رایزنی های چهارجانبه مشکوک آمریکایی ها
اگر توجیهی به تناسب سه جناح تماس گیرنده در گفتگوها و مذاکرات پیرامون افغانستان، باشد، توجیه ورود فرمانده نظامی آمریکایی در عرصه سیاسی و مذاکرات و گفتگوهای داغ افغانستان چگونه است؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۵    ۱۳۹۸/۲/۳ کد خبر: 158330 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) رایزنی های چهارجانبه آمریکا پیرامون صلح افغانستان با سیاستگران افغانستانی، سران حکومت وحدت ملی و کشورهای ذیدخل در امور افغانستان آغاز شده و به شدت در حال پیگیری است.

از یکطرف زلمی خلیلزاد بصورت جدی تلاش های داخلی و بیرونی خود را پیرامون تداوم مذاکرات صلح افزایش داده است، از جانب دیگر جنرال آستین اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در حال دیدار و گفتگو با سران و طالبان و سران افغانستانی است، از سمت دیگر شخص مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا بصورت مستقیم با اشرف غنی تماس تلفنی می گیرد و از سوی دیگر، سرپرست سفارت آمریکا در کابل به دیدار برخی از جمله عبداللطیف پدرام رفته است.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان دور تازۀ سفرش را به افغانستان و شماری از کشورهای دیگر، برای تلاش‌های صلح آغاز کرده‌است.
خلیلزاد، از روز بیست ویکم ماه اپریل تا یازده هم ماه می از افغانستان، هند، پاکستان، قطر، سوریه و بریتانیا دیدار می‌‎کند.
همچنین خلیلزاد در کابل با رهبران حکومت افغانستان و دیگر سیاستگران افغانستانی مشوره خواهد کرد تا تمامی طرف‌ها را برای کار روی آغاز گفتگوهای صلح تشویق کند.
در خبرنامه وزارتخارجه آمریکا آمده‌است که خلیلزاد در لندن، مسکو، اسلام‌آباد و دهلی‌نو برای جلب پشتیبانی جهانی به روند صلح افغانستان و کمک برای اطمینان یافتن از اینکه هرگونه توافق صلح پایدار خواهد بود، تلاش خواهد کرد.

جنرال «آستین اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی پس از سفرش به قطر و دیدار با نماینده های سیاسی طالبان، اینک به کابل آمده و با برخی از سران حکومتی و مخالفان سیاسی حکومت دیدار و گفتگو کرده است.
در خبرها آمده است که فرمانده نیروهای آمریکایی در دیدار با عمرداوودزی رییس دارالانشای شورای صلح و رییس برگزاری لوی جرگه مشورتی پیرامون مذاکرات صلح و برگزاری جرگه مشورتی گفتگو کرده است.
همچنین قرار است که جنرال میلر طی روزهای آینده با برخی از سیاستگران افغانستانی و متنفذنی قومی دیدار و گفتگو داشته باشد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان تماس تلفنی گرفته و برخی نکات را به وی یاد آوری کرده و به او گوشزد می کند که باید زمینه نشست قطر را فراهم آورد. وی از تعویق گفتگوهای بین‌الافغانی در قطر ابراز تاسف کرد.

سرپرست سفارت آمریکا در کابل، به دیدار برخی از سران احزاب رفته و با آنان گفتگو کرده است. وی در اولین دیدارش به سراغ لطیف پدرام رفت و پیرامون موارد متعدد با وی مذاکره نمود.

بطور یقین آنچه در مذاکرات و گفتگوهای طرف های آمریکایی با سران و سیاستگران و متنفذین افغانی و افغانستانی مطرح شده است، به دسترس رسانه ها قرار نگرفته بل از هرکدام از این مذاکرات یک خبر کوتاه تنظیم شده و به رسانه فرستاده شده است.

در این مبحث کوتاه نه جای مطرح کردن تمامی محتوای گفتگوها است و نه ما از درون این جلسات و گفتگوها با خبر هستیم! اما آنچه به تشخیص رسیده این است که سیاستمداران آمریکایی قصد گیج کردن سیاستگران افغانی و افغانستانی و سران کشورهای ذیدخل در امور افغانستان را دارند. آنان از چهار جانب وارد میدان شده اند تا با چهار روش متفاوت، تمامی مهره های بیرون از دایره تابعیت شان را مات کنند.

این اولین باری است که آمریکایی ها بدون دخالت مستقیم رییس جمهور شان، از چند جهت وارد یک بازی می شوند. بازی که بطور یقین شکستی در آن متصور نیست.

اگر در این میان توجیهی به تناسب سه جناح تماس گیرنده در گفتگوها و مذاکرات پیرامون افغانستان، باشد، توجیه ورود فرمانده نظامی آمریکایی در عرصه سیاسی و مذاکرات و گفتگوهای داغ افغانستان چگونه است؟

سیاست گران امروزی ما! بخود آیید که یکبار دیگر در حال مات شدن توسط آمریکایی ها هستید. البته حق شما است زیرا بسادگی به آمریکایی ها اطمینان نمودید در حالیکه قرآن شما را از دوستی با کفار و یهود و نصاری برحذر داشته بود.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اینهمه یخاطر خلط اوراق است هرکه در سر عقل دارد میداند که کس با اجینت ودست نشانده ای خود وانهم تا این حد طویل وعریض مذاکره نمی کند اینها صلح نمیخواهند پایه های جنگ وریشه های استعمار واستثمار خودرا مستحکم مینمایند بیشک طالب هارا ظرف بیست سال واند مستحکم وقوی ساخته اند اما هنوز اقتدار اینها به اندازه ای دولت داکتر نجیب نیست وقتی روسها خواست از افغانستان براید یک روز هم با نجیب ودولتش مذاکره ومشوره نکردندبلکه برایش ابلاغ نمودند که انها قطعه های محدود!!! خودرا از افغانستان بیرون مینمایند امریکای ها هم هنوز تا این اندازه بیچاره نشده اند که به زیر دست ها محتاج باشند همه طرف ها کاملا در کنترول وزیر اداره وسیطره ای شان قرار داردحدود پنجصد هزار سرباز وپولیس وقطعات خاص و... وهمچنان چهل تا پنجاه هزار طالب تا دندان مسلح وژاندارم منطقوی شان پاکستان وخلیجی های که ظرف چهل سال بالای این اتش خانمان سوز پطرول پاشیدند همه دربست زیر فرمان است وتکنوکرات های بی دین وبی وطن که حاضر اند در صورت ضرورت هر چیز خودرا بدهند وفداکنند همچنان کشور های ذیدخل در قضیه نیز از اوضاع واحوال وباریکی های کار انها اطلاع دارند ودر جریان عملکردهای انها هستند وهمچورقابت های تسلیحاتی از معلوماتهای تنگاتنگ استخباراتی نیز بهره مند میباشند پس معلوم نیست این همه تپ وتلاش برای چه وبخاطر که است وکه را میخواهند فریب دهند وملت های خودشان نیز خود گفته اند که امسال ۱۹ در صد تلفات ملکی در افغانستان بیشتر شده است وکاملا صحنه های قتل وکشتار مارا تماشا مینمایند واین راهم نیک میدانند که هند وروس وچین هم از مظالم انها در مورد ملت افغان اغماض مینمایندویک احتمال ضعیف موجود است که شاید انها تعطل ووقت کشی نمایند تا شاید کدام برنامه وپلانی که دارند پخته تر گردد وچیز های باقیمانده را هم به خاطر ارام انتقال دهند ویا چیز دیگری که عقل ها ازدرک ان قاصر اند
یتیم بچه ای تگذاری

>>>   اصلا صلح در کار نیست امریکا وعمالش در منطقه دنبال منافعش میباشد ورصد کشور های منطقه بخصوص رصد کشورهایکی یک مقدار ازیش نکرانی دارند مگر پیمان امنیتی 50 ساله با کشوری اشغال شده (افغانستان ) غیر این است ویا اصلا امریکاه برای چه افغانستان را اشغال کرده و مردم افغانستان را هرروز قتل عام می کند ؟؟؟

>>>   دوستان، حوادث نابخشودنی غیر انسانی سال های ۹۱و۹۲ را که در حکومت موقت مجددی وربانی به وقوع پیوست وعده ای شاهد عینی آن آدم کشی ها چوروچپاول، دزدی وغارت بودند ،ملت مستضعف ما فراموش نمی کند ونباید بکند تا باز هم خواهان حکومت مؤقت شوند.
میگویند ادم عاقل نباید از یک غار دوبار توسط مارگزیده شود.
فکر میکنم عده دوستان در زمان حکومت مؤقت مجددی و ربانی در افغانستان تشریف نداشتند تا میدیدند که این گروه جاهلین چه شب سیاهی را باخود آوردند نه به کس مال ماندونه عزت. هرچه بود چورکردند، هر جنبده را می کشتند نظام اداری، سیاسی، اقتصادی ونظامی کشور را ازبین بردند تمام سلاح ومهمات اردو را به شمول توپ وتانک به ولی نعمت خود پاکستان به نرخ آهن کهنه فروختند. شهر را به ویرانه تبدیل کردند و۷۰۰۰۰ کابلی شریف را کشتند. این بود نتیجه حکومت مؤقت ساخت پاکستان.
حال که باز پاکستان برای کشور ما حکومت مؤقت را اکسیر میداند اینکه چگونه یک عده هموطنان آگاه ما با پاکستان ویک عده دزدان شناخته شده که هیچ ی سیرنمیشوندوآرامش خود را درنا آرامی دیگران جستجومیکنند،همصدا وهم سنگر میشوند قابل تآمل است.
حتما معاملاتی زیر پرده است ورنه سقوط حکومت برحال وآوردن حکومت مؤقت چه دردی را دوا میکند به جز انارشی وویران گری؟..
عبدالوکیل داوری

>>>   وضعیت فعلی و بی ثباتی افغانستان نتیجه و خاکستر دهه ها و صد ها سال خفقان و استبداد و تحجر و تاریکی دیکتاتورهای چپ و راست در کشور می باشد که خواسته و مطالبات مردم مانند آب در پشت سد و معبری انباشته شده بوده است ولی یکدفعه باز و آزاد شده است. حالا مهم این هست که جامعه مسیر و روند شد طبیعی و آزاد خود را طی کند و توسط شخص و یا حزبی بلوکه و مسدود نگردد تا بدین طریق جامعه دوست و دشمن خود را شناخته و مانند آب جاری مسیر خود را بیابد و به ثبات برسد و به جاده و مسیر اصلی صلح پیشرفت و ثبات سیاسی داخل قدم گذاشته و بجای خشونت و خونریزی به انتخابات و رای ازاد مردم تکیه کند.این است راه و رسم صلح و ثبات و پایداری. پیروز باد مردم ستمدیده و کوشای افغانستان.

