واکنش‌ها به رهایی مشروط سه عضو شبکه حقانی
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۱    ۱۳۹۸/۸/۲۲ کد خبر: 160868 منبع: پرینت

رهایی سه عضو برجسته شبکه حقانی انس حقانی، حافظ رشید و مالی‌خان از سوی رییس جمهورغنی با واکنش‌های گوناگون در کشور روبرو شده است.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که رهایی این زندانیان که اعضای بلند پایۀ شبکه حقانی هستند، هیچ تاثیری بر روند صلح نمی‌گذارد و این اعضای شبکۀ حقانی تنها مهره‌های بازی جنگ افغانستان هستند.

درهمین حال شماری دیگری از شهروندان کشور شبکه حقانی را عامل خونین ترین حملات انتحاری در کشور می‌دانند و می‌گویند که رهایی این اعضای برجسته شبکه حقانی باید به کاهش خشونت‌ها و در نهایت به پایان جنگ در کشور با نجامد.
اما شماری از شهروندان این سه تن را اعضای برجسته شبکه حقانی که به گفته آنان مسوول خونین ترین حمله‌‎های مرگبار و پیچیده درکشور اند.

بسم‌الله، باشندۀ کابل، گفت: «هر سه این‌ها برای ما و شما معلوم است که انتحار و انفجار از طرف همین مردم می‌شود هر کس که این‌ها را رها می‌کند او هم در جمله همین خاینین می‌آید.»
حسن، باشندۀ کابل، گفت: «اگر طالبان صلح می‌کنند ما حاضر هستیم که این آدم‌ها رها شوند.»

هرچند رییس جمهور رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان را از بند طالبان و آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت و طالبان را از علت‌های رهایی این اعضای کلیدی شبکۀ حقانی خوانده است، اما برخی از اعضای مجلس نمایندگان این سه عضو گروۀ طالبان را تنها مهرۀ بازی جنگ افغانستان می‌دانند.

رمضان بشر دوست، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید:" حقانی و نمیدانم آخندزاده و ملا منصور این رهبر قبلی شان و رهبران افغانستان این‌ها مهره‌های هستند که می‌تواند به عنوان یک بازی کودکانه از آن استفاده کنند."
علی اکبر جمشیدی، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید:" اقدام به آزادی انس حقانی که می‌شود فقط یک نکته واضح و روشن می‌شود که در این کشور نه حکومت افغانستان بلکه کشور دیگری و کسان دیگری تصمیم گیرنده هستند."

همزمان با یک نظر سنجی طلوع‌نیوز که تنها ساعاتی پس از همگانی شدن تصمیم رییس جمهور در صفحه اجتماعی فیس‌بوک راه اندازی شد نشان می‌دهد که از میان بیش از ۱۷هزار کاربر این شبکه بیش از ۸۰ درصد مخالف رهایی این اعضای شبکۀ حقانی هستند.
عبدالله، باشنده کابل، گفت: «اول صلح بیاید، بیایند با دولت افغانستان بنشینند و همکار شوند باز دست خودشان است آنها آزاد می‌شوند.»
حکومت تنها در سه سال گذشته در شش حمله مرگباری که صدها کشته و زخمی بر جا گذاشته است شبکه حقانی گروۀ طالبان را مسوول دانسته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حقانی
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   صلح کجاست به بهانه صلح همه چیز کشور را به باد فنا می دهند. اصلا با جنایتکاران صلح امکان پذیر نیست. اینها بازیهای آمریکا و اشرف غنی است تا معضل افغانستان ادامه داشته باشد و کشور ما روی آرامش را نبیند. آمریکا هرگز نمی خواهد در کشور ما صلح و آرامش به وجود بیاید. آمریکا عامل تمام بدبختیهای مردم ما است. او که خود کشور را به بحران کشیده این بحران را همچنان تقویت می کند و نمی گذار کشور ما استقلا خود را به دست آورد.

>>>   از حکومت داری حامد کرزی تا اشرف غنی احمد زی تجربه و رخ داد ها ، حملات انتحاری ، قتل و آتشسوزی ها و هزاران بلا ها که مسوولیت آنرا
طالبان به دوش گرفته اند ثابت کرده که محبوسین و اسیران جنگی آنها
پس از رهایی به جبهه جنگ رفته و به حملات ترور پیوسته و آنرا بیشتر
از قبل تقویه کرده اند.
م. زمین بوس کابل

>>>   بلی اینست اولین نمونه فیر شادیانه برای طالبان و گروه منحوس حقانی.
کاشکی این تیر ها بر جگر رولا غنی و یا سینه ء غنی اصابت میکرد .
شرف الدین انجام ۱۳ نومبر چار شنبه

>>>   غنی تروریست رها کرد و طالب حمله انتحاری انجام داد تا بگویند که معامله با آمریکا بود نه با غنی
غنی یک زندان بان است و وظیفه اش زندانبانی
تصمیم اصلی پیش یازنه اش آمریکا است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است