که بعضی از دوستان تجربه را معتبر شمرده و میگویند سیاف صاحب یا قانونی صاحب خوب اگر تجربه اینقدر معتبر است پس چرا انتخابات میشود؟ برای جواب این سوال باید غور نمود که در همه امور تغیر آوردن مثبت ضرور است لهذا به نظر من باید برای کسانیکه همیشه در افغانستان کاری های بنیادی باالخصوص علمی انجام داده اند از صلاح و زور نه بلکه از قلم و دل کار کرده اند موقع داده شود ، منظور من همانا داکتر صاحب مهدی بهترین کاندید برای ریاست پارلمان آینده افغانستان میباشد.
اجمل عثمانی
محصل دوره ماستر در خارج از کشور

>>>   فکر می کنم از احمدبهزاد از همه شاگردان لیاقت و شایستگی بیشتر دارد تشکر

>>>   به نظر من هم آقای بهزاد بهترین گزینه است.
واگر پدارم میبود خو نورالله نور.
اما یک چیز رامدنطر بگیریم که هر قدر تعداد کاندید ها زیاد باشد بهمان اندازه رای اعضا پراگنده میشود.
یعنی اگر بهزاد خود را کاندید میکنند باید آقایان یونس قانونی/ مهدی/منصور/ پای خود را بکشند و اگرنه هیچکدام برنده نخواهد شد در عوض میرویس یاسینی میبرد میدان را.
جلال جویان

>>>   محمد ابرار انوری
به نظر من دیگرهمه ایشان قومگرا استند تنهاکسی این سمت را پیش برده میتواند اقای محمد یونس قانونی میباشد چراکه اقای قانونی قومگرا نیست خدمت کار افغانستان است

>>>   قانونی صاحب

>>>   قانوني قانوني همايتت ميكنم__
بدخشي

>>>   سیاف و یاسینی شانس ندارند. قانونی هم نمی برد. داکتر صاحب بشردوست به غیر از خودش کسی ندارد. بهزاد انسان نیک است؛ اما جوان است و به دلایل نا گفتنی نمی تواند ببرد. فقط داکتر مهدی شایسته ترین کاندید است که می تواند پارلمان را، کشور را و آرمان مردم را نجات دهد.

>>>   سیاف و قانونی هر دو حافظ منافع کرزی هستند پس فرقی ندارند.
راستی در خبر ها آمده بود که قانونی از جانب کرزی کاندید است.

>>>   من میخواهم رییس پارلمان آینده افغانستان باشم.
اماافسوس وقت ندارم.
مشکلی نیست، قانونی هم ازطرف من وکیل است. اگه میخواهد خودش رییس شود ویاهم رای مرا میفروشد.

>>>   سیاف(-) بشردوست و یا احمد بهزاد(++++++++++++)

>>>   در شرایط موجودهء افغانستان آقای محمد یونس قانونی با در نظر داشت تجارب قبلی اش ، شخصیت مناسبی برای احراز این مقام خواهد بود .
محمد

>>>   احمد بهزاد

>>>   گزینه مناسب برای پارلمان بهزاد است. آقای قانونی هم آدم بدی نیست و لی حق خود را خورده، بسش است.

>>>   قانونــــــــــــــــــــی

>>>   بشــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر دوســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت

>>>   ارزومندم بهزاد عزیز بتواند پارلمان بعدی را رهبری کرده و چارچوب منافع ملی کشور را دقیقا ترسیم نماید تا نمونه خوبی برای اینده ها بوده و کشور مان را از هرج و مرج ها جدا سازد.
ع. ص. از پاکستان

>>>   سلام وتبریک بر تمام وکلای جدید پارلمان به نظر بنده همه شخصیت های خوب هستند اما در این چهره ها فکر میکنم که بهترین شخصیت برای ریا ست پارلمان جناب اقای احمدبهزاد است امید وارم اعضای پارلمان ازبوی بد قوم پرستان خودرا دور نگاه دارند وهمه اقوام از اقای بهزاد که لیاقت وشایستگی ریس پارلمان را دارد حمایت کنند.

>>>   هر كس را كه خداوند لايق اين رياست بداند او ميشو د هركه ازهر جاكي باشد
والكن ما محصلين باهنتون الازهرشريف از خداوند اميد داريم كه
يونس قاني را موفق بكرداند بخاطر تجربه كاري وكافي دارد
الازهر باهنتون
مصر القاهره

>>>   سیاف گزینه درست و نیک است از پنجشیری ها بگذرید.
عبدالحفیظ منصور بیسواد

>>>   احمد بهزاد برای ریئس شدن بهترین گزینه است
farid az Moscow

>>>   به من چی هر که شود (از هیچ کس خیر ندیدیم) صرف خدمت گار خود میباشد
انور

>>>   به نظر من اقای یونس قانونی شخصی مناسب است برای ریاست پارلمان بخاطریکه تجربه 5 ساله دارد
محب....

>>>   سلام
به نطر من استاد عبدالرب رسول سیاف یک عالم برجسته
تمام جهان اسلام وافغانستان بوده در علمیت خود درافغانستان وکشورهای اسلامی مانند خود نذیر نداشته وندارد موصوف
گزینه خوبی برای ریاست پارلمان میباشد
اشخاصی دیگر که خودرا کاندید ریاست پارلمان نموده اند
شاگردی استاد سیاف را هم نمی توانند کرد
شمس الدین "شرف "
از شهر کابل

>>>   به نظر بنده آیکن بری بهترین گزینه است .

>>>   محمد یونس قانونی میشه اما رمضان بشردوست بهترتر بود.

بابه گک
کابل

>>>   شخصی باشد بیطرف و صادق به ملت(رمضان بشردوست)

>>>   محمد یونس قانونی رئیس پارلمان آینده خواهد بو

>>>   محمد یونس قانونی از همه اين جنابان بهتر و شايسته تر است .

