واکنشهای مختلف در برابر نتایج نهایی انتخابات پارلمانی
پس از اعلام نهایی نتایج انتخابات بلافاصله دفتر یوناما، اتحادیه اروپا و داکتر عبدالله از نتایج اعلام شده استقبال کرده اند ولی دادستانی کل به این عمل کمیسیون اعتراض نمود و دفتر ریاست جمهوری نیز سکوت کرده است. در این میان مردم ولایات کابل، هرات، غزنی و بغلان دست به تظاهرات زده اند 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۳۲    ۱۳۸۹/۹/۳ کد خبر: 16707 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سرانجام پس از دو ماه شمارش و بررسی آراء روز چهارشنبه سوم قوس کمیسیون انتخابات نتایج نهایی دومین دور انتخابات پارلمان را اعلام کرد.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری، با اعلام نتایج نهایی انتخابات اظهار داشت که اعلام این نتایج براساس تصمیم های کمیسیون شکایات انتخاباتی صورت می گیرد و اختیار نقض و استیناف خواهی از این تصمیم ها را ندارد.

وی در مورد روند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی گفت ؛ باور ما این است که کمیسیون شکایات انتخاباتی کارهای خود را مطابق قانون انجام داده اندو براساس همین تصمیم‌ها ۲۴ نامزد از فهرست برندگان انتخابات حذف، و به جای آنان، افراد دیگری وارد فهرست نهایی شده اند.

محترم معنوی انتقاد از کارکرد کمیسیون انتخابات را رد و تأکید کرد که این کمیسیون مغایر قانون عمل نکرده و در اقدامات خود ملاحظات سیاسی و قومی را به هیچ صورت در نظر نداشته است و به دلیل جلوگیری از هر گونه جهت گیری های قومی و زبانی، هفت عضو کمیسیون انتخابات از همه اقوام بزرگ افغانستان برگزیده شده اند و آنها در تصمیم گیری های خود اختیارات مساوی دارند.

رئیس کمیسیون انتخابات همچنین هر گونه معامله و تخلف پولی در انتخابات و نحوه راهیابی به مجلس را به شدت رد کرد و ادعای ابراز شده در این مورد را اهانتی به افغانستان خواند و افزود: دولت به عنوان حکومت نه خواسته که مداخله کند و نه کمیسیون چنین اجازه ای داده است، اما هستند اشخاصی که قصد مداخله داشته اند ولی باید بگویم که کسانی که قصد مداخله در نتایج انتخابات پارلمانی را داشته اند، در سطوح مختلف و از جمله در سطح فرماندهی پولیس بوده اند نه سران دولتی.

وی همچنین نسبت به اعتراض شماری از نامزدهای انتخاباتی که موفق به ورود به مجلس نشده اند، گفت که آنها باید اعتراضهای خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند و اقدام به بستن راهها نکنند زیرا شکایت کردن به مراجع عدلی و قضایی حق کاندیداها است، اما راه بستن حقشان نیست.

پس از اعلام نهایی نتایج انتخابات بلافاصله دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما)، اتحادیه اروپا و داکتر عبدالله از نتایج اعلام شده استقبال کرده اند ولی دادستانی کل به این عمل کمیسیون اعتراض نمود و دفتر ریاست جمهوری نیز سکوت کرده است. در این میان مردم ولایات کابل، هرات، غزنی و بغلان دست به تظاهرات زده اند.

دادستانی کل افغانستان در بیانیه ای اعلام کرده است که شماری از افرادی را که در رابطه به انتخابات مرتکب اعمال جرمی شده اند، به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی معرفی کرده و از این کمیسیون خواسته بود که به این شکایات توجه کنند. اما این کمیسیون به مواردی که دادستانی به کمیسیون شکایات ارجاع کرده بود توجهی نکرده است و اکنون نام برخی از این متهمین در لیست نهایی قرار دارد.