>>>   مامون
امنیت ملی به سفارت عربستان اطلاعات می فروشد
تمام بسته های اطلاعاتی در مورد تحرکات و شبکه های ایران در افغانستان در اختیار سفارت ریاض قرار داده می شود.
خبرمؤثق دراختیار گزارشنامه افغانستان قرار گرفته است که نشان می دهد ادارۀ امنیت ملی افغانستان به سفارت عربستان درکابل در مورد فعالیت ها و تأسیسات ایران در داخل افغانستان و حواشی مرز ها اطلاعات جمع آوری کرده و آن را در اختیار شعبه جاسوسی سفارت عربستان قرار می دهد.
این نخستین بار است که چنین گزارشی به شعبه خبر گزارشنامه افغانستان واصل شده است.
درخبر آمده است که اجنت خاص سفارت عربستان به نام ابوخالد هر هفته یک بار به ریاست روابط خارجی امنیت ملی مراجعه کرده و بسته های اطلاعاتی در مورد شبکه های ایرانی را به شکل کتبی تحویل می گیرد.
عربستان درازاء این همکاری، به شماری از افراد خاص درامنیت ملی و دولت افغانستان به ویژه برای شخص معصوم استانکزی و گروهی از اعضای ولسی جرگه ماهیانه پول می پردازد. نکته مهمی که درین راپور قید شده، مشعر است که عربستان حدود 20 هزار مدرسه خرد و بزرگ دینی را درسراسر افغانستان تحت پوشش گرفته و پول آن را به دولت افغانستان تادیه می کند. هریک ازین مدرسه ها، حد اوسط ۳۰۰ طلبه زن و مرد را تحت تربیه گرفته اند.
درخبراشاره شده است که مبادله و فروش اطلاعات سری به سفارت عربستان درزمان مأموریت محمد حنیف اتمر در مشاوریت امنیت ملی درارگ تحت نام « تفاهم نامه» شکل رسمی به خود یافته بود.
بسته های اطلاعاتی به طور مشخص در مورد لشکرفاطمیون و خانواده های آن ها به عربستان ارجاع شده است. شمار چشمگیری از فرماندهان پیشین استاد سیاف و حکمتیار درین حلقه تنظیم شده اند و به عربستان کار می کنند.

>>>   Hashmatullah Arwin
تشویش نکنید ، غنی در آینده های دور فورمول جلوگیری از کشتار بیشتر شهروندان کشور را طرح و مدیریت.

>>>   ماجراجو
کارنامه تروریستی ۲۰۰ ساله آمریکایی ها

آمریکا کشوری با سابقه ۲۳۹ ساله است که فقط ۲۲۲ سال آن را در حال حمله نظامی، اشغال و خشونت وحشتناک علیه كشورهای دیگر بوده است. اولین حمله نظامی آمریکا به سال ۱۹۰۱ برمی‌گردد.

فهرست دخالت های نظامی آمریکا در ۲۲۲ سال گذشته:
1901 — ورود مستقیم نیروهای آمریکایی به کلمبیا
1902 — حمله به پاناما
1904 — ورود به کره و مغرب
1905 — ورود به هندوراس
1905 — حمله به مکزیک
1907 — حمله به نیکاراگوئه
1907 — ورود به دومینیکن
1907 — مشارکت در جنگ میان هندوراس و نیکارگوئه
1908 — مداخله در انتخابات پاناما
1910 — برای سرکوب کودتا علیه حکومت نیکاراگوئه
1911 — ورود به هندوراس برای حمایت از کودتا به رهبری مانوئل بونیلا
1911 — سرکوب قیام ضد آمریکایی در فیلیپین
1911 — مداخله در چین
1912 — حمله و اشغال کوبا
1912 — حمله به پاناما
1912 — حمله به هندوراس
1912 — اشغال نیکاراگوئه
1914 — ورود نیروهای آمریکایی پس از وقوع چندین انقلاب در هائیتی
1916 — اشغال جمهوری دومینکن
1917 — اشغال کوبا
1917 — مشارکت در جنگ جهانی اول
1918 — مداخله در روسیه
1918 — ورود نظامی به پاناما
1919 — ورود نظامی به کاستاریکا
1919 — حمله به هندوراس
1920 — حمله به گواتمالا
1922 — مداخله در ترکیه
1924 — حمله به هندوراس
1925 — حمله به پاناما
1926 — حمله به نیکاراگوا
1927 — آمریکا چین را به اشغال درآورد
1932 — حمله به السالوادور
1937 — حمله به نیکاراگوا
1945 — بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی که ۲۲۰٬۰۰۰ نفر جان باختند
1947 — حمله به یونان
1948 — حمله به فیلیپین
1950 — حمله به کره
1958 — حمله به لبنان
1958 — جنگ با پاناما
1959 — وارد به لائوس
1959 — حمله به هائیتی
1960 — عملیات نظامی آمریکا در اکوادور
1960 — حمله به پاناما
1965 — تجاوز خونین به ویتنام
1966 — حمله به گواتمالا
1966 — حمایت نظامی از اندونزی علیه فیلیپین
1971 — بمباران لائوس
1972 — حمله به نیکاراگوا
1980 — عملیات نظامی علیه ایران در طبس
1983 — دخالت نظامی در گرینادا
1986 — حمله به لیبی و بمباران لیبی
1988 — حمله آمریکا به هندوراس
1988 — حمله به هواپیمای مسافربری ایرانی و قتل عام تمامی ۲۹۰ نفر
1989 — سرکوب ناآرامی ها در جزایر ویرجین
1991 — عملیات نظامی گسترده در عراق (جنگ اول خلیج فارس)
1992 — اشغال سومالی و انجام خشونت بسیار مفرط
1998 — حمله به سودان.
1999 — آمریکا با پوشش ناتو جنگی را علیه یوگسلاوی براه انداخت
2001 — اشغال افغانستان به بهانه تعقیب گروه القاعده که ساخته خودشان بود
2003 — حمله و اشغال عراق بدون مجوز سازمان ملل
2011 — حمله به لیبی پس از پیروزی انقلاب این کشور و سرنگونی قذافی
2011 — حمایت رسمی از گروههای مسلح تروریستی با هدف براندازی نظام منتخب ملت سوریه
2011 — اعلام حمایت رسمی از رژیم آل خلیفه در سرکوب مردم بحرین
2015 — اعلام پشتیبانی رسمی از آل سعود در جنگ علیه یمن
2018 — حمله خودسرانه به سوریه

>>>   پیمان نظامی با آمریکا از اول اشتباه بود.
کرزی ترسید ولی اشرف غنی که مامور مستقیم امریکا بود باعجله امضا کرد و پارلمان هم با عجله تایید کردند و فکر کردند با امضای این پیمان افغانستان گل و گلزار خواهد شد. غافل از اینکه دست امریکا را در غارت و ناامنی باز کردند و به ان صبغه رسمی بخشیدند.
شیما کابل

>>>   Zareh
یکی از موارد که با پدرام و همفکرانش موافق نبودم، مخالفت سیاسی با پیمان نظامی و حضور نظامی آمریکا در افغانستان بود و او در واقع از آغاز سقوط طالبان تا امروز با حضور نظامی آمریکا مخالف بوده است. و اما حالا در این مورد با او همنظرم. آنچه آمریکا در افغانستان بدنبالش است، به نفع افغانستان نبوده است و نیست.

>>>   ترامپ برای ع وغ وعده داده که امریکا در طو ل 16 سا ل همه همو طنا ن شما را به خا طر منا فع شخصی خو د از بین برده است مگر حا لا من برای هر دو شما وعده می دهم که درخا ک شما نه انتحار و نه انفجار رخ خو اهد داد انها همه از طرف ما صورت می گرفت

>>>   تا جایی که در ستراتیژی جدید امریکا دیده میشود،عبارت از ادامه جنگ در افغانستان وگسترش آن در منطقه و کمترین آن پایگاه دابمی در متطقه و کنترول دایمی منطقه است.
از آنجایی که این ستراتیژی خلاف میل کشور های عضو پیمان شانگهای و اتحادیه اروپا و همسایه های افغانستان و کشور های عربی است،بنأ پیشنهاد میگردد تا مشترکاً جلسه یی را تشکیل دهند،تا راه برون رفت ازبن پروبلم دایمی که فعلاً دامن آنها را گرفته است و در آینده شاید این کشور ها به پروبلم های بیشتر ازین ناحیه دچار شوند،جستجو گردد.

>>>   نا گفته نباید گذاشت که عبن پلان جنگ طویل المدت افغانستان،در رمان بیل کلینتن در یوگوسلاویای سابق در نظر گرفته شد بود.اما کشور های اروپایی با سعی و تپ و تلاش خویش،رهبری تامین صلح را در منطقه با فرستادن قوای امنیتی بدوش گرفتند و تا امروز در منطقه صلح دوامدار تامین است.

