شما فکر می کنید که استقلال دارید؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۴    ۱۳۹۸/۵/۲۹ کد خبر: 159848 منبع: پرینت

استقلالی که مردم ما خواهان آن هستند به این معنا است که کشورمان بتواند در مدیریت درونی و در حفظ منافع و مصالح مردم و شهروندان خویش متکی به اراده و فکر و تدبیر خویشتن باشد و در یک کلام آمریکا و انگلیس و دیگران برای ما تصمیم نگیرند، رییس جمهور و رییس اجرایی، پارلمان و در کل دولتمردان ما معاش بگیر آنها نباشند.

28 اسد سال 1396 خورشیدی، یکصد سال از آن روزی می گذرد که در اواخر سال 1297 هجری شمسی امان الله خان پس از مرگ مرموز پدرش امیر حبیب الله خان بجای او به قدرت رسید و در حالیکه شمشیر برهنه ای را به کمر بسته بود در مسجد عیدگاه کابل در محضر شهروندان پایتخت، مقامات دولت و ارتش، افغانستان را کشوری مستقل اعلام کرد و از بریتانیا خواست تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد.

بزرگداشت سالروز (به اصطلاح) استقلال افغانستان را در حالی برگزار می نمایید که نیروهای 37 کشور خارجی خود سرانه دست به هر نوع عمل جنایتکارانه ای که بخواهند می زنند. بمباران های هوایی خودسرانه نیروهای آمریکایی و متحدان شان در گوشه و کنار کشور، نمونه های بارزی از این خودسری ها است.

اختلاف های قومی و مذهبی، به اسارت بردن دختران، رشد روز افزون کشت و قاچاق مواد مخدر، انتحار و انفجار، اختطاف اطفال، ترور، اختناق، تورم اقتصادی، فساد اداری، بالا رفتن پی هم نرخ مواد ارتزاقی و بی کنترل شدن بازار اقتصادی افغانستان، بی امنیتی سرتاسری به شمول بی امنیتی در پایتخت، شهرهای بزرگ و شاهراه ها، تزلزل و پاشیدگی در اردو و پولیس، این حقیقت را دیگر کاملا در عمل به اثبات رسانیده که ابرقدرت ها نمی گذارند تا افغانستان یک کشور مستقل باشد.

استقلالی که مردم ما خواهان آن هستند به این معنا است که کشور ما بتواند در مدیریت درونی و در حفظ منافع و مصالح مردم و شهروندان خویش متکی به اراده و فکر و تدبیر خویشتن باشد. و از سوی قدرت های بیرونی و یا مجموعه‌های خارج از ‌آن قلمرو و جغرافیایی تحت فشار قرار نداشته باشد که باید چه کند و چه نباید بکند. و در یک کلام آمریکا و انگلیس و دیگران برای ما تصمیم نگیرند و رییس جمهور و پارلمان ما معاش بگیر آنها نباشند.

باید بیاد داشت که بدون داشتن برنامه ملی و مردمی نمی توان به استقلال و آزادی حقیقی دست یافت و اگر دولتمردان ما واقعا به فکر به دست آوردن استقلال افغانستان هستند باید هر لحظه مردم را در کنار خود احساس نمایند و بخاطر منافع شخصی منافع ملی خود را به بهایی اندک نفروشند و غیرت افغانستانی بودن خود را حفظ نمایند.

گوهری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استقلال
جشن
نظرات بینندگان:

>>>   آفرین: باورکنید که اگرنظریات روشنگرانه حضرت عالی دراین گونه رسانه ها نباشد تعداد کشورهای بمب افکن ، خانمان برانداز ، کلاه بردار ، نسل آدم سوز ، کم سواد ، مغرض ، بدنیت ، غارت گر حتما 2 چندان می شد . و طبعتآ مصیبت های این برو بوم نیز چند چندان میشد . خوب شد که شما بودید و الی این کمبود اعظمی را حتی دیوان عدالت اکبر هم درعرشی بالا نمی توانست چاره کند . چون تاریخ ازنوع سخن سازان که ازنژاد کوران خود و بینایان دگر باشد کم دیده است ازاین رو خوشحالیم که شما مصداق این صفت عالیه شدید ، دست مریزاد انشالله که هشت آسمان فرشته باتمام برو گز شان برای جمع آوری معلومات فراگیر دستیارشما باشد تا ازتحلیل های نورمحور آینده تان دگران فیض بر شوند .
ارادت مند شما
بیابان گرد تمدن گریز

>>>   كدام استقلال دروغ است
از روزي كه پشتونيزم را خراسان را اشغال كرد و افغانستان نام كرد هيچ استقلالي نبوده است يك روز سلطه انكليس يك روز رؤسها يك روز پاكستان و طالب و امروز ناتو و آمريكا