به هر حال هنوز معلوم نیست که سرانجام این انتخابات پر درد سر چه خواهد بود ولی باید متذکر ش که در حال حاضر، اعضای مجلس اول به کارشان ادامه می دهند و هنوز مشخص نیست که مجلس دوم چه زمانی آغاز به کار خواهند کرد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   هر چند من هنوز اسامي 24 نامزد كنار رفته و نامزدان جايگزين را نمي دانم، همين ندانستن نيز قضاوت را مشكل مي كند. اما اين بديهي است كه معاملات سياسي از سوي دولت،جامعه جهاني، احزاب و گروه هاي سياسي و كشورهاي همسايه در اين انتخابات صورت گرفته است. كه اين خود مشروعيت انتخابات را زير سوال مي برد. از سويي ديگر در اين دوره نامزدان از سوي مافياي اقتصادي نيز حمايت مي شدند و اين جريان جديدي بود كه در انتخابات ديده مي شد.
نكته قابل ذكر مسئله آراي ولايت غزني است كه آقاي معنوي گفته است به دلايل خاصي آن را اعلام نكرده اند.
با مروري به اتفاقات اخير و صحبت هاي رئيس جمهور در مورد غزني مي توان گفت برخي نامزدان پيروز اين ولايت كه اكثرا هزاره هستند قرباني فشار كرزي بر روي كميسيون خواهند شد. و اگر جاي آنها را چند پشتون پر كند اين گمان به يقين مبدل خواهد شد.
سيد مصطفي هاشمي - هرات

>>>   نتایج نهایی انتخابات ولایت غزنی کجاست آقای معنوی!!!
غزنوی

>>>   کمسیون خاطرهمه را جمع کرد مبارک باشه سروری بلخابی

>>>   حالا که نتایج نهائی اعلان گردید ؛امیدواریم که پارلمان جدیددورازهرگونه ملحوظات قومی ,منطقوی وسیاسی به کارخویش مطابق به قانون اساسی کشورادامه دهد.
تایب ازهرات

>>>   معنوی برای مردم خود به اثبات رسانید که شخص بوده مسلمان و خادم مردم خویش و توانست که از آزمون بزرک ملی و الهی بخوبی موفق برآید معنوی صاحب درود به شما و همکاران شما شما اولین فردی خدمت گذار این خاک هستید که علم و توانمندی خود را به جهانیان نشان دادید.
مهدی نشیط از پنجو

>>>   خوب شد که نتایج انتخابات اعلان شد زیرا مردم افغانستان بسیار زیاد به تشویش بودند. با احترام از بغلان

>>>   خوب شد.

>>>   جناب مععنوی این انتخابات خیانت ملی بودوانتخابات ریاست جمهوری لودین بدترازاین ....جیب ازکابل

>>>   با سلام خوانندگان عزيز!
جاي بسا تعجب است كه نتايج ولايت غزني را اعلان نكردند، چون محور بحث اصلي حضرت عالي (كرزي) با كميسيون هم ولايت غزني بودند، چون برادران پشتون در اين ولايت موفق به كسب كرسي هاي پارلمان نشده بود، لذا اين امر براي آقاي كرزي سخت و ناگوار بودندكه پشتون ها كرسي پارلماني را در اين ولايت از دست دهند. لذا اصرار داشتند كه از هزاره ها كاسته شده تا پشتون ها جا گزين گردد. البته دليلي كه برادران پشتون در اين ولايت رأي كافي نداشتند معلوم است،چون طالبان مانع حضور آنان در پروسه رأي گيري شده بود.
رادمند

>>>   من از صمیم قلب به تمام مردم پروان تسلیت عرض می کنم ....از این پس حال مردم پروان از بدبتر می شه .
ولی من افسوس می خورم به حال تمام مردم پروان .