>>>   حضوره نیروه های اشغالگر باعث ادامه جنگ و کشتار افغان ها خواهد بود . مردم افغانستان به نظامیان وحشی بیگانه نیاز ندارند بلکه نیازه جدی جامعه امروزی افغانستان صلح است . بجای انکه ترامپ بر طبل جنگ بزند به فکره راحل صلح و خروج کامله نیروهای خود باشد. افغانستان هیچ راحل نظامی ندارد و فقط تنها راحل ان که خوده جامعه افغانستان خواستار ان هستند صلح و ثبات است که متاسفانه خارجی ها مخالف ان است و هر دفعه بر اتش جنگ نفت میریزند و به جنگ طلبی و کشتار افغانها ادامه میدهند .
حبیب الله یوسف زی

>>>   كس كه اين وطن تكه تكه را اين مردم بيچاره را دوست نداره وطن ارام شود و مردم زندگي كند اين سبب هر چيز را به فال نيك نميگيرد هميشه منفي گرا است هر گپ را نزد مردم به مسخره ميگيرد نميگذارد كه مردم يك روشن را بيبند با اين أشخاص چه كرد

>>>   ترمب از افغانستان یورانیم مس طلا لاجوردوسایر چیز ها میخواهد ع وغ باید برایش آماده نماید چرا که داکتر صاحب عبالله را به عنوان ونخست وزیر یاد نموده است ببینید که چطور خشحالی میکند

>>>   Soraya Baha
ترمپ تا رسيدن به عمق استراتيژي خود طالبان ( سپاه اسلامي ناتو ) را نگه مي دارد
أمريكايي ها از سال ١٩٨٠ استراتيژي خود را ساخته بودند يعني از زماني كه شوروي ها افغانستان را اشغال كردند، آن زمان وليام كيسي رييس CIA سفري به پاكستان كرد و از حكومت ضياالحق خواست تا گروهي را كه با حكومت كمونيست كابل بجنگد بسيج كنند و پس از آن براي رفتن به آسياي ميانه و حوزه نفتي قفقاز گروهي را به نام اردوگاه شر بسازند كه هدفش همان طالبان بود و جنرال حميد گل نام ( سپاه اسلامي ناتو ) را پيشنهاد كرد تا بحران را به شمال افغانستان و ماوراي شمال گسترش دهند، چون حوزه نفتي قفقاز مي تواند براي دو صد سال كره زمين را نفت بدهد و چپاولگران اروپايي در اين تاراج سهيم شدند و جنگ را تا رسيدن به عمق استراتيژي خود در افغانستان ادامه مي دهند و از سوي ديگر براي توجيه جنگهاي منطقوي خود ، تروريزم را در افغانستان براي مردم خود عنوان مي كنند و حكومت هاي دست نشانده و فاقد پشتوانه مردمي و مزدور تمام عيار را براي ما بر مي گزينند تا برنامه هاي اين چپاولگران را عملي سازند با جاري كردن خون در كشور شان بدون كوچكترين عاطفه و احساس گناه . اين كه بوش چه گفت يا اوباما يا ترمپ تغييري در بهبود اوضاع افغانستان نمي آيد تا زماني كه خود يك ملت سرنوشت خود را با إيثار به دست نگيرد، اين جنگ هاي و بازي هاي سياسي ادامه دارد و مردم را گوسفندي و بيسواد در لجن تضاد هاي زباني و قومي و مذهبي فرو مي برند، چون يك ملت با سواد و أگاه و سربلند را چنين نمي توان در مسلخ تاريخ مثله كرد.
پايان

>>>   اگر دولت افغانستان به این فکر و خیال است که امریکا غربیها پاکستان نوکران خود طالبان را به میز مزاکره برگرداند یک خواب و خیال است و بس . امریکا غربیها پاکستان هیچ وقت دست از حمایت طالب داعش برنمیدارد. بدلیل که منافع درازمدت جنایتکاران غربی و پاکستان در نا امنی افغانستان گره خورده است.
احمد

>>>   صلح در افغانستان بدست دزدها و شیطانهای غربی ناممکن است.

>>>   ... و قاتلان امریکای انگلیسی صلح در افغانستان نمیخواهد. کفارهای غربی میخواهد که جنگ در میان افغانستان پاکستان به وجود بیاید.

>>>   ریش اش 30 سانتی و مطابق شریعت اسلامی..
نامش قطب الدين هلال..
رهبر حزب به اسم حزب اسلامی اسلامی اسلامی..
اما حقوق ماهوارش پول انگفتی مثلا 50000 هزار دالر امریکای توسط انگلیس ها پرداخته می شود..
و بعدش....
جهاد ما برای حفاظت از دین خدا فی آلارض و کاملا فی سبیل الله می باشد..
حزب اسلامی عجب.... شرم تان باد...
شمای که ماهوار پول خرچ دسترخوان تان توسط انگلیس ها پرداخت می شود و هنوز بنام خدا و دین انسان ها را می کشید مسولیت ده ها حمله برجان هم وطن های بی گناه ما را با کمال کثافت کاری تان بدوش می گیرید با کدام وجدان و شرف هنوز بر تفرقه دامن می زنید.
منبع اصل خبر: خنجانی تلوزیون

>>>   شوراي عالي صلح ماهانه ٥٠ هزار دالر به قطب الدين هلال يكي از اعضاي حزب اسلامي در كابل معاش و دستر خوان پولي پرداخت كرده است.
شوراي عالي اين پول ها را به آقاي هلال از كمك هاي انگليس پرداخت كرده است.
خنجاني

>>>   خنجانی از تلویزیون یک میگوید قطب الدین هلال ماهانه 50 هزار دالر آمریکایی را تحت عنوان «معاش و خرج سفره» از بودجهء شورای عالی صلح دریافت می کرده است.گفته می شود این 50 هزار دالر از کمک های «انگلیس» به حساب آقای هلال واریز می شده است.
هلال از چهره های برجستهء حزب اسلامی [شاخهء کابل] و از افراد نزدیک به گلبدین حکمتیار است.حکمتیار - رهبر این حزب از سالهای متمادی به این طرف فراری است.افراد این حزب در هماهنگی با سایر گروه های تروریستی،ده ها تن را درگوشه و کنار افغانستان با شعار «جهاد فی سبیل الله» به خاک و خون کشیده اند.
اگر حوصله داشتید، جملهء دوم متن را یکبار دیگر هم بخوانید.

>>>   سرنوشت کشور بدست جاسوسان وطن فروش ، غنی احمدزی ، جلالی ، احدی وخلیلزاد هم مهره های جاسوس امریکا هستند که برسرنوشت این سرزمین تحمیل شده ومیشوند ! کرزی یکی از جاسوسهای افتابی بود که هیچکس نمی شناختش وهیچ تاثیری بر این سرزمین نداشت ولی اوردنش وبر مردم تحمیلش ساختند ! مردمیکه رهبریشان به دست اجنبی وجاسوسهای خیانتکار گره خورده باشد ، روزگارش همین است که می بینیم !

>>>   معین وزیرخارجه میگوید تا دوماه دیگر ما صاحب دست آوردی درمورد صلح میشویم ! داکتر عبدالله میگوید تا شش ماه دیگر ممکن بتوانیم با اشرار درمورد صلح بجای برسیم ! رئیس جمهور میگوید که دیری نخواهد گذشت که ما به صلح دست یابیم !
از کدامش درست است ؟؟ دوماه ؟ شش ماه ؟ دیری نخواهد گذشت ؟؟
اما این سناتور بی معرفت چیزدیگر میگوید وطبق مـــــد روز ازانگریز وامریکا شکایت دارد !
ر

>>>   مشكل ما زخاير ومعادن ماست كه انگليس ها سالها به ان چشم دوخته بودند.
حالا توسط سگ هاى تعليمي خود انرا شمار ميكنند. وأين دزدان هنوز سالهىاى طولانيرا در در كشور ما به سر حاد بردند.
ح ع

>>>   زمانیکه عساکرروسی ازافغانستان برامدند آمریکائیها وغربیها هم درافغانستان نبود چرادردرآن زمان درکشور ماجنگ بود چراصلح نبود درحالیکه هیچ خارجی درینجا موجود نبود پس باید بپذیریم که مشکل درخود ما هم است تاکه مشکل خود مارا برطرف نسازیم تا زنده هستیم ازینگونه مشکلات نجات نمی یابیم

>>>   یک لیدرتوریسم گفت من مشتریم یک بازنشسته سازمان ملل بود ازاوپرسیدم که چراشماشم به جنایاتی همچون یمن پوشیده ایدگفت سازمان ملل...اقاماباامریکاقرارداد بستیم که هرکشوری به کشوری ماهمله کوند امریکا بدونی هیچ سوال ازماحمایت میکوند اگرامریکا هرجنایتی که درهرکشور مرتکب شود مامیگیم که نخیرم امریکانبوده ویاهم بوده هدفش خوبی بوده

>>>   امپریالزم لیتیم خوار امریکا نمنافقانه بر خورد میکند ، چگونه رهبران طالبان پاکستان را اززیر هربته پیدا میکند وتوسط بی پیلوت آنرا بدوزخ می فرستد اما درافغانستان هر روز سی چهل جوان اردو وپولیس شهید میشود اما یک نفر سرگروپ اشرار توسط بی پیلوت به قتل نمیرسد دیشب قوماندان امنیه یکجابا پانزده پولیس درالسوالی انار دره شهید والسئوالی سقوط داده شده ،
ر

>>>   کسانیکه مخالف بودند با آنها جنگیدید حالا باز چی گپ شد که یکبارشما مخالف شدید بادوست خود کس مخالفت نمیکند

>>>   روس ها هیچ وقت از ناموس افغانستان ستاره اوغان درست کرده به رقص نیاورده بود
روس ها هیچ وقت به ناموس وفرهنگ مردم تجاوز نکرده بود
روس ها هیچ وقت به کشور و دولت داری مردم کارنداشت
رفیق دور ازوطن

>>>   رفیق دور از وطن چرا بیخود نوشته میکنی؟تو مگر در ان زمان بوده ای؟تو مگر روس ها را به چشم دیده ای؟تو مگر از کارهای ان زمان روسها خبرداری؟اگر همین امریکا نمیبود هرروز یا هزاران نفر به دست طالب سربریده میشد یا از خاطر جنگهای داخلی هیچ کس زنده نمیبود.
ایمان

>>>   امريكا از مواد مخدر افغانستان سالانه 75 مليارد دالر عايدات دارد كه ازين مبلغ يك يا دومليارد را به دولت ودهاقين ميدهد

>>>   ایا کسانکی به جنایتکاران کمک و پناه میدهد باید ب انها پاداش داد تا در کار شان تشویق شوند یا انان نیز مجریم هستند؟؟؟؟
در هر روز طالبان جنایتکار دها شهروند مظلوم افغان را گردن میزنند ولی از ساخت فلمی که این جنایتکاران را و جنایت این ادمکشان را به نمیش بگزارد اصلا"خبری نیست که نیست چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایا اگر امریکا در افغانستان نیامده بود کسی قادر به نفس کشیدن بود امروز؟؟؟؟
ایا در اطراف افغانستان شاهید امضای قرارداتها نستید؟؟؟؟
تا دیروز همین کشورها افغانها را به جنگ در برابری انها دعوت میکردند. باید از گزشتها درس گرفت. اگر امریکا افغانستان را ترک گوید دوباره افغانستان میدان تاخت و تازی کشورهای همسایه خواهد شد/
ادرس

