واکنش تند اشرف غنی به نشست صلح مسکو
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۱۵    ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ کد خبر: 157285 منبع: پرینت

محمد اشرف غنی در یک گفتگو ویژه با طلوع نیوز می‌گوید که بی یک توافق سرتاسری، پیمان صلح با طالبان عملی شده نمی تواند.
رییس‌جمهور غنی وعده طالبان را برای قطع رابطه با گروه القاعده یک پیشرفت در روند صلح می داند.
وی اطمینان می دهد که انتخابات ریاست‌جمهوری صد در صد در زمان معیین آن برگزار خواهد شد.

رییس جمهور غنی همزمان با نشست مسکو در گفتگوی ویژه با طلوع نیوز در باره روند صلح افغانستان و این که جایگاه حکومت افغانستان در این روند در کجا است.
محمد اشرف غنی گفت:«همراه کی، چی را موافقه می کنند؟ قدرت اجرایی شان کجا است؟ صد ها این گونه مجلس شود تا دولت افغانستان، شورای ملی افغانستان، نهاد های قانونی افغانستان روی آن صحه نگذارند، کاغذ است.»

رییس جمهور غنی می گوید که نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در گفتگو هایش با نمایندگان طالبان با حکومت افغانستان مشوره می کند و حکومت از آنچه که در این نشست ها می گذرند آگاه است.
اما رییس جمهور به این باور است که بدون یک توافق سرتاسری، پیمان صلح عملی شده نمی تواند.

غنی در ادامه گفت:«پیمان صلح بدون موافقه سرتاسری و مراحل قانونی انجام شده نمی تواند، آیا قانون اساسی من را این صلاحیت را داده است که دولت جمهوری افغانستان را منحل بسازم؟»

در این گفتگو در باره احتمال ایجاد حکومت موقت نیز از رییس جمهور پرسیده می شود:
غنی بیان داشت: «صد ها آوازه را انداخته اند که در باره حکومت موقت گفته شده است، پرسان کنید آقای خلیل زاد را و صد بار قسم می خورد که در باره حکومت موقت کسی چیزی نگفته است، اگر کسی گفته است بیاید که با آقای خلیلزاد روبرویش کنم.»

رییس جمهور غنی می گوید که انتخابات ریاست جمهوری در زمان معیین آن برگزار خواهد شد و آمادگی ها نیز برای برگزاری این انتخابات گرفته شده اند.
رییس جمهور غنی می‌گوید که اوضاع برای آمدن صلح در افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر مساعد تر شده است و او نگران ادامه گفتگو ها میان نمایندگان طالبان و نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیست، اما تاکید می ورزد که هماهنگی ها در این روند باید بیشتر شوند.

رییس جمهور غنی می گوید که وعده طالبان برای قطع رابطه با گروه القاعده یک پیشرفت در روند صلح است، اما این وعده طالبان باید ضمانت اجرایی نیز داشته باشد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
مسکو
نظرات بینندگان:

>>>   مردم هم مناظره اشرف غنی را دیدند شما زیاد دروغ و غلو به آن اضافه نکنید!
جامعه روشنفکر و آزاده وطن! از خواب برخیزید که همین اصحاب جنگ روانی ذهن مردم را بمبارد میکنند
آزاده

>>>   درسطح جهانی ما یا جایی اول هستیم ویاهم جای دوم...
خدا سایه این چنین آدم بی برکت را از سراین ملت آگاه و شجاع ومجاهد پرور; هرچ زو د تر کم کن دومین متفکر «جهان»! که صد ها هزار نفر کشته وزخمی تنها 45000 هزار سرباز شهید . واین خاک را به قبرستان تبدیل و اوج تعصب قبیله گرایی بینظر که درهیچ نقطه کره زمین وجود ندارد.
- دست آورد هروز به سه ملیون لشکر معتادین مواد مخدره یک ملیون مهاجر در کشور فزوده میشود. شفاخانه های دهلی واسلام آباد پر از مریض مردم افغانستان ا ست.
اشر غنی در این فرصت 18 سال شکوه و جلال خود را برای زن بچه های خود نشان داد؛ این روزها اما افول غنی رخ کشیده است.
او در برنامه‌های کلان-صلح و انتخابات-حمایت هیچ طرف مطرح سیاسی کشور همسایه ها را ندارد، برنامه‌های او تنها در داخل ارگ حمایت می‌شوند و گاهی هم تاییدیه‌های سرور دانش چین‌های پیشانی او را صاف می‌کنند.
امروز این تنهایی، غنی عصبی را بیشتر از پیش عصبی و پریشان ساخته است. حاشیه‌رانی‌های غنی از طرف امریکا با داراش و بعد به حاشیه رفتن خودش درس بزرگی در تاریخ افغانستان است، این درس "نه" به انحصارطلبی و دیکتاتوری است.
تصمیم گیری های سبکسرانه و دیکتاتورمابانه آقای غنی روند حکومتداری را مختل و نظم اجتماعی و ثبات سیاسی را برهم زد، نه تنها فاصله بزرگ میان ملت و حکومت وحدت ملی ایجاد شد بلکه ایالات متحده آمریکا، به شکل فوری و یکبارگی، آقای غنی را تحریم کرد و تمام

>>>   Mohammad Seyam Sediqyar
آقایان اشرف غنی و کرزی در عوام فریبی و نیرنگ در صدر لست قرار دارند

>>>   رستگار دهگان·
یکی از عوامل افزایش حملات تروریستی در شهر کابل کنار زدن افسران غیر اوغان و اوغانیزه کردن نیرو های امنیتی و دستگاه استخبارات می‌باشد.
از هنگامیکه اشرف غنی احمدزی ولسمشر ارگ گردیده؛وضعیت امینی در سراسر کشور بویژه در شهر کابل روزبروز خراب‌تر میگردد و همه روزه از مردم ما قربانی می‌گیرد.
تجربه ثابت ساخته است که پشتونوالی یگانه معیار تصمیم گیری و آرمان نهایی پشتونها می‌باشد؛ نه اسلامیت، نه نوع دوستی، نه میهن دوستی و نه وظیفه شناسی...
در این هم شکی نیست که همه ی انتحاری ها اوغان (پشتون) اند؛ و اوغانیزه کردن نیرو های امنیتی زمینه همکاری میان تروریست های اوغان و هم تباران شان در نیرو های امنیتی را مساعد ساخته است؛ که به کمک و راهنمایی آنها خود را به مهم ترین مناطق؛ تحت شدید ترین تدابیر امنیتی برسانند و فاجعه بیافرینند.

>>>   اولین زوری بد که آمد کلمرغ بابا مثل امان الله خان صندوق های زنش را گرفته بطرف غرب فرار میکند. پولها را که قبلن خودش و زنش به حساب های اولاد های خود انتقال داده اند. حال از چه ترس دارند؟ ترس او از دست دادن مقام چوکی و عیش و عشرت داخل ارگ است. در غم مردم اگر این خائن های پراشوتی میبوند وضع به این حالت نمیرسید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است