>>>   به نظر من محمد یونس قانونی واقعا صلاحیت توانایی بیشتری برای کسب این سمت دارد
وحید

>>>   بنظر بنده أقي قانوني ليا قت و شايستكي اين كرسي را داشته، و ميداشته باشد

>>>   سلام خدمت ملت قهرمان مجاهد وشهیدپرور به نظربنده بهترین شخص ملی محترم محمدیونس قانونی است.
محمدسمیع نبی زاده از شهرمزارشریف

>>>   اگر عبدالطیف پدرام کاندید میبود و یا کاندید میکرد بهترین گزینه برای ریاست مجلس شمرده میشد ولی در بین این شخصیتها و افراد که ذکر گردیده قانونی باید پیشتاز گردد چون تجربه ای بسیار خوبی را در ریاست پارلمان افغانستان کسب نموده است،
حمید بیغرض ازشهر مزارشریف

>>>   تماميش مكر يكيشم نه؟؟؟
بيزار

>>>   بدون از قانونی کسی دیگر این وکلای که اکثریت آن بیسواد است اداره کرده نمی تواند البته ایشان از ریاست قبلی تجربه کافی دارد .
در غیر آن شاهد یک پارلمان بی مدیریت خواهید بود .....
فیروزالدین از کابل

>>>   بدون از محمد یونس قانونی کس دیگر مفید نخواهد بود برای این که وکلای که اکثریت آن بی سواد است کنترول و اداره کردن ایشان مشکل است البته قانونی صاحب از کارکرد ریاست قبلی از تجربه کافی بر خوردار است و آغای احمد بهزاد ام خوب است در غیر آن شاهد یک ریاست بی مدیریت خواهید بود ...
باید است در جمع کاندید ها آغائ محقق باید است میبود
فیروز الدین از کابل

>>>   مه فکر می کنم که زمان تغییر فرا رسیده است. اگر یک نگاه دقیق به نتایج انتخابات پارلمانی داشته باشیم، می توانیم تشخیص دهیم که مردم افغانستان از رهبران پیشین پارلمان و دولت ناراحت و بیزار اند.
پس به این ندای مردم باید لبیک گفت، افراد که به عنوان نماینده ی مردم وارد پارلمان شده اند، باید متوجه خواست مردم باشند و با مسایل به شکل کلیشه برخورد نکنند.
قانونی هیچ باوری به پارلمان و نظام پارلمانی ندارد. باید کسی به مقام ریاست پارلمان انتخاب شود که به نظام پارلمانی و توزیع قدرت باوره داشته باشد.
داکتر مهدی سالهاست که برای تغییر ساختار نظام سیاسی به گونه پارلمانی مبارزه می کند. او شایسته رهبری این دوره ی حیات سیاسی است. او می تواند فضا را برای تقسیم قدرت و فراهم سازد، نه کسانی که در ده سال گذشته مصروف معامله بوده اند.

>>>   معلومدارد است که باید قانونی باشد
در دوره گذشته این شایسته گی را نشان داده است و ادام واقا با حوصله و یک سیاست مدار واقعی است ای کاش پشتون میبود که رییس جمهور میشد چه غم داشتیم ولی افسوس که خداوند او را در پنجشیر متولد ساخت وای برما
من یک یک را میشناسم
بشر دوست خوبست ولی ... و بی حوصله است شاید یکهفته هم کار کرده نتواند خیلی احساساتی با قضایا برخورد میکند خواص طفلانه دارد شاید هنوز به تکمیل شخصیت خود ضرورت دارد و به چوشک
سیاف مشکلی ندارد ولی پارلمان برای او ساخته نشده و حتی نباید خود را کاندید مکرد اگر شورای اهل حل و عقد باشد باز خوبست که او رییس باشد
حفیظ منصور قابلیت تبصره را ندارد ادم خوب است در حد نماینده گی از یک قریه ولی خود خیلی بلند پروازی میکند و از گلیم خود پا درازتر میکند شاید نزد خودش حق به جانب باشد ولی هنوز بساری چیز هارا باید بیاموزد سه کتاب کمبود دارد
میرویس یاسینی بحیث معاون خوبست اگر رییس شود باز پرواز میکند و عقل از سرش میرود در همین معاونیت هم که یگان وقت سرپرست میشد پایش در زمین نمیرسید و در بینی اشت دست زده نمیشد
بهزاد هنوز خورد است باید یک چند پیراهن دیگر را کهنه کند هنوز وقت نامزد شدنش نیست چه رسد که به دامادی برسد
در باره دیگران شما قضاوت کنید بدون تعصب و جانبداری خیلی اسان است
یک رهبر سیاسی باید اقتصاد/ دیپلوماسی و تاریخ را بداند و صراحت لحجه داشته باشد یعنی چیزی را که میداند شرح کرده بتواند
و مهمتر از همه تجربه است که باید تجربه کافی در لیدرشیپ داشته باشد.
زبان قوم مذهب و عقید مهم نیست بشرطیکه ادم ملی باشد و ملی بیاندیشد.
با احترام
صفا

>>>   آقای قانونی یک شخص ضعیف و بی کفایت است ، ما و شما شاهیدش بویم

>>>   احمد بهزاد بهترین گزینه است

>>>   قای احمد بهزاد بهترین گزینه برای ریاست پارلمان است چون تجربه کافی و درک سیاسی دارد ومیتواندبا توکل به خداوند ج ویاری نمایندگانم ملت کارهای مثبتی انجام دهد به امید موفقیت آقای بهزاد
حیدری ازناروی

>>>   من به عنوان یک پشتون به این عقیده هستم که ریس پارلمان باید بهترین باشد از هرنگاه، ار نظر من آقای بهزاد میتواند گزینه خوبی باشد

>>>   احمد بهزاد نماینده واقعی مردم افغانستان است

>>>   من از سائر وکلا تقاضا می کنم تا به نفع محمد یونس قانونی از نامزدی خود صرف نظر کنند، نباید آنقدر هم قدر نشناس باشیم، به بهانه زبان، ملیت، و غیره. قانونی در دوره نوزادی شورا و دربحرانی ترین زمان عهده دار این سمت شد و موفقانه دست آورد های چشم گیر هم داشته است.
قانونی یک شخصیت مناسب برای ریاست مجلس نماینده گان کشور بوده و هست.
کریمی