>>>   امریکا حامی و پشتیبان طالبان است که از آنها حمابت صریح میکند. همه جوامع ملل و همه ملت های جهان امروز از این واقعیت آگایی حاصل نموده اند که تروریستها بدون کمک امریکا و انگلیس قدرت مقاومت یک ساعت را ندارند.
گرز رستم

>>>   آی اس آی بدون کمک امریکا هرگز شب را روز کرده نمیتوانند. اگر حمایت امریکا از سر پاکستان برداشته شود . پاکستان بدون مقاومت دو باره با هندوستان می پیوندد

>>>   /... وقتی که طالب افراد ملکی را مثل گوسفند میگشد همه شما ساکت هستید ولی حال که یک بمباران قطعااشتباهی رخ داده همه شما انسان دوست شده اید؟یک بمب امریکایی به اندازه همه کسانی که کشته میشوند ارزش دارد . در ان صورت کدام ..... به جز خود شما که برای مطرح شدن این دروغها را پخش میکنید این حرفهای مفت را باور خواهد کرد؟

>>>   واقا جای بسیار تاسف است که سندی ازجنایات خارجیهاکه زنان وطفلان وطن تو رابه خاک وخون میکشدو برای شما ارائه داده میشودکه توسط خودشان به نشر میرسدو این رامیرساند که ببینیدای افغانها چطور زنان وطفلان شمارابه قتل میرسانیم و شما کاری نمی توانیدبکنیدشما بعوض محکوم وتقبیح کردن و نفرت خوداز بیگانگان واجنبی هابه دفاع ازآنها می پردازید یا به حاشیه میروید تاکی نوکری وبندگی این خارجیها رامکنیداینهااگر غمخوار من وتو می بودندنمی گذاشتند وضعیت افغانستان به این حالت دچار شود مزدورانی به مثل طالب و جبهه شمال وغیره هم که کم ندارد به فرمایش امام حسین رضی الله تعالی عنه اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
عطالله خواجه صدیقی

>>>   امريكا شيطان بزرگ

>>>   متأسفانه در ولایت هلمند درین رابطه هیچ تحقیقات صورت نگرفته است، جائیکه عساکر انگلیس اورانیوم اخراج میکند.
هنوز کجاست، صبر کنید، تا تمام این ممالک یکه با کرزی قرارداد امضأ کرده اند، شروع به استخراج معادن ما کنند. بعد خواهید دید، که تا چه اندازه مواد مسموم کننده کیمائی محیط زیست را برای مردم بیچاره مسموم خواهد ساخت. آبها و زمین های ما قابل استفاده نخواهد بود و مردم به امراض گوناگون مبتلا خواهند شد.
در افریقا همینطور کردند، در افغانستان نیز همینطور خواهند کرد.
نادر

>>>   خیل ناراحت کننده است که ما افغان ها به جای رسیده ایم که بر سر ما هرگونه سلاحایشان را امتحان میکنند نسل های اینده افغانستان را این گونه به طرز وحشت نا کی نا بود می کنند وبعد دم ازحقوق بشر می زنندچرا ما به خود نمی ایم اخر گناه ماچیست افغان بودن ما مشکل دارد یا مسلمان بودن ما که کفار مسلمین به جان مال این مردم تشنه هستند ایا از مردانگی مردان افغان خبر ندارن یا از غیرت شهامت . افغانهاراه نجات همان راه پدران مان است که برای پاسداری از این مرزوبوم دلیرانه جنگیدنند یک پارچه ومتحد بودنند این عکسها نشادهند ه ای ضعف ما است قدری فکر کنید که چرا این بلا برسر ما امده است .
باز گشت مسیح اله از ایران .سلام بر شرف وغیرت افغان

>>>   سلام دوستان هم وطنان عزیز من نام ‌ام مهدی است در استرالیا زند گی‌‌ میکنم. من با آنکه خودم مقسسر هستم از انکه از وطنی مون فراری هستم خودم را مقصر هم نه مدانم ولی‌ حققت این است که اگر در افغانستان هرچی‌ مگوزرد تقسرری همین دولت ماندن بقیرت است که از هم وطنان خود گوشته قدم روی مقام و پول مانده است اما خدا بر ان جیب دوستان لعنت کند. اگر دولت با ملت دست رو هم دهد پس آمریکا هیچ وقت نه میتواند که با ما مبارزه کند و هیچ طفلی هم با مشکل به دنیا نه‌ خواهد آمد.

>>>   این است نتیجه حکومت پشتونها در افغانستان
مردم افغانستان را خوار و ذلیل ساختند
دست افغانستان پیش همه ممالک دراز است
صالح از بدخشان

>>>   سلام بر ملت افغانستان...
یک دولت خودخواه و حیله گر مانند آمریکا که با افکار یک مشت فراماسون اداره میشود...پایه و اساسش اینست که با هزار و یک نیرنگ و فریب مخفیانه... یک کشور را یا با کشوری دیگر وارد جنگ میکند و یا جنگ داخلی در یک کشور راه میندازد...
اول دور ایستاده و به شما سلاح و مهمات میفرشد که همدیگر را بکشید...بعد شعار دادن رو شروع میکنه و به دروغ از شما دفاع میکنه...حالا به اسم حقوق بشر و آزادی و غیره.
بعد به شما حمله میکند و به اسم اراجیفی که گفته شد بر خاک و ناموس شما تسلط پیدا میکند و هزاران نفر رو میکشد و انواع و اقسام سلاح ها رو بر روی مردمتان آزمایش میکند...
و در حالی که تو فکر میکنی که کشورت را آباد و آزاد میکنند او در حال استخراج معادن و ثروت و میراث کشور توست...

>>>   این گناه از آمریکایی ها فقط که نیست. گناه از مردم است که سالها از طالبان حمایت کردند بدون اینکه به عواقب آن فکر کنند. این مردم بودند که طالبان را به عنوان یک حکومت پذیرفتند و این همان مردم بودند که سالها بی هیچ دلیلی بی گناهان را که از مردم خود ما بودند را کشتند. و این همان مردم هستند که هنوز از طالبان و وهابیت حمایت می کنند. آخر ای مردم چرا به عقل نمی آیید. بی دلیلی هم گناه را از جانب آمریکا ندانید. اگر شما فکر می کردید و از طالبان که دست پرورده پاکستان و عربستان است حمایت نمی کردید الان این وضعیت ما نبود. اگر به نام اسلام آدم بی گناه نمی کشتید این وضعیت ما نبود. اگر به نام سنت پیامبر زن های بی گناه را در خانه حبس نمی کردید و زن های بی گناه را به دلیل اینکه در جامعه فقط قدم زده و کار دیگر نکرده سنگسار نمی کردید این وضعیت ما نبود. این اجر دنیوی شماست به خاطر کارهایی که کرده اید و تا خودتان را اصلاح نکنید همین وضعیت خواهد بود. آمدید و با نام پیامبر و سنت تحجر را پیش گرفتید.

>>>   امیدوارم همه روزه جنایات پنهانی امریکای تروریست و مسلمان کش را افشا کنید تا به مزدوران شان ثابت شود که باداران شان بسیار ظالم و سنګدل هستند و یکروز خود شانرا (مزدوران شانرا) را هم بیرحمانه میکشند ویا ذوب خواهند کرد.
یک افغان

>>>   دیگر ما نباید دم از دموکراسی بزنیم دیگر بس است بسیار خود را فریب داده ایم این هم نتیجه دموکراسی کسانی که به این بهانه میخواهند ثروت و مقام داشته باشند و این که ۳۰ میلیون افغانستانی دیگر به چه مشکلاتی بر میخورند برایشان بیتفاوت است. حالا من از شما مقام پرستان و پول دوستان میپرسم چند سال زندگی خواهی کرد ۸۰ سال ۱۰۰۰ ولی بعد از آن خو هم مرک است با چه روی با جلال با عضمت کبریا روبرو میشوی چه جواب داری واقعاْ متاسفم که فریب این دنیا را خورده کمی خود را تکان بده هنوز هم سر وقت است کمی به حال مردمت اطفال و زنان غم کشیده این ملت دل بسوزان شاید فردا زنده نباشی .
منیر از نیویارک

>>>   امام خمینی رح به مسلمانان جهان هشدار داد بود که امریکا شیطان بزرگ است واقعا همین طور بوده است

>>>   ع وغ ..... و غلام امریکاهستند وبه زور و پشتیبانی امریکا سر مردم افغانستان حکومت میکنند
واگرحکومت مستقل میبود خودشان هم میفهمندکه حکومتشان فسادپیشه وبیکاره است و مردم هم میداند اما همین حکومت هرچی که است باید باشد چونکه امریکامیخواهد.امریکامیخواهدکه جنگ در کشور افغانستان تمام نشود تاآنها سودببرند آنهابتوانند چپاول وغارت کنند.معدنهای رنگارنگ افغانستان را امریکایهااز
صدسال پیش برسی وعلامتگذاری کرده بودند ووقتی شوروی در افغانستان آمدامریکایهاخون میگریستند که بزرگترین ثروت دنیارا از دست داده بودند ووقتی شوروی از افغانستان برامد زمینه مداخله امریکابیشترشد وبین مردم تفرقه انداخت وبرای خود در افغانستان جای پای بازکرد وبه بهانه نابودسازی القاعده وطالب واردصحنه شدکه در اوایل در همه جبهه هات شرکت میکردند دیدن برایشان که به نفع
شان نیست تلفات زیاد است وبه سرنوشت شوروی دچار میشوند وبه فکر پلان دیگر افتادند که همه مسولیت دفاعی را انداختند به گردن خود نیروهای اردوی ملی افغانستان که کشته و معلول ومعیوب افغانهاشوند همدیگر را بکشند دوطرف ولی منفعت وسود را امریکا و انگلیس ببرد شانزده سال است که امریکادر افغانستان درگیراست مگرطالب چقدر قدرت نظامی دارد از کجا تقویت و اکمالات میشود یک چیز ملومداراست کمکی که به نام مردم افغانستان تخصیص میدهند یک مقدارش را به مردم میدهند یکمقدارش را مزدوران میخورند ویک مقدارش هم ازطریق همین نوکران به طالب رسانیده میشود که جنگ ادامه داشته باشدبه امید روزیکه جنگ خانماسوز
در کشورما تمام شود وجای همه دشمنیهارا صلح ودوستی وبرادری بگیرد...
ش ی