>>>   مگر غیر از این است که هر انسانی به دنبال زندگی با آرامش و همراه با فضا برای پیشرفت است؟ و مگر غیر از این است که هر استقلال طلب واقعی (و نه قدرت طلبان) در هر کجای دنیا به دنبال همین خواسته های طبیعی بشر (آرامش و پیشرفت و ...) به دنبال استقلال است؟ حالا بفرمایید بهای این استقلال چه بود و نتیجه اش چه؟ استقلال به بهای تباهی نسل ها!به بهای آوارگی مردم در شرق و غرب عالم و نتیجه ان هم که واضح و روشن است.
قدرت های بزرگ جهان از موقعیت ژئوپولتیک افغانستان استفاده میبرند و در قلب آسیا مستقر اند و حتی مثل کشور های استعمار گر قرن های گذشته امنیت و رفاه جزئی را برای کشور مستعمر خود به همراه نیاوردند. نتیجه آن که هدف از استقلال که همان آرامش رفاه و پیشرفت هست در افغانستان از هر زمان دیگر دست نیافتنی تر به نظر می آید و اتفاقا همین استقلال دروغین است که جلو یک روز زندگی مردم با خوشی عزت امنیت و .... را گرفته است.

>>>   افغانستان بعد از 97 سال، چقدر استقلال دارد؟
"غيرت" صد درصد استقلال صفر در صد!
در همين هنگام يعنى از پايه گذارى کردسال پيش هم استقلال نداشت. لباس عسکر و پوليس اش آلمانى ويمارى و سپس آلمانى هتلرى و سپس آلمانى سوسياليستى وبعدا وهابى و اکنون امريکايى حاکمان افغان هميشه پابوسى کشور خارجى قدرتمند است.
اين تور يالى و ننگيالى!!!
غيرت و حماقت از يک چوب جوانه مى کشد.هميشه حاکمان افغان مستقل نبودند ولى براى بسر قدرت مانند طالع داشتند:
کلوناليسم پيش از جنگهاى جهانى
1- اختلافات دولت تزارى و برتانيه
2- اختلافات دولت آلمان با برتانيه
3- اختلاف امريکا وشوروى
4- گورباچوف از اتحاد جماهير شوروى کشور "گوز" (Gus) ساخت
دولت امان اله هم دولت وابسطه به آلمان بود. اين دولت پشتون که عبارت از افغان است اعتبار و رسميت جهانى داد ولى هيچ يکى از دولت هاى پشتون قادر نشد نامى جستجو کند که همه مليتهاى غير پشتون زير اين نام ملت واحد و وحدت ملى را متبلور سازد. براى غير پشتون وقت داده نشد. به شاه حبيب که قوم جهل وجعل ٩ ماه به قدرت بود وقت داده نشد وهم چنان به ربانى هم نى.
قوم و قومگيرى ناسيوناليستى و پشتو زبان ملى را همين شاه امان بوت پاک آلمان ويا حلقه آلمانى پايه گذارى کرد.
97 سال مى گذرد و قوم بدون نام ونشان نتوانسته که شناسنامه براى شروندان داشته باشد.
و بلاخره او کشور را بنيادى تغير دهد که شهروندان اش استقلال يابند. کشور از خود مردم نيست. حاکمان پشتون ترس عجيب وغريب مى ترسد که نکند اقليت شوند.
از همين خاطر در صدد آن است که با کدام تقلب و بازى دادن قوم شريف پشتون را اکثريت بسازند. دموکراتى از اکثريت و اقليت ننگ ندارد.

>>>   راجع به نظام نامه قطغن که امان الله خان صادر نمود چه نظر دارید ایا هدف ایشان چه بوده است وچرا چنین فرمانی را به مردم شمال هم صادر نکرد تا به وادی های سرسبز کنروپکتیا جابجایشان کند که همیشه بهار بودوتنها مردم جنوب را بشمال جابجا کرد من به این گونه حرکت ها حرکت غاصبانه می نامم
وپرسش دوم اینکه قبل از حبیب الله کلکانی شورش گر اصلی ملای لنگ بود که بخش های ازدولت را همدر جنوب وشرق گرفت وبه اتش کشید ولی ازسرنوشتش که بدار اویخته شده باشدویا مجازات دیگر هیچ تاریخی ننوشته است ولی حبیب الله را باوجودی که در قران هم مهروامظا شده بود بدار اویختند وتاامروز همتبارانش را سقاویا دزد مینامند
بهتراست در قسمت نظام نامه صادر شده توسط امان الله خان که بیشتر امروز مردم شمال را متضررساخته یعنی همان ناقلین پناه میدهند به طالب ایا این حرکت امان الله را شما قومی فکر نمی کنید امیدوارم تا جواب تان مطابق پرسش من باشد زیرا خیلی بااحترام طرح نموده ام پرسشم از علاقه مندان امان الله خان که بزبان پارسی تکلم میکنند است زیرا برادران پشتون ما که هرگر نه طالبش ونه روشنفکرش نقد نی میکننداین حرکت را وحتی حرکت های طالب را صرف وقتی دهن شان باز میشود که حرف دیگر تبار ها باشد باز انوقت سنگ وچوب میریزندودشنام وتوهیین نثار ما میکنند که گویی اسمان به زمان خورده است

>>>   اگر افغانستان سه بار امپراتورى بريتانيا را شكست داده و هيچگاه مستعمره نشده و توسط هيچ كشور خارجى در هيچ مقطع اداره نشده ، امان الله استقلال چى را از كى گرفت؟
در ضمن اينكه ما همين اكنون مستقل نيستيم ، يعنى استقلال واقعى نداريم !

