آمریکا به سرنوشت شوروی در افغانستان دچار می‌شود
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۴    ۱۳۹۷/۶/۲۰ کد خبر: 154519 منبع: پرینت

با وجود گذشت ۱۷ سال از جنگ افغانستان، طالبان در آستانه پیروزی قرار دارد و ظاهرا آمریکا نیز به سرنوشت شوروی سابق دچار خواهد شد.
«کلاوس من» کارشناس مشهور آلمانی در مجله اشپیگل نوشت: پس از گذشت 17 سال از حمله آمریکا به افغانستان تولید مواد مخدر در این کشور افزایش یافته و طالبان نیز در آستانه پیروزی قرار دارد.

وی افزود: استراتژی جنگی آمریکا در افغانستان با شکست روبرو شده است و تلاش‌ها برای کشاندن طالبان به میز مذاکرات با دولت افغانستان نیز تا کنون نتیجه نداشته است.
به گزارش تسنیم، کارشناس آلمانی تصریح کرد که فساد اداری دولت افغانستان را فرا گرفته است و آمریکا نیز نهایتا به سرنوشت شوروی سابق در این کشور دچار خواهد شد.
کلاوس من اظهار داشت: حدود 20 هزار نظامی آمریکایی و ناتو در افغانستان حضور دارند اما آنها نتوانستند ثبات و امنیت در این کشور را تامین کنند.

در گزارش مجله آلمانی آمده است که آمریکا حقایق جغرافیایی افغانستان را درک نکرده است و بیش از اندازه به خودش اعتماد دارد اما این کشور نیز نهایتا به سرنوشت شوروی سابق دچار خواهد شد.
بر اساس این گزارش رییس جمهور کنونی افغانستان و شمار بسیاری از مقامات افغان کسانی هستند که پیش از این در آمریکا زندگی کردند و تابعیت این کشور را دارند.

فساد اداری
مجله اشپیگل با استناد به گزارش‌های اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان تصریح کرد که بخش بزرگی از کمک‌های مالی آمریکا در اختیار مقامات فاسد دولتی قرار می‌گیرد که باعث می‌شود کمک‌های مالی واشنگتن به افغانستان ضایع شود.
بر اساس این گزارش فساد اداری و عدم رسیدگی دولت به مشکلات مردم باعث شده است تا طبقه محروم جامعه از دولت ناامید شده و به سمت مخلفان مسلح دولت روی بیاورند.

هشدار گروه بین‌المللی بحران
در بخشی از گزارش این مجله آلمانی به هشدار گروه بین المللی در سال 2014 میلادی نیز اشاره شده است.
گروه بین‌المللی بحران پیش از این هشدار داده بود که به دلیل ناامنی، شکنجه، و بی عدالتی در مناطق تحت حاکمیت دولت افغانستان مردم به سوی طالبان تمایل پیدا کرده و مناطق تحت سیطره این گروه افزایش یافته است.
این گروه تاکید کرده بود که نیروهای امنیتی افغان در برابر طالبان در میدان جنگ توان مقابله ندارند و تعداد نیروهای امنیتی نیز هر روز کاهش می‌یابد.

افزایش تولید مواد مخدر
مجله اشپیکل با اشاره به حضور 17 ساله آمریکا در افغانستان از افزایش کشت تولید مواد مخدر این کشور نیز انتقاد کرده است.
بر اساس این گزارش در سال گذشته میلادی بیش از 9 هزار تن مواد مخدر از افغانستان به سایر کشورها قاچاق شده است که افزایش 63 درصدی تولید و کشت مواد مخدر در این کشور را نشان می‌دهد.
این مجله فساد اداری گسترده در دولت افغانستان و زمینه سازی برای تجارت مواد مخدر توسط نیروهای آمریکایی را از عوامل افزایش کشت و تولید مواد مخدر در این کشور دانسته است.

مردم از طالبان حمایت می‌کنند
«کلاوس من» نوشت: در یک چنین حالتی طالبان دولت افغانستان را آغشته به فساد دانسته و باور دارند که در برابر تجاوز آمریکا به خاک کشورشان ایستادگی می‌کنند و خودشان را محافظ دین و کشورشان می‌دانند.
وی افزود: به همین دلیل بسیاری از مردم افغانستان با توجه به شعارهای ملی و عقیدتی طالبان از این گروه در برابر نیروهای خارجی و دولت افغانستان حمایت می‌کنند.

در پایان این گزارش آمده است که آمریکا نیز مانند شوروی سابق پس از یک جنگ طولانی در افغانستان مجبور به مذاکره با طالبان شده است اما تلاش‌های صلح نیز تا زمانی که آخرین نظامی آمریکایی خاک افغانستان را ترک نکرده باشد پیروز نخواهد شد.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
شوروی
نظرات بینندگان:

>>>   این همه هنر و توانائی سازمان آی اس آی است
مردم پاکستان باید به استخبارات خود افتخار کنند
!افغانستان سازمان استخباراتی ندارد یک شرکت انحصاری پنشیر وردک هست که حتی از خود دفاع کرده نمیتواند چی رسد به اینکه به ضد پاکستان یا به نفع افغانستان کاری کند ، همه هنر اینها اختطاف دسیسه بازی دزدی قوم پرستی ، دسیسه بازی است ،

>>>   انشاالله به زور خدا و فداکاریهای طالبان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است