کانگره امریکا: توافق با طالبان توافق با داعش است
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۴۷    ۱۳۹۸/۶/۲ کد خبر: 159893 منبع: پرینت

شماری از اعضای کانگره امریکا هشدار می دهند که توافق عجولانه با طالبان٬ امریکا را به گذشته باز می گرداند و امریکا زمانی مجبور خواهد شد که همه چیز را از صفر آغاز کند.

با آنکه نمایندگان امریکا و طالبان٬ دور نهم از گفتگو های شان را با خوشبینی آغاز کرده اند و هردو طرف برای امضای یک توافقنامه آماده می شوند شماری از اعضای گانگره امریکا از پیامد این توافق نگران اند و هشدار داده اند که نباید با این گروه وارد یک صلح عجولانه شد.
انها این گفته های ترامپ را که جنگ امریکا در افغانستان را مضحک خوانده است ناشی از درک ناسالم از اوضاع پیچیده در کشوری می دانند که هرلحظه می تواند بار دیگر سرزمین رویایی هراس افگنان جهانی شود.
آنها تاکید دارند که به معضل افغانستان باید دقیق تر نگاه کرد تا فاجعه نظیر حادثه سبتمبر تکرار نشود. در حالی که امریکا با طالبان مذاکره دارد و کمتر کسی از جزییات این گفتگو ها آگاه اند. به گفته آنها٬ روندگفتگو با طالبان بیشتر شبیه یک معامله است تا یک بحث سیاسی.

لیزچینی، عضو کانگره امریکا از حزب جمهوری خواه، از دونالد ترامپ خواسته است که معامله صلح با طالبان را نپذیرد. او تاکید دارد که توافق با طالبان معادل این است که امریکا شکست خود را در برابر طالبان، داعش و القاعده قبول می کند.
او گفته است امریکا نباید بگونه ای نیروهای خود را از افغانستان خارج کند که به طالبان تسهیلات را فراهم شود تا تروریستان را محافظت کنند و آنها در آینده بازهم برنامه حمله بر غرب را ترتیب بدهند.
لیزچینی که پدرش دیک چینی زمانی معاون رییس جمهوری امریکا بود تاکید دارد که نباید به طالبان اعتماد کرد زیرا این گروه همچنان با القاعده ارتباط دارد و ما نمی توانیم به حیث یک همکار صلح بر آنها حساب کنیم و نمی توانیم از آنها پیمانی را بدست بیاوریم و نمی توانیم امنیت خود را به دست کسانی بدهیم که به اسامه بن لادن پناه داده بودند.
لیز چینی می گوید طالبان به رهبر القاعده اسامه بن لادن زمانی پناه داده بودند و القاعده از افغانستان بر امریکا حمله کرد.

آدم کینزینگر، عضو دیگر کانگره می گوید: توافق با طالبان باخت امریکا را در افغانستان به سادگی نمایان می کند و مانند اشتباهی است که اوباما در مورد عراق مرتکب شد.

لیندسی گراهام سناتور امریکایی٬ توافق امریکا با طالبان را بدتر از توافق برجام با ایران می داند. او تاکید دارد هرگونه توافق با طالبان که مبارزه امریکا در برابر تروریزم را نادیده بگیرد، یک توافق صلح نیست؛ بل‌که این٬ راه را برای حملۀ دیگر بالای امریکا و منافع این کشور در سراسر جهان هموار می کند.

سناتوران امریکایی در حالی از توافق میان طالبان و نمایندگان امریکا اظهار نا خوشنودی می کنند که روند گفتگو های امریکا با طالبان پر از ابهام است نه تنها سناتوران امریکایی بل سیاسیون افغان و متحدین امریکا در ناتو و اتحادیه اروپا هم از گنگ بودن این مذاکرات شاکی اند و حتی این اتهام وجود دارد که امریکا در وجود طالبان با پاکستان وارد مذاکره شده است و برای پاکستان امتیاز میدهد.

فرزانه نعمت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
طالبان
داعش
نظرات بینندگان:

>>>   اگر طالب ها واقعابا خارجی ها ضدیت داشته باشند ومذاکرات جاری با طالب هابه واقعیت قرین بود وانطور که ظاهرا مینماید یک ابر قدرت جهان وجهانخواردر برابر نیرنگ های پاکستان وپیروانش مضطر ومجبور به مذاکره گردیده!!! پس چرا روس وچین بی صبرانه در اتظار موقع وشکست حریف نشسته اند چون رقیب زورگووعنود شان در برابر اراده ای یک مشت عناصر خود ساخته وخود بافته ای خود شان زانو زده واز فرط مجبوریت سالها وماها را در مذاکره ومصالحه با انها میگذرانند و امید وصبر این همه بیننده وشنونده را به یاس مبدل کرده اند کشوری با این بزرگی وقساوت در برابر کره ای شمالی کوتاه می اید وبلند پروازی های ایران رانادیده میگیرد وفرمایشات وطلبات طالب وپاکستان رادربست می پذیرد دیگر از هیبت وصلابت انها چه مانده که کانگریس مین هاشان به ترامپ ومسولین به اندرز ونصیحت های لا طایل رو اورده اند در ظاهر بیچارگی خارجی ها ازان معلوم که نماینده شان در مذاکرات نیز از جنس وجان ودل طالب واز تبار انهاست واگر یک هزارم حصه ای قلبش به نفع انها بتپد کافی است بترسید که به انها نیز مشوره های سود مند ومفید اراءه ندهد
راه رو راه گم از گورستان

>>>   ایا اعتماد به طالبان مانند اعتماد گوسفند به گرگ نیست؟ ایامعمله امریکاه با طالبان زانو زدن امریکا در برابر یک گروه تروریستی نیست؟ ایا اعتماد امریکا به طالبا مانند نگابان گزاشتن گربه گرسنه بر‌گشت نیست؟ ایا معامله امریکا با طالبان شکست یک ابرقدرت در برابر یک گروه تروریستی نیست؟ ایا معامله امریکا با طالبان یک رسوای سیاسی و نظامی برای امریکا نیست؟
سید بلبل از کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است