کمیسیون انتخابات در تلاش مهندسی انتخابات است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۴    ۱۳۹۸/۲/۲۸ کد خبر: 158725 منبع: پرینت

شماری از احزاب، تصمیم کمیسیون انتخابات را برای کار نگرفتن از دستگاه‌های ثبت بایومتریک برای شناسایی رأی‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری، اقدام سیاسی و آمادگی برای مهندسی این انتخابات می‌دانند.
این احزاب، هشدار می‌دهند که کارگیری از فن‌آوری در این انتخابات خط سرخ آنان است.

بربنیاد سندهایی‌که به طلوع‌نیوز رسیده، کمیسیون انتخابات تصمیم گرفته‌است تا برای شناسایی رأی‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری، از دستگاه‌های شناخت بایومتریک کار نگیرد تصمیمی‌که بر خلاف تصمیم پیشین کمیسیون انتخابات است.
این کمیسیون، علت این کار را کمبود وقت، نبود امکانات و عملی نبودن کارگیری از فن‌آوری ثبت بایومتریک به علت نبود دستگاه‌های بایومتریک گفته‌است.

همایون جریر، عضو رهبری حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در این باره گفت: «طرف‌دار استفاده از تکنالوژی و بایومتریک کامل در روز انتخابات ریاست‌ جمهوری هستیم و استفاده از بایومتریک کامل در روز انتخابات خط سرخ احزاب است.»

بر خی از احزاب، به این باور اند که کمیسیون انتخابات صلاحیت عدم کارگیری از شناسایی بایومتریک را ندارد و این تصمیم سیاسی است.
نور رحمان اخلاقی، عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی بیان داشت: «قانون مشخص کرده است که برای شناسایی رأی‌دهندگان باید از بایومتریک استفاده شود. کمیسیون، صلاحیت تصمیم‌گیری را در این زمینه ندارد. تا زمانی قانون تعدیل نشود، هیچ‌کسی این صلاحیت را ندارد و نمی‌تواند که یک انتخابات آغازش از جایی شروع شود که با نقض قوانینی‌که خود انتخابات را مشروعیت می‌دهد، باشد.»
عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان نیز افزود: «این‌ها خلاف همۀ این همه طرح‌‎ها و فیصله‌ها و توافقات که قبلأ انجام یافته بودند تصمیم گرفتند.»

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و مجلس نمایندگان ولایت غزنی به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود.
شماری از جریان‌های سیاسی زیر نام «ایتلاف ملی احزاب سیاسی» امروز نشستی را دربارۀ چگونگی رسیدن به صلح و برگزاری انتخابات در کابل برگزار کردند.
این جریان‌های سیاسی نیز بر شفافیت در برگزاری انتخابات آینده تأکید کردند.
یاسین حبیب، رییس حزب بیداری ملی فلاح افغانستان گفت: «ملت ما، احزاب سیاسی و به ویژه ایتلاف ملی احزاب سیاسی افغانستان، خواهان برگزاری یک انتخابات شفاف و بر حق هستند.»

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
کمیسیون
نظرات بینندگان:

>>>   وقتي در راس يك رياست پشتونرا ديديت تصور كنيد كه آنجا هرنوع خيانت و جنايت جريان دارد چون اينها زاده تقلب و جعل هستند .
با احترام پنجه جنار گل برادر چنار گل

>>>   قصه گشتو ن های غول مفت شد اصولی خاین نتو انست ریس شود .....رحمانی صا حب ریس شد
همه ازبک هزاره و تاجک کمر را بسته کنید علیه این فاشیست های قرن بیست

>>>   ما بعد از اول جوزا این ریس جمهور را کار نداریم به اساس قا نو ن وقتش پرو شده دیگر نمی خو اهیم این شخص را در غیر ان من خودم در ازگ رفته و در انجا از بین می برمش

>>>   رحمانی بیست میلو ن دالر برای ولای جدید تو زیع کرد تا ریس پارلمان شود در افغا نستان که پو ل داشتی هر جیز داری

>>>   کمیشنران تعویض شده انتخابات زیر تاثیر شخص ریس جمهور و بر طبق هدایت ان در حرکت است اگر از بایمتریک در انتخابات ریاست جمهوری کار گرفته شود ریس ارگ مانند دوران قبلی بیشتر از شش رای را از مردم بدست اورده نمیتواند به همین اساس است که کمیسون انتخابات بالای قانون پا مانده چنین حرف نادرست غیر قابل قبول به همه را گفته است در انتخابات ۱۳۹۴ ماشین چاپ کارت در یکی از خانه های وزیر اکبر خان بنفع اشرف غنی احمدزی فعال گردیده بود و از طریق دبیر خانه کمیسون انتخابات که همین ضیاالحق امر خیل خاین ملی قرار داشت کارت جاهی جعلی را بنفع اشرف غنی به صندوق های رای جابجا کرده بودبا انهم اشرف غنی ۴۷ فیصد و داکتر عبدالله ۵۳ فیصد رای از صندوق ها برامد ناگزیر وزیر خارج امریکا جانکیری غنی احمدزی را ریس جمهور توافقی ساخت و داکتر عبدالله را بحث ریس اجرایی حکومت بنام وحدت ملی از جانب کمیسون انتخابات اعلان نمودند حال بازهم بفکر و خیل دوره گذشت افتاده تا با جعل و تقلب برای پینسال دیگر بر گرده مردم سوار شود اما دیگر مردم تحمل چنین فکر و خیل پوچ ریس ارک را ندارند و دیگر نمیخواهند که بازهم تکرار گذشته را تازه کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است