حامیان ایتلاف ملی چندین دفتر انتخابات را بستند
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۲۳    ۱۳۹۷/۶/۲۴ کد خبر: 154650 منبع: پرینت

هواداران "ایتلاف بزرگ ملی"، دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در تعدادی از ولایات این کشور بسته اند و از حکومت خواسته اند تا به تقاضا های آنان رسیدگی کند.

نوررحمان اخلاقی، عضوی شورای رهبری جمعیت اسلامی، به نمایندگی از ایتلاف بزرگ ملی افغانستان به صدای امریکا گفت که این ایتلاف "صدها سند تقلبی" را افشا کرده که نشان می‌دهد انتخابات پیشرو "نمی‌تواند بدون تقلب" باشد. بنابراین، اینایتلاف مانع برگزاری "انتخابات غیرعادلانه و پر از تقلب" می شود.
به گفته آقای اخلاقی، تعدادی از دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات به شمول دفاتر ولایتی این کمیسیون در هرات و قندهار از سوی هواداران این ایتلاف مسدود شده اند.
آقای اخلاقی، هشدار داد که در صورت نپذیرفته شدن خواست‌های ایتلاف از سوی حکومت، آنان دفاتر بیشتر کمیسیون را خواهند بست.
آقای اخلافی افزود "اگر حکومت و کمیسیون برخورد معقول کردند؛ آمدند راه حل جستجو کردند برای شفافیت، برای پاک بودن انتخابات و برای اینکه یک نفر از یک رای بیشتر داده نتواند، بایومتریک را در انتخابات اصل شمردند، معلوم است که کار به یک نتیجه می‌رسد، در غیر آن ما مجبوریم دفاتر بیشتر را ببندیم، دفتر کابل را ببندیم."

خواست‌های اساسی این ایتلاف، بایومتریک رای دهندگان برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و تغییر سیستم انتخاباتی مطابق به طرح آنان است.
کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که عملی شدن این پیشنهادات زمان‌گیر است و آنان تلاش می‌‍کنند تا زمینه انتخابات شفاف را فراهم سازند.

سید حفیظ الله هاشمی، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان، به صدای امریکا گفت که مسدود کردن دفاتر این کمیسیون راه حل نیست و از حکومت خواست که امنیت این کمیسیون را تامین کند.
آقای هاشمی گفت"صدای ما سر حکومت و نیروهای امنیتی این است که تامین کنند و نگذراند کسانی که مظاهره دارند، خشونت می‌کنند و دروازه‌های کمیسیون‌ها را بسته می‌کنند، این را اجازه ندهند، تحمل یک ساعت بسته کردن دفاتر را ما ندارند."

در همین حال، یوسف رشید، رییس اجرایوی دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به صدای امریکا گفت که حکومت برای حل این مشکل باید یک برنامۀ با اعتبار و درازمدت را روی دست گیرد و اصلاحات انتخاباتی را ایجاد کند. اما به گفته آقای رشید، در مدت باقی مانده به انتخابات پارلمانی، اجرای پیشنهادات احزاب و استفاده از بایومتریک عملی نیست.
آقای رشید در مورد اقدام هواداران ایتلاف بزرگ ملی مبنی بر بستن دفاتر ولایتی کمیسیون گفت "بدبختانه ما در هردو طرف مشکل می‌بینیم--هم در کمیسیون انتخابات و حکومت و هم در ایتلاف. اینها هردو با پروسه انتخابات مسؤولانه رفتار نمی‌کنند و این برای ما نگران کننده است."
به گفته آقای رشید این اقدامات، منجر به تعویق انتخابات و صدمه وارد کردن به این پروسه می‌شود.

حکومت افغانستان تا اکنون در این مورد واکنش نشان نداده است، اما پیش از این گفته بود که برای عملی شدن خواست‌های احزاب سیاسی وقت کافی وجود ندارد.
بربنیاد تقویم زمانی، انتخابات پارلمانی باید در ۲۸ میزان سال روان خورشیدی، برگزار گردد.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دفاتر کمیسیون
ایتلاف ملی
نظرات بینندگان:

>>>   ریس دیدبان انتخابات ازاد خارچی ها وحکومت دست نشانده وایتلاف بزرگ ملی و... همه یک پروسه وجریان اند میخواهند از دموکراسی تمثیل وبه چشم ملت افغان وجهان خاک برنند ومانند گذشته باز باهم حکومت وحدت و... تکیل دهند واز گذشته ها چشم پوشی نموده برتامه های تجاوز واشغال را تسریع بخشند انهای که در گذشته ها تقلب انحام داده بودند بجای مجارات مکافات گردیدند سفیر مثرر شدند وامتیاز های بیشمار گرفتند وجان کیری با پر روی ودیده درای امد وگفت انتخابات در روند درستش سیر نمود وغنی برنده ای انتخابات شد ولی از ترس کودتا مجبور شدند عبد الله را تیز در حکومت شریک بسازندیک ابر قدرت بزرگ تا این اندازه نرسووحشت !!!یعنی جای که منافع شان در خطر افتاد دموکراسی را قربانی منافع مینمایند باز عین سناریورا تکرار مینمایند وشاید این بار حکومت موقت بسازند ویا کدام نیرنگ دیگری را روی دست بکیرند اما در برنامه های اصلی واشغال وچپاول دارای های مادی ومعنوی ما کذام تغییر جبری واساسی نمی اید درینجا هیچ کس از اشغال وتجاوز وقتل ملت وغارت اموال ملی هر گز سخن بعمل نمی اورد تمام شکایت وهم وغم شان غنی است وعبدالله در حالی که انها هیچ کاره وبیکاره اند دست نشانده ومزدور میباشند مجددی وحکمتیار واخوان واخواتشان همه در بند بیگانه ها هستند یک زمان همه روس اشغال گر میگفتند وحال به شمول طالب وداعش که همه دست ساز خودشان است یکسره لب بر بسته اند وسخنی از تجاوز واستعمار نیست
مولانا قربان

>>>   خود اعضای کمیسیون میدانند که صلاحیت بدست اعضای کمیسیون نیست خود اعضای کمیسیون به مردم وانمود میسازند ودستورمیدهند که در های دفاتر کمیسیون بسته شود تاصلاحت بدست اعضای کمیسون قرارگیرد وکمیسیون بتواند یک انتخابات شفاف را برگزار نماید
احمد از مزار شریف


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است