>>>   امیدو ارم که نتیجه انتخابات غزنی هم هرچه زود به سمع مردم برسد وکدام مشکل پیش نیاید اگر چند نگرانی های وصحبت های در سر زبانها هست بهر حال مردم خونگرم غزنی منتظر اند که بدون کدام مشکل نماینده گان شان انتخاب شده سر کار بیاید

>>>   سلام همو طن . خدا کند که حق به حقدار شود و حق نام خدای ج است . ازینکه مناطیق هزاره نشین ولایت غزنی در رای دهی شرکت نموده بود و برنده هم شده بود . امید که اقای معنوی با وجدان بیدار انسانی شان حق این مردم را قربانی سیاست قوم گرای دیگران نکند . چون ولایت غزنی تا اکنون مشخص نیست . یاحق !حقجو احمدی

>>>   پیش ازینکه اعلان نتیجه ای دور دوم انتخابات را به مردم آزادیخواهی افغانستان تبریگ بگویم لازم است که از عملکرد شجاعانه ای کمیسیون مستقل انتخابات عموما وخصوصا از ریاست آن آقای فضل احمد معنوی تقدیر نمایم که درمقابل ان همه فشار تسلیم نشدوآرائی ملت شریف افغانستان را به هیچ قیمت معامله نکرد وتا حالا ثابت کرد که هستند کسانی دراین مملکت که برای مردم خود خدمت کند وسر نوشت اش را به هیچ بهائی نفروشد ومطمئن ام که این تعهد و شجاعت را به وکلائی منتخب مردم غیور ولایت غزنی نیز به اثبات خواهد رساند که ما از هیچ فشار نمی هراسیم.
زنده باد کمیسیون مستقل انتخابات
درود بر ریاست شجاع ان آقای معنوی
سخی سلطانی آلمان

>>>   تعجب اور است در جنوب کشور که رای گیری خیلی نا چیز بوده هم 5 نفر در پارلمان راه یا فته و در ولایت های غیر پشتون که رای گیری خیلی گسترده بوده هم 5 نفر انتخاب شده . این هم دیگه چل و نیرنگ است . که زبان مردم را ببندد . بدخشان

>>>   أيا در ولايت فارياب ديكر هيج كسي بيدا نميشود، افسوس و صد افسوس به حال مردم رنج كشيده و رنج ديده.........

>>>   سلام علیکم به همه هموطنان و مبارک باد به همه وکیل صاحب هاییکه اول کامیاب شدند و مبارک ها به آنهاییکه به دور دوم انتخاب شدند با رای با پاک ملت مسلمان افغانستان"
من به همه وکیل های کامیاب شده اند بخصوص به وکیل های ولایت فاریاب باستان: از همه اولتر مبارک باشد به وکیل های خدمتگذار ولایت فاریاب باستان و در زندگی شان همیشه موفق و سرخروی و همه وقت در خدمت مردم فاریاب بودند و باشند و من بسیار خرسندم که من از ولسوالی اندخوی هستم و که دیدم نتایج انتخابات 1389 را از ولسوالی بـــاســـــــــــــتــــــــــــانـــــــی انــــــــــــــدخـــــــــــــوی الحمدالله ما سه وکیل داریم این سه وکیل های ما که خدمت شان را به مردم فاریاب نشان دادند در همه عرصه ها و به دور دوم هم انتخاب شدند این ها خدمت گذار مردم فاریاب بودند ـ هستند و میباشند.به امید روز های خوبی به وطن عزیز ما افغانستان.زنده باد افــغــــــــــــــانستــــــــــــان ســـــــــــــر بــــــــــــلـــــنــــــــــــــد
محمد رضآ{صبوری} از ولسوالی اندخوی محصل در فدراتیف روسیه

>>>   عدالت نود درصد اجرا شد . تقلب کاران خجالت برشما.

