ترامپ: آمریکا نیامده که مشکلات شما را حل کند
ترامپ: امریکا در افغانستان نیامده که مشکلات داخلی آنها را حل کند. مردم افغانستان در مذاکرات بین الافغانی مشکلات داخلی شان را حل کنند و کشورشان را بسازند 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۳۱    ۱۳۹۹/۲/۲۵ کد خبر: 163403 منبع: پرینت

حمله به شفاخانه مادران {زایشگاه} در منطقه دشت برچی غرب کابل، که جان بیست و چهار کودک نوازد و مادران شان را گرفت و به خاک و خون کشید، یکی از وحشیانه و بی رحمانه و غیرانسانی ترین حملات دهشت افگنانه تروریستی است که مفرزه های بلک واتر طالبان در امتداد جنایات گذشته در حق مادران و نوزادان مردم هزاره شیعه مذهب افغانستان، مرتکب شده اند. کشتار نوزدان و مادران بیگناه مردم هزاره کشورمان جنایت علیه بشریت است. وجدان اجتماعی و اخلاقی بشر حمله به زایشگاه نوزدان و مادران را وحشناک و غیرانسانی و بنابراین جنایت علیه بشریت توصیف و محکوم می کند.

مردم هزاره شیعه مذهب افغانستان از دهه 90 قرن بیستم، در چرخه جنگ های خونین قومی گیر افتادند که با وارد شدن طالبان سنی مذهب در سال1994، به یک جنگ مذهبی انتقام جویانه ایدیولوژیک سنی و شیعه تبدیل شد. در می 1997، ماشین جنگی طالبان در تبانی با جنرال عبدالمالک {والی فاریاب برادر جنرال پهلوان که در رقابت های داخلی با جنرال دوستم، ترور شد}، در یک چپه گرمک از راه ولایت بادغیس وارد فاریاب و از آنجا بسوی جوزجان و مزار در حرکت شدند. صحنه قسمی تغییر کرد که جنرال دوستم، به دام افتاد ولی با چابکی و هشیاری قبل از رسیدن طالبان از طریق حیرتان به ازبکستان و از آنجا به ترکیه رفت.

ملا عبیدالله {سابق وزیردفاع طالبان} در مزار سخنرانی کرد. او در خطاب به شیعه های مزار و در کل جمعیت شیعه هزاره افغانستان، صاف و پوست کننده گفت که: در امارت اسلامی جایی برای شیعه نیست. شیعه مشرک است. باید سنی شود. یا به ایران بروند و یا بجنگند رو به سوی آمو دریا غرق شوند. اندکی بعد که اوضاع برگشت و جنرال مالک که فهمید طالبان قصد خلع سلاح او را دارند، به نیروهای ازیک تحت امرش فرمان داد که طالبان را در مزار به دام اندازند. جنگ میان ازبیک ها و طالبان پای تاجیک ها و هزاره ها را به طرفداری از نیروهای ازبیک وارد نبردهای خونینی نمود که سه هزار تن از طالبان بدست نیروهای ازبیک و هزاره و تاجیک در مزار به قتل رسیدند.

در اگست 1998، که بار دیگر طالبان در تبانی با جنرال عبدالمجید ازبیک، به مزار و صفحات مرکزی شیعه نشین هزاره و بامیان و غزنی دست پیدا کردند در جنگ های مزار شیعه ها در لبه تیغ دوسره بی رحمانه قومی و مذهبی انتقام جویانه قرار گرفتند که سخت جنگیدند و مقاومت کردند و کشتند و 2000 تن کشته دادند. از آن تاریخ به بعد طالبان شیعه های افغانستان را منصوب به ایران و رافضی خواندند. ملا عمر رهبرطالبان و همچنان پاکستان و عربستان احزاب شیعه افغانستان را وابسته به ایران و مجری سیاست های تهران در افغانستان تبلیغ می کنند.

