نماینده مردم کیست؟
یک نامزد ایده‌آل، در برابر استبداد، تبعیض و برتری‌طلبی ایستاده است، او عدالت و برابری را مبنای کار خود قرار می‌دهد، اما در این مسیر هیچگاه به نفرت‌ انگیزی قومی و خودبرتربینی‌ های ایدیولوژیک و تباری اتکا نمی‌کند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۳۹۷/۷/۸ کد خبر: 155019 منبع: پرینت

دو روز نخست مبارزات انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ در آرامش نسبی سپری شد، حال و هوای شهر‌ها و روستاهای کشور رنگ انتخاباتی به خود گرفته و آرام‌ آرام مردم باور می‌کنند که این انتخابات برگزار شدنی است. چندی پیش دوست عزیزی مرا به تبیین اوصاف یک وکیل ایده‌آل به چالش فرا خوانده بود. اما با توجه به آغاز مبارزات انتخاباتی ترجیح دادم تا آن‌جا که مقدور است، بخشی از اوصاف و ویژگی‌های ایده‌آل یک نامزد انتخابات را برشمارم تا یک نماینده یا یک وکیل ایده‌آل.

۱- یک نامزد ایده‌آل، وکیل مدافع مردم در اداره‌های محلی و ملی مسوول در زمینه‌های سیاست‌گذاری، عمرانی و توسعه‌ای است. او نیاز‌های مردم را درک می‌کند و از مشروعیت و اقتدار وکالت برای بهره‌مندی عادلانه و مساویانه‌ی مردم از خدمات و امکانات عامه و برابری شهروندی آنان در برابر قانون استفاده می‌نماید. نامزدی که از ساخت پل و پلچک و مسجد و مکتب، جاده و شفاخانه حرف می‌زند بیش‌تر از تسهیل خدمات به مردم، در صدد ایجاد شراکت‌های سودآور برای خودش در پروژه‌های ساخت این تأسیسات است.

۲- یک نامزد ایده‌آل، از آیات قرآن کریم، احادیث حضرت پیامبر و دیگر آموزه‌های دینی و مذهبی به عنوان ابزار در هم کوبیدن رقیبان سیاسی و توجیه ناتوانی‌ها و ناکاره‌گی‌های خودش استفاده نمی‌کند.

۳- یک نامزد ایده‌آل نه در سخنرانی‌ها و گفت‌وگو‌های انتخاباتی‌اش و نه در کرسی پارلمان، به هیچ قیمتی به افراطیت و تندروی باج نمی‌دهد و ادبیاتی که به تقویت تفکر طالبانی و ترویج هرچه بیش‌تر خشونت در جامعه می‌انجامد، را به کار نمی‌بندد.

۴- یک نامزد ایده‌آل، یک آزادی‌خواه امروزی است، شعارهای آهورایی وعده‌های آن دنیایی نمی‌دهد، دست‌یابی به اهداف «این دنیایی» خود و جامعه را به عالم باقی موکول نمی‌کند، دموکراسی را تنها برای دختر همسایه نمی‌خواهد، به حقوق و آزادی‌های شهروندی باورمندی و التزام عملی دارد.

۵- یک نامزد ایده‌آل، خود را عقل کل زمانه‌اش نمی‌پندارد، اهل مطالعه، جست‌وجوگری و تلاش است، او می‌داند که پارلمان ره‌نمای معاملات و محل دلالی و باج‌گیری از نشانی مردم نیست، بلکه مرجع تمثیل حضور مردم در قانون‌گذاری، قانون‌مداری و نظارت از عملکرد‌ها و برنامه‌های حکومت است.

۶- یک نامزد ایده‌آل، در برابر استبداد، تبعیض و برتری‌طلبی در تمامی گونه‌های آن ایستاده است، او عدالت و برابری را مبنای کار خود قرار می‌دهد، اما در این مسیر هیچ‌گاه به نفرت‌انگیزی قومی و خودبرتربینی‌های ایدیولوژیک و تباری اتکا نمی‌کند.

۷- از آنجایی که یک نامزد ایده‌آل، تفرقه و سلطه‌طلبی قومی و مذهبی – ایدیولوژیک را مانع اصلی تأمین دموکراسی، وحدت ملی و ثبات سیاسی کشور می‌داند، در کارزار تمرکززدایی از قدرت سیاسی از طریق تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی کشور، به گونه‌ی هدف‌مندانه، هوش‌مندانه و آگاهانه سهم می‌گیرد.

۸- یک نامزد ایده‌آل یا جوان است یا دارای فکر و اندیشه‌ی جوان. او از وضعیت و موقعیت تاریخی خودش آگاه است، زبان عصر خود و مناسبات حاکم بر فضای سیاسی کشور را به خوبی می‌داند، برای رسیدن به کرسی نماینده‌گی مردم به تقلب و استفاده از ابزار‌ها و روش‌های غیرقانونی، خشونت‌آمیز و مافیایی متوسل نمی‌شود، در دام شبکه‌های فساد مالی و اقتصادی گیر نمی‌افتد و منافع شخصی و شبکه‌ای خود را بر منافع عام مردم ترجیح نمی‌دهد.

۹- یک نامزد ایده‌آل، به یکبارگی به ثروت‌های بادآورده دست نیافته که به جای رأی مردم به وجهه و اعتبار پدرش یا داشتن ارتباط با شبکه‌های تقلب و تزویر برای راه یافتن به پارلمان چشم دوخته باشد، دسته‌دسته استیکر و شناس‌نامه‌ی جعلی خرید و فروش نکرده با خرید رأی مردم پروسه‌های کم‌جان دموکراتیک در کشورش را مسخ نمی‌کند و فقط برای به دست آوردن رأی پاک مردم و حوزه‌ی انتخابی‌اش امید بسته است.