>>>   با سلام خوانندگان عزیز!
به راستی حالا که نتایج نهائی اعلان شد اما وقت آغاز به کار کردن وکیل های محترم معلوم نیست.
من تعجب کردم که این خبر را شنیدم که نتایج نهائی ولایت غزنی تا حال معلوم نیست اما طبق خبرهای که شنیدم درین ولایت پشتون ها رای نیاورده اند به همین خاطر آقای ... دستور حذف چند وکیل ولایت غزنی و آوردن چند وکیل پشتون را داده اند.
جای تاسف است که این دخالت در دموکراسی نیست.
کمیسون مشتعل انتخابات این تقلب را بررسی کنید و نگذارید که هرکس در امور تان مداخله کند.
مداخلات خارجی را که زود بررسی میکنید حالا مداخلات داخلی را کی بررسی میکند.
من گرچه از ولایت کابل هستم ولی این حق مسلم وکیل های برنده ولایت تاریخی و باستانی غزنی است که به پارلمان بیایند.
تشکر.
محمد ظریف از کابل

>>>   من از صمیم قلب پیروزی وکلای ولایت قندوز را برای همه مردم شریف ولایت قندوز تبرک میگویم
و خصوصا فیروزی الحاج عبدالروف ابراهمی و استاد شکریه پیکان احمدی و نظری ترکمن را
صالح محمد از روسیه

>>>   سلام به همه .
تجارب نشان داده که قدرت مردمی فقط از طریق انتخابات نماینده گان که با آنها نزدیک باشند میتواند تمصیل گردد. نه از طرق و روشهای حکومت که تمام افزار دولتی را بخاطر اشخاص خویش بکار ببرند تا در پارلمان انتخاب ت گردد ............

>>>   چرا نتایج ولایت غزنی اعلان نشده است ؟ اقای معنوی!
نکند میخواهید آدمای که اصلا رای نگرفته (پشتونها)به پارلمان راه بدهید و از کاندیدان موفق ولایت غزنی کم کنید؟
اگر این کار صورت بگیرد، باور داشته باشید ، شورش عظیم برپا خواهدشد.
از ... باید پرسیده شود اگر مردم هزاره ولایت غزنی در پارلمان هیچ یک کدامشان راه پیدا نمیکرد، بازهم این ولایت نیاز به بررسی داشت؟
وزیران هزاره در پارلمان بخاطر همین پشتونها رای نمی آورد. .... چرا این موضوع را بررسی نمیکند؟

>>>   جناب اقای منعوی :
در صورتیکه در لیست ابتدایی ولایت غزنی تغیرات عظیم دیده شود در ان صورت مورد قبول مردم شریف افغانستان قرارنخواهدگرفت
محمد مصطفی از عزنی

>>>   عزیزان برادر بد بینی به جای نمی رسه در کشور که آدم ... خودش می خورد خوش باشید که تا جای رسیده که یک فیصدی کم مردم در انتخابات اشتراک می کنند و رای می دهند بخدا که پیشمان میشیم اگر شکر نکردیم
یاد تان رفته راکت پرانی های گلبدین صاحب و جنازه باران کابل یا اصل که فراموش کردید طالبان که زن با چادری و مظلوم را در مقابل چشمان ما مردم با غیرت گوله باران کردند
شخص خودم بسیار خوشحال استم حتی اگر سراسر تقلب باشد ولی اینکه نام انتخابات گرفته یک گام به جلو است
خدا یاری کنند که یکروز شاهد انتخابات عادلانه هم باشیم
وحدت

>>>   سپاس گزاریم از آقای معنوی ونهادهای انتخاباتی ومشاهدین انتخاباتی ولایت غور که واقعآ در سال جاری بشتر از 80 فیصد خایینین ملی را بنحو از انحا از رفتن شان در خانه ملت جلوگری کردند امید وار هستیم که در انتخابات های آنیده جلو همه خاینین وقاتلین را بیگرند شاد باشین

>>>   تعجب اور است که از 34 ولایت افغا نستان یک و لایت عزنی به اثر تخنیکی یک هفته بعد نتیجه اش معلوم میشود .چون اقای معنوی از طریق تلویز یون ملی اعلان کرد . باز کاسه زیر نیم کاسه است . نظر

>>>   یک روز قیام مردم را تماشاه خواهدکردن یگانه راه حل به مردم سالاری فقط حق گرفتن است
ب از پکتیا