ترامپ، نیز حزب وحدت اسلامی {شاخه خلیلی} و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان {شاخه حاجی محقق} را نزدیک ایران و حامی منطقه ای تهران در افغانستان تعریف می کند. در واقعیت، شیعه های افغانستان که اکثریت هزاره هستند، در میدان جنگ افغانستان قربانی رقابت های سیاسی-ژیوپلیتیک و ایدیولوژیک عربستان و ایران هستند. ایران و عربستان در زمین سوخته سوریه و عراق و یمن و فلسطین و لبنان و همچنان در زمین سوخته افغانستان بر سر گسترش قدرت منطقه ای در جهان اسلام و کنترول و رهبری عالم مسلمین غرقه به خون هستند. ترامپ، در کشمکش های منطقه یار عربستان سعودی و دشمن آیت الله های شیعه مذهب است.

ترامپ، گفته است که: «امریکا در افغانستان نیامده که مشکلات داخلی آنها را حل کند. مردم افغانستان در مذاکرات بین الافغانی مشکلات داخلی شان را حل کنند و کشورشان را بسازند. ترامپ، براستی اینجا نیامده که به حل اختلافات و رسیدن به صلح به مردم افغانستان کمک اخلاقی کند. ترامپ و ناتو در پی منافع هستند. حکومت های جرج دبلیوبوش و اوباما به شمول ترامپ، برای حفظ منافع و حضور در منطقه و غارت ثروت معدنی و بدست آوردن ثروت های افسانوی از تجارت مواد مخدر افغانستان، سیاست بحران سازی پیشه کرده اند و قضیه جنگ تحمیلی افغانستان را از یک پرده جنگ در زیر نام صلح، به سوی باز شدن پرده دیگری از جنگ و خصومت برده اند و اکنون ترامپ با میدانی کردن سازشنامه دوحه، پرده جدید جنگ های تحمیلی خشونت آمیز را کشوده است که موج جدید بی رحمی ها و خشونت های را آورده است در این کشتارها، مردم هزاره شیعه مذهب به گوشت دم توپ سلفی های تکفیری تبدیل شده اند.

طالبان حمله به زایشگاه دشت پرچی و حمله به مراسم تشیع جنازه در ننگرهار که جان بیش از سی نفر را گرفت و تعداد زیاد را مجروح کرد، را انکار می کنند. مسوولیت این حملات تروریستی را شاخه خراسان داعش به عهده گرفته است. قبلا شاخه خراسان داعش، حمله انتحاری به جنبش روشنایی {2016} و حمله راکتی به مصلای شهید مزاری در دشت پرچی {2020} را نیز به عهده گرفته بود. اما تحلیلگران سیاسی افغانستان در حین تصدیق مفرزه های خراسان داعش در افغانستان و قسمی تنش میان شَلَفی های داعشی با طالبان سنی حنفی مذهب، دست نفوذی مفرزه های بلک واتر طالبان را در کابل و نواخی آنرا قوی تر از داعش درنظر دارند. رحمت الله نبیل سابق رییس عمومی امنیت ملی، گفته است که طالب و داعش تحت امر آی اس آی هستند. آی اس آی گروه هایی از طالبان را با بیرق داعشی وارد صحنه کرده است تا در پرده آن جنایت کنند و آنرا به گردن داعشیان اندازد.

اینطور بنظر می رسد که امریکا که داعشیان فراری سوریه و عراق را در افغانستان جابجا کرد تا در زمین جنگ افغانستان نیروی رزمی در تقابل با طالبان یاغی خلق نماید، پس از سازشنامه دوحه، بلک واتر طالبان را به پول کمتر استخدام کرده است که حریفان را قلاع بندکنند و تاج و تخت قدرت سیاسی افغانستان را از آن خود سازند، داعش را در بازی سیاسی در برابر مفرزه های قدرتمند طالبان قرار داده است. ریاست امنیت ملی چندی پیش در یک رشته علمیات پلان شده رهبر شاخه داعش خراسان را با چند نفر از بلندپایه های داعشی بدام انداخت.گفته می شودکه طالبان محل و بود و باش رهبر شاخه خراسان را به ریاست امنیت ملی افشا و شناسایی کرده اند.

