صلاح الدین بی صلاحیت رفت!
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۳۴    ۱۳۹۸/۸/۱ کد خبر: 160649 منبع: پرینت

صلاح الدین ربانی با وزارت خارجه در حالی وداع کرد که نامه اش لبریز از شکایت بود. نامه ای که نشان می دهد اشک های صلاح الدین از آنچه دیده و شنیده در این سالها و تحمل کرده است از نوک قلم جاری شده است و غیر مستقیم به بر خوردهای افراطی قوم گرایانه و رفتارهای سلیقه ای اشرف غنی و دستیاران وی با آن در وزارت خارجه شکایت دارد!

از همان روزهای آغازین حکومت وحدت ملی که سهمیه پُست های کلیدی هر دو تیم مشخص شد، اشرف غنی به بهانه های متعدد عرصه را به نمایندکان عبدالله تنگ کرد و در هر وزارت خانه ای که سهم عبدالله بود نماینده ویژه گذاشت در وزارت خارجه نیز حکمت خلیل کرزی را قرار داد که نقش صلاح الدین را کاست. از این رو وی هرچند استعفا داده و علت آن را پایان تاریخ حکومت وحدت ملی اعلام کرده اما وی محبور به این کار شده که حتی زودتر از این باید از ساختمان وزارت خارجه می رفت.

بر خورد های قوم گرایانه اشرف غنی نه تنها داد صلاح الدین را در زمان خدا حافظی بلند کرد بلکه قبل از آن نیز فریاد عبدالله، محقق، جنرال دوستم، استاد عطا و ... را کشیده بود.
اشرف غنی با جودی هیچ پایگاه اجتماعی نداشت یکی-یکی مخالفان و دوستان به ظاهر سیاسی خویش را حتی قدرتمندترین رقیب قدرت اش از صحنه سیاست کشور خارج کرد!

استعفا نامه صلاح الدین درست و پر محتوا بود اما آن را بایستی به شریک به ظاهر قدرت اشرف غنی یعنی عبدالله می فرستاد تا با این کار از نقش غنی می کاست و در عین حال به وی یاد آور می شد که بدون حضور عبدالله ادامه کار حکومت وحدت ملی غیرممکن است. اما متاسفانه بزرگ نمایان جامعه غیر پشتون سست عنصر، فراموش کار، بی بخار هستند از هیچ کی و هیچ چیز درس عبرت نمی گیرند! آنها ترور فرمانده هان خود، مسلح کردن وگسترش طالبان را توسط کرزی به باد فراموشی سپردند، تهدید، تحقیر و به حاشیه راندن خود را توسط غنی از یاد بردند، دوبار کاندید کردن عبدالله و عدم توانایی وی را نادیده گرفتند که برای بار سوم وی را به نمایندگی خود در کار زار انتخابات وارد کردند...

با پایان رسیدن تاریخ حکومت وحدت ملی آخرین مهره کاروان عبدالله از قطار پیاده شد صلاح الدین بی صلاحیت از کابین وزارت خارجه با آزردگی و اشک مانند دیگران رفت اما قطار حکومت اشرف غنی در مسیرش بدون رقیبانی مانند عبدالله، دوستم، محقق، خلیلی و... به احتمال زیاد برای پنچ سال دیگر روان باشد!