>>>   برادران سلام بر آرزوهای دفن شده تان در غبارها ی از دهشت و خیانت. عزیزان هموطن ! وجداناً شما بگویید : کدامین قوم { شتونها ، تاجیکها ،هزاره ها ، اوزبکها و... } در طول تاریخ کشور عزیز ما افغانستان ، بشترین خیانت و جنایت به وطن ، به هموطن ، به فرهنگ ملی ، به اقتصاد کشور ، به سیاست وطن ، به دانش وعلم و دانشمندان و عالمان کشور ،و... نموده است ؟ و دروازۀ ورود قدرتهای بیگانه و استعمار گران در کشور ، کدام قوم بوده است ؟ و کدام قوم ساکین کشور عزیز ما افغانستان ، خواب و خوراک و عزت و آرمش و پیشرفت را در حوزه های مختلف زندگی ، از سایر هموطنان خود گرفته و خون هزاران انسان اعم از مرد و زن و کودک و پیر و جوان را به نا حق و به خاطر زیادی خواهی و از سر ظلم و ستم ، به زمین ریخته است ؟ و ریشه ای مشکلات عدیدۀ فعلی کشور در همۀ عرصه ها ، کدام قوم است ؟ وکدامین قوم ،استقلال وطن را برای همیشه ، بر باد فناء داده است ؟

>>>   ما در حالی از استقلال حرف میزنیم که همه دستور ها به حکومت های افغانستان از جانب امریکا و یا هم انگلیس داده میشود و در عوض این مزدوری به رهبران ما معاش میدهند.
افغانستان که بعد از جنگ دوم جهانی کشور بیطرف بود و این بیطرفی خود را تا زمان به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک حفظ نموده بود با به قدرت رسدن آنان شامل پیمان وارسا و با یورش امریکا و اعضای پیمان ناتو به افغانستان عضو این پیمان شدو فعلن از اوامر این پیمان اطاعت میکند و کشور آزادی نیست.
امریکا و سایر اعضای پیمان ناتو بنام مبارزه با تروریزم که خود آنها عامل و ایجادگر تروریزم هستند به افعانستان حمله نموده و بخشهای از این سرزمین را هم برای قطعات رسمی خود و هم برای تروریستان چندین ملیتی خود شامل طالب و داعش پایگاه های نطامی ساخته و همه روزه از عساکر و مردم عادی افغانستان قربانی میگیرند و روزی نیست که صد ها تن از هموطنان ما کشته نشوند و روزی نیست که یکی از تاسیسات افتصادی ما بنام نام نهاد انتحاری و موتر بم منفجر ساخته نشودو یا بر مظاهرات مسالمت آمیز مردم ما که علیه استبداد بپا خواسته اند حمله نکنند. اینست آزادی و حقوق بشر.
قلندر شاه از کابل

>>>   یک پرسش درباره مفهوم استقلال وسه پرسش هم درمورد به اصطلاح "ناجی ؟ " آن...
[ امنیت روز �استقلال� بدوش کدام کشور است؟ ]
دوستانیکه میخواهند ویا توانمندی اینرا دارند که میتوانند به این سوال فوق وچند سوال زیرین پاسخ دقیق ارایه کنند درآنصورت همه میتوانیم صحت وسقم « استقلال ؟» وآنهم گویا ناجی این استقلال (امیر امان الله)حرف بزنیم.... درغیر آن سخن خشک ، میانتهی وبقول معروف « گل خشک به دیوار نمیچسپد».
۱ -امنیت روز �استقلال� بدوش کدام کشور است؟
۲- چرا امان الله را غازی میگویند ؟ مگرمعنی غازی بودن ویابرداشت ازواژه غازی "کشتن پدر" یا پدر کشته است ؟
۳ - امان الله چرا و با چه اخلاقی سرزمین های مردم بومی شمال را طی فرمان خاصی به ناقلین تسلیم نمود؟
۴ـ هدف ازتعصب امان الله تا این حد برای چی ؟ امان الله زمانیکه ،در جنوری 1926ازکابل فرارنمود و به قندهار رسید وسه روز بعد، بزرگان وسرشناسان بومی قوم محمد زائ را فرا خواند ودلایل کناره گیری خود را از تاج و تخت توضیع داد :
در همان زمان ،او سوگند خورد که تا آخرین قطرۀ خون خود وتا «نابود سازی رهزنان» به زعم خودش برزمد .دراین حال امان الله متوسل به بر انگیختن احسا سات ملی وقبیله هایش شد : «مطمئن هستم که هیچ اففانی [(پشتونی]) به خصوص درانی ها و غلزایی ها ، ونه حتی هیچ هزاریی از رژیم شرم آور "بچۀ سقآ " اطاعت نه خواهند کرد ، «قدرت باید دردست افغان ها (پشتون ها) بماند .».....
مأخذ:

>>>   ‏استقلال_تعطیل‌است‬.
چقدر مضحکانه است تجلیل استقلال، در حالی‌که استقلال دهنده برای بار چندم این خاک را با جمع شرکایش زیر نام آی‌ساف و ناتو اشغال کرده اند، از ریس جمهور شروع تا آخرین فرد، استقلال سیاسی و فکری نداریم، فعلن کندز و هلمند در آتش می‌سوزند وبه جز پنج‌شیر در 33 ـ استان افغانستان جنگ به صورت داغ اش جریان دارد، در ضمن این اوباما و جان‌کیری، هردوی شان علی‌الرغم ریس جمهور و وزیرخارجه‌ی آمریکا از افغانستان نیز اند، چه چیزی و چه کسی می‌تواند این عمل‌کرد متجاوزانه‌ی آمریکایی‌ها را در خاک افغانستان توجیه سیاسی و عقلانی کند، تازه خبر شدم که آمریکا در پی برقراری موشک‌های بالیستیک در خاک افغانستان است، اینجا روسپیان سیاسی با تقلا‌ء و بی شرمی کل دم از استقلال می‌زنند، درنهایت اینکه آبروی واژه‌ی استقلال را برده اند.
استقلال - شرمنده‌‌ ات، در غم ات شریکیم.

>>>   هشتاد فیصد استقلال دارد

>>>   این سرزمین خراسان از آن روز که پشتون ها افغانستان نام کردند و حاکمانشان با انگلیس همدست شدند و اقوام دیگر را کشتار کردند و سرزمینشان را غصب نموده بر آنها ظلم بسیار کردند آری از آن روز هیچ گاه استقلال و آبادانی ندید

>>>   ازادی واستقلال کشور در زمان امان الله خان.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت نود و هفتمین سالگرد استرداد استقلال کشور، فرمانی را در مورد تخفیف و عفو مجازات زندانیان صادر ميکند.
امان الله خان در فکر استقرار همه ملّت افغانستان بود، نه خون کسی را ریختاند نه کسی را کشت نه طرح کشتاری را توسط انطهاري را انداخت ، برای همه ملّت افغانستان ازادی
خصوصاً زنها احترام گزاشت.
او میخواست یگ حکومت مردمی باتما م برنامهای روشن درپیش داشت.
امان الله خان خط اهن را را اندازی کرده بود.
مکتب هارا برای تمام افوام افغانستا ن طرح کرده بود تشویق درس خواندن میکرد برای مکتب ها ودانشگاه ها معلّمین با لیاقت ازخارج خواسته بود.
او دردانشگاه ها انتطاری مسلمان افراطی تربیه نمیکرد، او پول مکاتب را مکاتب خیالی بادروع درست نمیکرد اومکتب ها را توسط طالبان وحشی وهابی درقرن ۲۱به اتش نمکشید.
۱) اشرف غنی درروز استقراروازادي افغانستان انطهاری ادم کش را ازاد میکند.
۲)اشرف غنی بجای ازادی ودمکراسی ، همه ملّت افغانستان را صلب کرده ودر تبعیض قومی وجاهلیت در محاصره قرارداده است حق خواستن دراین حکومت نا کارامد زهر درگلوی اشرف غنی است.
ازادی در حکومت اشرف غنی در نزدیگ ارگ دختر به مدت ۲ ساعت فریاد وداد خاهی کسته وزنده سوزانده میشود و انسانهای دیکر دختران و.....زنده با سنگ وگلوله کشه میشود کلون دختر طفل معصوم ۹ساله بامادرش بریده میشود ، و۱۵۰ نفر از اکادمی پولیس انطهاری درمیانکاروان موترش جاه داده شده انطهار میکند و برای حق خواستن وازادی، انتطهاری را خود دولت اشرف غنی توسط مشاورش و......خریداری در دربین ازادی خواهان وعدالت خاهان انطا ر میکند.
اشرف غنی، رئیس جمهوری هیچ وقت برای افغا نستان فکر نمیکند جر قبیله
. روح امان اللله خان شاد یادش گرامی باد.
ق.ناصری
نابود خائئنین افغانستان.

>>>   او برادر کدام آزادی ، رییس جمهور مارا جا ن کیری انتخاب مینماید .
زمری از کابل
>>>   نام استقلال و تجلیلشه که میشنوم...... میگیریم

>>>   ای انانیکه بشتون را میکوبید!!!!!!! ا
بشتون در میان دوسنگ اسیا یعنی روس تزاری و انگلیس خودرا زنده نگهداشت! اما تاتجستان (این ناموس تاتک) مانند گندم ارد شد وامیر بخارا به دامن امان بناه اورد!!!!!!!!!!!!!
خراسانییان! نام یک شه تاجک خراسان را نام گیرید!
خراسان وطت افغان بود است وخواهد بود!!!!!!!!!!!1 این بخارا مخارا نیست!!!!!!!!!

>>>   هر كس كه طرفدار اين استقلال و جشن آن است خود را بازي ميدهند و در چشم چند كور دل خاك ميزنند. نه زمين ما و نه فضاي ما در اختيار خود ما است، نه قريه ما أمن است و نه شهر ما، و دولت فاسد هم ميگويد كه كشور هاي همسايه و خارجي ها در نا أمني و فساد دست دارند، پس اين را استقلال ميگويند، خارجي ها در تعين قوانين ما، در حدود شرعي ما و همه أمور ما حق اولتر و بالاتر از ما و رئيس جمهور نام نهاد ما دارند، خارجي ها براي حكومت و مقررات و رئيس تعين و تنصيب مي نمايند، ولي ما دهل آزادي و استقلال را مينوازيم. جاي بسا شرم و خجالت است.

