جان کری راز تشکیل حکومت وحدت ملی را برملا ساخت
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۲۱    ۱۳۹۷/۶/۲۱ کد خبر: 154591 منبع: پرینت

اگراشرف غنی برنده انتخابات 2014 اعلام می شد، خطر فروپاشی افغانستان وجود داشت.
به گزارش اسپوتنیک، جان کری وزیر امور خارجه سابق امریکا در کتابش که به تازگی منتشر شده، در مورد تشکیل حکومت وحدت ملی نوشته است که اگر در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 افغانستان، غنی برنده انتخابات اعلام می شد، این کشور با خطر فروپاشی و کودتا روبرو بود.

جان کری وزیر امور خاجه سابق امریکا که در افغانستان او را به معمار حکومت وحدت ملی می شناسند، در کتابش با نامEvery Day is Extra در مورد ایجاد این حکومت در افغانستان پرداخته است.

در بخشی از کتاب آمده است: "غنی یک پشتون ناسیونالیست طرفدار غرب بود که از زبانش اصطلاحات تکنوکراتیک می بارید. در حالی که بیشتر کارش را در بانک جهانی در امریکا کرده بود، غنی در پیوستن با سیاسیون محلی مشکل داشت. او مغز عالی داشت اما سیاستمدار کم تجربه ی بود. بعضی اوقات او در واکنش مایل به افراط می شد. او همچنان یک مرد شدیداً منحصر به خودش بود و به مایکرومنجمنت تمایل داشت که همیشه به نفعش تمام نمی شد."
در مقابل غنی، داکتر عبدالله شخص آرام، مؤقر و نرم زبان بود. او دیدگاه تکنوکراتیک غنی را نداشت، اما همیشه از اوضاع درک خوبی داشت. او در ساخت ائتلاف مهارت داشت و می دانست که چگونه در عقب صحنه کار کند. او یک سیاستمدار خوبی بود.
هر یکی از این دو نامزد، به نوشته کری، به مراتب بهتر از حامد کرزی بودند. روابط کرزی با امریکا، به ویژه در سال های 2013-2014، به شدت به تیره گی گراییده بود و کرزی از امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا، ابا ورزید.
مشکل اساسی اما این بود که دور دوم انتخابات به یک افتضاح تمام عیار مبدل شده بود.

جان کری نوشته است که "به فکر ما، هر طوری که نتایج را آزمایش کرد، نتیجه بُرد غنی بود. اما اتهامات تقلب و بی نظمی ها بر چیزی که می شد آنرا یک لحظه کامیابی برای مردم افغان نامید، سایه افگنده بود."
با آن که اشرف غنی، دست کم از دید مقام های امریکایی و بر اساس شمارش آرا، برنده انتخابات بود، اما حامیان قدرتمند داکتر عبدالله با تهدیدهای جدی در مقابل آن ایستاده شدند.

کری نوشته است "در جولای، یکی از حامیان کلیدی عبدالله تهدید به ایجاد حکومت موازی در دوازده تا چهارده ولایت نمود." این حامی کلیدی آقای عبدالله، والی پیشین بلخ عطا محمد نور بود که حالا منتقد و مخالف داکتر عبدالله است.
دیپلمات های امریکایی در آن زمان به جان کری گفتند که در صورت اعلان اشرف غنی به حیث برنده انتخابات، جنگ های داخلی در افغانستان شعله ور شده و نظام نوپای این کشور از درون متلاشی خواهد شد.

کری نوشته است "سفیر ما در کابل استدلال می ورزید که خطر کودتا واقعی است."
او نوشته است "ما به یک مرحله حساس مذاکرات نزدیک می شدیم که در یک حرکت حیرت انگیز، غنی به ایده ی تشکیل یک حکومت وحدت پرداخت. من همیشه حدس می زدم که وی از محبوبیت این ایده آگاهی داشت. بعدش، من به طرف غنی دورم خوردم،‌ دستم را بر شانه اش گذاشتم و گفتم «اشرف، تو رئیس جمهور خواهی بود. عبدالله با تو در تطبیق یک اجندای مشترک کمک خواهد کرد. اما تو باید در انتقال واقعی قدرت به او راضی باشی و به او فرصت حکومتداری مشترک را بدهی، به خاطری که این کار به نفع کشور است."

چهار سال از تشکیل حکومت وحدت ملی به رهبری غنی و عبدالله در افغانستان می گذرد، این حکومت که با پادرمیانی آقای کری شکل گرفت، با اختلاف های زیادی در طی این 4 سال روبرو بوده است. همچنین این حکومت یکی از بدترین سال ها را برای مردم افغانستان شکل داد. سقوط ولسوالی ها، انفجارهای مهیب، افزایش تبعیض ها و تعصبات قومی، کشته شدن هزاران نظامی افغانستان، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و ده ها مورد دیگر از ضعف های این حکومت به شمار می رود.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
راز حکومت
جان کری
نظرات بینندگان:

>>>   لعنت به تو جان کری میگذاشتی که افغانستان تجزیه می شد و در این چهار سال این همه جوانان قتل عام شد و شمال بدست طالب افتاد پس سود حکومت اتلافی در چه بود؟

>>>   حکومت وحدت ملی به حکومت وحشت ملی تبدیل شد که دوتا ملی از دست شان هیچ چیز ساخته نشد و در نتیجه افغانستان را از نگاه وحدت و امنیت و اقتصاد و بیکاری و قاچاق مواد مخدره و فساد اداری.به قهقرا کشاندند.