اینکه ناگهانی خشم غنی بر سر لشکر خراسان داعش به جوش آمده است و در بازدید از زایشگاه دشت برچی کابل و غمشریکی با خانواده های قرنانی شده مردم هزاره، بر سر داعش دندان انتقام خشم نشان داد وعده ریشه کن کردن داعش را داد و فرمان تشدید حملات علیه طالبان و داعشیان را صادر کرد، نشان دهنده این است که داعش در میدان جنگ افغانستان زمینگیر شده است که طالبان از یکسو و امنیت ملی از طرف دیگر با همدیگر اطلاعات استخباراتی رد و بدل و به محلات بودوباش آنها حمله های غافلگیرانه می کنند.
امنیت ملی چندروز پیش در گرماگرم دستگیری رهبر شاخه خراسان داعش، تعدادی از رهبران شورای کوهدامن را به اتهام همکاری با داعش دستگیر کرد. داعشیان که در تنگنای سازشنامه دوحه، در حال فرسوده شدن در زمین جنگ افغانستان هستند، در پی آن هستند که متنفذین و قوماندانان تاجیک کوهدامن و کاپیسا که در لبه تیز شمشیر طالبان قرار دارند را با خود در منطقه برضد طالبان به حرکت آورند.

پس از امضای صلح یکجانبه ترامپ، با طالبان در 29 فبروی 2020، که کاهش خشونت ها از سوی طالبان برای رفتن به طرف مذاکرات بین الافغانی یکی از موارد مواد توافقنامه است، طالبان برخلاف تعهدنامه صلح با امریکا، نه تنها بسوی سیاست کاهش خشونت علیه مردم و دولت افغانستان نرفتند بلکه هفتاد درصد به خشونت ها افزایش دادند. از 29 فبروی تا امروز 14 می در مدت دو و نیم ماه مفرزه های بلک واتر جمعاً 3712 حمله خورد و بزرگ دهشت افگنانه را در ولایات خوست، غور، بلخ، فراه، غزنی، جوزجان و لغمان و تخار و همچنان در شمالی کشیده شده تا دروازه شمالی کابل و داخل شهر کابل، انجام دادند.
طالبان با افزایش خشونت ها عملاً موافقنامه صلح دوحه را نقض کردند. ترامپ، در سکوت سر به مهُر بر سر آن سرپوش گذاشته است. مردم افغانستان قربانی سیاست راهبردی منطقه ای دولت امریکا، در جنوب آسیا هستند.

محمد صدیقی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
افغانستان
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   انتقاد از ترمپ درپی حمله بلک واترافغانی به شفاخانه کابل
واشنگتن پست: تو زمانی اوباما را به خاطر رهایی 5 طالب محکوم می کردی حالا...
درواکنش به حملۀ طالبان بر زایشگاه کابل و مراسم جنازه در ننگرهار، رسانه های امریکا انگشت انتقاد به سوی ترمپ گرفته اند. واشنگتن پست این سوال را مطرح کرده است که چه گونه ترمپ از پیمان هسته منعقد شده با ایران خارج می شود؛ اما بر نقض توافق «صلح» به وسیله طالبان سرپوش می گذارد؟
واشنگتن پست می افزاید؛ ترمپ در سال 2014 رئیس جمهور اوباما را به خاطر رهایی پنج زندانی طالبان محکوم میکرد؛ اکنون حکومت افغانستان را قایم گرفته است تا 5 هزار زندانی طالبان را رها کند؟
چه شد آن همه لاف و پتاق رئیس جمهوری که می گفت: دولت من هرگز به دشمنان امریکا التماس نخواهد کرد و ما از تلاش برای شکست دادن تروریست های رادیکال اسلامی دست نخواهیم برداشت؟
گزارشنامه

>>>   Omar Zia
غنی : هچکس مسؤل این کشتار نیست, آزمایش خداوند است. آیا این گفته او معنی نمیدهد که غنی خداوند را مسؤل این جنایت میداند؟

>>>   سید محمد خیر خواه
پریزدنت ترامپ :
ما در افغانستان پولیس نیستیم !
موضعگیری پریزدنت ترامپ در قبال جنایات ضدبشری تروریستان در شفخانه ولادی نسایی در کابل که بقتل ده هاتن از زنان حامله واطفال نوزاد منجر گردید ودر قبال کشتار نماز گذاران نماز جنازه ننگرهار که بقتل ده ها تن از مردمان ملکی تمام گردیده بسیار ضعیف ودر شان قدرت جهانی که خود را حامی حقوق بشر وحقوق اطفال وزنان وآزادی ودیموکراسی تلقی میکند هیچ همخوانی نداشت ؟ حتی در سطح یک فعال مدنی هم نبود