>>>   باسلام امریکایها ومتحدانش به بهانه آموزش نظامی ومشوره دهی به نظامیان افغان لنگرانداخته اند ومعدنهای
افغانستان راپاکسازی کرده روان هستند وطالب هم به بهانه جهاد درمقابل خارجیها معدنهای قیمتی راچپاول میکنند واشرفغنی واشرفغنی وگرو چپاولگرش کمکهای که خارجیهابه مردم افغانستان میدهد چپاول میکنند و
دوباره به خودخارجیهابرمیگردانندجهادیهای هم که یک وقتی داد ازجهاد ومسلمانی میزدند وشعارمیدادندکه درکشورمسلمانی که کفارجای بگیردنمازهمگی باطل است حالابعداز چور وچپاول که کرده اند وبه حساب خودشان خوب(وندشانخورده) چنان خود راآرام گرفته اندکه ازسنگ صدامیبراید ازآنهانه یعنی کاملا درافغانستان زنگ چورکن چورکن نواخته شده هرکی خورد و بردنوشجانش
انهم نه چورهای کوچک وخورد و ریز همگیش ملیاردی
ودراین وسط اولادغریب بخاطر یک پول ناچیزمعاش سربازی قربانی میشود واصل عیش ونوش رادزدان میکنند...
بریالی ح

>>>   نه فقط در افغانستان بلکه در تمام دنیا و بخصوص در کشورهای اسلامی دخالت های امریکا وایجاد جنگ وخونریزی باهدف تضعیف رشد وانکشاف و از بین رفتن سرمایه وبه فقر وفلاکت رساندن انها امریکا دست دارد
چوکی پرست

>>>   Kakar
من تا بسيار وقتها مانند صديق پتمن فكر ميكردم كه اشرفغني از بركت ازدواج با يك خانم عرب لبناني وتحصيل در كشور لبنان حتما بزبان عربي هم آشنا است اما حالا ديدم كه اين خر تنها دم كمبود دارد ورنه خر تيار بوده است، قوتهاي استعماري هم براي خرسازي ملتها چه شعبده بازي هاي كه نميكنند

>>>   امریکا برای امریکا رحمت وبرای باقی همه زحمت میباشد این شیر درنده برای سیر نمودن شکم بچه های خود از هر طریق ممکن واز هر جا وهر کشور باید شکار نماید اگر مرحمت داشته باشند واز لطف ومهربانی کار بگیرند دیگر گرسنه می مانند و برای حدود سیصد ملیون انسان امریکای نان وغذاباید بدهند ودریم میان از حماقت ودنباله روی وخاصیت پست فطرتی عده ای چون عین وغین وکرزی وحکمتیار وسیاف وقانونی وامرالله صالح و... استفاده برده انها را از بودیجه ای کشور خودشان واز منابع مالی خودشان اجاره نموده به اهداف استعماری واستثماری خود زودتر میرسد درضمن امریکا وانگلیس والمان را نباید مورد ملامت قرار داد زیرا خاصیت انها استثمار واستعمار است اما اینها که در قید غلامی درامده وبه ملت وکشور خود خیانت میورزند نفرین باید کرد ومورد لعنت وعناد قرار باید داد
لالی از ننگرهار

>>>   امریکا با آندن آقای کرزی و آقای غنی به مقصد خود رسیده است . زره

>>>   امریکاه حذف اقوام غیر پشتون در ادارات و حاکمیت دولت میباشد و امریکا عامل در ج واژه افغان در تذکره های سایر اقوام میباشد . امریکا دفاع گری فاشیسم ونه تطبیق کننده دموکراسی ولیبرالیسم .
زره

>>>   افغانیهای اروپا و آمریکا دیده نمی دانند چی می خواهند، حالا از مردم مظلوم و بی اطلاع و نا آگاه چه توقع و انتظاری دارید؟

>>>   سیاستگزاران آمریکا آدم های کار کشته اما بی پروا به سرنوشت و منافع مردم و کشورها، حتا مردم خود آمریکا، هستند، از قبیل هنری کسینجر و امثال هم.
ایجاد فضای نا امن برای مدت دراز، همان حکایت رضایت به تب به دلیل خطر مرگ است.
امید آفرینی در روزگاری که هر روز به تکرار خون بیگناهان ریخته می شود، کار سنجیده شده و محاسبه روندهای اجتماعی است که صدها مرتبه تجربه شده اند.
هیچ روشنفکر امیدوار به صلح نمی پرسد که در عین زمان که طالبان در مذاکرات صلح قرار دارند در شهرها و قریه های کشور مثل سابق آدم می کشند، چرا ؟ این چی نوع مذاکرات و تلاش برای صلح است؟
خطرناک ترین فرد آمریکایی برای سرنوشت مردم و کشور ما زلمی خلیلزاد است.
لذا هزار و یکم بار باید گفت که تا حکم عقل بر کردار انسانهای جامعه ما پیشی نگیرد، آب از آب تکان نخواهد خورد.
ملت نادان تنها با گریه و فشار دندان زیست می کند.
دست تان درد نکند رفیق عرفان گران ارج !
فرهاد بارکزوی

>>>   استعمارواستثمارولی بمصرف کم
درقرن هژده ونزده ممالک استعماری باهزینه ی بسیاربالامیتوانستند یک خطه راتحت تسلط خوددربیاورندوتحت استعمارواستثمارخویش قراردهندمثلاًکمپنی هندشرقی ودارالسلطنه برتانیا دربراعظم هندبامصرف هنګفت ، تلفات وبدنامی بزرګ چندسالی توانستند دارالسلطنه ی خودرادرین نیم قاره داشته باشند که بلاخره باافتضاح بزرګی ازآن رانده شدند .
ولی حال نیوکلونلیزم (Neocolonialism) مصمم است تاباهزینه های اندک خطه ی راتحت سلطه ی خوددرآورده وآنها رابدوشند وآنهم باتاکتیک های ذیل:
• به بهانه ی سرکوب تروریسم که ازآن تعریف مشخص هم ندارند ، خطه ی راتحت سلطه ی خوددرمیآورند وباایجاد پروژه اقطاب ضدین مذهبی به ابقای خودادامه میدهند مثلاًایجاد پروژه داعش وکردی های هژمونست .
• ایجادتنش مذهبی بین دوګروه مسلمان بی عقل (درادیان دیګرنمیتوانند) مثلاً :اشاعه پراګنی مینمایند که ازاشعار مولاناجلال الدین محمد بلخی بوی کفر میآید ،اشعاروی به ترویج مجوسیت پرداخته ونوروزرامانندعیدمذهبی تجلیل مینمود ، بااین اشتهارمیتوان داعش راعلیه مسلمانان برانګیخت وبه دودسته متفرق ساخت تابین خودبزنند.
• تشویق به هژمونیزم قومی ، مثلاً مسله ی شناسنامه ی برقی که دربین ابله هان کشورچه تفرقه ی خطرناکی راایجادنمود.
• ازهمه مهمتر مذهبیون کودن راسهل میتوان بنام مذهب اغواء وفریب داد وخصوصاًوقتی که این اغوا وفریب بادادن دالرچرب شود،صدفیصدکارامیافتدومرام بدست ميايد.(ملای لنګ – مولوی قلعه بلند وشیخ المشایخ )
درکشورهای دارای کولونی کم سوادوفوق العاده مذهبی این بدبختی زودترمستولی شده میتواند (درمیان مردم تشنج ایجادمیشود) باآمدن سیلاب مراد خوشه چین (استعمارچی) برآورده میګردد.
• ایحادانارشی (انتخابات غیرمشروع ) : خیلی جای تعجب است ! ګاومردارشد ،چندروزجسدش متعفن هم بود ولی ګوشتش قابل خوردن است ( انختابات پارلمانی افغانستان) ثابت شدکه انتخابات مملو ازتقلب ، کمیشنران نسبت فسادمشهود ممنوع الخروج ولی نتایج آن قابل تعمیل است ، این پرګراف متحیر کننده هم کار آنهاست . ( آوردن دموکراسی کثیف)باقاشق عسل میدهند وبادسته اش چشم آدم را میکشند.
• انعقاد پیمان تحت نام فریب دهنده ی (پیمان امنیتی مشترک ستراتیژیک) که تنهامفادش به سردمداربه اصطلاح اییتلاف ضد تروریزم میرسد وجانب مقابل را چون عنکبوت ضعیف چنان درجا ل ګیر میآورد که مجال جنبیدن برایش نیست واز پا میافتد.
• مغزشویی مذهبیون ودادن کلید بهشت بدست استشهادی ها : ازطریق براه انداختن حمله های مهیب (خود میکفاندګی) سیل خون راباید جاری ساخت تاخانواده ها نسبت ابتلادرسوګ اقارب به فکر استقلال طلبی وتعیین سرنوشت خود نګردند وفضای ارعاب مستولی ګردد .
• آوردن شرایط ضیق اقتصادی بالای مردم تا مردم بفکر نان خشک باشند واستعمارګررافکر کنند که ناجی آنهاست . وایجادانګیزه های چون( اګرمصرف قوای مسلح را ندهند ، تباه خواهیم شد) درحالیکه به عامل اصلی باید فکر کرد.
• ایجاد اقطاب ضدین ازبرنامه ی مهم نیوکلونالیزم است مثلاً بوجود آوردن صحنه ی(هندووګوشت ګاو)ایجاد تنش بین شیعیه وسنی ـ(سلفی –وهابی ـ طالبی وداعشی )برضد (فاطمیون ومرکز تبیان )وتاپه زدن بعضی اشخاص بنام کمونست ومائویست تاتوسط بنیادګراهاترورشوند ،تحریک مردم بخاطرمسایل اقتصادی (پروژه ی توتاپ) – وقت کشی بنام صلح (پنهان ازمردم تشنه به صلح )هم درین آواخر مود شده وعمربهره برداری راطولانی میسازد .
عبدالرووف لیوال