>>>   محترم معنوي صاحب درانتخابات غزني بايد مليت رادرنظر بگرد
بخاطر كي 70% فصد مردم غزني پشتون است ويك وكيل نداشته باشد اين براي شما شرم است براي ملت افغانستان هم شرم است وقت كي شما شرايط امنيت برقرار نكند چطور مردم رايه خود استعمال كند .
انتخابات غزني هيچ مشروط ندارد بايد 11 كانديد تقسم هر ولسوالي شود .غير آن هيچ قابل قبول براي مردم غزني نيست
همين قسم انتخابات دركدام كشوراست
كه يك ولسوالي 11 نفر وكيل كامياب شود واز11 ولسوالي ديگر هيچ وكيل كامياب نشود .
به هيچ عنوان قابل نيست .
نثار احمد از غزني .

>>>   اگر نتایج نهایی ولایت غزنی شبه نتایج نیمه نهایی باشد واقعا آقای معنویی آدم شریف و مسلمان بود در غیر اینصورت........
غزنوی

>>>   صد افسوس که در افغانستان صداقت وجود ندارد

>>>   با عرض سلام خدمت خوانندگان و دست اندرکاران سایت خوب افغان پیپیر.
پروسه انتخابات که از طریق کمیسون های مستقل انتخابات و شکایات کنترول و به پیش برده شد بسا جای خوشی است. امیدوارم که تمام کاندیدان مردم افغانستان در حق قانونی خویش بناء بر رای مردم اتکا و قناعت نمایند هرگونه خشونت باعث بحران و باز ماندن از انکشاف است.
تقاضای بنده از کاندیدان محترم که در پارلمان راه پیدانکرده اینست که اگر واقعاًرای مورد نیاز را بدون تقلب بدست آورده میتواند از مجرای قانونی اقدام نماید و همچنان کمیسون محترم انتخابات یک ولایت را هنوز اعلان نکرده است میتواند خود یک ؟ بزرگی باشد. بناءً امیدوارم که بنا به ملحوظات فنی باشد نه سیاسی و اگر کمیسیون توانست که این ولایت را نیز مانند سایر ولایات افغانستان اعلان نماید و اصل در نزد مسولین محترم رای مردم باشد پس میتوانیم بگویم که دموکراسی به شکل درست آن تحقق پیدا نموده و کمیسون محترم انتخابات واقعاً توانسته بیطرفی خودرا حفظ نماید.
در ضمن کسانیکه در پروسه شرکت نکرده و برای کاندیدان مورد نظر خویش رای نداده به این معنی است که پروسه انتخابات آقای کرزی را قبول ندارد و عده که به این پروسه احترام گذاشته و صدها مشکلات را متحمل شده و آمده در محل و مرکز رای دهی رای داده به رای اینها باید احترام گذاشته شود. چون آقای کرزی میخواهد که با ایجاد شورای عالی صلح صف دشمنان افغانستان کاهش پیدا کرده و صف موافقین بهبود یابد.
اگر قرار براین باشد که پروسه انتخابات انتصابی شود معلوم دار است که صف مخالفین دولت آقای کرزی طولانی تر خواهد شد.
والسلام.
صادقی

>>>   الهی شکر که نتایج انتخابات به اتمام رسید این هم یک غم بزرگ برای مردم افغانستان بودبرای تمام ملت شریف افغانستان تبریگ میگویم

>>>   مبارک باشد پارلمان دوم .

>>>   دادستان کل باید تمام کارمندان کمیسیون انتخابات را به محاکمه بکشاند زیراکه تقلب های گسترده و بوری کارتهای جعلی راکه نهادهای امنیتی از متقلبین دریافت کرده اند رسیدگی نشده اند و در نتیجه مرتکب خیانت ملی شده اند .فرشته بدخشان

>>>   میگفتند آقای لودین را برطرف نمایید که انتخاب خوب برگزار شود، دیدید که انتخاب بد تر از انتخاب آقای لودین را آقای معنوی به کام مردم رساند. اما بصورت عمومی نه گناه معنوی و نه هم گناه لودین است سیستم این کشور چنین است و چنین باید باشد، اما چندان انتخابات نبود. افراد متفاوت بدون رای بزور های متفاوت از جناح های مختلف وارد پارلمان شدند نوش جان
جاوید از هرات

>>>   افسوس بهال مردم کا پیسا. وکیل های خیلی نا کارا از طریق معامله ګری وارد پارلمان ګردیدند. و هیچ ګونه نمیتوانند که زبان شما مردم شریف در پارلمان باشند.

