طالبان در پنج ماه پنج هزار و نهصد حمله انجام دادند
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۴۳    ۱۳۹۹/۴/۲۴ کد خبر: 164160 منبع: پرینت

بر بنیاد آماری از نهادهای امنیتی که طلوع‌نیوز به آن دست یافته است، در یک ماه پیش از امضای موافقت نامه آوردن صلح به افغانستان و در چهار ماه پس از آن، طالبان ۵ هزار و ۹۴۲ حمله در کشور انجام داده اند.
در این مدت که از آغاز ماه دلو پارسال تا اخیر ماه جوزای امسال را در برمی‌گیرد، نیروهای دولتی با پشتیبانی نیروهای خارجی نزدیک به یک هزار و ۶۰۰ صد حمله در برابر طالبان انجام داده اند.

بربنیاد این آمار، در این پنج ماه، در حالاتی، شمار حملات طالبان در یک روز تا نزدیک به صد و در یک هفته تا بیش از پنج صد هم رسیده بود.
با آن که کاهش خشونت‌ها، از مهم‌ترین بندهای موافقت‌نامه آوردن صلح به افغانستان بوده است؛ اما فهرستی که ظاهراً نهادهای امنیتی از حمله‌های طالبان در یک ماه پیش از امضای این موافقت‌نامه و در چهارماه پس از آن، تهیه کرده‌اند، چیز دیگری نشان می‌دهد.

بربنیاد این آمار، در ماه دلو پارسال که هنوز موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان امضاء نشده بود، طالبان ۹۰۰ و پانزده حمله انجام دادند و در مقابل، نیروهای دولتی نیزدر این ماه، ۶۰۰ و سیزده حمله داشتند.
اما در ماه حوت که توافق‌نامه صلح واشنگتن و طالبان در هفته دوم آن ماه، نهایی شده بود، آمار نهادهای امنیتی می‌رساند که حمله‌های طالبان در این ماه، به بیش از یک هزار و سه‌صد افزایش یافتند و هفته چهارم این ماه، با ۵۰۰ و یازده حمله طالبان، در صدر تمامی هفته‌های این پنج‌ماه درج شده در فهرست نهادهای امنیتی جا گرفته است. آن هم در اوضاعی که بربنیاد این آمار، شمار حمله‌های نیروهای دولتی در ماه حوت، تا ۲۰۰ و نه کاهش یافت.

در این آمار، از رسیدن شمار حمله‌های طالبان به بیش از یک‌هزار و ۴۵۰، در ماه حمل نیز یاد شده است. روز دهم ماه حمل، با ۹۷ حمله طالبان، هم‌چون خشونت‌بارترین روز در این پنج‌ماه، بوده است. در این ماه، نیروهای دولتی، بیش از ۲۶۰ حمله داشتند.

نهادهای امنیتی، شمار حمله‌های طالبان را در ماه ثور هم، بیش از یک هزار و ۲۷۰ گفته‌اند؛ در حالی که در فهرست تهیه‌شده از سوی این نهادها، شمار حمله‌های نیروهای دولتی در این ماه، بیش از ۲۹۰ نگاشته شده است.
و اما به روایت این فهرست، در ماه جوزا، شمار حمله‌های طالبان بیش از یک هزار و ۱۰۰ بود؛ حال ‌آن که در هفته چهارم جوزا، بازهم شمار این حمله‌ها در یک‌هفته، تا بیش از ۵۰۰ افزایش داشت. در این ماه، نیروهای دولتی، ۲۲۰ حمله انجام دادند.

طالبان تاکنون در باره این آمار نهادهای امنیتی چیزی نگفته‌اند؛ اما در بهار امسال، طالبان نیز فهرستی را پخش کردند که به گفته این گروه، شمار حمله‌های نیروهای امریکایی را بر طالبان، پس از امضای موافقت‌نامه صلح دربر می‌گرفت.
در این فهرست آمده بود که از روز نهم ماه مارچ سال روان میلادی تا روز دهم ماه اپریل، ۳۳ حمله هواپیماهای بی‌سرنشین و حمله‌های هوایی در ۱۹ ولایت کشور، در برابر طالبان انجام شده است.

در آن زمان، فرمانده کُل نیروهای خارجی در افغانستان، در واکنش به پخش این فهرست از سوی طالبان، گفت که نیروهای امریکایی به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهند و همه طرف‌ها، به ویژه طالبان، باید خشونت‌ها را کاهش دهند و اجازه بدهند تا روند سیاسی به نتیجه‌ برسد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
حمله
نظرات بینندگان:

>>>   افراد کلیدی مشهور وجنگی طالبان وداعش از زندانها رها شده اردوی ملی افغانستان با خطرات جدی مواجه است
داعش و طالب هردوشان یک مرام دارند باید همه مردم
هوشیار باشند از خانه ها و مساجد تکیه خانه ها شفاخانه ها ورزشگاه ها مکاتب و شاه راه ها و دیگر مناطق باهوشیاری خودشان محافظت کنند چون دولت به تنهایی کاری کرده نمیتواند

>>>   طالبان در یک خبر نامه خود گفته اند اگر اداره کابل یعنی غنی در توافق نامه که بین امریکا وطالبان امظا شده عمل نکند شهر کابل شاید بعد از این هر روز انتحار وانفجار صورت بگرد اصلا غنی نمی خواهد مردم زنده باشد

>>>   کار بسیار خوب کردند.
لشکر بی بی گل دست اش در کجایش است که چند تا پای لچ بی فرهنگ به نام طالب همه جا را به آتش میکشند.
یک صد سرباز کمر بسته و یک قوماندان دلیر کافیست تا یک ولایت را از لوث وجود طاابان از خدا بی خبر پاک کند ، مگر لشکر بی بی گل نه قوماندان دارند و نه سوق و اداره.
چند تا ایزک در راس قوای مسلح است و یک مخنث در مخنث سر قوماندان اعلی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است