>>>   افرین به مجاهدین و افرین به طالبان که با جا ن های شرین خود روس و امریکا را را از اشغال نجات داد در افغا نستان در طول تاریخ کفار همیشه شکست خورده و می خورد افرین به شیر مردان و نعلت به کسانیکه می خو اهد کفار در کشور ما باشد و بالایدختران جو ان وزنان ما عیاشی کنند

>>>   زنده و موفق باد طالبان و محاهدین وظیفه ی هر مسلمان و افغان اصیل است که از ناموس و از آن خاک حفاظت کند نمیشود که همیشه با میل و خواسته ی یهودیان آمریکایی و انگلیسی و دیگر کفار و مزدوران شان زندگی کرد افغانستان سر زمین اسلامی است کفار و مزدورانش همیشه شکست خواهند خورد انشاءالله که پیروزی با اسلام است پیروز و موفق باشید مجاهدان راه خدا ....
حمید هراتی

>>>   تحلیل گران خارجی همواره در نوشته هایشان تصاویر مکدر از وضعیت یک کشور داده اند.. افغانستان جزءصلح راه دگری ندارد . ما هر روز شاهد به خاک و خون غلطیدن پیکر های جوانان استیم ، هر روز مادران و پدران زنان جوان و اطفال ،عزیزان و نان آوران خانه هایشانرا از دست می‌دهند. هر چه است و هر چه باشد صلح ضروری است . حکومات مفسد طی هژده سال
به جز چور و چپاول و ایجاد تنش های درونی میان اراکین کار دگری نکرده اند که در اثر آن دشمن دموکراسی یعنی طالب قوی شده و در آستانه ی پیروزی است. آقای مایکل خروج نیرو های امریکا را از افغانستان با خروج نیروهای امریکا از ویتنام به مقایسه گرفته است، من به این آقا میگویم که پیروزی ویتکنگها در جنگ علیه امریکا اراده ای ملی ویتنامی ها بود و ویتنامی ها برای اینکار بهای خیلی ها گران پرداخته اند . ویتنامی ها بعد از شکست دادن امریکا کمر همت برای آبادی کشور شان بستند و تحت رهبری هوچی مین ویتنام به یک کشور با ثبات مبدل شد . البته کمک های کشور های سوسیالیستی برای این کشور نیز حیاتی بود . امریکاییان از ویتنام نه به خواست خویش بلکه به زور اخراج شدند.تفاوت افغانستان با ویتنام این است که آینده ی کشور ما اگر خارجی باشند یا نه نا معلوم نیست و رهبر واقعی وجود ندارد در حالیکه ویتنام را حزب کمونیست آن هم در جنگ علیه فرانسوی ها و هم در ده سال جنگ علیه امریکایی ها رهبری کرد و امروز هم تولیدات ویتنام در مارکیت های مجموع جهان وجود دارد و ویتنام سریعا در حال رشد اقتصادی است.اما در افغانستان مشتی از افراد بیسواد که به جز تفنگ چیز دگر نمیشناسد در طرف قرار دارند .
نکته ی دگر اینکه آقای مایکل تخم نفاق پشتون تاجیک را میکارد، صلح بین الاقوامی است و در آن همه ی مردم ذینفع خواهند بود .من به مایکل خان میگویم که شما امریکایی ها و متحدین تان به جنگ اعتیاد پیداکرده اید و بدون جنگ بقای تان محال است ، در غیر آن اشتعال جنگ‌های ضد مردمی در سال‌های بعد از ۱۹۷۸ در افغانستان و تمویل تمام تروریست‌ها از تروریست افغان تا عرب و چیچین بنامfreedom fighter بنام اینکه اسلام در خطر است یا جنگ عراق به بهانه ای اینکه صدام سلاح هستوی دارد یا جنگ لیبیا ،، چه ضرورت بود؟؟؟جنگ اخیر در لیبیا بر اثر تلاش‌های فرانسه آغاز یافت . زیرا لیبیا در تلاش آن بود تا انحصار پول فرانک فرانسه را ختم و یک واحد پولی برای کشور های آفریقای شمالی بوجود آورد و برای پشتوانه ای آن بیش‌تر از ۸۵تن طلا ی خالص لیبیا در دست داشت که امروز مفقود است و بالاخره جنگ در سوریه و اکنون دنبال ایران اند.
اینجا هوشیاری مردم افغانستان بکار است و بس. بلی امریکایی ها باید بروند و مردم افغانستان باهم سازش خواهند کرد البته بعضی از ارزش‌ها را از دست خواهیم داد ولی با گذشت زمان در اثر کار و پیکار و تلاش دستجمعی خود مان دو باره احیا خواهد شد.
فخر اهنگر

>>>   کاملا درست فرمودی فخر جان موفق باشی

>>>   Salam
هیچ چیزی مهم تر از هویت نیست ، نه ریاست جمهوری و نه هم صلح دروغین . غنی و شوؤ نیست ها با تاکتیک های دزدانه مردم را مجبور می سازند و انگشت افکار شان را می فشارند تا شناسنامه های تحمیلی را بگیرند ، این حرکت ظالمانه اوج وقاحت یک حاکمیت شوؤنیستی را به نمایش می گذارد که به هیچ اخلاقی پابند نیست و حتا دزدانه به نماینده گی های خارجی در کشور خبر فرستاده اند که بدون این شناسنامه های تحمیلی ویزا ندهند ، شوؤنیست ها می خواهند به گونه ی خزتده توزیع آنرا در همه حوزه ها جبری کنند ،برای همین باید جلو این هویت دزدی را گرفت .
دکتر پدرام فراخوانی در این مورد داده است ، همه ی عدالتخواهان باید در کنار هم سد واقع شوند تا این حکومت شوؤنیستی نتواند هویت مردم را بدزد ، اگر خاموش بمانیم این حکومت در تبانی با مافیای قومی و معامله گران هر بلای را خواسته باشند بر مردم خواهند قبولاند ، اینبار نباید خاموش نشست ، باید با همه توان و با تمام ابزار ها جنگ را علیه این هویت دزدی اعلان کرد .
برای حفظ هویت تان به میدان آید .

>>>   لطیف پدرام:

امروز به من اطلاع دادند بدون تذکره ی افغانی که آقای غنی تصویب کرده است بعضی کشورها ویزا نمی دهند و در عین حال معاش کارمندان دولت که تذکره ی افغانی نمی گیرند پرداخت نخواهد شد.

این دو روش خطرناک اند و یک عده مجبور می شوند تذکره بگیرند و این بعدآ ادامه پیدا خواهد کرد در نهایت اگر مقابله نکنیم بقیه ی هویت ها در یک هویت قومی( افغانی) به صورت ظالمانه و غمبار منحل خواهند شد.

از همه ی عدالت خواهان در میان همه ی اقوام خواهش می کنم مساله ی هویت را جدی بگیرند و نه باید غوغاهای انتخاباتی و سر و صداهایی به نام صلح باعث فراموش شدن این موضوع مهم و حیاتی شود. ما اگر نتوانیم از هویت مان از حق و عدالت دفاع کنیم در سراشیب نابودی قرار خواهیم گرفت. اگر در برابر این اقدام آشکار شوونیستی حکومت آقای غنی عقب نشینی کنیم، آن ها قدم های ظالمانه ی دیگری هم خواهند برداشت و آن گاه مردم ما اند که به استبداد خوگیر می شوند و هر ناحق و ناروایی را می پذیرند.

متاسفانه آن تیکه دارانی که از نام اقوام مظلوم شان به گنج های قارونی رسیده اند دیری است سکوت هم نمی کنند و بر عکس همصدا با شوونیست ها در پی تحقق هویت افغانی بر دیگران اند، در هر سخنرانی ده ها بار از این ها افغان،افغانی و بین الافغانی می شنویم. کمر شان شکسته است که حداقل بین الافغانستانی یا بین شهروندی بگویند.

یک بار دیگر می خواهم برای دفاع از هویت بسیج شویم‌.

>>>   آمریکا حتی یک سرباز خود را با کل افغانسان عوض نمی کند در غیر اینصورت دولت آمریکا توسط مردم آمریکا بازخواست شده و عزل می گردد، آمریکا برای حفظ دست آوردهای دموکراتیک و صلح و ازادی و امنیت خود و جهان مبارزه کرده و می کند، چرا که فقط صلح و ثبات در کشورهای مسلمان و دور نزدیک در جهان منافع آمریکا و دیگر کشورهای مورد مناقصه را تاًمین و تظمین می کند. این افرادی مثل کد چهار هست که در دام جهل و عقبماندگی ولی فقیه ایران قلم زنی کرده و کاغذ سیاه می کند. شما برای سرپوش گذاشتن به عجز و ناتوانی خود در اداره کشور و تاوان جهل و عقبماندگی خود را از دولت آمریکا مطالبه می کنید، در جایی که طالبان و دیگر گروههای دینی و مذهبی و قومی هنوز هم در کشور افغانستان با متحدین خود خامنه ایی و القاعده بر علیه آمریکا شعار داده و خون ریخته و خون می خورد.هر موقع کشور افغانستان به صلح و آرامش و امنیت رسیده و دولت افغانستان توانسته باشد کشور خود را بطریق دموکراتیک اداره کند مطمئن باشید آمریکا از افغانستان خواهد رفت ولی این کد چهار شعارهای ضد امپریالیستهای ورشکسته خمینی و خامنه ایی و حفیط و ببرک را تکرا و بلغور می کند وآب به آسیاب جنگ و خ.نریزی و نا امنی می ریزد. کل منابع طبیعی افغانستان اگر استخراج و بفروش برسد، حتی برای 5 سال هزینهً جنگی برای صلح و استقرار قانون در افغانستان را کفاف نمی دهد. تنگ چشمان نظر به میوه کنند --- ما تماشا کنان بستانیم.