گل امیری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صلاح الدین
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   صلاح‌الدین ربانی از وزارت خارجه استعفا کرد. متن استعفا نشان می دهد که زیر فشار استعفا کرده است.
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای داکتر محمد اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان!
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته؛
خداوند را سپاسگذارم که برایم توفیق عنایت فرمود تا حدود پنج سال به عنوان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان، در خدمت کشور و مردمم باشم.
در این مدت، فضای کاری در حکومت وحدت ملی، از همان آغازین روزهای این حکومت تا این روزهای پایانی، مطلوب نبود. در این مدت شاهد بودم که با ایجاد شبه ساختارهای موازی و به حاشیه کشاندن نهادهایی که در همه نظام های دنیا حیثیت ستون نظام ها را دارند، با ساختار دولت همچون یک انجوی شخصی برخورد سلیقه یی صورت می گرفت و کلیت دولت آگاهانه و نا آگاهانه تخریب شد. در این مدت زیر شعار اصلاحات، چنان برخوردهای غرض آلودی صورت گرفته که در دراز مدت،ترویج کننده و نهادینه ساز تبعیض و تعصب در جامعه است و بنیادهای وحدت و همدلی جامعه ما را به شدت آسیب می رساند.
حدود پنج سال، همه‌ی این وضعیت را تنها به خاطر تعهدی که در برابر مردم و جامعه خویش داشتم، به منظور نگهداری کلیت نظام و جلوگیری از شکنندگی جامعه و کشور تحمل کرده و با قبول دشواری های زیادی به عنوان مسئول اجرایی سیاست خارجی جمهوری اسلامی افغانستان در راستای تأمین و پاسداری از منافع ملی در سطح نظام بین الملل مسئولانه کار کردم.
اکنون با آنکه دوره کاری حکومت وحدت ملی به پایان رسیده و در وضعیت شکننده کنونی بیشتر از پیش به ایجاد فضای همدلی و همبستگی ضرورت است، تخریب نهادهای دولتی به شیوه های گوناگون از سوی آنهایی که خود ادعای دولت سازی دارند، غیر قابل اغماض و غیر قابل تحمل است.
از همین رو ادامه کار خویش را در چنین شرایطی در چارچوب این حکومت به صلاح ندانسته، استعفای خویش را تقدیم می نمایم تا از مجرای فعالیت های سیاسی، در خدمت مردم و کشور باشم.

با احترام
صلاح الدین ربانی
وزیر امور خارجه

>>>   Sattar Saeedi
مشت نمونه خروار؟
احتمالاً این یکی از دلایل استعفای ربانی از وزارت خارجه بوده:
حضور حمدالله محب (مشاور امنیت ملی اشرف غنی) در نشست وزیران خارجه جنبش غیرمتعهدها در باکو.
ماه پیش هم غنی محب را به جای وزیر خارجه به مجمع عمومی سازمان ملل فرستاده بود.

>>>   ‏بهرام هاشمي نيا‏ به همراه ‏بهشته عدیل‏.
۲ ساعت ·
من بادیدگاه کثیری ازکاربران فیسبوکی درپیرامون استعفای جلالت مآب صلاح الدین ربانی وزیر محترم امور خارجه کشور که گویا او زیر فشارهای شدیدمجبور به استعفاء شده باشد،موافق نیستم ،زیرا فشارهای شدید علیه وزیر خارجه کشور ازدیرزمانی بدینسو اعمال میشد که اوشان زیر این فشارها قامت خم نکرد ومردانه ایستاده گی کرد .
جایگاه وشخصیت صلاح الدیدن ربانی را بابسیارِازدولت مردان باید یکسان محاسبه نکرد وهمسان نپنداشت،همه میدانیم که صلاح الدین ربانی فرزند شهید استادربانی ریس جمهور پیشین ویکی ازمشاهیر علمی،سیاسی ودینی افغانستان است یعنی صاحب شخصیت ،عزت نفس ،قدرت وصلابت . پس ازانکه ملیشه های قومی تحت عنوان پلیس ویژه به حریم آراء واعتماد ملت یعنی کمیسیون مستقل انتخابات درتاریکی شب تاختند ودر کمال بی حرمتی ووقاحت به آرای مردم دست برد زدند آقای ربانی به این فکر شده است که تیکه داران ارگ به آسانی اماده نیستند که ارگ رابه برندهء انتخابات تخلیه کنند وبیرون کشیدن آنها ساز کارهای فراتر ا زباخت معمولی انتخاباتی ر ا اقتضا مینماید.ازین روآقای ربانی خودش را برای مبارزهء جدی تر وسریعتر آماده نموده ومیبایدهمه ئی فرصت واوقاتش را برای مقابله با تقلب وتحقق حق عدالت اختصاص بدهد.

