حلیم تنویر تیوری پرداز اشرف غنی
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۸    ۱۳۹۸/۹/۱۸ کد خبر: 161270 منبع: پرینت

ساده لوحانه خواهد بود که گفته های حلیم تنویر را خارج از حلقه قدرت حاکم در ارگ ریاست جمهوری تحلیل و تفسیر کنیم.

آدم هایی از جنس حلیم تنویر، یون، مخکش و سلطانزوی همان تیوری پردازان اصلی حلقه ارگ است که اشرف غنی طی مدت پنج سال در مقام ریاست جمهوری همان سیاست را اعمال کرده است. کارنامه حکومت غنی را اگر با دقت مطالعه کنیم خارج از چارچوکات نیست که حلیم تنویر بعنوان یک راه حل برای سلطه و هژمونی سازی قومی مطرح کرده است.

تنویر به حذف فیزیکی رهبران اقوام به صورت خاص به جنرال دوستم و محمد محقق اشاره می کند. آیا در دوران حاکمیت غنی این تلاش ها صورت نگرفته است؟ حذف اقوام از ساختار قدرت و بسترسازی برای هژمون قبیله در تمام سطوح قدرت ملی از گفته های دیگر تنویر است. آیا اشرف غنی این تیوری را گام به گام عملی نکرده است؟ یک نگاه سرسری به حضور اقوام در هرم قدرت بسیار به صورت روشن نشان می دهد که هزاره ها و ازبک ها از ساختار قدرت و تصمیمگیری حذف شدند.

سرکوب جنبش های اجتماعی و محرومیت سازی تعمدی از انکشاف و توسعه، سهمیه‌ بندی کانکور، سهمیه بندی مراکز آموزشی نظامی، سهمیه بندی بورس های تحصیلی از موارد دیگر پیشنهادی تنویر است. آیا در حکومت غنی همه ی این موارد اعمال نشده است؟

بجای چسبیدن به شاخه های فاشیزم باید کانون تفکر فاشیستی تغییر کند. ارگ به کانون فاشیزم تبدیل شده و این یک خطر بزرگ برای ملت سازی است.

لطیف فیاض


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حلیم تنویر
اشرف غنی
نظرات بینندگان:

>>>   نظر عالی دادید قلم تانرسا باد.

>>>   جاي تشويش نيست ، اگر هزاره ها به همين اندازه فعلي اولاد بياورند در ظرف ده سال آينده نه تنها افغانستان بلكه پاكستان، ايران و حتي كشور هاي غربي هم نفوس قابل ديد ميداشته باشند.

>>>   حلیم تنویر اشرف غنی سخن هاى فاشيستى اوغنى را باز تاب مى دهد.
وحدت اقوام غير پشتون نياز تاريخى است. نام افغان از ستان گم شود.

>>>   احمق هایی چون حلیم تاریک دروطن مامتاسفانه زیاد است.
اگراو احمق نمیبود باید میگفت.
روابط متقابل خویشاوندی میان همه ملیتها.
عاقل

>>>   وقتی ۲۰ سال پیش اذعان کردم که اضافه تر از۹۹ فیصد افغانها تاخر عقلی پیشرفته داردند٫همه دوستان برویم خندیدند.قبول کنید همچو یک طرح احمقانه مثل اقای تاریک برای طفل پنج ساله سایر کشورها قابل تمسخر است.
راوی

>>>   یاباید غنی از سخنان نفرت انگیز مشاور خود برائت بجوید و اورا از مشورت خلع کند و سخن نفرت انگیز او را سخن شخصی بداند و یا این است که سرور دانش از معاونت غنی خود را سبکدوش کند و گرنه در آینده تاریخ از سور دانش به خود فروش و قوم فروش ذلیل یاد خواهد شد.
محمد صابری

>>>   اقای لطیف فیاض چیزی که در داخل ارگ در جریان بود و بیشتر ان عملی گردیده شمهء از انرا شما بیان کردید قلم تان رسا باد اگر بازهم به همکاری ریس و بعضی از اعضای کمیسون انتخابات برگه های تقلبی بهر شکل و شمایلی در جمله رای بنفع غنی خاینانه حساب گردد در پینجسال اینده بر علاوه اینکه تمام ادارات دولتی از پایین تا بالا بیک قوم خاص داده خواهد شد و تقابل قیومی بیشتر دامن زده خواهد شد موضوع صلح مخالفین مسلح هم به بنبست خواهد رفت و جنگ و خوانریزی بیشتر از پیش در کشور ما خواهد گردید از غنی خو دختر بچه اش در امریکا خوب میخورد و خوب مینوشد هیچ مشکلی برایشان پیش نمیاید و اگر نهایتا جنگ بداخل ارگ سایت کرد غنی با خانمش و بکس پر از پول طلا به امریکا جای اصلی اش فرار میکندمردم بیچاره ما میماند و مشکلات جنگ .

>>>   از مردم هزاره تاجک ازپک خواهس کی کنیم
یکجا شوید.دفاع کنید.به گب کرزی نروید.او طرفدار پشتنون خود است.لطفا همه تاجک های کی دور غنی استفاده شده آید.فردا والله اگر تحصیل کرده شما را در حکومت بحیث مامور نمی برد.پشتنوم ها نقطه ضعف تاک ها را دیدند.چند بچه تاجک بحیث مشاور در این حکومت گرفته.در حکومت بعدی بوت پاک هم نمی گیرد.تاجک های کی حال دور غنی جمع شده آید.فردا طالبان هم همراه این ها یکجا شده.درخت چی کی نسل شما را می سوسازند.متوجه باشید. او تاک های پول پرو فردا جای شما در پل چرخی است.عطا جان فردا اولین مافیایی تو را محاکمه می کند.همه شما آگاه باشید.دیگه سر شما تاجک های بیش پای خود را می بینید.بخاطر چندلک دالر کون میدهید.نسل شما را خر کار نمی گیرند.خوب متوجه خود باشید.دوستم جان عقل شما خام است.باز بازی بخورید.فردا خواهد گفتند دوستم خودش کونی است.در وقت پیری سرت به دار می زنند..


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است