>>>   علت درکجاست؟
- تاخر عقلی وانجمادفکری سرتاسری.
-توهین٫تحقیروکافر خواندن روشنفکران وتحصیلکرده ها.
-گوش دادن وعمل کردن به حرف ملاهای احمق ونتیجتا:
جنگ وبرادر کشی دوامدار٫فرارتحصیلکرده های دلسوزوبا احساس٫تخریب تمام زیربناهای اموزشی واقتصادی و...
٫درنهایت زمینه سازی برای چپاولگران خارجی.
عاقل

>>>   موضوع را که نشر کردید، تا حد واقعیت دارد. نمی توان صد فیصد به این گفته ها توجه کرد؛ زیرا مهم ترین موضوعات دیگری نیز است که آمریکا و ناتو را به افغانستان کشانیده است. که مهمترین آن رقابت با روسیه و سلاح های هسته ای پاکستان و دست رسی ایران به سلاح های هسته ای و هند و چین از طرف دیگر....
واضح و مشخص است که امریکا و ناتو برای این مصارف مبارزه با تروریزم و تحت نظر داشتن کشور های که در فوق نام بردم، را تامین کند، مجبور است تا از ذخایر افغانستان استفاده کند.

>>>   استخراج معدن کار ساده نیست ، اگر امریکائی ها استخراج میکنند کجاست وسایل کار ، کارگرها ، کندن کاری ها ، ؟؟؟؟

>>>   کُردهااز دست اندازی آمریکایی‌ها به ده ها تن طلای گروه تروریستی داعش خبر دادند.
دهها تن طلایی که در اختیار گروه تروریستی داعش در آخرین ناحیه تحت کنترل این گروه در منطقه الباغور در ریف دیرالزور بود، به دست آمریکایی ها افتاده است.
این منابع میزان طلای یاد شده را 50 تن تخمین زدند که از طریق پایگاه های واقع در منطقه کوبانی در غرب کردستان عراق به خارج از سوریه منتقل شده است
ر

>>>   وزارت دفاع افغانستان، اسناد و مدارک مربوط به آثار به سرقت رفته را به امریکا ارائه کرده است. این آثار مربوط به یکی از خونین ترین جنگ های تاریخ است.
برخی مجموعه داران گفته اند که برخی از این آثار مثل دوربین، سکه و بخش هایی از یک اسلحه را از یک سرباز امریکایی که در افغانستان حضور داشته، خریده اند.
روزنامه «سندی‌تایمز» نیز تاکید کرد که وزارت دفاع انگلیس مدارکی را در این مورد به وزارت دفاع امریکا سپرده و خواستار تحقیق درباره این غارتگری شده است.
بر اساس شواهد تاریخی مجاهدین افغان پس از پیروزی در نبرد میوند اجساد انگلیس‌ها را همراه با وسایل آنها در محل نبرد دفن کرده و اموال آنها را غارت نکرده است.
نیروهای امریکایی که تحت عنوان مبارزه با تروریسم به این منطقه اعزام شدند با حفاری این اموال تاریخی را غارت کردند.
پیش از این نیز برخی از رسانه‌های بین‌المللی از غارت آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای امریکایی ها و ناتو در کشور خبر داده بودند.
افغانستان از نظر فرهنگی و تاریخی دارای میراث پرباری است اما بسیاری از آثار باستانی افغانستان به دلیل حمله نیروهای خارجی در گذشته یا به تاراج رفته‌اند و یا هم تخریب شدند.

>>>   ما از زمان امان الله خان تا حالا شاهد این چنین صحبت های که هیچ دردی را دوا نمی کند مواجع هستیم.این را همه دنیا میداند که کشور ما دارای معدنيات زیر زمینی میباشد.اما متاسفانه استفاده سرشار از این معدن ها مهارت و تخصص میخواهد که ما مردم افغانستان آن را نداریم.درست است که استخراج غیر قانونی وغیر استاندار صورت میگیرد اما این استخراج ها عاقبت خطرناک را درقبال دارد .کشور های که دارای معدن ها میباشند و این معدن ها توسط مهندسین ماهر تونل زده میشود باز هم سالانه هزاران کارگر بیچاره بدبخت زیر تونل فروریخته گیر می مانند وازبين میروند

>>>   این کد چهار شاید هم مزدور آمریکا و انگلیس است.

>>>   چقدر خنده دار خوب معلومه که اولویت آمریکا چی هست دزدی است دزدی معادن دزدی خیلی چیزای باارزش در این زمان اگر به سگ که وفاداریش ثابت شده است نان ندی از خانه محافظت نمیکنه بعد آمریکایی های که از سگ که هیچ از کفتار هم پست تر و بی شرفترهستند انتظار دارید بدون منافه از افغانستان محافظت کنه خیلی تعجب آور است هرچه زود تر آمریکایی های کثیف بروند بیرون افغانها زود تر روی آرامش را خواند دید معادن شان هم کمتر دزدی و غارت خواند شد پس دست به دست هم بدیم آمریکای های بی شرف را بندازیم بیرون و یک دولت مستقل و اسلامی انتخاب کنیم به امید افغانستان آباد و مستقل
حمید هراتی

>>>   تشکر از کد 4 !
به بریتانیا خراسان به افغانستان مبدل شد و اکنون به کمک غربی ها و اینگلیس ها باری دیگر برای حفظ قدرت قبیله گرایان که این قیبله خوب ابزار برای بیرونی میباشند باری دیگر تفریقه بینداز و حکومت کن توسط کرزی واژه افغان در قانون اساسی درج شد و توسط اقای احمدزی در تذکره های برقی عملی گردید که این نفاق تا ابد و تا تجزیه افغانستان باقی خواهد ماند که این توذیع هر چه زورتی مهار گردد که برایمان هویت مهمترین اصل میباشد و آقای پدرام خوب عالمانه توزیح دادند که همه وهمه به شمول 120 وکیل مردمی باری دیگر این پیام را به دنیا وبه سفارتخانه های مقیم کابل برسانند که ما وحدت و اتخاد میان اقوام میخواهیم نه هویت قبیله .
زره

>>>   تجارب مداخله امریکا در کشور های عقب مانده یی بعد از جنگ نشان داده که اولین اقدام شان فرار نیرو های مغزی یا همان فرار مغز های ان کشور ها می باشد تا باشد صرف همان گرسنه ها و پا لچ ها بمانند و بخاط گرسنگی تن به هر نوع بردگی بدهند .
جنگ های فرسایشی و خانمانسوزی را براه میندازند تا قشر با سواد و با فرهنگ فرار کنند و قشر بی سواد و محتاج بمانند و از جوانان ان بخود لشکر ی زیر نان مجاهد و طالب و داعش جور کنند و به اهداف شان در سراسر جهان سوق کنند .
این است هدف امریکا .

>>>   جالب اینجایت که شاید استوارت مانند ما به چهره ای دروغین امریکا برای مبارزه با تروریزم ومواد مخدر وامن منطقوی ودموکراسی وحقوق بشر و... فریب خورده فقط اخبار خوانده وشنیده است انچه ماورای خبر ونیت ها ومزاعم داخلی کشورش را یا ندانسته ویا میخواهد اونیز مارا فریب دهد ایکاش انها تنها در چور وچپاول دارای های مادی ما بسنده میکردندوسه ملیون افغان مستمند وبیچاره را به قتل رسانیده وبه همین تعدادرا معیوب ومعلول نموده وبیش از ۵۰۰۰۰۰۰انها را اواره نمیکردند مگر ستووارت نمیداند که ایشان برای اولین بار ویگانه کشوری هستند که بالای انسانها در هیرو شیما وناگاساکی بمب اتم استعمال نمودند ودر هر نقطه ای دنیا که اتش جنگ ونفاق مشتعل میگردد از اثر مداخلات انها وهم پیمانهای نزدیک واقمار مستعمره های شان چون سعودی وپاکستان است شاید من استووارت را دیده نتوانم از طرف من برایش بگوید که شما وخاصیت امپریالیستی واستعماری تان گاهی با فقر وبیچارگی مبارزه نکرده اید ونخواهید کرد بلکه اسباب فقر وگرسنگی انسانهارا فراهم میسازیدودنیا را به سوی فلاکت وهلاکت میکشانید امید وارم در مورد کشور خود کمی عمیق تر مطالعه وتحقیق نمایدواگر باور ندارید بروید ارشیف وزارت خارجه را باز نماید که درانجا اظهارات خانم کلینتون هنگامی که وزیره خارجه بود در سنای امریکا چه گفته اند در مقابل سوال یکی از گانگریس مین های امریکاکه گفت چرا دارای های امریکا را به افغانستان به مصرف میرسانید جواب میدهد ما تنها ده در صد عواید خود از افغانستان را درانجا به مصرف میرسانیم بقیه همه رااینجا یعنی در امریکا می اوریم این موضوع تهمت نیست ویک وزیر خارجه انهم در سنای کشورش چنین دروغی راهم نمیگوید پس اگر شما که دعوی دارید در طول بیست سال بیست ملیارد دالر اینجادر افغانستان به مصرف رسانیده ایدیکصدوهشتاد ملیارد دیگر را دربودیجه ای خود ریخته اید ودموکراسی دروغیتن تان را هم دیدیم که چقدر تقلب وخیانت وبلاخره زور وزورگوی جان کیری با ان همراه بود ومواد مخدر را هم هفتصد درصد بیشتر ساخته وان راخود انتقال دادیدوتروریزم که طالب وداعش والقاعده وحکمتیار بود حال داریر دوباره حکومت را برایش می سپارید
لالی از سرپل

>>>   دوست عزیز آمریکا از آزادی و حقوق بشر و دست آوردهای حقوق بشری دفاع و محافظت می کند و نه از کشورها. وقتی رقابت و کشاکش و جنگ و خونریزیهای قومی و مذهبی کشور را در جنگ و خون نگهداشته و ما و حاکمان ما نمی توانند حول محور قوانین حقوق بشری متحد شده و منافع ملی مردم ما را تاًمین و تضمین کرده و ثبات سیاسی و صلح و دوستی و اسایش و رفاه و امنیت در کشور ایجاد و مستقر کنند، از بیگانه چه توقع دارید؟ آینه چون عیب تو بنمود راست --- خود بشکن اینه شکستن خطاست.