>>>   مردم همیشه محروم ومظلوم بدخشان خوبترین مردم این وطن هستند، از سال 1371تاحال بیشترین قربانی یا تلفات را اینها داده اما درتمام چوکات حکومت صرف دو اداره دولتی سهمی داشتند یکی وزارت خارجه که آنهم بدون صلاحیت ووظایف وزیرخارجه را مشاورامنیتی به پیش می برد
اداره دوم که 99 فیصد آن از مردم بدخشان است ریاست دهم امنیت یا محافظت رجال برجسته است که آنرا هم چندی پیش رئیسش را تبدیل کردند،

>>>   صلاح الدین ربانی با تقدیم استعفا به غنی نشان داد که دیکتاتور در ارگ است.
صلاح الدین با این استعفا یک نکته را روشن کرد که غنی از میدان سیاست پریده و در سراشیب مرگ سیاسی در حال سقوط است.
صلاح الدین ربانی تا دیر نشده در فکر تشکیل کنگره جمعیت شود تا در آینده سیاسی با قوت و به مثابه یک حزب با قدرت افغانستان شمول با برنامه های مدون و عملی وارد کارزار شوند نه در رکاب این یا در رکاب آن

>>>   اقایی پنچرمین وزارت ها شخصی از پدر کس نیست که باید تا ابد از او باشد صلاح دین پنج سال وزیر بود و استعفا آن او چیزی کم نمیکند شما پنچرمینها هستید که همه چیز را از مامه خودمیدانید

>>>   از آقای صلاح الدین خان ربانی بپرسید که اینقدر حوصله را از کجا کرد که پنج سال تمام را با تحمل بی حرمتی در وزارت سپری نمودند؟ بعد هم بپرسید که در قلمرو حامیت شما (جمعیت اسلامی) چه گپ هاست؟ مگر شما زمین و هوای قلمرو تان را غصب نکرده اید؟ شما از تعصب رئیس جمهور و تیم اش نالیده اید انما از تعصب لجام گسیخته در ریاست (غیر قانونی) اجرائیه هیچ یادآور نشده اید، بخیال تان آنجا همه چیز بر وفق مراد پیشرفته؟
راستی همان آبرو برای تان خوب نبود که بعد از سلب سلاحیت توسط پارلمان کشور رخت سفر می بستید؟ یا هنوز هم گوشه هایی از ذخیره خانه های دالری تان خالی بودند؟ خیر حالا هم که رفتی، کار خوبی کردی اما فراموش نکنی که تصمیم رهبریت را هرگز در کله نداشته باشی زیرا اصلاً برای رهبریت ساخته نشده ای، هرکس برایت گفته باشد که رهبریت میراثی است و بتو میرسد، دروغ گفته.
میهن زرغون

>>>   رباني وزير بود اما مقرري هاي اين وزارت و سفارتخانه ها در دست فشيزم شما لست سفرها را ببينيد اكثريت اوغانهاي بي سواد نادان و پشاوري مقرر شده اند

>>>   همه میدانند که پیر های طریقت وعلمای اعلم از مقام روحانیت ومعنوی برخورداربوده اتباع وپیروانشانرابا نفوذ ظاهرا معنوی خود تحت تاثیر قرار میدادندوبعد از رحلت انها مخدوم هاوبازماندگان شان چون ازین نعمت الهی بی بهره اند با انواع حیل والتجا به مفاسد اخلاقی وسازمانهای استخباراتی رو اورده برای مدتی حلقات قبلی وبازاراستفاده را گرم نگه میدارند مثال این مدعا در عهد معاصر احمد جان محمدی فرزند مرحوم مولوی محمد نبی وپیر زاده ها وحضرت زاده های مجددی وگیلانی ونور چشمی های سیاف وحکمتیار وربانی اندحتما میدانید که یکی از حکمتیار زادگان در لندن در حالت مستی وبیهوشی اکسیدنت نموده از دنیارفت وجلال ربانی هم در کاناداچه بد های نیست که نمیکند
اقای امیری!
ایکاش فساد شیطانی<صلاح ربانی >استعفا نامه ای خویش را به عبدالله گچه تقدیم مینمود حتما او دانسته که غنی با تمام بدی ها وناروای هایش بهتر از عبدالله است چون غنی تنها حریف را میزند وعبدالله هم حریف وهم رفیق هردو را بلکه خودی هارا بیشتر ضربه وارد میکند
از همه که بگذریم وزارت خارجه به مخدوم ربانی نه به استحقاق خودش وبه شایستگی ولیاقتش بلکه خونبهای پدرش بوده تا همین مدت کار ارای داشت وبس وپس ازین جای وزیر سابق وزارت خارجه در پهلوی جلال جان است در افغانستان برایش محل از اعراب نیست
انجنیر رحیم