>>>   فقط احمد بهزاد
اگراقای استادسیاف ریس بشود به نظرمن دوباره افغانستان به تهجر گرای بیش خواهد رفت
حسین ازامریکا

>>>   فقط احمد بهزاد
اگراقای استادسیاف ریس بشود به نظرمن دوباره افغانستان به تهجر گرای بیش خواهد رفت
حسین ازامریکا

>>>   بنظر من دراین وقت بسیا اساس که افغانستان به فرزندان صادق و وطن پرست نیاز دارد. آقائی بشر دوست یک رهبر مناسب به این سمت است.
نوری

>>>   اقای بهزاد لایق ترین است
رئوف از دنمارک

>>>   افرادی مانند بهزاد به جز تفرقه افکنی کاری ندارند.

>>>   فقط متوجه اجمل عثمانی!
اگر تجربه نباشد چرا مهدوی از بغلان رای گرفت اما تجربه تا تجربه است . شما شاید فارغتصیل هم باشد از پوهنتون آقای مهدوی آدم خوب است اما تحصیلاتش در نظامی است اما قانونی تحصیلات تا درجه دوکتورا دارن و آن هم حقوق علوم سیاسی آقای عثمانی حساساتی جوآب نوشته نکن ....
ح از چین

>>>   با این رفیق که نام خود را نوشته نکرده موافق هستم. در پارلمان کسی باید رئیس شود که جرئت قرار گرفتن در برابر فاشیست ها و عقبگراها را داشته باشد. اگر قانونی رئیس شود بازهم با یک زنگ تلفون کرزی از جای می پرد هرچه که حکومت خواست همان می شود.
باید محیی الدین مهدی رئیس شود و در برابر بی کفایتی ها مردانه ایستاده شود.
نعیم از کابل

>>>   بهزاد نفاق می اندازد.

>>>   آقاي محمد يونس قانوني

>>>   تا جای که من شنیده ام از زبان وکیل ها میگند که عبدالرب رسول سیاف است و ورئیس مشران جرگه استاد ربانی

>>>   آقای بهزاد یک شخص ملیت پرست است بودن آن حتی به صفت وکیل هم درست نیست

>>>   بنظر بنده ازقانونی شخصیت بهتر برای ریاست پارلمان پیداکرده نمیتوانید.
احمد ازهرات

>>>   كانديد بنده استاد سياف است
بااحترام
نورجان از كابل

>>>   اقای رسول صیاف بهتر است به کدام مسجد امانت کند نه سیاست چونکه عمرش هم عنقریب .... شده بگزاره سیاست بازی را همی بشر دوست ادم خوب معلوم میشه که ریس پارلمان شوه اگه اودیگاه........بانه بیچاره ره
ترسو

>>>   جزاز بهزاد هیچ کدام شان لیاقت و شایستگی ریاست را ندارد

>>>   فرديكه خوده ازطرف محصلين ازهري برجسب زده اند اميداست كه طرزنوش واملاءخوده كمي اصلاح كنندوالااين يك اهانت به محصلين خاصتابه محصلين ازهرشريف است وياحدالاقل اسم اين بوهنتون راننويسند..ولي اين درست استكه آقاي قانوني فردبهترازهمهءكانديدهادراين مقام است تشكر حسين

>>>   خاطر فاشیست های تاجیک و پشتون و هزاره جمع جمع باشد و خیال پلوها را هم از سر تان بدر کنید.
رئیس با انتخاب اعضای پارلمان میشود و در اینجا برای بهزادک یا مهدی گک یا حفیظک منصور حتی دو رای داده نمی شود. رئیس یا قانونی معامله گر میشود که هم معامله گری بلد است و هم به اصطلاخ وحدت ملی چون رئیس جمهور پشتون است این کثافت یک تاجیک باشد. و یک امکان دیگر هم وجود دارد که پنجشیری ها کله در کله همدیگر بزنند تا سیاف .... رئیس شود

>>>   بتازگی سندی در شبکه های اجتماعی توسط کاربران به نشر رسیده که در آن حامد
کرزی و یونس قانونی برای ریاست مجدد یونس قانونی بر پارلمان دوم با شرط و
شروطی به توافق رسیده و پای این توافقنامه را هر دو امضا کرده اند. همراه
با امضای این دو، امضای عبدالرب رسول سیاف و صبغت الله مجددی نیز به عنوان
شاهد می باشد

>>>   به نظر می رسد اگر بشر دوست بعنوان رئس پارلمان انتخاب شود یقینا به ضرر مردم هزاره خواهد بود چون او تشه ی است برای پی کردن مردم هزاره.

>>>   نظرم این است که درطول انقلاب ازانسانان افغانستان خیرندیدم :وحالا ازخران منتخب توقع هم ندارم

>>>   سلام من یک تن از دانشجویان در روسیه هستم.
به نظر من اگرریاست دوره پنج سال بعدی به عهده یک تن از جوانان باشد بهتر خواهد بود چرا که ما امروز با یدازمفکوره وتوانای های جوانان باید استفاده کنیم .
بعضی از دوستان اشاره کرده که فلانی ها تجربه کافی داره گرچه تجربه مهم است اما چیزی که خیلی مهم است مفکوره هم است من منحیث یک جوان از همه وکیل صاحبان محترم این تقاضا را دارم که نباید درپارلمان بعدی (تجربه تلخ ودل خراش که در پارلمان قبلی به وقوع پیوست)دیگر تکرار شود نباید وکیل صاحبای محترم به شعار های رنگارنگ بازی بخورد دیگر بس است این همه قوم وقوم گرای گرچه ما حالا دور از وطن هستیم اما از جریانات روز باخبر هستیم میشنویم که معاملات صورت گرفته نباید وکیلای محترم معامله بکند
چرا که مابرای معامله آنهارا نفرستادیم آن جاجای معامله نیست آن جا جای قانون گزاری است . با احترام
اسحق"دانش"ازولایت بامیان ولسوالی یکه ولنگ
حالا در روسیه میباشم

>>>   من خودم ریس پارلمان میشوم غم مخورید عزیزانم
بابگگ

>>>   سلام هرکسی که میشود که واقعاً از افغانستان باشد . به این معنی که پشتون باشد زنده باد افغانستان و مردم دلیر پشتون که ضحمات خود را در این عرصه کشیده است...............
تاجکگک بولهگک .

