لیست نهایی هیات مذاکره کننده با طالبان اعلام شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۴    ۱۳۹۹/۱/۷ کد خبر: 162774 منبع: پرینت

اشرف غنی، لیست هیات مذاکره کننده با طالبان را اعلام کرد:

محمد معصوم استانکزی رهبری این هیات را بر عهده دارد و فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، محمد رسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمد حفیظ منصور، غلام فاروق مجروح، عنایت الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی ، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور، امین احمدی اعضای این هیات ۲۱ نفری هستند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
لیست مذاکره
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   اما عبدالله عبدالله این لست را نمی پذیرد.

>>>   به امید اینکه تمام این هیایت منافع ملی کشور را در نظر گرفته به یک نتیجه خوب برسند

>>>   از لحاظ ترکیب ملیتی معلوم نیست که چگونه است اگر کسی شناخت دارد لطف نموده با تفکیک ملیتی و حزبی نوشته کند بهتر است تا مردم و ملت بصورت بهتر بشناسند.

>>>   از لیست معلوم می شود که این اقدام دولت یک بازی است و این دولت خاین هرگز تصمیم به حل مسایل ندارد. این افراد فاقد صلاحیت چگونه از مردم افغانستان نمایندگی می کند؟ ...

>>>   معصوم استانکزی فکر میکنم که پسر کاکای شیر مجمد ستانکزی است و یا کدام خویشی دیگر دارند؟
وقتی که انقلاب ثور شد،حفیظ الله امین ،عبدالرسول سیاف پسر خاله اش را چند روز بطور ساخته گی در محبس پلچزخی بندی کرد و بعداً او را بطور مخفی،بنام این که از محبس گریخته است،به پاکستان منحیث جاسوس،در بین مجاهدین فرستاد.
روز های اول مجاهدین باور نمیکردند که او مجاهد باشد و میگفتند که او جاسوس حفیظ الله امین است.
بعداً مجاهدین یکی از اعضای حزب دموکراتیک خلق را که دستگیر کرده بودند،نزد سیاف آوردند و یک شمشیر را به او دادند و گفتند که اگر تو راست میگویی که مجاهد هستی،سر این حزبی را با این شمشیر ازتنش جدا کن.
سیاف که دیگر چاره یی نداشت و افشا میشد،مجبور شد تن به این کار داد و سر فرد حزبی را از تنش جدا کرد.
بعد از آن او مشهور به سیاف شد.
بعد از اًن در افغانستان مرحله نوین انقلاب پور شد و حفیظ الله امین کشته شد و ببرک کارمل به قدرت رسید و بعداً کارمل برطرف شد و داکتر نجیب به قدرت رسید و سیاف در همان پاکستان ماند تا این که هنگامی که مجاهدین کابل را تصرف کردند،او نیز به کابل باز گشت.
حالا یا معصوم استانکزی پسر خاله خود را منحیث جاسوس در میان طالبان فرستاده است و یا این که شیر محمد استانکزی پسر خاله خود را یعنی معصوم استانکزی را منحیث جاسوس در دولت افغانستان فرستاده است.

>>>   هرچند این هیات بجز یکی دونفر خیلی ضعیف ونا کار ارا اند اما جانب مقابل هم مردمان اگاه واکادمیک نیستند اما در میان انها مستقیم ویا غیر مستقیم اعضای خبیر سازمان های استخباراتی همسایه وجود دارد که انها را هدایت ورهبری میکنند بهر صورت درین صلح ومذاکره چیز های قابل مناقشه وبحث نیست صلح نامه وماده ها قبلا ترتیب وتهیه دیده شده وگروپ های هردوطرف صرف موظف به امضای ان هستند زیرا در کشور های مستعمره همه چیز تمثیلی وصوری میباشد نمونه ای خوب این ادعا برگذاری چند دوره انتخابات های تصنعی وتقلبی بودکه ریشخندی وبی پایگی ان به همه هویدا گردید واین بد روزی را بالای ملت وکشور افغانهااز چهل سال بدینسو به دوره های مختلف ازسوی امپریالیزم شرق وغرب واز سوی کفار ومسلمان نما های مزدور اورده اند وانها را درزیر چکمه های استعماری قرارداده اند ویک بخش بزرگی از دانشمند ها واگاهان وچیز فهم های این ملت یا به شهادت رسیده ویابه خارج متواری شده اند وشخصیت های ملی ووطندوست مانیز در این صف پیوسته اند انچه مانده یک مشت مردم بی روزگار ودست بین وکمتر مسلح به سلاح علم ودانش که بیشتر به دردخود واستعمار میخورند تابه نفع مردم ووطن عزیز این ارشاد حتما بالای همه تطبیق نشده وهستند کسانی که حب ملی ودینی در قلوب شان موج میزند اما شرایط مبارزه ای واقعی برای شان مساعد نیست ومن کشور وملت خودرا دوست دارم وبه انها عشق می ورزم وهمیشه دعا مینمایم که خداوند انهارا از چنگ ظالمهاو جهال بی خاصیت ووطن فروش نجات دهد وامور مملکت عزیز بدست فرزندان واقعی واگاه ان سپرده شود
تبنگچی