>>>   از نظر بنده این انتخابات مشروعیت ندارد چراکه آقای معنوی نظر به ایدیولوژی وحزب اش عمل نموده است .
راستی مردم سمت شمال باید از این انتخابات راضی باشند چراکه به خواست شان گزنیش شده درهرات هم افراد که باید راه پیدا می نمودن حذف وافرادیکه اندیشه حزبی معنوی داشتند کامیباب وبرنده شدند اما این موضوع فکر می کنم پیامد خوبی در پی نداشته باشد که امید وارم مردم افغانستان هوشیارانه پیش بروند

>>>   اما من ازهراتم آنهای را که کمیسیون حذف نموده بسیار کاربجای نموده است همه شان ...بودند

>>>   Zadaپیروزی بهزاد عزیز ،دکتر پدرام، دکتر مهدی، منصور و بکتاش را برای همه مردم افغانستان مبارک میگویم.

>>>   برای اینکه ازپروان ستارخواصی به کرسی بنشیند سیدخیل را متخلف خواندند ورنه وی هیج نیازی به تخلف ندارد وفرد پرنفوزدرولایت پروان است.عباس ازپروان

>>>   ای مردم ساده وبیچاره اففانستان وکلای قبلی شما چه کردند که این ها بکنند هرکس به غم پر کردن جیب است نه غم ملت بیچاره راکس خواهد خورد ونه غم وطن.
همان آش است همان کاسه
حسن غمکش

>>>   دادستاني كل حق مداخله در امور كمسيون مستقل انتخابات را ندارد، اگر ميداشت، نام كمسيون مستقل را مستقل نمي ماند، پس بگذارد كه هر ارگان كار خود را بداند، اگر حق مداخله را ميداشت چرا در انتخابات رياست جمهوري كه خيانت در تقلب بي حد بود چشم پوشي كرد.
ايثار/ اروپاي شرقي

>>>   به همه مردم افغانستان عزیز نتایج انتخابات را از صمیم قلب تبریک عرض میکنم .امید وارم پارلمان اینده موفقتر باشد.

>>>   انتخابات پارلمانی 1389 سراسر خیانت بوده است

>>>   نتایج نهایی انتخابات اعتراضات و جنجال های زیادی را بر پا کرده است و تخیر در نتیجه ارای مردم غزنی خود نشان میدهد که این انتخابات شفاف نبوده و تقلب و جود داشته.
حامد خینجی

>>>   انانیکه فیصله کمسیون مستقل انخابات وشکایات انتخاباتی را نمی پذیرند،اهداف ضد ملی ودموکراسی و ضد قانونی دارند که ناشی از افکار عقب مانده، برتری خواهانه، زور گویانه است که خوشبختانه اکنون رنگ باخته است. در تاریخ انتخابات افغانستان این یک انتخابات نسبتآ قانونی وعادلانه است. دامن زدن بیشتر به این موضوع فاجعه آفرین است. عاملین این آمر باید از مسئولیت آن اکاه باشند.
زمری زابلی

>>>   اگر کسی میگه آقای معنوی و کمسیون شجاعانه کارکرده و یا خودشان شعار میدهند دروغ است چون باتمام کار که کرده آخر با اعلام نکردن نتایج غزنی به همه نشان دادند که هم ترسیده و هم عدالت را زیر سوال برده..

