در حاشیه نشست لیسبون؛
رییس جمهور در دیدار با هیلاری کلنتن
وزیر خارجه آمریکا و رییس جمهور کرزی در حاشیه نشست لیسبون بر تمركز همكاریها برای ایجاد فضای مناسب جهت عملی شدن پروسه انتقال امنیت به نیروهای افغان تاكید كردند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۴    ۱۳۸۹/۸/۲۹ کد خبر: 16537 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، هیلاری كلینتون وزیر خارجه امریكا، دیروز جمعه در لیسبون پایتخت پرتغال با رییس جمهور کرزی دیدار كرد و طرفین در این دیدار بر تمركز همكاری ها برای ایجاد فضای مناسب جهت عملی شدن پروسه انتقال امنیت به نیروهای افغان تاكید كردند.

در اعلامیه ای كه از سوی دفتر ریاست جمهوری منتشر شد آمده است که كلینتون در این دیدار، بر ادامه همكاری ها جهت تحكیم حاكمیت ملی و تقویت نهادهای دولتی افغانستان تاكید كرده است.

قرار است طرح واگذاری تدریجی مسؤلیت های امنیتی به نیروهای افغان از تابستان سال آینده از سوی نظامیان خارجی آغاز شود و این پروسه تا سال 2014میلادی تكمیل گردد.

در اعلامیه به نقل از وزیر خارجه امریكا گفته شد واشنگتن برای انسجام بهتر كمك های اقتصادی و نظامی خود، به افغانستان با حكومت این كشور مشوره می كند و شیوه هایی را برای موثر ساختن بیشتر این كمك ها بررسی خواهد كرد.

رییس جمهور نیز با اشاره به كمك های آمریكا،از تصمیم واشنگتن در حمایت از تحكیم حاكمیت ملی كشورش استقبال كرد. همچنین رییس جمهور تشریح کرد که میان دو كشور در رابطه به طرح ستراتیژیك، اصول همكاری و ایجاد صلح و ثبات در منطقه اتفاق نظر وجود دارد.

وی در ادامه تاكید كرد كه افغانها باید نتایج همكاری بین دو كشور را در بهبود زندگی روزمره خود مشاهده كنند و در این چارچوب باید شیوه های بهتری برای عادی شدن شرایط زندگی مردم در شهرها و قریه های افغانستان در نظر گرفته شود.

حامد کرزی همچنین در این دیدار اظهار داشت افغانها خواستار ایجاد فضایی هستند كه حاكمیت قانون در كشور بیشتر شود و نهادهای دولتی خصوصا امنیتی بتوانند خواسته های مردم را برای تامین ثبات، تقویت امنیت و رفاه برآورده سازند.

گفتنی است که دیدار رییس جمهور كرزی و هیلاری كلینتون در حاشیه نشست دو روزه سران كشورهای عضو ناتو در لیسبون صورت گرفت و قرار است حامد كرزی روز شنبه در این نشست پیشنهادات و دیدگاه های كشور را در مورد جنگ و واگذاری مسؤلیت های امنیتی به نیروهای افغان مطرح كند.

دراین نشست از جانب افغانستان وزیر دفاع ملی، مشاور امنیت ملی، داکتر اشرف غنی احمد زی، سفیر افغانستان در بروکسل و سخنگوی رییس جمهور اشتراک داشتند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است