>>>   اقای گل امیری!
به سلسله ای نیرنگ های قبلی غنی ربانی زاده را فریب داده که اوباید استعفا بدهد تا در کابینه ای اینده نیز اورا درین پست ویا نمایندگل سازمان ملل ابقا نماید در غیر ان دیگر امید خود را از کابینه برکند اونیز از روی نا چاری استعفایش را تقدیم نموده است وگرنه درین شرایط حساس موقع استعفا نبود اگر مشکلات وبی صلاحیتی بود در ظرف این پنج سال چرا استعفا ندادند؟!!! واز سوی اطلاع حاصل نموده که عبدالله در صورت خدای نخواسته برنده شدن کسی دیگر را در پست وزارت خارجه لازیم دیده ازین رو ناچار صف عبدالله را ترک نموده وبا غنی سازش کرده است تاشاید در دروازه بانی وزارت خارجه مقرر شود ویا این که هیات امریکای به رهبری نانسی اورا گفته اند که باید کنار برود وگرنه اورا چنین وچنان خواهند کرداگر این احتمال درست باشد دیگر دوباره اوردن غنی در راس غلامی حتمی به نظر میرسد خلاصه ربانی به صف مولانا قربان خاین ووطن فروش ودین فروش پیوست
قاضی فضل الله

>>>   Bawar Bamik
صلاح‌الدین ربانی صلاح، دید تا کنار برود و در بهترین هنگام کنار رفت. او با وجود خامی سال سیاسی‌ و عمرش از پخته‌گی سیاسی و تدبیر ویژه برخوردار بود و در مدت پنج سال در وزارت خارجه خوب درخشید و تا فرجامین لحظات بودنش در این وزارت جلو لجاجت‌ها و خودکامه‌گی‌های آقای غنی را جسورانه گرفت. گمانه‌ها بر این است که کناررفتن او نه از ناتوانی‌، بل از توان‌مندی و تدبیر اوست. او شرافت‌مندانه و خردورزانه کنار رفت تا آماده باشد. آماده‌ی برگشت دوباره در این سمت یا آماده‌ی رویارویی با بحران و پاس‌داری از رای پاک مردم. کناررفتن او نشانه‌ی باورمندی به قانون و تدبیر سیاسی اوست. او در فرایند پنج سال بودنش در وزارت خارجه به پیمانه‌ی مدعیان دیگر رهبری جمعیت اشتباه، خودخواهی و معامله نکرد و جبن هم نداشت. او یگانه کسی بود که در سهم پنجاه درسدی آقای عبدالله در حکومت وحدت ملی، به توانایی و مدیریت خود کرسی خود را نگه‌داشت و در برابر لجام‌گسیخته‌گی‌های آقای غنی تا لحظات پایانی عمر این حکومت آب‌رومندانه ایستاد.

>>>   ‏‎Sayed Noorullah Raghi‎‏
صلاح الدین ربانی رهبر خِردمند جمعیت اسلامی در شرایط نهایت دشوار دستگاه سیاست خارجی کشور را با درایت، خردمندی و صلابت کامل مدریت نمود. این فرزانه روشن ضمیر با وجود فشار های گوناگون و شرایط نهایت سخت و دشوار گام های بلندی را در عرصه ارتقای سیاست خارجی برداشت. اطمینان دارم که دشمنان او قبل از دوستان اش به توانای، صداقت، پاک نفسی و جسارت اش باور دارند. ایشان همچنان ثابت ساختن که ارزش ها، آرمان ها و آرزو های مردم اش را هر گز معامله نکرده و با تمام توان پای این ارزش ها ایستاده و از آن ها پاسداری می کند..

>>>   Omar Mehraban
از نظر تا نظر :
به باور من استعفا و جاخالی کرن صلاح الدین ربانی در شرایط بسیار حساس اشتباه کلان سیاسی بود ، آقای ربانی بزودی سرفکر آمده پشیمان خواهد شد که آن وقت سودی ندارد.