>>>   Zekrulhak Fazlehak
امریکا دوست طالبان است،حکومت افغانستان هم دوست امریکا است،
نظر به فورمول ریاضی
طالبان دوست حکومت است!
چطور؟

>>>   M Anwar Matin
امریکا درقطر،مرکز کنونی رهبری طالبان پایگاه نظامی دارد آیا بدون دستور امریکا حملات ترورستی طالبان علیه مردم افعانستان ممکن است؟

>>>   🔺خلاء نبود لشکر فاطمیون در افغانستان
🔹با توجه به حملات تروریستی اخیر در افغانستان عدم حضور لشکر فاطمیون در افغانستان احساس می‌شود.
🔹لشکر فاطمیون یک نیروی زبده شیعی با تجربیات بالای مبارزه با تروریسم است که تحت آموزش‌های نیروهای سپاه قدس قرار‌ گرفته است و می‌تواند در ریشه‌کنی تروریسم در افغانستان کمک بسیار زیادی کند البته اگر دولت افغانستان درخواست کمک کند.

>>>   برای غنی مهم نیست که کی در کجا کشته میشود .
در هر حالت غنی میخواهد ۵ سال دیگر در ارگ بماند و بعد دست بی بی گل را گرفته و به وطن دلخواه بر میگردد و مثل ترامپ میگوید بعد از این مسولیت به دوش ملت افغانستان است.
پس ملت باید غنی را سلب مسولیت کند و خود سرنوشت خود را تعین کند.

>>>   آمریکا اگر فردا میرود امروز برود.
همه تارتق های خود را هم با خود ببرد.
ملت ما طالب و طالب دوستان و پاکستان و هر دشمن دیگر را چنان درس بدهیم که روی و آمریکا و انگلیس حیران ماند.
ما نیاز به آمریکا نداریم بلکه آمریکا بود که با عذر و زاری برای حفظ امنیت خود اینجا آمد مگر تارتق هایش مثل کرزی و احمدزی با احمق های طالب قبرش را کندند.
با خروج آمریکا طالب ظرف یک ماه نابود میشود .

>>>   دادخواست هاى شهروندان افغانستان به دولت ایالات متحده امريکا و براى نام نويسى مردم!
ما مردم از دولت فدرالایالات متحده امريکا می خواهیم تا به ما بگوید دولت فدرال در مورد موضوع زلمی خلیلزاد چه کاری انجام می دهد:
زلمی خلیلزاد یک شرور خائن است و باید توسط دولت فدرال تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.
ایجاد شده توسط A.K. در تاریخ 03 مه 2020
زالمی خلیلزاد از سال 2001 در سیاست سیاسی افغانستان پاره پاره و فریب دولت ایالات متحده است و او بدترین وضعیت را برای ما به ارمغان می آورد. برنامه های او به نفع دولت ایالات متحده و مردم افغانستان نیست
و او فقط به فکر سایه افکنده شدن افغانستان تحت حاکمیت طالبان و قبایل پشتون است و وی با لابی های جعلی خود در افغانستان میلیارد ها دلار دولت آمریکا را هدر داد.کاری که وی اخیراً در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انجام داد کاملاً رسوایی و فایده ای برای هر کسی نیست. توافقنامه صلح با طالبان آن چیزی نیست که به نظر می رسد. او باید توسط دولت فدرال تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و خیانت های وی را بپردازد.

>>>   با رعایت احترام به شخص مرسل مهر به حیث یک هموطن دارای حقوق مدنی و سیاسی، ازانتصاب وی در وزارت دفاع درحال جنگ و تابوت کشی، هراسان شده ام.
سپردن کار به اهل کار این گونه نیست. غنی دیوانه مشورۀ درست بدهید که فرصت نجات ملی به سرعت درحال فوت شدن است.
در اوضاعی که طالبان بلک واتر، جنگ پخته، میرغضب، آبدیده در آدم خواری، سر از نو از سوی امریکا و عربستان تجهیز شده و تولیت ارگ کابل و سرنوشت افغانستان به آنان هدیه شده است، ازبی شعوری جنون آمیز وسبکسری مدیریت جنگ از سوی گروه جاهل اشرف غنی، ترسیدم؛ برای اولین بار از هول احتمالی سقوط کابل ترسیدم.
برای اولین بارتیغ شومی در دلم خلید:
طالبان می آیند و افغانستان را یک باردیگر غرق می کنند

>>>   اگرمشکلات ماراحل کرده نمیتوانید .لطفا مشکل افزایی هم نکید.شما که با ابرقدرتی که هستید چهارمسلح پای لچ را مهار کرده نمی توانید .پیشروی شما حقوق بشر نقض میشود . لطفابوطن خودتشریف ببرید .تاما دیگربنام همکار امریکایی کشته نشویم .