>>>   بلی ما استقلال. داریم و ستقلال طلب هم هستیم و کی استقلا مارا به خطر انداخت کسی که خود وطن نداشت و اهمیت استقلال را نمیدانست ربانی خاین و فهیم وطن فروش وطن را بالای سی وشش کشور به نرخ کچالو فروخت ولی ناراحت نباشید اولاد های اصیل کشور بار دوم اعلان استقلال خواهد کرد و افراد بی وطن باز هم از مزایایی استقلال این شیر مردان بهرمند خواهد شد خطاب برای کسانی است که بدون دالر و چور دزدی دیګر نی وطن را میشناسد ونی ....را.

>>>   آیا آدمی اگر رشد و استقلال فکری نداشته باشد می تواند استقلال فرهنگی اقتصادی هم داشته باشد و یا به آن برسد؟ در کشور ما ازادی و استقلال فکری و عمومی و مردم سالاری ( دموکراسی) حاکم نیست، و هر حکومتی می آید خود را نماینده خدا و پیغمبر و قیم و صاحب مال و جان مردم می کند. با این وضعیت استقلال بدست نیامده و هرگز بدست نخواهد آمد. در تاریکی و خفقان روند رشد و راه نجات و سعادت و خوشبختی بدست نمی آید و به همین دلیل دیکتاتورها ضد آزادی هستند تا مردم را در جهل و خرافات و عقبمانده نگهدارند تا مبادا تخت و تاج و عمامهً خود و دزدی و چپاول را از دست ندهند.

>>>   استقلا ل به خا طر 37 کشور کفری

>>>   به شما توصیه می کنم پیش از اوغان شدن کمی تاریخ بخوانید .

>>>   مگر بيرق اوغانستان با رنگهاي سياه ، سرخ و سبزش بيرق استعماري است كه از طرف استعمار انگليس انتخاب و بدست نوكران شان دادند تا آنرا بر فرازند و رنگ بيرق را به رنگ لباس بانوان كوچي انتخاب و بالاي مردم تحميلش كردند، درمورد بيرق اوغانستان و رنگهايش ضرورت بيك تجسس و پرسپال است!سیاه آش وطن فروشی رنگ سرخ آش انتحاری رنگ سبزاش بالباس زنانه خودرا صحیح وسلامت به پاکستان رساندن

>>>   بخوانید. آن گاه درخواهید یافت که فاشیزم برای پذیرفتنی ساختن بتهای قبیلوی خود به چه افسانه های دروغ پناه می برند و حغل می کنند. درست همان گونه که پته خزانه ساختن
kabuli

>>>   عوام فریبی این ملک را تباه کرد.
بلى غلام امريكايى ....هم بدتراست

>>>   Fetrat
.سوال مه از کسانی است که بی خردمندانه دعوای استقلال دارند استقلال یا اینها از افغانستان نیستن؟ این ها همون کوچی های وفامیل ها شما است، در جنوب کشور
شما خوده بازی میتن حالی یک طفل هم میداند
کشور ما استعمار شده. وقت که ریس جمهور یک
کشور توسط جانکیری به رای گوسفندی به چوکی ریاست جمهوری گماشته پس.استقلال چی کار چی کدام استقلال کمی منطقی فکر کنید....
شفیق #فطرت.....

>>>   Aziz Arianfar
دوست عزیز . این افسانه ها ، همه جعل و تحریف تاریخ است و سند و مدرکی در زمینه نیست. هیچگونه منطقی ندارد. در آن هنگام امیر حبیب الله زنده بود و ولیعهد هم سردار نصرالله خان برادرش بود و اصلا پادشاهی امان الله خان مطرح نبود. پس چگونه ثریا از کسی که اصلا پادشاهی اش معلوم نبود، چنین تقاضایی کند.
اگر همچو چیزی درست باشد، معنایش این است که امان الله برای برآورده ساختن خواست زنش، پدر و عموی خود را کشته و با اعلام استقلال کشور، در واقع با ابرقدرت انگلیس اعلام جنگ نمود و هزاران نفر دیگر را هم له کشتن داد.
لطفا این افسانه های دروغین را از برگه تان بردارید.

>>>   همين بيرق ما هميشه بود در زمان شاهي هم بود نه گپ بود نه سخن ما در مكتب صنف اول بوديم تقريبأ 52 سال پيش ميخوانديم

بيرق ما چه خوب قشنگ است
سياه ، سرخ، سبز رنگ است
محراب منبر نشان ما است
است عزيز تر از جان ما
پيش بيرق سلام ميكنيم
سلام و احترام ميكنيم
همت قوم اگر بلند است
بيرق ملك ان بلند است

من در صنف اول بودم از علاقه كه در خوردي حفظ كرده بودم تا حال بخاطر دارم به رنگ سياه زير اثر بيگانه بوديم. در سرخ خون خودرا ريختانديم. در سبز ازاد شديم. مگر كسانيكه به مسخره ميگيرند اين بيرق را جفا نكنيد به حق اين وطن به مسخره نگيرند همه چيز را به عفت ما زنان اين سرزمين خيانت نكنيد. بس است به اين وطن شما چقدر اهانت كرديد بس است. بس است.