>>>   بهتر ین انتخاب احمد بهذاد و یا لطیف پیدرام
ملت دوست. از دانیشگا اکسفورد

>>>   آفرین هزاره جان بیخبر!بخاطیکه بشردوست تاهنوز عزت, حمیت, شهرت وبالآخره خون اقوام هزاره را مانند دیگران نفروخته است.

>>>   برادران عزیز! من باوجودیکه دربیرون از کشور زندگی میکنم. باز هم به نفع ملت محروم و زجر دیده میدانم که بشردوست شایستگی و قابلیت دفاع از حقوق مردم غریب را دارد .

>>>   بشردوست يگانه كزينهءخوبيست براي رياست پارلمان .

>>>   اگر غریب دوست و خدمت گذار میجویید باید بشر دوست را انتخاب نمایید.

>>>   به نظر من نه پارلمان بدرد میخورد و نه این ادم نماها
رضائ

>>>   فقط سیاف نباشد دیگرهر که باشد فرق نمیکند اماصادق باشد و به افغانستان خدمت کند و جوابگوی مردم باشد.باز هم نظر من اینست که شایستگی و لیاقت ریاست پارمان را جناب محترم داکترعبدالطیف پدرام دارد.
زمرالدین یفتلی
از هندوستان

>>>   سلام دوستان محترم،
از آن جای که افعانستان امروز بشتر از هر روز دچار مرض ملیت پرستی و قوم گرای است که در حقیفت به نفع هیچ یک از اقوام ساکن در افغانستان نیست پس بهتر است به کسی رای داد که خودش در این مرض آلوده نبوده نه تنها مردم و ملت را بشتر در گیر چنین مسایل نکند بلکه در کاهش چنین معضله مفید وافع شود. و ما و شما میدانیم و خوب می فهمیم که جز داکتر صاحب رمضان بشر دوست کسی دیگر در این ردیف نیست هستند کسان که تجربه دارند و خو ب حرف هم میزنند اما راست است که در عمل هیچ کدام شان تا حال نشان نداده است. بیایید دست به دست هم دهیم و فلسفه وطن دوستی را سر مشق خود قرار داده حرکت کنیم اگر میخواهیم استقلال ملی داشته باشیم اگر میخواهیم یک ملت واحد و متحد داشته باشیم اگر میخواهیم افعانستان منسجیم و آباد بیینیم پس با رمضان بشر دوست یکجا شویم و این فلسفه و ایده شان که به منفعت همه است را کامیاب سازیم.
علی کریمی شهرستان دایکندی

>>>   استاد سیاف ممکن نیست چراکه از یک طرف به گمان غرب شخص افراطی و بنیادگراء مسلمان بوده واز جانب دیگر پشتون است در این صورت نباید تمام پست های کلیدی دولت به تصرف یک قوم خاص قرار گیرد به عین شکل آقای یاسینی . رمضان بشردوست شخص خوب است ولی مخالف همگان است نمیتوان بدون سازش و منطق انسان علیه دیگران قرار گیرد . آقایون مهدی ، منصور وبهزاد اشخاص فاضل ودانشمند هستند اما ازطرف تیم قاشیست ریاست جمهوری متعصب معرفی شده اند خلاصه یگانه کاندید مناسب این پست میتوان آقای قانونی را بازهم دانست.
جنت گل
خوستی

>>>   آقای قانونی مناسب تر از بقیه بزرگان است اگر این چند نفر رابگویند که یک جلسه بگذارید واین جلسه یک رئیس داشته باشد قبول کنید که خود شان قانونی را انتخاب می کنند . چرا از خود شان ببرسید...
ج دلسوز

>>>   آقای قانونی بهترین گزینه است برای ریاست پارلمان

>>>   من فکر می کنم غیر از بهزاد و قانونی هرکسی دیگری که شود ابروی پارلمان را خواهد برد
فکرت از کاپیسا

>>>   ریاست پارلمان در افغانستان حوصله مندی و مدارا و همدیگر پذیری میخواهد. فکر میکنم جناب قانونی بهترین گزینه برای احراز کرسی ریاست پارلمان باشند. زیرا در پارلمان گذشته مدیریت خوب داشته اند. بدون شک اشخاص دیگر که در بالای نام های شان ذکر است مردمان سرشناس و هستند ولی حوصله مندی مانند جناب قانونی شاید نداشته باشند. اگر شما جلسات پارلمان گذشته را تعقیب کرده باشید میبینید که با چه کسانی در پارلمان روبرو هسیتد و چه گپ های را باید بشنوید
م وکیلی

>>>   من میگویم سرچپه میشود حال وکیل های هم هوشیار شده اند ببینید وقتی که به وزیر ها رای میدادند مردم یکچیز فکر میکرد انها چیز دیگری کردند حالا هم همینطور میشود از کسی که هیچ توقع رییس شدنش نیست بترسید که نشود

>>>   قانونی
آریا

>>>   با سلام خدمت دوستان شما در 5 سال گذشته از پارلمان چه کارهائ درست دیدید به جز قوم پرستی به نظر من تا ریش و لونگی باشد وطن ما جور نخواهد شد
رضائ ازفرانسه

>>>   رمضان بشر دوست یک فرد عصبانی ودیوانه است
عبدالرب سیاف یک جنایتکار جنگی است
میرویس یاسینی یک شخص ضعیف است
احمد بهزاد خود را تنها نماینده قوم هزاره میداند
بنابر گذشته کاری یونس قانونی تا اندازه مناسب است

>>>   باید مردم دیگر از تقلید کورکورانه تنظیم و تنظیم داران دست بکشند و و برای خدمت و طلب خواسته های خویش شخص فعال ومتحرک مانند بشر دوست را لایق بدانند.