>>>   مغزه گند افتاد در كثافات تاريخ همراي ياران و قوم انتحاري اش

>>>   از نظرمن اقاربانی اصلاا مسایل دیپلوماتیک را بلد نبوده ووزارت خارجه از سویه ان بالااست باز هم افرین اشرف غنی که یک ادم به مسلک و بی تجربه مثل اقا
ربانی را دراین چند سال در راس این ارگان بسیار مهم قرار داد همو طنان عزیز اگر متوجه شود اقای ربانی همیشه مصروف مسایل حزبی، قومی و جنجال های جمعیت ها بوده اصلا درفکر سیاست خارجی کشور و روابط بین المللی نبوده است
احمد از ترکیه

>>>   حيف كه اوغان شعور ندارد تا معني چنين موضع گيري ها را بداند اگرنه براي اوغانها فاشيست انتحاري و دختر فروش زهر خوردن بهتر است
از غلامي

>>>   این آقا زاده که سیاست را میراثی و خانوادهگی گرفته و نه علمی و هنری. مثلا خانواده ج اف کندی و خاندان جورج بوش و دیگر خانواده های سیاسی جهان قدرت سیاسی را میراث نگرفته بلکه در زمان پدر و پدرکلان احد اقل به عنوان شهردار و یا استاندار و یا یک سناتور و یا وکیل و نماینده مردم در مجلس نمایندگان انتخاب و نه انتصاب می شدند.
این حرفها آقای ربانی چرندیات ایست که او پس از پنج سال تحمل تحمیلی او شده است. وی در دولت تقلبی و نه انتخاباتی یک شخص بی قدرت و کدی کوکی شده در حقیقت تحمیل هویت افغان را تحمل کرد. به ملیتهای ملت تاجیک پارسی زبان با پدر ادبیات و فرهنگ و نظم ربان پارسی بی حرمتی نمودند و خایین ملی است حتی این شخص در این مدت پنج سال اله دست حاکمان پشتون بود.
رهبران تاجیک خودفروخته ها و فاحشه های سیاسی حاکمان پشتون شده اند که در آغوش حاکمان عمده دولت دست نشانده پنجسال و بیشتر موزه های با خون مردم را می لیسد و سپس به حاکمان خود هم خیانت می کنند. مانند خان های دو سره و دو طرفه پشتون ها. این تاجیکان که تاج های پر افتخار از زمان هرودوت تا سامانیان و تا دوران نوین در مواد غایطه و
خود زدند مردارهای سیاسی اند که قدرت و توانایی تاجیکان را کاهش دادند. تاجداران این سرزمین را ناکام نمودند. و قدرت دولتی را دو دسته به اقوام گمشده یهودی دادند.
آقای ربانی در چرندیات خود عزت و اقتدار و اعتماد مردم را از دست داده است. گپ های این شخص آبله را من قبول ندارم. این شخص منافق است و غنی جنایتکار و دستنشانده خونخواران و شخص ایکه به مردم گلوله کشید و این شخص پیلید ربانی جوال گلوله را برایش گرفته بود. مرگ بر تاجیکان افغانشده.
این رهبران ستون پنجم است.
برای وحدت همه مردمان تاجیک و اوزبیک و تورکمن و هزاره و همه ملتهای زیر ستم حاکمان پشتون و حامیان تاجیکب و اوزبیکی و تورکمنی و هزاره گی و پشتون های که هویت افغانی را بدور اندازد و بخاطر ستم حاکمان پشتون حاکمان پشتون را خود شان سرنگون کند.

>>>   وطنداران عزیز کوشش کنیم که سمتگرایی را کنار بگذاریم و به واقعیت ها نظر اندازیم .
آقای ربانی شاید یک آدم خوب باشد ، اما در سمت وزارت خارجه آدم بیکفایت ، ناتوان و لجوج بود ، بنده به یاد دارم که در اولین سفر به یک کنفرانس توانایی سخنرانی را نداشت و بجای وی آقای خلیل کرزی سخنرانی کرد .این آقا بعد از آن سفر خود این سنگ وزنین را بوسیده و بجایش میگذاشت اما چنین نکرد چون ایشان وزارت را رسد 50 و خانه شخصی خود میپنداشت.

>>>   کدام رییس جمهور ؟؟؟ افغانستان اصلآ رییس جمهور ندارد .
م . زمین بوس کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است