>>>   برای اگر نه همه ای پشتون ها برای تعداد از ایشان دست درازی وتسلط وسیطره ای اجانب مهم نیست یک عمر به این روش خو کرده اند در طول تاریخ تحت قیمومیت یکی از امپراطوری ها ویا سلطه گران جهان قرار داشته اند وطن فروشی ومعامله عادت وخوی به مرگ شان است تمام هم وغم شان این است که یک تاجک ویا اوزک ویاکسی دیگری درکار غلامی شان مداخله نداشته باشندازادی به معنی این که درغلامی ومزدوری بی قید وشرط باشندچه قدر که بتوانند معامله گری نمایند ووطن را بفروشند وخیانت وجنایت نمایند واجانب هم با انها خو کرده اند در امور داخلی دست ایشان را کاملا باز نگه میدارند ولی حاشا وکلا که در امور خارجی دست یازند ویا اظهار نظر نمایند
تبنگ چی

>>>   یک لکه ننگی که شاهان پشتونی در دوصد سال گذشته داشتند نسل کشی قوم مظلوم هزاره بوده است به طوریکه بیش از ۶۰ درصد هزاره ها را قتل عام کرده اند پس چگونه مردم هزاره بتوانند سالروز به قدرت رسیدن جنایتکاران را برخود جشن بگیرند

>>>   بلی ما فکرمیکنیم که استقلال داریم
کدام پرسان دیگه هم داری ؟

>>>   استقلال زیر امنیت تفنگ امریکائی ها و هزینه مصرف تجلیل آن استقلال با پول خیرات امریکا و شرکا۰ چیغ بزن کلمرغ جان عوامفریب و متقلب۰ اتن رقص کن بیغیرت های قبیله۰ مضحکه ازین بیشتر نمیشود۰

>>>   ضیا الحق خاواک پنجشیر
اون قدرشایسته گی ولیاقت نداشت که شماتوصیف کردی پدرش هم پادشاه بودنوکرومزدوراینگلیس بود نصف افغانستانه فروخت مامله داراینگلیس بودتابحال مردم این سرزمین ازکارهای ا ینها رنج میبرندتخم نفاق راعبدالرحمن خان دربین اقوام افغانستان کاشت وامان الله خان درست ازاستقلال حفاظت کرده نتوانست
ازکشوربیرون رفت وبه ایتالیاپنابرد بلاخره درخارج ازکشورمورد...............
>>>   با تجلیل جشن استقلال مردم ما از خون های ریخته شدۀ اجداد و نیاکان خود یادبود و قدردانی میکنند، که با دادن قربانی های زیاد یک کشور آزاد از سلطۀ انگلیس به فرزندان خود به میرات گذاشتند. پس بر نسل جوان ماست، که ازین میراث مقدس مانند حدقۀ چشم خود نگهداری کنند.

>>>   استقلال وقتی بدست می اید که ملتی سران ازاده ومومن داشته باشند
اینها که دم از استقلال می زنند نه ازاده اند ونه ازاده منش بلکه گورگانی اند که ازادی ملت مسلمان وازاده را به حراج گذاشته اند
وخودازقاتلان استقلال وحریت اند

>>>   استقلال وقتی بدست می اید که ملتی سران ازاده ومومن داشته باشند
اینها که دم از استقلال می زنند نه ازاده اند ونه ازاده منش بلکه گورگانی اند که ازادی ملت مسلمان وازاده را به حراج گذاشته اند
وخودازقاتلان استقلال وحریت اند
سیدحسن بلخی
مسول موسسه قران ونهج البلاغه درافغانستان

>>>   بلی ما استقلال داریم اما نگهبان نداریم زیرا کسی هم اگرپیدا شود که او نگهبان استقلال باشد متآسفانه ازهرطرف تخریب میشود

>>>   ای انانیکه بشتون را میکوبید!!
بشتون در میان دوسنگ اسیا یعنی روس تزاری و انگلیس خودرا زنده نگهداشت! اما تاتجستان (این ناموس تاتک) مانند گندم ارد شد وامیر بخارا به دامن امان بناه اورد!!!!
خراسانییان! نام یک شه تاجک خراسان را نام گیرید!
خراسان وطت افغان بود است وخواهد بود!!! این بخارا مخارا نیست!!!
ایا کدام مرد تاتک ویا هزاره صد پاره است جواب ګوید؟؟؟ منتظرم
حبیب

>>>   سید حسن بلخی!
مومن؟ یعنی ربانی<گلبدین, سیاف<مزاری مجددی دوملیون دالری< و مفسدین دیگر مثل تو ازدی است؟
بروید و از جهان بپرسید؟
اما تاجیکها 1000سال ازادی ندار! و تنها ازادی شعرگویی و مدح را دار است!
در رقص هم ازد اند!
نامهایشان روسی زبان روسی خط روسی و....
این ازادی است؟ نه!
ما هم از دست شما واری جاهلان درین روز بد هستیم

>>>   استقلال کشور با رانده شدن انګلستان به دست امد و بعد از ان با رانده شدن شوروی سابق اجازه مستعمره سازی افغانشتان به هیچ کشوری داده نشده است و افغانستان کشور ازاد است .