>>>   ....به ....عبدالله بیست میلیون دلار گرفت و‌با حکومت وحدت ملی یکجا شد باید حقیقت را بگوید کتاب جان گیری ....عبدالله غنی به زودی به بازار خواهد آمد و‌افتاب به دو انگشت پنهان نمی‌شود

>>>   خطابهء جان کری پس از اختراع « دولت وحدت ملی»در پایتخت افغنستان:

«دولت وحدت » بود پنج سال مهمان شما
دورهء او میشودهر مشکل ، آسان ما
دولت وحدت، نگارین تحفهءما برشماست
هوشدار ،ای عاقلان، جان وی و جان شما
دولت حاضر به دست و پنجهء من ، جان گرفت
پس نگردد دست «اشرف» از گریبان شما
گر هزاران ناسزا گوئید به ارگ و « عین» و «غین»
اعتنایی نیست،به هتاکی و هذیان شما
ما که دادیم « دماکراسی» ، مجانی، پس چرا
ننگریم خوشحالی وسیمای خندان شما ؟
نوجوانان از چه ،هرسو ، ترک میهن میکند
کوه ماتم گشته یکسر، کابلستان شما ؟
شرق ، داعش ، پادشاهی میکند ، آسوده حال
غرب، طالب ، باج می گیرد زمردان شما
یک طرف، سیاف ، دعوای خلافت میکند
کرد کرزی هم به نام خویش، میدان شما!

>>>   دروغ بزرگها هم باید بزرگ باشد جان کیری وهمراهانش مجبور اند تا بگویند که غنی برنده ای انتخابات بود زیرا از ابتدا به ملت جهان دروغ گفته وتقلب گسترده وبی پرده انجام داده بودند انطوری که جان کیری نوشته راستی اگر عبدالله همه ای ان خوبی هارا داشت وغنی حاوی این همه پاینت های منفی بود چرا غنی را در صدر قرار داده وعبدالله رابه پایان کشیدید؟ مگر نقشه وتوطیه ای در کار بود که افغانها را در انظار جهان خوار وذلیل جلوه دهندودنیا به این باور شود که در کشور افغانها یک هوشیار هم نیست ازین رو دیوانه ها را سر کار اوردند ویا غنی در سر سپردگی ومزدوری نسبت به عبد الله سابقه ای بیشتر وپیشتر داشت و راز های چپاول انها را محفوظ نگه میداشت در حالی که عبدالله از همان ابتدا نشان داد که در قبول فرمان ودستور بیگانه ها گوی سبقت را از همه برده است نه ملت افغان ونه هیچ کسی دیگری به این تحلیل های مغرضانه و فاقد منطق قانع میشود واین را میدانند که مصلحت مملکت خویش خسروان دانند با وجود همه این بی انصافی ومداخله ای اشکار خارجی ها در ترتیب حکومت خود ساخته وغیر ملی بجا بوده زیرا با امدن عبد الله کار بد تر ازین میشد که است زیرا معلوم شد که وخارجی ها هم درک نموده بودند که .... عبد الله خان را خداوند برای کرسی ریاست نساخته است واین چوکی خیلی بزرگتر ازان است که هر کس ونا کس به ان بنشیند همانطوری که جان کیری مناسب کرسی وزارت خارجه ای امریکا نبود عبدالله را نیز برای ریاست نساخته بودند
مو لانا قربان

>>>   جان كيري اول در فكر اين بود كه يك راه حل پيدا كند چون نميدانست عبدالله هشتاد و دو فيصد راي گرفته وي از تقلبات داخل هنگر كمسيون انتخابات افغانستان و نوعيت پروسه باطل سازي راي هاي عبدالله در داخل ان هنگر از طرف شب اگاهي و ثبوت نداشت همچنان از منافقت هاي كرزي و امرخيل رييس دارالانشا كمسيون فاسد انتخابات و خيانت ملي ايشان در حق مردم و كشور افغانستان اگاهي كامل نداشت. تيم كرزي غني به جان كيري كمسيون انتخابات را يك كمسيون پاك و بيطرف معرفي نموده بودند بنابرين كيري و امريكا فكر ميكردند كه غني انتخابات را بنابر بر اعلان نتايج نهايي از طرف كمسيون انتخابات برده و عبدالله بيجا سر و صدا ميكند.
برادران محترم !
متوجه باشيد كه برد و باخت انتخابات مربوط به تعداد راي است نه به اساس انتخاب امريكايي ها به همين اساس كرزي كوشش كرد افراد وطن فروش مثل امر خيل و غيره را انجا جابجا كند تا از باخت غني جلوگيري كند. فعلا غني اينكار را دارد تكرار ميكند. تا بتواند تقلب بعدي را مهندسي كند. هوشيار باشيد و همه در انتخابات اشتراك كنيد . ايتلاف ملي از همين حالا نود فيصد راي دارد و اينده روشن در انتظار مردم است . و بر تيم ايتلاف ملي است تا در صورت تقلب مثل عبدالله خايين كوتاه نيامده و حق خود را از حلقوم خايينين ملي بيرون كرده و تمام خايينين ملي را به سزاي اعمال شان برساند.
وسلام

>>>   مگرم نشنیدی که گفت غنی با تمام پاینت های منفی خود طرفدار امریکا و غربی ها بود و یک ناسیونالست است (ملیت گرا ) نه ملت گرا ) دو دو نقطه مهم یک انسان تمام عیار بادار پذیر پیش باداران خویش

>>>   مجبور کردن عبدالله به یک حکومت اشتراکی ( عنوانش به غلط وحدت ملی)ثبوت اینست که غنی برنده مشروع و قانونی انتخابات نبوده و نیست .
جان کوری دروغ شاخدار وبی شرمانه میگوید .
درخت سیاست همیشه از دروغ آب میخورد.
امریکا با دخالت و ساختار جعلی خود دموکراسی صادراتی خود را به زمین
نکبت آلود کوبید . آنکه کوزه گر بود کوزه شکن شد .
م .ش . ف کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است