ارتکاب جنایات جنگی توسط نظامیان تحت حمایت آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۶    ۱۳۹۸/۸/۱۸ کد خبر: 160837 منبع: پرینت

بر اساس گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت آمریکا که با بهره بردن از مصونیت کامل در افغانستان فعالیت می کنند مرتکب موارد متعددی از جنایات جنگی شده اند.

به گزارش رادیو فرانسه، دیدبان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است که این گروه ها در جریان حملات شبانه به صورت خودسرانه اقدام به محاکمه صحرایی غیرنظامیان می کنند. دراین گزارش آمده است که بسیاری از ساکنان غیرنظامی در مناطق مختلف افغانستان تاکنون در پی عملیات این گروه ها سر به نیست شده اند.

در نسخه ای از گزارش دیدبان حقوق بشر که روز پنجشنبه منتشر شد همچنین تصریح شده است که گروه های شبه نظامی تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا از پایان سال ۲۰۱۷ تا اواسط سال جاری میلادی دست کم چهارده عملیات مختلف انجام دادند که در جریان آنها موارد متعدد نقض حقوق بشر و نیز جرائم جنگی به ثبت رسیده است.

یکی از این عملیات ماه اوت گذشته در ولایت پکتیا انجام شده که در جریان آن یازده نفر تنها در یک روستا به قتل رسیده اند. به گفته شاهدان به قربانیان این حمله هیچگونه فرصت دفاع و مقاومت داده نشده بود. بر این اساس گفته می شود که شبه نظامیان رئیس یک طایفه را با شلیک گلوله به چشم وی و نیز نوه بیست ساله اش را با شلیک گلوله به دهانش به قتل رسانده اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا با اعتراض نسبت به آنچه در این گزارش گنجانده شده تاکید کرده است کلیه موارد ذکر شده در این گزارش «نادرست و یا غلو شده» بوده است.
سیا با انتشار بیانیه ای تاکید می کند: «آمریکا برخلاف طالبان پایبند به حاکمیت قانون است. ما اجازه انجام چنین فعالیت های غیرقانونی را نمی دهیم و هیچگاه آگاهانه در این نوع از جرایم مشارکت نمی کنیم.»

این شبه نظامیان که از آنها به عنوان نیروهای ویژه امنیت نام برده می شود از زمان جنگ بر ضد ارتش شورروی سابق در دهه هشتاد میلادی در افعانستان فعال هستند. اعضای این گروه شبه نظامی همچنین از زمان به جریان افتادن جنگ با طالبان اقدام بر ضد این گروه شورشی را تشدید کرده اند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با انتشار اطلاعیه ای در واکنش به گزارش دیدبان حقوق بشر بگونه ای محتاطانه آنرا مورد تایید قرار داده است. در اطلاعیه شورای امنیت ملی افغانستان با این حال آمده است که برخی از موارد مطرح شده اشتباه بوده و باید اصلاح شود.

واشنگتن به مدت یک سال مذاکرات صلح با رهبران طالبان را با امید به دستیابی به یک نتیجه ملموس پیش برد اما پس از حصول توافق اولیه با این گروه اسلامگرای افراطی و در حالی که دولت مرکزی افغانستان در حال بررسی این توافق بود دونالد ترامپ به ناگاه این روند را متوقف کرد.
رییس جمهوری آمریکا در حالی مذاکرات با طالبان را متوقف کرد که همزمان با دور نهایی مذاکرات عملیاتی انتحاری در کابل جان چند عضو ناتو از جمله یک سرباز آمریکایی را گرفت.

در بخش دیگری از گزارش دیدبان حقوق بشر تاکید شده است که در بسیاری از موارد، بلافاصله پس از عملیات شبه نظامیان در مناطق تحت کنترل طالبان، حملات دامنه دار و کورکورانه هوایی در این مناطق صورت گرفته که منجر به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش اخیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو جنگنده های آمریکایی تنها در ماه سپتامبر بیش از یک هزار و صد حمله هوایی و زمینی در خاک افغانستان انجام داده اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در ماه قبل از آن به میزان قابل توجهی افزایش نشان می دهد.

پاتریسیا گوشمن نگارنده گزارش و مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در آسیا می افزاید: «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا با شدت بخشیدن به عملیات بر ضد طالبان این امکان را برای نیروهای ویژه امنیتی افغانستان فراهم کرده تا آنها به راحتی دست به جنایات متعدد از جمله اعدام های خودسرانه و بدون محاکمه و نیز سر به نیست کردن غیرنظامیان بزنند.»

از سوی دیگر بر اساس گزارش سازمان ملل متحد مناقشه و درگیری های داخلی در افغانستان طی نه ماه نخست سال جاری میلادی جان بیش از دو هزار و پانصد غیر نظامی را گرفته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنایات جنگی
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   عمل اینهابا اشرار هیچ پرکی ندارد

>>>   ارگ و قبیله هم ازین فرست داده شده استفاده کرده تمام مخالفین خود را قلع و قمع میکنند ولی در چوکات حمایه نظامی بین المللی، دیدبان حقوق بشر آسیا نکته مهم را متوجه شده که در بیست سال گذشته جریان دارد و رهبری اقوام دیگر را به انواع مختلف حذف فزیکی نموده اند.
خارکش

>>>   رژیم امریکا جنایتکارترین رژیم در کره زمین است، چرا گله میکنید؟
آزاده


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است