از پلان 125 ساله داوود تا پلان 51 ساله غنی
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۷    ۱۳۹۷/۹/۱۰ کد خبر: 156232 منبع: پرینت

از پلان 125ساله داوود خان تا پلان 51ساله صلح اشرف غنی احمدزی:
در دوره داوود خان در دیوار شهرداری کابل نقشه ماسترپلان شهری را اویخته بودند که عنوان آن نقشه پلان توسعه 25 ساله کابل نوشته شده بود.
یک جوان شوخ و شنگ کابلی که عمیق سیر و پودینه کشور خداد داد را می دانست، سخت باور داشت که این پلان پرهزینه و پر زرق و برق با بودجه کشور در یک سده هم تطبیق شده نمی تواند.

این بود که کنار 25 عدد 1را افزود. در نتیجه عنوان نقشه شد:
نقشه پلان 125 ساله شهری کابل. امروز می بینیم که با گذشت نزدیک به نیم قرن 50درصد ان پلان تطبیق نشده است.

اما جرا این ماجرا را نوشتم:
جان مطلب در ان است که امروز اشرف غنی احمدزی در ژنو گفته که برای طبیق صلح در کشور به پنج سال دیگر نیاز است. دوستی از این کمترین پرسید که دیدگاهم در زمینه چیست؟ آیا به راستی اشرف غنی به فرض این که مستر ترامپ فنوای پاییدن او در ارگ شاهی را صادر کند، می تواند در پنج سال صلح بیاورد؟
در پاسخ همین ماجرای پلان 125 ساله شهری کابل را برایش بازگفتم و افزودم:

درست است. اما با یک قید که شما جلو 5 عدد 1 را بیفزایید: یعنی طی 51سال.

عزیز آریانفر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آرریانفر
داوود خان
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   تا پنجاه و یک سال دیگر نه اشرف غنی خواهد بود و نه طالبان و نه افغانستان.

>>>   قبل از رساندن اشرف غنی بکرسی ریاست جمهوری از جانب جانگیری مردم فکر میکردند که اشرف غنی بیشتر از چهل سال گذشته را در امریکا سپری کرده و درس خوانده شاید که حرف های ان در رابطه ختم جنگ و ترقی و پیشرفت کشور و حل معضله بیکار و کینه و تعصب کاری را انجام داده خواهد توانست اما در بیشتر از چهار سال گذشته با اعمالی را که انجام داده ثابت ساخت که نه تنها که جنگ ختم نشد بلکه تشدید گردید فقر و بیکاری ازبین نرفت بلکه چندین برابر اضعافه شد از ترقی و پیشرفت اصلا خبری نیست علاوه بر انها نفاق افگنی قومی و زبانی بی عدالتی و دشمنی های شخصی توطعه سازی و دسیسه سازی ها به اشخاص و افراد ملکی ونظامی خارج از قوم و زبان غنی احمدزی دستور کار ارگ ریاست جمهوری است که یکی پی دیگری مورد تطبیق قرار داده میشود .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است