>>>   ازنظرمن جناب قانونی صاحب لیاقت دوره دوم ریاست پارلمانی کشور رادارد

>>>   اینجانب محمد (احمدی) ازولایت غور میباشم :
در انتخاب دوره دوم محترم جناب محمد یونس (قانونی ) بحیث ریس پار لمان جدید کشور انتظار دارم تا وکلای محترم داخل خانه ملت مردم افغانستان برایش رای اعتماد بدهند

>>>   قانــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــونی

>>>   خوب به همگان معلو است که پارلمان کشور به جز از معدود چهره های مردمی دیگران همه با اساس یک تقلب سازمان یافته و رشوت های کلان که باعث بدنامی کشور و ملت گردیده شامل پارلمان گردیده اما نظر به تمام افراد که از آنها نام گرفته شده به نظر بنده جناب یونس قانونی چهره آرام تر بدون تعصب معتدلتر و دارای تجربه رهبر ی پارلمان بوده و یک شخص مناسب به این پوست میباشد

>>>   آقای رمضان بشردوست ویا هم شاید آقای بهزاد

>>>   داکتر رمضان بشر دوست

>>>   سلام به همه وطن داران گرانقدر: به نظرمن قانونی شخص مناسب برای کرسی پارالمان بوده زیراکه تجربه خوب داشته وتاحال ازاوکسی شکایت نداشته وهمه رابه دیده قدرمیبیندواحمدبهزادبرای معاونیت ریاست کرسی پارالمان شخص خوبی میباشد.
فروتن ازلغمان

>>>   اقای محمد نادر ، میر ویس یاسینی را نظر دادن واما میر ویس یاسینی یکی از مهره های فعال سا زمان اطلاعات ای-اس-ای میباشد که با ابروی کشور چنین افراد از هر قوم ونژادی باشد صدمه وارد میکند از هر قومی باشد فرف نمیکند پاک وجاسوس نباشد

>>>   از آنجاییکه به همان گان مثل آفتاب روشن است آقای محمد یونس قانونی شخصیت ادیب ، حلیم ،مدبر ، صبور ( فرهنگ تحمل پذیری ) هستند و پنجسال گذشته شارح این مطلب بوده است . که آقا قانونی با پارلمان جوان که اعضای آن دقیقا به فرهنگ پارلمانی آگاه نبودند چه یک سلوک وروش صبورانه کارگرفته وفرهنگ تحمل پذیری را منعکس ساخته اند .
من آقایان دیگر هم رد نمی کنم وهرکدام شان به ذات خود یک شخصیت هستند ولی من نظر خود را منحیث یک افغان ابراز داشتم .
با احترام
محمد یاسین(( صلاحی ))
محصل سال فاکولته حقوق بین الدول شهر پونه - هندوستان

>>>   اقاي بهزاد بهترين شخس براي رئسي پارلمان
كشور است شخصي جوان سياسي و پوركار
لايق وطن دوست
سلمان إز لندن

>>>   چیزی که عیان چه حاجت به بیان است ........معلوم دار است که رسول سیاف (هم پیمان سرسخت آقای کرزی) رئیس پارلمان جدید میشود..........100%
ان نون
هند

>>>   برادران عزیز
نظر من چون سطح آگاهی محترم سیآف صاحب و قانونی صاحب از دیگران بلند بوده فلهذا ایشان بهتر خواهد بود با احترام
یاسین

>>>   احمدبهزاد از همه لیاقت و شایستگی بیشتر دارد تشکر

>>>   هیچدام فقد عبدالطیف پدرام

>>>   عدالطیف پدرام

بدخشانی

>>>   بشر دوست

>>>   اقای بشردوست

>>>   طوری که گفته اند درباغ برو و بگرد بگرد بگرد و ازهمه میوه ها خوبتر را انتخاب کن اما درمسله انتخاب پارلمان نیزچنین است که ما ازتجربه خویش استفاده کنیم یعنی نه اینکه اوبهتر است و یا او بهتر است طوریکه ما دیدیم لطفا رهبران جهادی را انتخاب نکنید که آنها با سرنوشت ملت ما بازی می کنند یعنی پوشت چوکی می گردند اما سیاست مداران اصلی مانند بشردوست صاحب هیچ وقت به مسله چوکی حتی فکر هم نمی کند پس بشــــــــــــــــــــــــــــــــــردوســــــــــــــــــــــــــت صاحب گزینه اعلی است.
قانونی دراین پنج سال چه کرد که بازهم بکند درمقابل سیاف ... داشته باشید درگذشته چه کردند که درآینده انجام دهند. به حالت غریبی کشور ببینید بعدا به رییس واقعا شایسته مانند بشردوست صاحب رای بدهید!!!! هرکس برای بشردوست رای بدهد خداوند همه گناهانش را بیامرزد!!!! انشــــــــــــــــــــــــــاالله بشردوست رییس واقعی پارلمان است.
ساحل - قلب کابل زیبا بشردوست زنده باد!!! مردواقعا عالی است من نمی گویم بلکه همه داد از بشردوست صاحب می زنند که شخص واقعا بی نذیر است...