>>>   امریکا آمده که که جنگ را با تمویل طالب و داعش ادامه دهد و افغانستان را پایگاه جنگ علیه چین و روسیه بسازد.

>>>   باسلام. حرف پایانی تان منطقی وحرف درستی است . تمام فتنه‌های عالم زیر سر امریکا است. در کدام فتنه در روی زمین هست که دست پیدا وپنهان امریکا در آنجا نباشد ؟

>>>   قلع و قمع تشیع (بشمول شاخه هایی آن فاطمی، اسماعیلی و....) یک پروژه بین المللی بین امریکا، وهابی هایی مفسد و صهیونیزم است که در سوریه و عراق آنقدر موفقانه پیشرفت نداشت، در یمن حتی تجاوز ارتش هایی دولتی صورت گرفت . حزب الله در لبنان و عراق در لیست تروریستان شامل میشوند و حتی امریکای رذیل به پایگاهایی شان حمله راکتی می کند. و حالا کماکان پلان هایی شوم در این سرزمین و بلوچستان سر دست گرفته شده است. طالب و داعش‌ عروسک هایی کوکی هستند و نباید این جنایت هارا تنها از چشم باندیتان طالب دانست پلان کلان است ساده نباید تیر شد.
آزاده

>>>   البته که طالبان ایدئولوژی دینی و مذهبی دارد و لذا مانند چپی های ورشکسته هستی و نیستی کشور را بپای ایدئولوژی خود سوزانده و از این به بعد هم خواهد سوزاند، ولی اگر امروز ما و دولت افغانستان نتوانسته است طالبان و دیگر گروههای منازعه را به میز مذاکره و فعالیت سیاسی مسالمت آمیز بکشاند، و حول محور آرمانهای ملی و مشترک متحد ساخته و کشور را به صلح و ثبات برساند، آنوقت فقط طالبان و آمریکا مقصر نیست، حکومت و مدعیان روشنفکر هم مقصر و مسئول می باشند. شاخه و انشعابات دینی و مذهبی اسلام مانند شیعی و سنی، اسماعلیه، حیدری، نعمتی و سفدری...، هرگز به اتحاد نرسیده و نخواهند رسید، چونکه اگر به وحدت می رسیدند، انشعاب صورت نمی گرفت و لذا تنها راه حل همانند اروپا جدایی دین از دولت و استقرار دموکراسی در کشور و پایبندی به قوانین حقوق بشر جهان است.ولاغیر

>>>   خوب درست گفته و در واقع واقعیت را اعتراف کرده!
آیا شما منتظر بودید که امریکا مشکلات تان را حل کند که بعد از انتخابات فوری رفتین توافقنامه امینتی با امریکا امضا کردید و کشور را در اختیار امریکا و سیا گذاشتید؟
آمریکا در کشور مشکلات را درست می کند نه اینکه مشکلات را برطرف کند.

>>>   آقای ترامپ حرف های که در زمان کاندیدا ریاست جمهوری میزدی یعنی واقعا برای فریب دادن میزدی.فکر کردی مردم همه فراموش کار هستند.مردم حرف های آن زمان یکی یکی در حافظه شان ثبت نمودن.آقای ترامپ بعنوان یک ریس جمهور مملکت. خجالت بکش واقعا .تو متاسفیم.

>>>   بزرگترین اشتباه مردم یک کشور این است که از بیگانگان انتظار دارند مشکلاتشان را حل کنند.آمریکاییها به دنبال چپاول ذخایر معدنی و تولید مواد مخدر در افغانستان هستند. بنظر مند مردم افغانستان باید اختلافات دینی ، مذهبی و طایفه ایی خود را کنار بگذارند و بر علیه دشمنان خود متحد شوند. والسلام


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است