>>>   جناب محترم کرزی جان اگر مردم هزاره غزنی رای اورده خوب نوش جانشان پشتون رای میدادن که از بس افراطی استند اشتراک نکردند پس بر به جهنم

>>>   در حقیقت هر ولسوالی هزاره نشین نفوس شان برابر یک ولایت پشتون نشین هست . چون حکومت در طول تاریخ نخواسته که ولسوالی مردم هزاره در سطح یک ولایت ارتقا کند . هر ولسوالی پشتون نشین نفوس شان بالا تر از ده هزار نیست و اگر انتخابات صورت میگرفت نظر به نفوس هم در پارلمان راه نمی یا فت . فعلا بحانه طالبان شده . ندیم

>>>   درافغانستان از اين بهتر نميشود
مرتضي از هرات

>>>   نثار احمد چگونه گفته که اکثریت غزنی پشتون هستند در حالی که نفوس ولسوالی جاغوری به تنهایی از مجموع ولسوالی های پشتون نشین بیشتر است.
تقسیم بندی و ایجاد ولسوالی ها از روی تعصب و ظلم بوده نه بر طبق تعداد نفوس.
ولسوالی های پشتون نشین غزنی بسیار کم جمعیت هستند.
محمد عارف - کابل

>>>   سلام تقدیم است، هرآنچه که ازنتائج برملا شد روند ازیک حقیقت است که دلالت بر امانت ویاخیانت میکند اما درمقتضیات فعلی افغانستان بالاتر ازان را نباید انتظارکشید اما هرانچه را که شما عزیزان ارایه کردید مملو از افراط واحساسات بوده وهیچ وقت احساسات ودرهیچ جامعه قابل ارج گزاری نیست.لطف نموده برای همه افغانستان فکر کنید نه بر قریه هایتان.
تشکر هاشمی

>>>   هموطنان عزیز! شروع کار وکلای پارلمان متقلب جنګ ها را شدت بخشیده و زمینه خوبی برای تجزیه افغانستان عزیز مهیا می شود ولو که به چنین هدف نخواهم رسید ولی پیشرفت ها با به میان آمدن جنګ ها به رکود مواجه می شوند. معنوی شخص بی تجربه است امریکا از آن استفاده نمود.

>>>   من میخواهم که بگویم که انتخابات هر چند با مشکلات فراوانی برگزار شد اما باز هم موفقیت آمیز بود
مسعود از هزات

>>>   ملت بيدار شويد تازمانيكه احزاب به جان هم ديگر باشند
بادار هاي اصلي شما(امريكا/انگليس)خواهد بود
هرچه دول نواخته اند برقسيت
به گفتن چيزي بدست نميايد

>>>   درین انتخابات بالای مردم سرپل به خصوص جمعی مردم مجاهد این ولا یت بسیارظلم شدبخاطریکه وکیل برحق ومجاهدشان الحاج محمدرحیم ایوبی راکه بالاتراز15000رای داشت رابنابرندادن استعفاازوظیفه دولتی که اصلا" کدام وظیفه هم نداشت ومدت هشت سال است که خانه نشین است. ازحق حقه اش اووموءکلین اش رامحروم ساختندتابکی این استبدادومجاهدستیزی
بااحترام سرپلی

>>>   از نظرمن تقلب در انتخابات چنان گسترده بود که لوی سارنوالی را مجبور ساخت که دخیل شود وحق تلف شده مردم را بدست اورد وخداکند این هم به نحوی چشم فریبی نباشد چراکه در این انتخابات نود فیصد کسانی راه یافتند که در ویرانی کابل دست داشتند وحالا این برنده گان از طریق تصویب بعضی قوانین باز می خواهند حضور نیر وهای بین المللی را در کشور قانونمند نمایند چراکه آمدن سازمان ناتو هم توسط همین گروه که کابل را ویران نمودند بعد از توافق بن وارد افغانستان گردیدند

>>>   اګر درغزنی هزاره نمیتواند نمایندهګی از پشتون نماید ویا در هرولایتی دیګری پس ، رییس جمهور پشتون هم نمیتواند نماینده تاجکها ،هزاره ها، وازبکها باشد.