>>>   بشردوست عزیز

>>>   به نام خدوند بنده یکی دانشجوی دبیری کارشناسی ارشد استم درخارج ازکشور به نظرشخصی کرسی پارلمان افغانستان را برعهده بگیردازازشهای اسلامی درمقابل فشارهای خارجی دفاع بکن. احمدضیااحمدی تهران

>>>   آقای بهزاد یک شخص خوبی است

>>>   بشر دوست اگر شود هر روز در پارلمان بسته خواهد بود چرا که او با تمام مردم افغانستان اساسیت درارد همیشه کارت سرخش همرایش است کارت سبز را هر روز در خیمه میگذارد و به پارلمان میاید
بهترین انتخاب قانونی و یا پدرام میباشد

>>>   حمدبهزاد ومنصور هیچ شایستگی ندارندچون اخلاق یک وکیل را ندارند گزشته انهارا مطالعه کنید.
ولی کابل

>>>   پدرام

>>>   بیائید ازینکه بعداٌ افسوس کنیم و به کفن کش سابقه دعا کنیم خوب است که در همو حالت خود باقی مانده و قانونی اگر خوب نیست بد هم نیست
امید دارم که قانونی رئیس پارلمان شود بهتر از رمضان......... و بهزاد.......... است .

>>>   داکترمهدی با دانش و کلامی که دارد میتواند ګزینه خوبی رای مردم کشور در ریاست پارلمان باشد.

>>>   قانونی صاحب
از جمله کاندیدان موفق است
احمد از سرک قانونی صاحب

>>>   بشر دوست ریس پارلمان

>>>   پست ریاست پارلمان مناسب آقای بهزاد است, اما احتمال ربودن چوکی توسط قانونی زیاد است.

>>>   پست ریاست پارلمان مناسب آقای بهزاد است, اما احتمال ربودن چوکی توسط قانونی زیاد است.

>>>   قانونى بهتر است باز اكر شخصيت خوب ارزومند استند بشر دوست صاحب

>>>   به نظر من باید فوزیه کوفی رییس پارلمان شود به چند دلیل:
یک: زیادترین رای را در میان کاندیدان گرفته است.
دو: برای منطقه و مردم خود بسیار کار کرده است.
سه: به حساب حقوق زنان هم رییس جمهور مرد، لوی سارنوال مرد، رییس ستره محکمه مرد و 95 درصد کابینه مرد و 99 درصد سفیران مرد و 99 درصد ریاست های ادارات دولتی مرد. بنا براین حد اقل رییس پارلمان یک زن باشد.
چهار: او خوب میتواند صحبت کند و تجربه نایب ولسی جرگه را هم دارد.

>>>   کرسی پارلمان باید به عبدالطیف پدرام داده شود.
جلندرشاه قندهار

>>>   بهزاد وکیل جوان وآگاه

فرخنده ازخوست

>>>   سلام به همه ای دوستان و به مردمی افغانستان . هموطن عزیز تشکر از تک تکی تان کی هر کدام شما فقط نظری خود را دادین.و من بسیار خوش شدم کی هیچ کس در اینجا قوم پرستی نکرده . دوستان فکر مه کنم کی هر یکی ازین کاندیدای محترم این شایستگی دارد . و نظری من در این زمینه ۳ افراد است کی اول احمد بهزاد دوم قانونی سوم دکترصاحب بشر دوست .
hamid tajik

>>>   بشردوست

>>>   فقط احمد بهزاد شایستگی بهتر را در جمع دیگر کاندیدا دارد علی ناروی||

>>>   احمدی بهزاد یا بشر دوست ویا قانونی این ۳ شخص شایستگی را دارد. امید وارم کی سیاف برنده نه شود
.افغانی از پنجشیر

>>>   اقای بشردوست بهترین گزینه است

>>>   اگر دوست دارید کی افرادی کی قوم پرست نه باشد انتخاب کنید آن شخص کی مه باشد دکتر بشر دوست
علی ازجاغوری زیبا

>>>   جناب حفیظ منصور شخصیت مناسب میباشد.

>>>   "بشر دوست" یعنی انسان دوست , وطن دوست , غریب دوست , ملت دوست و ....................

>>>   اقای منصور خوب است

>>>   من منصور صاحب را منسب میدانم
ارغندیوال از قندوز

>>>   یونس قانونی خوب - احمد بهزاد خوبتر - داکتــــر رمضـــــان بشــــردوســــــت خــوبتـــریــــن.
سیاف باید وکیل هم نمیشد!

>>>   بشــــردوســــت بشــــردوســــت بشـــــردوســــت

>>>   سیاف گزینه بهتر است.
سیفو بیسواد از هلمند

>>>   عبدالسلام
ياسینی : ياسینی عالم دین مقدس اسلام و عالم قانون و سیاست مسلکی است. وهمچنان قادر و حاکم به پنج زبان ملی و بین المللی میباشد وتجربه معاونیت پارلمان هم دارد. که این صفات در کاندیدان مذکور نمیباشد

>>>   آقای بهزاد/قانونی/دکتر مهدی یکی از این سه نفر بشوند خوب است.
هراتی...

>>>   قانونی بهترین گزینه است

>>>   در پست ریس پارلمانی شخصی باید باشد که از تبعیض نژادی قوم و قوم پرستی دور و صرف مامور دولت باشد و بس.
اشخاصیکه را که برادران ما خواهان ریس پارلمانی انها هستند بخصوص بهزاد و پدارام هیچ وقت نمیتوانند از تمام احزاب مردم نماینده گی کنند زیرا انها سرگرم تبعیض و فرقه بندی کشور بنام این و ان هستند.

>>>   سلام مسنونه حضرت الخیر البشررا به حضوری تک تک وکیل هاجدید پارلمان سال 1389 تقدیم به عرض میرسانم امید وارم درطول سال های که بحیث نماینده مردم میباشند مصدر خدمت برای مردم مظلوم افغانستان شده بتوانند از نظر بنده انتخاب رئس پارلمان به تمام وکیل ها ی محترم بشتر معلوم است رئس مسئولیت بسیار بزگ است از نماینده محترم دوستانه خواهش میکنم بدون کدام مشکل شخصی انتخاب کنند

>>>   سلام به همه دوستان ! همه میدانیم که همه این پارلمانی ها اول به فکر جیب خودند بعد به فکر چوکی و بعد به فکر تیم خود و وقتی تقرب به صفر میکنند به فکر ملت و دولت هستند پس این را هم بگذارید به دوش کرزی صاحب چون معامله گر خوبی است.
شاهین از هرات

>>>   نه كل بانه ده كدو ... خاك ده سر هردو ما بايد بين بدو بدتر انتخاب كنيم

>>>   هر كدام به جز سياف

>>>   قانونی گزینه اول چون مهارت و توانایی اش را دارد ولی بهزاد توانایی دارد اما مهارت را باید از قانونی بیاموزد

>>>   بشر دوست بهترین گزینه است!!!

