آمریکا اجازه نداد افغانستان در کنفرانس مسکو باشد
شورای امنیت ملی افغانستان منتظر دستور رسمی سفارت آمریکا برای شرکت هیات افغانی در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو می باشد 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۹    ۱۳۹۷/۶/۱ کد خبر: 154017 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، الکساندر مانتيسکى سفير فدراتيف روسيه در کابل با حنیف اتمر رییس شورای امنیت ملی کشور دیدار و گفتگو کرد.
وی در این دیدار از اتمر خواست تا یک هیات بلندپایه از افغانستان در نشست مسکو که برای تسریع در روند صلح افغانستان برگزار می شود، شرکت کند.

این دیدار در حالی صورت گرفت که باید روابط اینچنینی از طریق وزارت خارجه افغانستان هماهنگی شده و تصامیم لازم اتخاذ گردد، اما از آنجایی که هیچ دیدار و ملاقاتی در افغانستان روی روال طبیعی و دیپلماتیک خود صورت نمی گیرد، اینبار نیز سران روسیه تصمیم گرفتند بجای اینکه با وزیر خارجه بی صلاحیت افغانستان دیدار کرده و موافقت او را برای شرکت در اجلاس مسکو بگیرند، با حنیف اتمر که نماینده خاص آمریکا و انگلیس در افغانستان می باشد و همه تصامیم را با سفیر امریکا و انگلیس هماهنگ می کند، دیدار داشته باشند.

اما از آنجایی که آمریکا مخالفت خود را با شرکت در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو ابراز داشته است، افغانستان نیز به تبع آن مخالف حضور در چنین کنفرانسی است. بر همین اساس به وزارت خارجه ابلاغ شد تا رسما با این کنفرانس مخالفت کند و بهانه آورد که صلح در افغانستان باید به دست افغان ها باشد نه کشورهای دیگر!

بر همین اساس، صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه در مورد شرکت هیات حکومت افغانستان در نشست مسکو در ماه آینده میلادی چنین گفت: روند صلح از موارد حساس است و یک پروسه ملی و پروسۀ است که با تمام نهاد‌های ملی و بین‌المللی توسط رییس صاحب جمهور و مقامات ارشد جمهوری اسلامی افغانستان مشوره شده و بعداً تصمیم گرفته شده‌ است باید هر چیز در مورد روند صلح به محوریت و رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان باشد و ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم.
قبلا وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده بود که هیچ دعوتنامه ای از روسیه برای شرکت در نشست صلح افغانستان دریافت نکرده است.

انتظار می‌رود در چهارم ماه سپتامبر یک نشست در مورد افغانستان در مسکو برگزار گردد، وزارت خارجه روسیه گفته‌است که در این نشست بر علاوه نماینده طالبان، روسیه، افغانستان، چین، پاکستان، ایران و هندوستان حضور خواهند داشت.

مقامات روسیه گفته‌اند که هدف این گفتگو‌ها در نشست مسکو اینست تا در پروسه مصالحه افغانستان پیشرفت صورت گیرد و در آن کشور هر چه زود که ممکن باشد، صلح تأمین گردد.
هر چند در گذشته نیز نشست‌های در مورد افغانستان در مسکو برگزار شده بود اما این بار نخست است که در اینگونه نشست‌ها نماینده طالبان شرکت می‌کند.

در هرحال روسیه قبل از اینکه با حکومت افغانستان برای برگزاری کنفرانس صلح هماهنگی کند با طالبان برای شرکت آنها در کنفرانس روسیه هماهنگی کرده است و این به مزاق آمریکایی ها خوش نیامده است که نیروهای دست نشانده شان (طالبان) بدون هماهنگی شان به روسیه وعده حضور در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو را داده اند.
در همین راستا دولت آمریکا اعلام کرد که در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو نماینده ای نمی فرستد.

اما شورای امنیت ملی افغانستان از نتیجه شرکت یا عدم شرکت نماینده ای از افغانستان در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو بصورت رسمی اظهار نظر نکرده است.

در همین حال یک خبر تایید نشده ای نیز حکایت دارد که شورای امنیت ملی افغانستان منتظر دستور رسمی سفارت آمریکا برای شرکت هیات افغانی در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو می باشد و به همین دلیل هنوز شورای امنیت ملی افغانستان اظهار نظر رسمی در اینباره نکرده است. اما وزارتخارجه عجله کرده و در رابطه با عدم شرکت افغانستان در کنفرانس صلح مسکو اظهار نظر کرده است.

از جانب دیگر مقام های روسیه گفته اند که هنوز بصورت رسمی از آمریکا و افغانستان در نشست مسکو دعوت نشده است.
اما وزیر خارجه آمریکا در این مقطع حساس تصمیم دارد تا یکبار دیگر زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان تعیین کند.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کنفرانس صلح
روسیه
نظرات بینندگان:

>>>   غنی باید خجالت بکشد که نام استقلال را میگیرد و تجلیل میکند . تو اجازه تشناب رفتنت در دست بادارت است باز با بی شرمی نام استقلال را میگیری ...