۱۰- یک نامزد ایده‌آل، سرباز راه آزادی و برابری است. از انحصار و حذف‌گرایی در همه گونه‌های آن بیزار است، در کارزار‌های عدالت‌خواهی و حرکت‌های مدنی برای تأمین حقوق بشری و دادخواهی برای قربانیان منازعات مسلحانه، همواره حضور معنادار و تأثیرگذار دارد و صف او از چماق به دستان ایدیولوژیک و تاراج‌گران پر ادعا، مهم و محترم، رأی مردم و به تبع آن حیف و میل دارایی‌های عامه جدا است. در صورت راه یافتن در پارلمان به قوانین ضد زن، تبعیض‌آمیز و مخالف با آزادی فردی و عدالت اجتماعی رأی نمی‌دهد و مسوولان حکومتی آلوده با فساد، برتری‌طلب و هم‌سو با تفکرات تندروانه و طالبانی از رأی اعتماد او بهره‌مند نخواهد بود.

۱۱- یک نامزد ایده‌آل، تفنگ‌داران غیر مسوول در اختیار ندارد و برای مشارکت در غصب دارایی‌های عامه و خصوصی به چنین دسته‌ها و گروه‌های مسلح و جنایت‌کار نمی‌پیوندد، به آن‌ها باج نمی‌دهد و از تفنگ‌سالاری، تزویر، واپس‌گرایی و آزادی‌ستیزی در همه‌ی گونه‌های آن، متنفّر و بیزار است.

۱۲- یک نامزد ایده‌آل به رقابت سالم و دموکراتیک باورمند است، پیروزی خودش در انتخابات پارلمانی را در دشنام‌دادن، کم‌شمردن، پایین کردن و پاره کردن عکس‌ها و توطئه کردن علیه کاندیدان دیگر، توسل به زور و حتا کوشش به حذف فزیکی و ترور شخصیتی آنان نمی‌بیند. او به نامزدان دیگر و رأی‌دهنده‌گان آنان احترام می‌گذارد، از نقاط ضعف و قوت آنان می‌آموزد.

۱۳- یک نامزد ایده‌آل، الزاماً یک انسان ایده‌آل و کامل نیست، اما جستجوگری در مسیر شدن و انسانی جویای نام و نان است که برای کسب رأی مردم و مشروعیت حضورش در عرصه‌ی اجتماع با آزمونی به نام انتخابات روبرو است، آنجا که ملاک و معیار رأی مردم است، نه الزاماً سرمایه اقتصادی، سرمایه فرهنگی یا سرمایه‌های نمادین دیگر.

عبدالفتاح مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فتاح
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   اگر این نکات را رعایت کند هرگز به مراد نمیرسد

>>>   يك نامزد ايده ال محتاط. به مواد مخدر بايد بايد باشد؟

>>>   نامزد مردم يعني ؛
انسان بيدار بادرك و دور انديش.
بيدار بودن به اين معني نيست كه شب تاصبح بيدار ماند بلكه بيداري اينست كه چطور اله دست ديگران نشويم اگر دوست باشد يا همرا و يا يك رييس.
حال ما همه شعار ماست عدالت و ازادي و ديگران هم همين شعار ميدهند ولي بشكل به شيوه ي تماميت خواهي انحصار طلبي بدين معني كه از (كاه كوه) يا خار بغل جور كردند گويا حامي غزت مال جان شرافت شما هستم ودر اصل دشمن عزت ابرويي ما همين تطوطعه است بنام دساورد كدام دستاورد ؟ كجا فتح كَرد ي؟ يعني بفكر ضعامت همچو اجدادت نداشته باشي اين بر نامه را از شروع در سطح كار خود قرار ميدهد اينجاست كه شكل بسيار ماهرانه بازي جريان دارد به بهانه ي دستاورد(تأير موتر) ملي و تاريخي همه ي مان ،كه با تاسف ازين بازي بنفع خود سود ميبرد و تو راانقدر معتاد خود ميكند كه در اعتياد غرق شوي و را برگشت و كمك جز به او برايت چاره ي نيست و همه غرورو كاركردهايت را كفش پايش بريزي مديون و مخلص حكومت تماميت خواه امريكايي باشيم......
سخي دوست شما

>>>   به هویت فروش ها و خود فروش های بی ریشه و چاپلوس دیگر رای ندهید۰
به کسی رای دهید که شجاعانه در مقابل تمامیت خواهی، زورگویی، و جعل تاریخ مبارزه میکند۰

>>>   نامزد واقعی ازبین مردم وبه درد بخور مردم ، کسی باید باشد که پول چاپ یک عکس را هم نداشته باشد این شخص ازدرد مردم خبر است وکسانیکه ملیون ها افغانی مصرف کند آن شخص بزنس کار است باید دوچند آنرا دوباره بدست بیاورد هرگز به درد مردم نمیخورد زیرا میگویند که سیر ازدل گوشنه چی خبر دارد بناء چون اکثریت مردم ما گوشنه است باید ازبین گوشنه ها یک تعلیم یافته وکیل شود که این شخص واقعا ازدرد مردم با خبر است ودرآینده به درد مردم بخورد ودرپی گرفتن قرارداد ها نباشد
این است نماینده مردم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است