فیفا: انتخابات روز گذشته با بحران مدیریتی روبرو بود
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۳۷    ۱۳۹۷/۷/۲۹ کد خبر: 155443 منبع: پرینت

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، چالش‌ها در جریان انتخابات روز گذشته را گسترده خوانده تاکید می‌کند که این روند با بحران مدیریتی روبرو بود.
به گزارش شفقنا، انتخابات پارلمانی روز گذشته (۲۸میزان) در ۴۹۰۰ مرکز رای دهی در ۳۲ ولایت کشور برگزار شده و تعداد ۴۰۱ مرکز دیگر نیز به دلائل مختلف مسدود باقی ماند.

کمیسیون انتخابات، ناوقت روز گذشته برخی چالش‌ها در برگزاری انتخابات از جمله مسدود ماندن شماری از مراکز رای دهی را پذیرفت و از این جهت انتخابات را در ۴۰۱ مرکز رای دهی در چهارده ولایت کشور که روز گذشته باز نشده اند تمدید کرده است.
با این حال نهادهای ناظر انتخابات، جریان برگزاری انتخابات روز گذشته را دچار چالش‌های جدی و گسترده خوانده تاکید می‌کنند که این روند با بحران مدیریتی روبرو بود.

یوسف رشید، رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) در صحبت با جمهور گفت که چالش‌هایی در جریان انتخابات روز گذشته بروز کرده که روی اعتبار مردم به این پروسه ملی اثرات منفی برجای گذاشت.
رشید گفت، به رغم آنکه حضور مردم با وجود چالش‌های گسترده امنیتی و بی‌اعتباری مردم به عملکرد کمیسیون انتخابات، بسیار گسترده و بالاتر از توقع بود اما روند انتخابات به گونه لازم مدریت نشده و مشکلات جدی در این روند بروز کرد.

به گفته وی، فهرست رای دهندگان در معرض دید شهروندان قرار نگرفت، در بسیاری مراکز این لیست ناقص و یا بدلی فرستاده شده بود، دستگاه بایومتریک یک بار اضافی بر کمیسیون تلقی می‌شد و از آن به گونه لازم و منظم کار گرفته نمی‌شد، کمیسیون انتخابات با سطحی نگری به سمت برگزاری انتخابات به پیش رفت و این عوامل چالش‌های گسترده را در این روند برانگیخت.
وی به بی نظمی‌های ناظرین احزاب سیاسی و کاندیدان نیز اشاره کرده گفت که در جریان روز گذشته براساس نظارتی که صورت گرفت، شرکای یاد شده نیز در بخشی از بی نظمی‌های انتخابات دخیل بودند.

او مشکلات یاد شده را در برگزاری انتخابات روز گذشته موجب آن خواند که زمینه‌های تقلب در مراکز رای دهی مساعد شده و مردم نیز به این پروسه و کارکردهای کمیسیون بیش از پیش بی اعتبار شوند.

به شمول کمیسیون شکایات انتخاباتی شماری از مسوولان حکومت از جمله رییس اجرایی و معاون ریاست جمهوری نیز بی نظمی‌ها در برگزاری انتخابات را مورد انتقاد قرار داده بودند.
کمیسیون شکایات درنشست خبری صبح امروز خود نیز شماری از چالش های که روز گذشته در جریان برگزاری انتخابات بروز کرد را پا برجا خوانده خوستار برطرف کردن این چالش های از سوی کمیسیون انتخابات شد.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
فیفا
نظرات بینندگان:

>>>   هموطنان عزیز،
این هم گذشت!
و بعدش (انتخابات ریاست جمهور) هم میگذرد!.

قوانین تقلبی، حکومت تقلبی، شورا تقلبی، وزیر تقلبی، قهرمان سازی ها تقلبی، بابا ها تقلبی، بی بی تفلبی، دیپلوم تحصیلی، مکاتب، دانشگاهها، بیمارستان، کمیسیون های تقلبی، اجناس و لوازم و ادویه تذکره و هویت ، تذکره و هویت ها تقلبی و سرودها تقلبی!!!

چیزی را نام ببرید که تقلبی نباشد؟
تقلب در کشور ما به یگ فرهنگ تبدیل شده است. لالا جز این میدارد روا بر من تو مظلوم و در کرو مانده در این کشور تقلب!!!

بیایید اندیشه کمیم ، بپیوندیم به جنبشهای آزادی خواهی، دادخواهی و عدالت خواهی فراتر از قوم، تبار، منطقه و حتی فراتر از کشور برای آزادی، صلح عادلانه و استقلالیت مردم و کشور عزیز ما.
تا زمانیکه آزادی و استقلالیت نداشته باشیم. هرگز به صلح عادلانه، به مردم سالاری و حق رای و انتخاب نخواهیم رسید.!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است