هر کس که به این فکر است که استقلال ندارد به نظر من کمی راست می ګوید مثلا لطیف پدرام فکر می کند افغانستان استقلال ندارد این نظر او از وضعیت خودش نشات ګرفته است چون او غلام ایران است خودش استقلال فکری ندارد و اجیر ایران شده است خودش استقلال ندارد فکر می کند که افغانستان استقلال ندارد . اما خوشبختانه دیګر مردم افغانستان استقلال کامل دارند . امریکا دوست و عزیز ما است که دست های ادم های که استقلال خود را به صورت مخفیانه فروخته اند و غلام دیګر کشورهااند را از حکومت بسته است .

>>>   جالب اینجاست که اوغانها زیا خیزک و جستک به استقلال میزنند و همیشه سران همین ها وطنفروش و ناموس فروش بوده اند گویی وطن از اینها در حالیکه از روزیکه این نجاست هارا خارجی ها بقدرت رسانیده اکثریت غلام و ناموس فروش بوده اند . مانند جلال آباد که پول کلدار در آن مروج است و نرخ پول افغانی با پول کلدار یکی است و وقتی اوغان صحبت میکنند نیم کلمات شان از زبان پاکستانی اردو . نمیدانم اینها هنوز هم شعور و منطق دارند یا تنها دغه و بغه برایشان مهم است ؟

>>>   ۳۰۰ میشود که اوغانستان تحت رهبری اوغان غلام نوکر و سگ کشورهای خارجی بوده اند همین نام افغانستان که معنی سرزمین سگ را میدهد انگلیس برای احمد شاه درانی انتخاب نمود و اینها هنوز هم به همان نام افتخار میکنند اما معنی اش را نمیدانند گویی کور مادرزاد هستند . اوغانها مانند مرض طاوون هستند نمیداند چه گناه کرده بودیم که خداوند مارا سردچار این نجاست ها ساخت هردو کشور پاکستان و اوغانستان با این مرض طاوون سردچار هستند ترامپ لعنتی گفته بود میتوانستم این نسل را نابود کنم اما ۱۰ میلیون نفر کشته میشد ِ فرق نمیکرد ۱۰ میلیون اوغان را میکشت بخدا قسم که دنیا آرام میشد تروریزم از بین می رفت بی عقل از بین میرفت.بگیرد پاکستان هم یک مقدار خاک خودرا بدهد و اوغانستان هم این قبیله بی فرهنگ و فاشیست قوم پرست را در آن جا دهند و هر مرداری که نامش را میگذرند بگذارند تا ما ازشان جدا شویم بعد اگر هرکدام اینهارا در خاک خود دیدیم اینهارا مستقیم باغ وحش برده با حیوانات نگهداری کنند. خداوند وطن مارا هم تجزیه کند که از این مرض طاوون جدا شویم . بخدا قسم است که کسی که پشتو حرف میزند میگوییم دورغ گو است ِ خایین است ِ تروریست و ناموس فروش است آنقدر از این جنس نفرت پیدا کرده ام که نمیدانم . حتی خوش ندارم به حرفهای شان گوش دهم .

>>>   بعضی ها نظریات منطقی داده اند اما او برادر اوغان هیچ چیزی را بجز از دغه و بغه قبول ندارد و اوغان سر خر خود سوار است . فقد راه را برایشان باز کنید که بروند با اوغان بحث کردند مانند بحث کردن با مرکب است.

>>>   بلی صد فیصد استقلال داریم واز خداوند شکر کذاریم ،
تنها چیزی که است کمبودی عقل وفزونی جهالت ،
ر