>>>   غنی با این لست روز گمی میکند ویا به اصطلاح مردم سر زاغ بودنه می گیرد که هرگز ممکن نیست . اصلاٌ غنی نمیخواهد در افغانستان صلح و آشتی شود اگر صلح و آشتی به میان بیاید غنی باید توان آنرا بپردازد و غنی به این توان دادن حاضر نیست هر بلای که سر مردم بیاید و مردم از آن به مصبت ها دچار شود نفع غنی و بقای غنی ارگ است شعار غنی یا ارگ است ویا مرگ.

>>>   کذشته از دیگران این لست که غنیانرا از زیر زانویش بیرون کشیده استانکزی ریس سابق ریاست امنیت ملی این شخص خاین قاتل جنایت کار که تحصیل و مسلک اش رشته فاضل اب است چرا درین لست جا داده شده در حالیکه هیچ پشتوانه مردمی ندارد حتی در ولایت خودش لوگر هم غنی با اشخاص خاین جنایت کار چاپلوس تعملق کار خیلی روغ و جور است مانند معصوم استانکزی سابق ریس امنیت لی و علا مشاور خاص غنی احمدزی این است لست همه شمول برای گفت و گو با طالبن در مورد اوردن صلح در کشور درین لست که اکثر نام اشخاص دولتی وابسته به ارگ درج است چند نام دیگری از اعضای احزاب بزرگ چون جمعیت و حزب وحدت و حزب جنبش ملی و حزب اسلامی شاخه گلبدین حکمتیار درج است بخاطر تفرقه اندازی در بین اعضای احزاب ذکر شده است نه چیزی دیگری.

>>>   از ظرفيت صد ها هزار هموطن تحصيل يافته و متخصص استفاده نميشود و نامها و چهره هاي تكراري به اصطلاح نمك هر دوغ استفاده ابزاري ميشود. اينجا مسأله صلح براي وطن است. به اشخاص خبره و با دانش در مقابل نماينده هاي پاكستان ضرورت است. در بيست سال اخير طوريكه باز سلطنت بالاي كرزي و غني نشست و هردو شايستگي و ظرفيت اين مقام را نداشتند، همينطور طالع كساني مثل حبيبه سرابي، مقبل، نادر نادري، ستانكزي وغيره نيز بر كرد. اينها در هر جاي، در هر مقام و در هر مجلس حاضرند. معلومدار كه اين كار مصلحتي است ولي اينجا سرنوشت سي و پنج مليون مطرح است. به يقين يك تعداد از اين اشخاص اين ظرفيت را ندارند.

>>>   خیلی از این ها جز این که گوساله (بچه ی قوماندان) هستند دیگر چی مزیتی می توانند داشته باشند؟.