>>>   موضوعات ذکر شده در متن و کمنت های داده شده همه اش مانند آفتاب روشن است ولی حل مشکل چیست ؟ آمریکا چندین دهه است که با دیگر همدستان غربی اش در منطقه وجهان با نام های مختلف گاهی دفاع از یک کشور وگاهی بنام کمک وگاهی هم بنام دفاع جهان وجهانیان از تروریسم داخل فعالیت واقدام های شده .ولی حقیقت و نتیجه ای آن بر همه آشکار است .و منفعت آمریکا درین گیرودار وهم نفع مردم و ملت های به اصطلاح کمک شده هم به همه معلوم است .پس بحث وتبصره چه دردی را دوا میکند ؟؟؟

>>>   "دریادلی"
افتخاراتش به یکسو، اگر میخواهی خون گریه کنی تاریخ درهم شکسته شدن گام به گام تاجیکان را بخوان : که چگونه شکوه و اقتدار شان نابود شد؟ چگونه درهمکوبیده شدند؟ چگونه پارچه پارچه و پراگنده شدند؟ چگونه لگدمال غلامانی شدند که خود پروردند؟ چگونه سرزمین های شان اشغال شد؟ چگونه فریب دشمنان خویش را خوردند؟چگونه به منافع قومی خویش اعتنا نکردند؟ چگونه با دشمنان خویش همدست شدند؟چگونه تبر تقسیم را دسته کردند؟ چگونه همه چیزخود را باختند؟ اگرمیخواهی دلت به ترقیدن برسد، به وضع کنونی تاجیکان خراسان (اوغانستان) یک نگاهی کن !

>>>   حا لا مردم افغانستان خواهان صلح اند اینکه چگونه صلح زمینه اش فراهم می‌شود به چه قیمت ای مردم حاضر اند باز هم بپردازند. امریکا ها دیگر بالا افغان ها اعتماد ندارند هر قدر که داد زدند که دولت افغانستان حد اقل کار های در عرصه حکومت داری خوب انجام دهد متاسفانه حکومت روز به روز نه تنها به خواست شهروندان در چند مدت از عمر حکومت توجه نکرد بلکه دامنه مسایل قومنی و مسایل فساد آداری اینها کسترس دادند . حالا خود میخواهند برای جلو گیری از دالر های امریکایی در افغانستان کار های را انجام دهند ممکن اثرات منفی در پی داشته باشد

>>>   مردم جهان باید بدانند که قدرت های بزرک در راسآمریکاییها در هیچ عهد وپیمان شان با هانیان صادق نبوده ونیستند این آمریکاییها مردمی اند که اگر جهان بسوزد برای شان جزء منافع ملی شان چیز دیگری ارزش ندارد . وقت آن فرارسیده که همه ملت های جهان صدای اعتراض شانرا در برابر این دژ ستمکار بلند نموده واین تبهکار تاریخ را به سرنوشت اتحاد شوروی مواجه سازند تا اگر برای مدت کوتاهی هم شده جهانیان آسوده زندگی کنند با مید چنین یک روزی که آفتاب آمریکا غروب کند
س کابل

>>>   شمس كچكين
چه ملتى بوديم چه فرهنگى داشتيم وچه سرزمينى داشتيم اماباتاسف عده بى ريشه وبى بنياد توسط حمايت. استعمارخونخوار بالاى گرده هاى ماسوار اند وبزرگان بيخرد وجبون مصرف جمع كردن دالر استند اياجواب وجدان راچه خواهند دادند
Dit verbergen of rapporteren

>>>   اشغال سال 2001 افغا نستان از یادت رفت

>>>   خوشبختانه تحولات سیاسی وسیع البنیاد و دموکراسى نوین که درنتیجه کومک وپشتیبانی مستقیم جامعه جهانی درافغانستان بوجود آمده است رشد ،ترقی ،پیشرفت تعليم وتربيه ذکور واناث وآزادى بيان ومطبوعات وشراکت احزاب سیاسی قدیم وجدید درساختار نظام پیشرفته ومدنی وقانون آساسی موجوده افغانستان صورت گرفته اند وانشالله به همین منوال افغانستان به طرف آزادی های مدنی بیشتر وموفق تر به پیش میروند.اما متاسفانه یک عده تحلیل گران ساده لوح، افکار مردم جامعه را با تحلیل و تجزیه های ماجراجويانه وپروپاگند های خطرناک شان مشوش ومکدرمیسازند واین تحولات مثبت ومهم را تجاوز میدانند درحالیکه تجاوز قوای شوروی سابق به قومانده مستقیم برژنف ملعون با تحولات سال های آخر کومک جامعه جهانی وقوای ناتو صورت گرفته کاملا تفاوت دارند.دولت وقت شوروی فقط احزاب خلق وپرچم را به حیث احزاب رهبری کننده سیاسی جامعه به رسمیت میشناختند وباقی احزاب وگروه های سیاسی در افغانستان هیچ نقش نداشتند واعضا وطرفداران احزاب دیگر اندیشان دست گیر وسر به نیست گردیدند که لیست پنج هزارنفری شهدای مظلوم زمان حکومت جنایتکار خلق وپرچم, نمونه کوچک از جنایات احزاب خلق وپرچم افشا شده اند.فعلا بیشتر از پنجاه حزب سابق وجدید باهرافکار سیاسی درحکومت فعلی افغانستان به رسمیت شناخته شده اندوراجستر گردیده اند ودر سرنوشت سیاسی افغانستان نقش مستقیم وموثردارند. صلح عادلانه ای دایمی وآشتی ملی خواست وآرزوهای دیرینه ای مردم مومن وزجر کشیده افغانستان بوده وهستند خداوند متعال درقرآن کریم فرموده الصلح خیر یعنی صلح عمل خیر ونیکو است.متاسفانه جنگ وخانه جنگی برای گرفتن قدرت سیاسی گروه های مختلف واحزاب سياسى درمدت چهل سال است افغانستان رابه ویرانه وقتلگاه انسان ها تبدیل کرده اند وهزاران عالم دینی، استادان پوهنتون ودانشگاه ها ،محصلین ،معلمین، متعلمين,کسبه کاران،تجاران، دهاقین ،زمین داران وافراد عادی رابه اشکال مختلف تحت نام های مختلف به کشتارگاه ها وپولیگون ها فرستاده اند ،زیر بنای اقتصادی ،روابط اجتماعی وتعلیمی ونیروهای امنیتی اردو وپولیس افغانستان درطول سال های جنگ داخلی به شدت صدمه دیده ونابود گرديده اند.بدتر ازهمه خصومت های قومی ،مذهبی، منطقوی وزبانی درین مدت به اثر تبلیغات شوم بیگانگان به اوج خودرسیده اند دراثر جنگ های خانمانسوز داخلی وشکستن مرزها وسرحدات افغانستان افراد غیر مسئول وبیگانه تحت نام ها وشعارهای مختلف وفریبنده داخل افغانستان گردیدند وباتبلیغات زهرآگین و ماجراجویانه شان به وحدت ملی وهمزیستی مسالمت آمیز جامعه افغانستان به شدت آسیب رسانیده اند.انواع عوامل ماجرا جویی ونفاق افگنی ,جامعه عقب مانده افغانستان را بازهم سال های سال به طرف عقب ونابودی کشانیدند. الحمدالله درچند سال آخر که با کومک جامعه جهانی زمینه رشد وترقی ،تعلیم وتربیه ای ذکور واناث ،آزادی بیان وجراید وآزادی مطبوعات درافغانستان مساعد گردیده اند وبرای مردم زجر کشیده افغانستان امید واری های زندگی بهتر ،سعادتمندتر وآرام ترپیدا شده اند.اما بدبختانه بازهم یک عده گروپ های مسلح که تاحال افکار ماجرا جویی وتسلط گرایی خطرناک درذهن رهبران شان هستند به جنگ داخلی وآدم کشی درافغانستان ادامه میدهند وباعث تشویش ملت مومن وزجر کشیده افغانستان گردیده اند این گروپ های ماجراجو راه های عبور ومرور مسافرین را درنقاط مختلف افغانستان میگیرند مسافرین بی دفاع را به شکلی از اشکال اذیت وآزار میدهند ودربعضی حالات مسافرین عم ازذکور واناث را می ربایند وبه قتل میرسانند وهم تحت نام های مختلف پول ازمسافرین بى دفاع میگیرند بعضی ازین گروپ های آدم کش به محل تجمعات،مساجد،تکایاوامثالهم جنایت می آفریدند ووحدت ملى جامعه را ضعيف تر ونابود ميسازند.این ماجراجویان ودشمنان صلح وامنیت بدانند که تاریخ به عقب برنمیگردد و انشاالله ایام صلح عادلانه وامنیت سرتا سری درافغانستان جنگ زده وویران شده حتما آمدنى است واین اعمال شوم وماجراجویی خایینانه منافقین ظالم به عنوان لکه ننگین شان ثبت تاریخ آینده افغانستان خواهد شد.ازچند مدت به این طرف فعالیت ها وجلسات صلح ازطرف جامعه بین المللی ،کشورهای همسایه وکشورهای دور ونزدیک موثر واحزاب سیاسی افغانستان واشخاص دینی،ملی و وطندوست و جامعه مدنی افغانستان عم ازذکور واناث درداخل وخارج ادامه دارند و به یاری خداوند متعال به طرف موفقیت وصلح عادلانه دایمی به پیش میروند ودر ضمن وظيفه شرعى وحب الوطنى اقشار مختلف ملت مومن افغانستان هستند که درپروسه وتشویق عملی صلح عادلانه وآشتی ملی درافغانستان به هر شکلی سهم بیگیرند ونگذارند که ماجراجویان وعقب گرایان فاسد وجاهل درداخل وخارج افغانستان باعث نفاق افگنی وبدبختی بیشتر مردم زجرکشيده وافغانستان ویران شده گردند.به یاری خدای بزرگ به پیش به سوی صلح عادلانه دایمی ،رشد ،ترقی، وآشتی ملی وهمزیستی مسالمت آمیز تمامى اقوام برابر افغانستان، محو ونابودباد گروه های ماجراجو ،نفاق افگن ،عظمت طلبان جاهل ودشمنان صلح، ترقی وآشتی ملی درافغانستان.
ومن الله التوفیق.
انجنیرعبدالرشید ناصری ازآسترالیا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است