قایق حامل پناهجویان افغانستانی در ترکیه غرق شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۹    ۱۳۹۷/۸/۲۲ کد خبر: 155895 منبع: پرینت

غرق شدن قایق حامل پناهجویان در آب‌های سواحل غربی ترکیه سبب مرگ دو پناهجو به شمول یک کودک شده است.

خبرگزاری فرانسه از قول مقام‌های ترکی گزارش داده است که از میان ۱۵ سرنشین این قایق، تا حالا سه نفر نجات یافته اند و عملیات نجات برای ده نفر دیگر ادامه دارد.

مقام‌های ترکیه بر بنیاد اظهارات نجات یافته‌گان این سانحه گفته اند که ۱۴ سرنشین این قایق شهروندان افغانستان و یک نفر دیگر، شهروند عراق بوده است.

ظاهرا این قایق، پناهجویان را بگونۀ قاچاق از شهر ازمیر ترکیه به یکی از کشورهای اروپایی انتقال می‌داد.

در یک خبر دیگر، نیروی امنیتی ترکیه ۷۳ پناهجوی افغانستانی، عراقی، ایرانی و پاکستانی را در شهر قرقلرایلی آن کشور بازداشت کرده است.

خبرگزاری دولتی ترکیه گزارش داده که این پناهجویان قصد سفر به اروپا را داشتند. شهر قرقلرایلی ترکیه با بلغاریا هم مرز است.

ترکیه یکی از گذرگاه های عمدۀ پناهجویان به ویژه شهروندان افغان، سوری، ایرانی، پاکستانی و عراقی است که قصد سفر قاچاقی به اروپا دارند.

به گزارش صدای آمریکا، هم اکنون بیش از سه میلیون مهاجر سوری و نزدیک به ۳۰۰ هزار مهاجر عراقی در ترکیه پناه جسته اند.

در سال ۲۰۱۵ و در اوج بحران مهاجرت به اروپا، بیش از یک میلیون مهاجر از مسیر ترکیه به یونان و سپس به سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا پناهنده شدند.

اما به دنبال توافق سال ۲۰۱۶ میان ترکیه و اتحادیۀ اروپا به منظور جلوگیری از ورود پناهجویان به اروپا، شمار پناهجویانی که از ترکیه به کشورهای اتحادیۀ اروپایی مهاجرت می‌کنند، کمتر شده است.

با اینحال، مهاجرت به اروپا از مسیر ترکیه کاملا متوقف نشده است و گاه ناگاه مهاجرت پناهجویانی که سوار بر قایق های کوچک بادی مسیرهای پرخطر آبی را به سمت اروپا در پیش می گیرند، سانحه می‌آفریند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قایق
ترکیه
نظرات بینندگان:

>>>   خدا همه ما افغانها را هدايت نمايد، مردم گوسفندي هستيم ، بخاطر شوق و ماديات به مرگ راضي ميشويم ، گپ چند بي ناموس قاچاقبر انسان را قبول ميكنيم ، مگر عقل نداريم تا بدانيم چرا خود را به هلاكت بياندازيم، نام طالب و خارجي بد است، هر كس كه در راه رفتن به اروپا و غرب كشته شود، شهيد حساب نميشود، بلكه در جمله خود كشان محسوب خواهند شد.
نكنيد از همين تصميم احمقانه صرف نظر كنيد، نه خود را بكشيد و نه باز مانده گان تان را در غم أبدي بنشانيد.

>>>   ترکیه بادادن اقامت درکشورخود مردم رابه مهاجرت تشویق میکند وقتی که به ترکیه رسیدی دوباره مردم را
دستگیرکرده ودیپورت میکند ودر اعضای هرنفرکه دیپورت میکند ازاتحادیه اروپا پول میگیرد کشورترکیه به همه مردم دنیاخیانت میکند کشورمسلمان نیست ازکافربدتراست
بایدمردم افغانستان هرچی شرکتهای ترکی وهرقدر که مردم ترک درافغانستان است همگیشانرا بیرون کنند تااز درد مهاجرین آگاه شوند..
ح ی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است