عبدالله: نتیجۀ انتخابات در ۲۳ عقرب اعلام نمیشود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۷    ۱۳۹۸/۸/۱۸ کد خبر: 160829 منبع: پرینت

محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات می‌گوید که به علت پایین بودن ظرفیت در کمیسیون انتخابات، نتایج نُخستین انتخابات ریاست‌جمهوری به روز بیست‌وسوم ماه عقرب اعلام نخواهد شد.

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری که به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شد قرار بود در ۲۷ ماه میزان اعلام شود، اما کمیسیون انتخابات، نخست اعلام کرد که تا زمان نامعلومی اعلام نتایج نخستین به تأخیر افتاده‌است و سپس ۲۳ماه عقرب را برای اعلام نتایج نخستین انتخابات مشخص کرد.

آقای عبدالله در این باره اظهار داشت: «با توجه به ظرفیت کاری‌که ما داریم، مسیر راه و مشکلاتی‌که پیش‌رو داریم به نظر من اعلان نتایج ابتدایی به تاریخ بیست سوم عقرب ممکن نخواهد بود.»

بربنیاد جدول زمان‌بندی نخستین کمیسیون انتخابات، نتایج نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری باید به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی به تاریخ ۱۶عقرب اعلام می‌شدند. کمیسیون تاکنون تاریخی برای اعلام نتایج نهایی انتخابات مشخص نکرده‌است.

در این شرایط، مسؤولان کمیسیون انتخابات دربارۀ موضوعات مرتبط به انتخابات، گفته‌های متناقضی دارند؛ روز گذشته، حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات به طلوع‌نیوز گفت که روند بازشماری آرا آغاز شده‌است، اما آقای عبدالله، (جمعه، ۱۷عقرب) گفت که هیچ کار عملی برای بازشماری آرا آغاز نشده‌است: «تا این لحظه‌ای‌که من همرای شما صحبت می‌کنم، کدام کار عملی برای باز شماری یعنی انتقال هیات یا گپ دیگری باشد، صورت نگرفته‌است.»

قرار است آرای ۸۴۹۴ محل رأی‌دهی در سراسر کشور بازشماری شوند – روند بازشماری، قرار بود هفتۀ پیش آغاز شود، اما چندین بار به تأخیر افتاد.
این وضعیت، دسته‌های انتخاباتی را نگران کرده‌است. دسته‌های انتخاباتی، می‌گویند که تأخیر در اعلام نتایج نخستین انتخابات پرسش برانگیز است.

اجمل هودمن، مسؤول بخش فنی و نظارتی دستۀ انتخاباتی اشرف غنی گفت: «حال اگر نتیجۀ ابتدایی از تاریخ ۲۳عقرب به تعویق می‌افتد، این به هیچ وجه قابل توجه نیست، این خودش سوال برانگیز است!»

یونس نواندیش، ناظر دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله نیز بیان داشت: «ما، حتا یک رأی باطل را به داخل این محاسبه، قبول نمی‌کنیم و از هر رأی مردم افغانستان با تمام قاطعیت پشتیبانی می‌کنیم و تا زمانی‌که سقف رأی معلوم نشود، بازشماری را ما بی مورد می‌دانیم.»

شماری از دسته‌های انتخاباتی، نهادهای ناظر انتخابات و سیاست‌گران، می‌گویند که اعضای کمیسیون انتخابات وابسته‌گی‌هایی دارند و نیز در مدیریت انتخابات ناتوان استند، به همین دلیل روند بازشماری آرا آغاز نشده‌است و نیز اعلام نتایج انتخابات به تأخیر افتاده‌است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   راه حل آسان اینست که به این کمیسیون گفته شود که اگرنتیجه نهای را در مدت دو هفته ارایه نکنند مستحق هیچ معاشی نمی شوند.
آزاده

>>>   من منحیث یک ادم بیطرف که نه از عبدالله خوشم می اید و نه از غنی البته در مورد حکومت داری چون هردو کمی و کاستی های خودرا دارند وقتی برنامه های سیاسی و انتخاباتی را دنبال می کنیم به این نتیجه رسیده ایم که در 99فیصد از موارد تیم عبدالله مستند و با دلایل صحبت میکنند و لی تیم غنی بر تقلب پا فشاری دارند و زور گوی میکنند که باید خود را اصلاح کنند چوکی ریاست جهوری میراثی نیست و مردم قضاوت خود را دارند.
افغان

>>>   از این کرده دولت .....در طول تاریخ نخواهد بود زیرا یک زن ......کی می تواند نتیجه را اعلان کند زن مانده ریس انتخابات افسوس به حال این دولت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است