گوشواره طلا که گوش را آزارد باید دور انداخت!
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۵۹    ۱۳۹۸/۷/۳۰ کد خبر: 160636 منبع: پرینت

سوال می گردد که آمدن نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا بکابل چی تاثیری وارد خواهد کرد؟ نانسی پلوسی سوته اعجازی حضرت موسی را در اختیار ندارد که طوری عمل نماید که لوی افغانستان را برهبری غنی احمدزی و تاجیکستان بزرگ را برهبری عبدالله عبدالله برپا سازد. آمدن وی دو پی آمد احتمالی داشته می تواند. احتمال اول چون همزیستی بین هواخواهان غنی احمدزی و عبدالله عبدالله ممکن نیست پس بهترین گزینه تجزیه این کشور است که امریکا این کار را می تواند. احتمال دوم اینکه اجرایی ساختن توافق زیر نظر جان کیری است که قدرت تقسیم گردد و ریاست اجرایی ایجاد گردد که مورد قبول هواخواهان غنی احمدزی نیست.

در حالیکه غنی احمدزی زیر شعار تیم دولت ساز در فکر و خیال ایجاد یک دولت مستحکم در خیال و خواب عبدالرحمن و داود است ولی این جاهل کوچی نسب غافل از آنست که افغانستان از اثر تحمیل دولت های قوی باین روز و بدبختی رسیده است. افغانستان هیچوقت بدون دولت مستحکم و قوی نبوده است.

عبدالرحمن با کمک مستقیم پولی و اسلحه انگلیس ها قوی ترین دولت تشکیل کرد. خاندان غدار نادر با دها چال و نیرنگ با حمایت خارجی ها بدترین نظام را بالای ساکنین افغانستان عملی ساخت. حزب دموکراتیک خلق افغانستان از یک موقف و موضع بی نهایت قوی با کمک توب و تانک و بمب افکن های روسی ساکنین این کشور را از هوا و زمین کوبید، طالبان بعنوان بچه بی ریش های آی اس آی پاکستان و با حمایت مخفی و فعال این دستگاه شیطانی بدترین نظام را در افغانستان عملی ساخت و امروز غنی احمدزی با قوت بی مانند امریکا روزانه هزاران آدم را زیر نام طالب از یک موضع و موقف بی نهایت قوی محو می کند!

هر قدر تلاش در راه ایجاد دولت قوی با حمایت فعال یک قدرت خارجی در افغانستان صورت گیرد به همان تناسب فاجعه افغانستان بیشتر می گردد. یگانه راه صلح در افغانستان تسلیم شدن به اراده ساکنین این کشور و تشکیل ملت سازی است که ساکنین افغانستان سرنوشت خویش را بدست خود گرفته و حکومت نماید. مثلا در ولایات پشتون نشین افغانستان هواخواه طالبان زیاد است. چه عیب دارد که اداره این پنج ولایات بشکل امتحانی بدست طالبان سپرده شود؟ خدا حکومت طالبی را برای این مردم و حامیان آی اس آی شان مبارک کند. استدلال می گردد که در آنصورت افغانستان تجزیه خواهد گشت. اگر ساکنین افغانستان از فاجعه نجات یابد تجزیه افغانستان بحیث یک پدیده شوم استعماری چرا بد باشد؟

عبدالحمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   چرا تجزیه؟
شما دیدید که استاد عطا مزار را ساخت
اسماعیل خان هرات را ساخت
بدون اینکه نامی از تجزیه برده شود.
بیایید مسولین ولایتی را مسولیت و صلاحیت بدهید تا خلاقیت بومی را به کار گیرند و یک رقابت سالم و سازنده راه بیفتد و از بیرو کراسی داخل ارگ نجات یابیم.
اگر طالب بتواند پنج ولایت تحت صلاحیت خود را بهتر از هرات و مزار بسازد و رفاه بیاورد و مردم خوش باشند چه بهتر .

حکومت غیر متمرکز به معنی فدرال یا تجزیه نیست.
غیر متمرکز یعنی منابع مادی و مالی را با صلاحیت کامل در جهت رفاه و بازسازی به کار گرفتن است و ضرور نیست که تدارکاتش را غنی انجام بدهد.

دو سه لایه تفتیش مثل تفتیش محلی تفتیش ولایتی و تفتیش مرکزی ایجاد شود و تمام مصارف از این سه زرهبین به گونه شفاف بگذرد و فرهنگ حسابدهی و شفافیت نهادینه شود خواهید دید که بامیان رشدش نظر به اکثریت ولایات بزرگ سریع و قابل ملاحظه خواهد بود.
فرهنگ مکافات و مجازات و حساب گیری و حساب دهی باعث رشد میشود نه تمرکز گرایی فاشیستی.

>>>   هموطنان ما حداقل نمیدانندکه بدترین حالت جنگ دوامدار است. هرانچه منتج به ختم جنگ شود مبارک است. تجزیه درشرایط موجودنه تنها که بدنیست٫ شایدهم اب حیات است.
عاقل

>>>   این افغانستان بزرگ است و کسانیکه خیال تجزیه اینرا در سر دارد این آرمان را بگور خواهد برد افغانستان از خود صاحب دارد و مانند داودخان قهرمان و شهید در راه آزادی هزاران داود خان دیگر دارد وانعد افراد فرومایه و بی وجدان مانند شما که از مغلستان و منگولیاه در وقت چنگیز از طریقه نامشروع به دنیا آمده اید نمیتوانید که مقابل این طوفان استاده شوید چون در خون شما غیرت و عزت وجود ندارد و بنام وطن چیزی ندارید تمام عمر نیاکان تان الی شما در تن فروشی گذشته است و کسیانیکه بند تنبان خود را یک بار باز کرده باشد مانند شما دیگر از این نوع افراد چیزی ساخته نیست بهتر است که هما پنجاه یورو خیرات خود را خورده وبه کسب نیاکان تان دوام دهید وبس

>>>   وقتی هیچکدام(من وتو) ازغقلانیت برخودارنیستیم وسالهاست نمیتوانیم با صلح ودوستی درکنار هم زندگی کنیم مگر تجزیه راه حل عقلانی نیست؟
ویا حتی همین را هم نمیدانی؟
رامش

>>>   تو طالب هستی دلباخته وفریفته طالب
٫اما من ضد طالب و ازان متنفرم ووحشت دارم
٫مگراگرراه مان راجدا کنیم چه عیب دارد؟
تخاری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است