>>>   در ولایت پکتیا درغلی های صورت گرفته که عواقب خطرناک را به بار میآورد.من از کرزی صاحب خواهش دارم که انتخابات پارلمانی این ولایت را طبق فیصله محکمه باطل اعلان نماید .

>>>   عزیزان در وطنی که قانون حاکم نباشد از انتخاباتش چه امید
فرشته آتشین

>>>   قربانی شدن هفت کاندید برنده در ولایت هرات برای راه یافتن یک کاندید مورد نظر کمیسیون انتخابات اقای رفیق شهیر به پارلمان.
در این شکی نیست که تقلب از طرف دولت رخ داده است ولی در ولایتی که نسبت به سایر نقاط افغانستان از امنیت بر خوردار میباشد مانند ولایت هرات چطور میشود چنان تقلب گسترده صورت گیرد که بیش از 50 هزار رای باطل اعلام شود؟
در تمام افغانستان 50 هزار رای باطل اعلام نشده است این در حقیقت دشمنی با مردم هرات و انتقام گرفتن از مردم هرات میباشد
اقای کرزی میخواهد از مردم هرات به علت عدم پشتیبانی که درانتخابات ریاست جمهوری از او به عمل نیامده است انتقام بگیرد
آقای کرزی در انتخابات 5 سال گذشته نیز با دشنی که با مردم هرات داشت امان شندنی را بجان مردم هرات انداخت و باعث کشتن ده ها هراتی شد حالا نیز میخواهد وضعیت ارام هرت را برای مداخلات قوم گرای فراهم سازد که در راس آن ....میباشند
بطور مثال آقای رفیق شهیر که از ....میباشد و خدمات زیادی برای او انجام داده تا سه روز قبل در لیست کاندیدان هرات نفر 22 بود که اصلا امکان برنده شدنش موجود نبود حالا چطور شد یک باره نفر 12 و برنده معرفی شده است ؟
در صورتیکه 9 نفر در هرات از او بیشتر رآی آورده ؟
این سوال را باید کمیسیون و... جواب بگویند شخصیت های برنده انتخابات در هرات آقایان نادم ، غلام قادر اکبر ، شفیق ، طاهری ، فضلی ، و غوریانی و دیگران میباشند در حقیقت میتوان گفت فقط از خاطر رفیق شهیر باید شش نفر حذف شوند تا رفیق خان شهیر وکیل شود
وکالت آقای شهیر بر ضد قانوان اساسی بوده و چالش های زیادی را در ولایت هرات بوجود خواهد آورد که مسؤولیت آن به عهده دولت مرکزی خواهد بود در حقیت اقای رفیق شهیر حق نادم ، طاهری فضلی ، اکبر ، شفیق و دیگران را تلف نموده است
جای تعجب است که چطور یک خانم که سابقه طولانی در معارف هرات دارد و بیش از 15 سال مدیر یکی از لیسه های معتبر بنام خانم رحمیه جامی دست به تقلب بزند در جامعه که زنان هنوز تحت خشونت قرار دارند و تمام حقوق شان زیر پای میشود چطور چنین خانمی میتواند تقلب کند ؟
اگر تغیراتی در لیست کاندیدان برنده در ولایت هرات صورت نگیرد اوضاع اجتماعی همچنان بحرانی خواهد ماند و مسرولیت آن به عهده ریس جمهور و کمیسیون خورهد بود .
مقامات دولت افغانستان باید این مشکل را حل نموده ، نگذارند هرات بازیچه دست تعدای استفاده جو مانند اقای شهیر قرار گیرد و امنیت این شهر به هم بحورد
زلمی از المان

>>>   سلام ملت غیور و مسلمان افغانستان بنده از ولایت زیبای بدخشان تمنیات و تبریکات خویش را بمناسبت اعلان نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی افغانستان به تمام ملت مسلمان افغانستان عرض مینماید .
و پیروزی جناب محترم عبدالطیف پدرام را به خود و جناب محترم تبریک عرض میدارم به امید موفقیت های بشتر ایشان .یزدان پرست


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است