>>>   بشردوست اسطوره عدالت ودادگری باانتخاب ایشان طلوع فردازیباست.حبیبی ازعربستان

>>>   اسلام علیکم:
به بسیار معذرت اگرکدام اشتباه درنوشتن کردم زبان دری را درست نمیفهمم. به هرصورت هموطنان عزیز من نظرات بسیاری برادرا را خواندم ولی متاصفانه که هریک میگویند من متعصب نیستم و درحالیکه تعصت ازدور درجملات شان دیده میشود. برادران وخواهران من نمی گویم که قانونی نمی فهمد من نه میگم که اقای بهزاد یادیگرا نمی فهمد ولی اگرواقعیت بیبینیم علم که استاد سیاف دارد به او اندازه علم بسیار درافغانستان کم یافت می شود ولی بازهم من میگم که من نه می خواهم استاد سیاف رییس فارلمان شود می خواهم قانونی به جای خود باقی بماند بخاطریکه او 5 سال تجربه دارد. اگراین حساسیت ها بود واین ماوشما دیگرما باید به وطن خود هیچ نوع امید نداشته باشیم. من به صراحت میگم که به ای وطن هیچ کسی خدمت نکرده ونا خواهد کرد اگر ای فاکستان ایران ودیگر همسایه ها باشد وما مردم هم ازدیگران را بشنویم یقینا که ما در فقر ذلت وناتوانی باقی خواهیم ماند. حالا اگربیبینیم درراه خود درکشور خود درخانه خود ازاد رفت امد کرده نمی توانیم ایا ازادی این است ایا او دیموکراسی ایکه شما می خواهید این است. هرگیز ما ای قسم دیموکراسی نمیخواهیم.
زنده باد او مردماییکه امروز به وطن سر میدهد به وطن کارمیکند ما دربسیار یک حالت واقعا دردناک به سر می بریم. هرقدر ادم بگوید بازهم کم است ولی بیایید باهم دیگر برادر شویم چی خواهد شد اسمان حتما به زمین میخورد.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگردرجملات من کدام غلطی باشد مرا ببخشید (ای لو یو آل)
احمد ولید وردگ
کابل افغانستان

>>>   کسیکه خود را به خارجی ها نفروخته و فاسد نیست، آقای بشردوست است. بحیث پشتون به او رای دادم و حالا باید رئیس پارلمان شود.
زمر ی از کابل

>>>   بهترین شخص که انتخاب گردد بهترین معامله گر باید باشد . م.ن.ا

>>>   من از برادر ها وخواهر های محترمی که در پارلمان جدید راه یافتند خواهش میکنم خودرا نفروشند،از یکطرف امنتی نسبی که در طی 9 سال اخیر داشتیم شکنند است سوئی هم عقاب های چوکی طلب وطن فروش در کمین هستند، لطفآ بجز از آقائی قانونی به دیگر کسی برای ریاست پارلمان رائی ندهید چراکه اقای قانونی از زمان کنفرانس بن تافعلا به تمامی جریان ها ومعامله ها شریک وهم آگاهی کامیل نسبت به دیگران دارد، ومیتواند چال ها وفریب دولت را درمقابل ضعیف نشان دادن پارلمان ودیگر معامله های سیاسی دفاع کند ونگذارد تا خارجی کرزی را فریت دهند وافغانستان را به تباهی کشند، هر کس بجز قانونی رئیس پارلمان شود ، علاو ازاینکه ریاست را به پیش برده نمیتواند کرزی وخارجی تشنه اورا به سر آب برده پس میاورند، هرکس فکر این است که فقط خودرا مشهور بسازد وچهره سیاسی بسازد، اقای قانونی به اصطلاح عامیانه ، آرد خودرا ببخته وغربال خود را به سر میخ کرده ، او 30 سال است که به قضیایائی افغانستان دخیل است شهرت خود را هم کسب کرده ویک مسلمان واقعی ومجاهد هم است پس به جز قانونی دیگر کسی را انتخاب نکنید.
جنیدی از هرات

>>>   حمد بهزاد كاملاُ درست است.

>>>   من میگویم خدا بدخواهان دولت ما را روسیاه کند.

>>>   کن میگویم که فقط استاد سیاف باید شود چون لیاقت ریاست را دارد .

>>>   احمدی بهزاد

>>>   همه انها گزینه هستند!!!

>>>   اگر لیاقت را حساب کنیم آقایان قانونی، بهزاد و بشردوست نسبت به سایرین شاید بهتر باشد، اما آقای قانونی در پنج سال گذشته چکار کرد که باز ریاست پارلمان را بعهده بگیرد و کاری انجام بدهد؛بهتر است به ریاست پارلمان کسی دیگر گماشته شود شاید خدمت برای مردم انجام بدهد. گزینه بهتر آقای بشر دوست میباشد چون فرد قاطع است.
دیده از مزار

>>>   داکتر مهدی با دانش و اهلیت و پاکی نفسی که دارد، مستحق ترین است.