>>>   بعد از خواندن اسم هیت مذاکره کننده مطمین هستم بااین هیت طالب برنده مذاکره بوده و مردم بخون نشسته افغانستان این وحشی های قرون اوسطی را باید بار دیگر تحمل کنند . ... به غنی و عبدالله.
افغان

>>>   روی کدام اچندا باید مذاکره کنند؟
آیا این لست بر آمده از اجماع عمومی احزاب و سیاسیون است یا اینکه غنی با سلیقه خود دست چین کرده؟
اجندای مورد بحث چیست و در کدام اجماع روی آن توافق شده و تیم تصمیم گیرنده و جهت دهنده در عقب تیم مذاکره کننده کی ها هستند و در کدام اجماع انتخاب شده اند؟

>>>   دیگران تا یک حد مورد ملاحظه خواهند بود یا خیر، ولی دلم به این مملکت بی پدر و بی مادر و بی صاحب میسوزد که آقایون مانند باتور خان و جناب عبدالحفیظ 420 لویه جرگه منحیث نمایندگان گفتگوهای صلح به قطر اعزام میشوند. اینها باید در عوض اعدام میشدند.
ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی >< این ره که تو میروی به ترکستان است
با همچون مشران هیچگاه توقع و امید صلح در افغانستان را نداشته باشید.
افغان

>>>   عجب هیاتی است که اینها نه رسیده طالب ها اعلان نمود که محبوسین شان به ۳۱ مارچ رها میشود بیچاره طالب روزش بد تر از دوگروه مزدور دیگر است عبدالله وغنی مزدور مستقیم ارباب است وطالب ها غلام غلام هستند ازین رو نشست وبرخاست ها همه یک تمثیل ودرامه ای بیش نیست این زدوبند ها مارابیاد همان صوفی عمر شیر ابادی می اندازد که مولوی صاحب سوال نمودند که صوفی به رای دادن نه رفتید ؟جواب میدهد <ای مولاوی صاحب رویم یانرویم رای بتیم ویانتیم کار ها وقت جور شدگی!!!> ازین روهیچ طرف اراده وقدرت مستقل ندارد برنامه هااز فرسنگ هادورتهیه وترتیب شده در خورد اینها داده میشود انسان بی اراده ومحکوم از بیجان ومرده بدتر است زیرا مرده را وصیتش نافذ میباشد ولی اینها از خود هیچ چیز ندارند
گل نبی عیدی زاده

>>>   همه شا ن از قوم فاشیستی غنی یهودی است شما فکر کنید معصوم استانکزی چی را می فهمد کجا در سیاست وارد است چون از ولایت غنی یهودی است

>>>   در افعانستان مرد نبود که تمام زن های بی حجاب را برای مذاکره تعین نموده اید چه ضرورت به زن است فقط این دولت برای زنکه بازیگر شده است در کجای قرآن آمده که زنان بی حجاب همرای مردان بنیشند و مذاکره کننده ما وشما کشور اسلامی نداریم فقط بنام اسلام هستیم

>>>   عده زیاد این لست بخصوص ضرار احمد مقبل ، باتور دوستم مردمان بی سواد و از دنیا بی خبر اند . وای بحال ای کشور و مردمان نگون بخت اش .
شمس تمنا

>>>   مردمان‌اهل سیاست چون داکتر سپنتا ، داکتر موسوی ، داکتر مرادیان ، داکتر ملک ستیز‌، سعیدی ،جاوید کوهستانی ، ،محمود صیقل ، داکتر لعلزاد ، و دیگر نخبه های سیاسی باید شامل این نمایندگان می بود نه انسانهای بیسواد ، کم‌تجربه و بی دانش چون پسر دوستم ، پسر عطا ، ضرار مقبل .‌‌ .... نمیدانم که این غنی و عبدالله چه نوع موجودات کوته اندیش و بی .... اند .
شمس تمنا

