تفاهم امریکا و طالبان، از دست دادن دوستم برای امریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۲۷    ۱۳۹۸/۱۱/۲۵ کد خبر: 162183 منبع: پرینت

در حالیکه وزیر دفاع آمریکا از توافق با طالبان بر سر کاهش تنش‌ها خبر داد ولی جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری وحدت ملی افغانستان، از احتمال اعلام حکومت موازی در افغانستان سخن گفت. این موقف و موضع جنرال دوستم بمعنی وحدت ازبیک ها با تاجیک ها و هزارها در برابر یکه تازی های حریف زیر ماسک پشتونیزم است.

این تحول بالای سرنوشت افغانستان تاثیر غیر قابل پیشبینی داشته می تواند. امریکا ولو از اتحاد غنی احمدزی با طالبان پشتیبانی هم کند، هیچ تاثیر بنفع غنی و طالبان داشته نمی تواند چون افغانستان در حوزه نفوذ امریکا قرار ندارد.

اگر باز هم توافق بالای شریک سازی قدرت در یک حکومت مصلحتی مشابه به حکومت وحدت ملی صورت نگیرد، تجزیه افغانستان یک امر حتمیست. ولایات پشتون نشین افغانستان در حالیکه در ظاهر لاف از افغانستان دوستی می زنند ولی پیش از پیش کلدار پاکستانی را بحیث پول داد و ستد خویش پذیرفته و اکثریت مطلق شان شناختی کارت پاکستانی هم گرفته اند.

عبدالحمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
طالبان
دوستم
نظرات بینندگان:

>>>   دزدای شمالی شاید به این فکر باشند که چی زمانی هرج مرج می افتد تا آنها بتوانند چوروغارت کنند

>>>   بهتر است که طالب دوستان در حکومت تحت اداره طالبان زندگی کنند و باقی مردم در یک حکومت انتخابی متمدن.

>>>   جنرال دوستم را نجيب گاو دوستم ساخت، و بعد از آن حمله امريكا سبب كلان شدن او شد، در غير آن كدام كاري از دستش پوره نيست، در پنجسال گذشته حتي چوكي خود را نتوانست نگهدارد.

>>>   اگر آمریکا پایش از افغانستان کوتاه شود و گورش را گم کند، جبهات و موضع گیری های سیاسی حالت روشنتری را پیدا می کند. به این معنا که پشتونها در مقابل سه قوم بزرگ کشور تنها می ماند و این سه قوم با انسجام و وحدت می توانند بدنو مزاحمت بیگانگان جبهه قوی و محکم را تأسیس نموده و آنگهی هیچ قدرتی در داخل افغانستان حریف آنها نخواهد. جای قسم دارد که اگر این سه قوم با هم باشند پشتون که هیچی پاکستان بادار این قوم نیز به پای این سه قوم خواهد افتاد.

>>>   نجیب گاو اگر کدام آدم بسیار با کمال میبود ک۰۰ خودش را نگه میداشت۰ در اصل این دوستم بود که یک چند سالی نجیب را در قدرت نگهداشت و این دوستم بود که نگذاشت جیب مثل موش فرار کند و همسنگرانش را نامرانه در میدان رها کند۰

>>>   تا رهبران سیاسی به بلوغ فکری نرسند هیچ اتفاق مثبتی در حوزه سیاسی افغانستان نخواهد افتاد حتی با وجود تجزیه افغانستان

>>>   اگر طالب را بدون اجازه جبهات مقاومت به قدرت بياورند صد در صد افغانستان به دو كشور مستقل تجزيه ميشود . جبهات مقاومت عليه پاكستاني ها با طالب در يك كاسه اش نميخورد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است