>>>   بهتر است بگوئم که هیچ رهیس و وکیل بدرد مردم افغانستان درشرایط امروزی نمیخورد ولی باید یاد آورشد همین کسانی که تصممیم گرفتن در ریاست پارلمان کاندید کردند بجز از احمد بهزاد که واقعا" میتواند ولیاقت آنرا دارد

>>>   با سلام واحترام خدمت همه دوستان
اگر ملاک صلاحیت و تونایی باشد. آقای بهزاد بهترین فرد است.
اما می دانید افغانستان کشور معامله و زدو بند سیاسی است.
حبیب ایران

>>>   بشر دوست كاملاُ درست است

>>>   فقط احمد بهزاد شایستگی بهتر را در جمع دیگر کاندیدا دارد

>>>   یا بهزاد یا قانونی وای نه سیاف وای نه سیاف

>>>   قانونی

>>>   سلام دوستان بنظر من آقای قانونی شخص مدبر وبا فرهنگ است وبه تمام منافع ملی میکوشد, اگر بشر دوست شود به گپ اندک قهر خواهد کرد و پارلمان را بی ریاست خواهد گذاشت و ما در پارلمان گذشته دیدیم که وقتیکه آقای قانونی حاضر نمی بود پارلمان بی نضم میبود و آقای یاسینی که خود را کاندید کرده حتی پارلمان را اندکی کنترول کرده نمیتوانست و حال خود را کاندید کرده است .
تشکر
ُسراج الحق

>>>   دکتر رمضان بشردوست دارنده شخصیت علمی وفرهنگی است نسبت به همه وکلا ورای آن ترکیبی از اقوام بوده و طرح های اجرای دارد ،آگاهی ازمسایل سیاسی ،اقتصادی واجتماعی داشته .روابط بین دول را خوب می فهمد .بنا انتخاب مناسب برای ریاست پارلمان است .
تابرای مردم جهان نشان دهیم که ماافغان ها هم درانتخاب خود اشتباه نمی کنیم .شخص تحصیل کرده وآگاه از همه مسایل را انتخاب می نمایم.
Ramazan kazimy از بامیان

>>>   استاد عبدرب الرسول سیاف در مقابل دیگر کاندیدان بدین می ماند که؛ در شهری یک مسجد و چند کلیسا، کنیسه، فاحشه خانه و دیسکو باشد. اگر غیر از استاد کسی دیگری رئیس شود بدین می ماند که این ملت دروازهء یگانه مسجد را بسته است و از تمام فاحشه خانه ها و دیسکو ها را باز گذاشته است.
به لحاظ خدا از خدا بترسید ای ملت!
آیا کدامی از این اشخاص استعداد و شخصیت و کرکتر علمی، سیاسی، حکمت و ادارهء استاد سیاف را دارد؟
همین قانونی خود اعتراف می کند که انتخابش در برابر استاد یک بی ادبی است، و دیگران اصلا قابل حساب نیستند. این ملت روزی ملت خواهد شد که قند را از قروت فرق کند! من منصور را از نزدیک می شناسم. تقریبا دیوانه است. بهزار یک بچهء لفاظ بی علم سر بازاریست. پدرام هم چیزی که می داند یک نمایش دانشمندیست حال اینکه از ایشان تا پس کوچه های علم راه درازیست. مهدی یک الحدیدی بی سواد در عین حال .... است. یاسینی از سادگی تابلو است. قانونی مجاهد است ولی خودش اعتراف می کند که در برابر استاد سیاف همانند شمع در مقابل آفتاب می ماند! پس قضاوت بر شماست که کی کیست؟ هر چه در این نظریات خواندم غیر از بوی تعفن تعصب چیزی نبود. اما من بی طرف قضاوت کردم!!!

>>>   احمد بهزاد

>>>   قانون دیگربس است همه ملیتهائی محروم ومظلوم افغانستان چشم براه یک تغیرات مثبت وفردای سبزوآینده درخشان وشفاف است با ریاست شماپارلمان هبیچ مفهومی ندارد
حبیبی غزنوی ازعربستان

>>>   آقای یونس قانونی در اولویت قراردارد و امید 99 نیم فیصد میرود که باز رییس پارلمان دور دوم شود.
داکتر مهدی ، حفیظ منصور هر سه نفر به نفع ما است.

>>>   محمد یونس قانونی.
.

>>>   بشردوست باید ریس جمهور وکرزی باید ریس پارلمان باشد.

>>>   رمضان بشر دوست انتخاب اول.

>>>   باید استاد محقق با آن همه رای بالایی که داشت کاندید ریاست پارلمان میشد واقعا ماسفم چرا نشد
کاکا

>>>   كسانيكه دراين صفحه نظر داده اند و گفته اند كه از فلان قوم هستم، و بعدا انتخاب خود را از قوم ديگر كرده اند. همه دروغ گفته اند. چون در افغانستان چيزي كه واقعيت دارد، اينست كه: هيچكس غير از قوم خود نميخواهد، كه به كسي ديگر اين امتياز رياست پارلمان را بدهد.
حكيمي- هرات

>>>   باانتخاب بشردوست ميتوانيم باوركنيم آفتاب فرداي بارلمان روشنترازديروزوامروزخواهدبود!
حسين زاده عربستان

>>>   سلام دوستان .بهتر است ادم قوم پرست و یا جنا یت کار .و یا بگو یم ادم سا ده لوح کا ملان دیوانه. حتی در پار لمان نبا شد ..از این اشخاسها هیچ کار ساخته نیست اومید است که نما یندگان ملت ادم درست را انتخا ب کند ..لطیف پدرام بد نیست.و اقای بهزاد از همه بهتر است..
اواره وطن از انگلیستان

>>>   کدام پارلمان. انتخابات باطل می شود.

>>>   دوستان عزيز اگر در پارلمان وکیل هزاره زیاد باشد رمضان بشردوست رئیس پارلمان میشود اگر وکلای تاجک زیاد باشد قانونی رئیس پار لمان میشود واگر وکلای پشتون زیادباشد سیاف ویا بهزاد خواهد بود.بفکر این نباشد که وکیل صاحبانیکه مردم اینهارانماینده شان تعیین نموده رای به عدالت بدهند چراکه بسیاری ازوکیل صاحبا اینرای هارا بپیسه گرفتند.هرکس به هملسان خویش رای خواهد داد.نه بخواطر منفعت ملت افغ
انستان ستم دیده
فیض بارگاهی

>>>   سیاف صاحب خوب است....

>>>   فقط جنرال دوستم ميشه انشاالله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است