>>>   حاکمان قبيله هاى افغان از هر چيز ى فرهنگى پيش از سرازير شدن مهاجرت قبيله هاى افغان به خراسان ايران يک قسمت کوچک اش را قبول دارد. يگان وقت ها کل اش را (اگر زر و سيم دُر و آلماس کوه نورباشد ) و کل پشتونوالى يا افغانيت
از دين نيم اش را
از زبان نيم اش را
از مردم کمک اش را
از هنر کمک اش را
از شروندان هيچ اش را
از تمدن وفرهنگ همه اش را فقط چاقو وزيراکبرخان را
از موسيقى کمک اش را
اما هنرمندان پشتون يعنى افغان بدون سراييدن به پارسى مشهور نمى شود.
افغان چه معنى و مفهوم دارد? فرهنگ افغان چه است? زبان پديده فرهنگى است. زبان خود فرهنگ و هنر است. زبان افغان چه معنى و مفهوم دارد? فرهنگ افغان چه است? زبان پديده فرهنگى است. زبان خود فرهنگ و هنر است. زبان فرهنگ و هنر مى سازد. زبان فرهنگ وهنر را نگه مى کند
1- زبان افغانى چه است?
2- هنر افغان چه است ?
3-غذای افغانی چه است ?
4- موسيقي افغانى چه است?
5-ادبيات نظم و نثر و تياتر افغانى چه است?
6- زراعت يعنى فرهنگ کشاورزى افغانى چه است?
7- سيستم زراعتى و قنات و کاريزسازى که تهداب آبادى و شهر نشينى افغانى چيست?
8- ميتولوژى يعنى اسطوره هاى پيشدادى افغانى چي است?
9- رقصها و ترانه ها و سرودهاى افغانى چيست?
10- فرهنگ باغ سازى و باغدارى افغان چيست?
11- فرهنگ جنگلدارى افغان چه است?
12- آيا افغان فرهنگ شهرنشينى را مى دانند و يا کوچى در شهر?
13- آداب و رسوم و جشنهاى افغان چيست?
14- آثار فرهنگ باستانى افغان چه است?
15- آيا سينا و مولوى بيرونى و على شير نوايى ويا امير خسرو و يا ناصرخسرو افغانى نوشته بودند?
از سه کار فرهنگى افغان ازسه اديب افغان از سه دانشمند افغان از سه آلات مو سيقى افغاننامبرده نمى توانيم
کار افغان جنگ است جنايت قتل است و بربريت وحشت وبرادرکشى فرار دادن فرار کردن فروش خاک است بى ادبى وبى اخلاقى است دشنام است.
حاکمان افغان اين جور قوم اقليت خود را اکثريت مى سازد.
حتى سگ و باد و ماده مخدر و پول را فغان ساختند!
افغان کمبودى ادبى ٬کاستى هنرى ٬عدم آبادانى حقارت فرهنگى خود را با قدرت سياسى٫ کلاهبرداری ، تقلب، فریب دادن روش های مافیایی. کاربرد این شیوه های غیر اخلاقی در گذشته ننگين کوتاه شان و در حال حاضر نشان می دهد که حاکمان پشتون چگونه نا مطمئن، نابالغ و وابسته، غير مستقل هستند.
تاریخ حاکمان افغان پشتون یک فریب داستان، جعل و تقلب است:تقلب در نام کشور، تقلب در انتخابات، ، تقلب در مورد فرهنگ و ادبیات و اسطوره ها و تقلب قهرمانان. حاکمان افغان کپی و تقلید می کنند، سوگند دروغ. سوگند به قرآن.
1. اسطوره پته خزانه جعلى از قلم عبدالحى حبيبى
2. ملالى از دوشيزه ورليان ژاندارک فرانسه
3. تاريخ از حال به سوى عقب تغير دادند! نام افغان ستان در قديم آريانا! پسوندان گاهى (مکانى ) زبان پارسى قديم "انا" "نا" و "يا" بوده و که در زبانهاى ايرانى -جرمنى همريشه اند.: از "استادن" و "بودن" از استادن )= ايست و بودن (هست وباش گردان يا صرف "بودن" در حالت گزارشى حال يا اکنون من ام ٬ من هستم ٬ او هست و يا او است مى باشد: بود باش) آمده است.
بلى پسوند گاهى (مکانى ) "ان" پارسى ميانه و پارسى نو: باميان و لغمان و به هزار استان وستانها
"آباد" پسوند مکانى ديگر خانآباد جلال آباد
4. پسوند "ستان" پسوند مکانى زبان افغان يا پشت + تون => پشتون نيست. ستان خود که پس گريم باقى که مى ماند افغان تنها بدون ستان.
"تا يک نفر افغان است زنده افغان ? است."
"شعر" ات ديگر ارزش ندارد. ستان پارسى و اين زبان کهن ايران را احترام ندارى?
تون و خوا پسوند ان مکانى پشتو. برو به پشت تون و پختو نخوا!!
به پشت کوه سليمان
پروردگار هزاران بار شکر که افغان نيستم.
افغان اما کل پول دُر و زر (طلا ) و (حتى سيم يعنى نقره راهم تقريبا قبول دارد) خاندان ُدرانى و خاندان طلايى جايگاه ولا وبالا ! ولى انسان کش و فرهنگ تخريب

>>>   کدام استقلال؟انگلیس آن وقت هم برسرنوشت ما حاکم بود امروز هم است.عبیدالله.

>>>   بلی!
بلی ما ازدیم! ورنه مثل تاجیکها و ازبیکها حالا هم زیر خایه تزار می بودیم! افسوس که در یک قرن هم صدا از ګویشان نبرامد!

>>>   روز استقلال دروغین احمق ترین های جامعه را برملا میسازد.

>>>   وقتی سر بت بامیان مصرف ناق میشود که بازسازی شود او خیر است مردم فقیر و ګشنه نیستند اما وقتی دارلمان جور شود باز مردم ګشنه اند . و فقرشان یادشان میاید . همه اش بهانه است انها از طرف ادمهای خودفروخته و برده و غلام جارجی ها .

>>>   نخير استقلال اگر ميداشتيم يك تقلب كار چگونه به عوض اين كه اعدام شود رييس جمهور ميشد ؟ پس معلوم است استقلال وجود ندارد.

>>>   او بيادر تا به كى آب درآسياى دشمن بيريزيم يك ذره تعقل وانديشه خود را بكار بگيريم واز جهالت ونادانى دورى كنيم گذشته هر چى بود گذشت نه من آورده ميتوانمش ونه تو صرف به خير و اصلاح جامعه خود فكر كنيم اگر از افغانستان هستيد واگر نيستت پس شما دشمن وطن هستيد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است