>>>   =====خطاب به هموطن بیسواد ما که روی اسامی زنان در لیست انتقاد جدی دارد:
اگر در افغانستان چنین افراد ....بیسواد و بیخبر از تاریخ اسلام و جهان
باشد روز گار این کشور بد تر از این میشود... ای جان برادر زنان در اسلام حقوق برابر با مردان دارند و در غزوات رسول اکرم کمک رسان بودند....یک طرف قضیه..
طرف دگر قضیه اینکه زنان در پروسه تشکیل خانواده و طایفه و قبیله از هزاران سال بدینسو نقش اساسی را داشته اند ایا از زمان مادر سالاری اگاهی ندارید؟؟؟ میان سرخپوستان امریکایی و طوایف در افریقا زنان برابر به مردان حقوق داشتند و در تمام تصمیم گیری ها شریک بودند در تعیین رییس قبیله در حالت جنگ و صلح .. این مسایل بر میگردد به صدها و صدها سال قبل و تا هنوز بدین شکل ادامه دارد... شما افراد مغرض و جواسیس انگلیس و ابلیس صفت امان الله خان را با همین افکار ابلیسانه ای تان مهر کفر زدید مکتب و سینما را اتش زدید و در زمان پرچمی ها در اطراف کشور معلمین را کشته و مکاتب و مراکز صحی را همچنان اتش زدید ... من نمیدانم در برابر چنین جاهلان چه بنویسم ... =====
پــــــــامـــــیر

>>>   غنی روز گذرانی میکند تا ۵ سال پوره شود.
ستانکزی جاسوس یازنه غنی است

>>>   رئیس این هیئت جاسوس طالبان است. این هیئت خاک و مردم افغانستان را به پاکستان، امریکا و طالب میفروشد و 55 هزار قاتل و جنایتکار را بر 35 ملیون نفوس افغانستان تحمیل میکند

>>>   این لیست کاملآ درست است از لحاظ قومیتی ،به کسانی که قومیتی فکر میکنند و. فکر تبعیض پرست دارند چه از فارسی زبان اند و چه پشتو زبان است در لست مراعات شده
از نقطه نظر حزبی هم مراعات شده از جمعیت اسلامی گرفته تا حزب اسلامی
از لحاظ جنسیتی تقریبا درست است به این معنی که زنان هم در این لست است
و. از نظر فهم و دانش هم بکلی مراعات شده ،در بین لست اشخاص و افراد نیک و با دانش وجود دارد
امید یکتعداد مانند اسمعیل خان که تاریخ اش تیر شده و. در وقت وزارت خود هم کدام درخشش نداشته ،این لست ناکام است
عبدالله ریحان

>>>   شما را به خدا که این وست دومی که در آن فوزیه کوفی پسر نور پسر دوستم وغیره چه خواهد نمو کند فوزیه یک زن بی .... است ایا طالب همرای همین رقم زن بی حجاب مذاکره می کند افسوس به حا ل این دولت ....که همین رقم وست را نهای کرده است باید در این وست از علمای کام شخصیت های خوب و مردمان با رسوخ و تجربه دار انتخاب می کرد ایا در ۳۶ میلون انسان در کشور دیگر مردم نبود که آنها را انتخاب کرده اند مردم ما باید این نظام که در طول ۲۰ سال خون ملت را جوشید دیگر اعتبار نکنند

>>>   اخ کسی بگه این جنابان پشت صحنه سریال چه رولی رو بازی می کننن ؟ و در چه موارد صحبت و بحث می کنند ؟ و آیا این چند خانم و آقا می‌تواند در مورد افغانستان که چهل ساله در گیری جنگ فرسایشی و نیابتی بین روسیه، آمریکا ،چین، هند و پاکستان،ایران ،عربستان جریان دارد می‌شود روش بحث کرد ؟ ،اایا بحثی در مورد حقوقی زنان و آزادی آنها و کار فعالیت شون بحثی خواهد شد ؟ حکومتی اماراتی رو که هدیه آمریکایی ها به مردم افغانستان است و مردم هم صد بار از امریکای ها عربستان سعودی بابت حکومت قرون وسطایی تشکر بدهکارند ، در مورد آزادی مردان و فعالین مدنی و اتحادیه های زنان و خانه های عفاف ،در مورد زندانیان زنان و مردان و صد ها مشکلات دیگر از کشور بحثی خواهد شد ؟ و یا این که مانن رولی که بهشون داده شده ،همان رو بازی خواهند کرد و آب از آب تکان نه خواهند ،همان آش و همان کاسه.

>>>   ستانکزی مرض کرونا از نوع بواسیری اش را دارد و در هر جلسه ممکن که از بالا و پایین به انتشار مرض کرونا بپردازد.

>>>   یازنه غنی؟
ستانکزی مگر یازنه غنی است؟

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است