>>>   Frogh
کجاست چوچه ...قبیله که متفکر دیوانه را غمخوار مردم و میهن قلمداد میکنند ؟ کجاست کچالو مرتضوی که باز هم گند و کثافات دزدان قبیله را توجیه کند ؟ زهر اولاد شان شود که از حق ملت و خوار و غریب صاحب ملیارد ها دالر شدند حتی یهودی اسرایلی و لبنانی را هم از خون مردم گرسنه ای ما ملیاردر ساخت ...

>>>   Shukoor SH
واقعن شیره وشربت مسله راشما گفتید چوچه ....وبه اصطلاح نخبگان بی خرد قبیله درهمه کشورهای غربی هرگز کارکردهای تروریستی ارگ وطالبان رانقد نه می‌کنند وخودرا به کوچه حسن چپ می‌زنند واقعن قبیله همه ....استند.

>>>   Faqiry
انجینیر صاحب در کار های ریس جمهور دیوانه شک نکو فقط راه پیدا بکو که چی قسم این رژیم فاسد سرنگون شوه .

>>>   Khorasani
دوستان و هم میهنان گرامی
اشرف غنی احمدزی گورنر ایالت افغانستان ایالات متحده امریکا مدت پنج سال ماموریت انتصابیش را به پایان رسانید و حالا امریکا با شرکای بین المللی اش در تلاش جاگزینی شخص دگری ازمزدورانش درین مقام ایالتی می باشد .

باساس خبر هایکه شنیده میشود، چانه زنی های امریکا وانگلیس سر دوگزینه، بخاطر تعین رییس ایالت افغانستان ایالات متحده بشدت جریان دارد.
گزینه امریکا اشرف غنی و گزینه انگلیس اتمر میباشد، اما انگلیسها تاجای امریکا را متقاعد ساخته اندکه باید اتمر باشد، ودیدو باز دید هایکه با ائتلافی ها یا تجاران سیاسی جریان دارد حکایت دارد که ،
ریاست ایالتی اینده افغانستان سه معاون داشته باشد :
- آقای محمد یونوس قانونی رئیس اسبق پارلمان ایالت افغانستان در پست معاون اول ریاست ایالتی آینده افغانستان.
- آقای محمد محقق معاون ریاست شورای اجرائیه فعلی درپست معاون دوم ریاست ایالتی آینده افغانستان
- جنرال دوستم معاون اول ریاست ایالتی فعلی درپست معاون سوم ریاست ایالتی آینده افغانستان.
- - استاد عطا محمد نور والی اسبق بلخ درپست ریاست اداره امور ..

>>>   Haroon Amirzada
باز گشت یک فاشیست کهنه کار در محور بازی خونین افغانستان
منابع معتبر رسانه های جهانی از جمله آژانس خبر رسانی رویترز از قول وزیر خارجه امریکا خبر می دهند، که زلمی خلیلزاد بحیث نماینده خاص کاخ سفید در امور افغانستان تعین شده است. در خبر ها آمده است، که او نقش دوگانه آمریکایی و افغانی را در مذاکرات میان طالبان و دولت آمریکا بازی خواهد کرد.
باز گشت خلیلزاد در محور بازی خونین کنونی با توجه به کارنامه های سیاست فاشیستی و گمراه کننده او در زمان بوش، که خیلی سنگین برای کشور تمام شد و افغانستان تا حال بهای آنرا می پردازد، یک خبر نیک نیست.
خلیلزاد یک سیاستمدار برتری طلب و فاشیست است و باز گشت او در محور بازی و همدستی او با فاشیست های نظیر اشرف غنی، گلبدین، کرزی، احدی و اتمر خبری خوشی برای نیرو های عدالت طلب و ضد فاشیزم نخواهد بود. پیامد برگشت او در محور بازی واشنگتن و فاشیزم قبیلوی نه تنها به صلح و کاهش خشونت های طالبان نخواهد انجامید، بلکه باعث تباهی بیشتر و گمراه شدن کاخ سفید در دام امتیاز طلبان قبیلوی خواهد انجامید. ترور های زنجیره یی هدفمند نیروهای ضد طالب بیشتر خواهد شد. افزون بر آن فعالیت های تخریبی پاکستان در امور افغانستان بیشتر خواهد شد.

>>>   Haji Ibrahim
بهتر است كه تاجيكان،ازبيكان وهزاره ها از خواب زنبورى بيدار شوند

>>>   امریکا متوجه شد که روسیه نقشش ارزش پیدا کرده است درامورات افغانستان و آینده سیاسی خود را در خطر دید به همین خاطر این فاشیست کهنه غلام حلقه به گوش خلیلزادرا می فرستد
(عبدالواحد سهرابی)

>>>   Sahebnazar Muradi
آیا خلیل زاد هم بر افغانستان حکومت خواهد کرد؟
درین روزها کم کم شایعه برگشت خلیل زاد بحیث دیپلومات ارشد امریکایی الاصل اوغان تبار به خورد مطبوعات داده میشود واشرف غنی هم شاید درین خصوص چیزهای شنیده که برای پیشینه فرهنگ لغمان کمپاین را شروع کرده است.
همه میدانند که کرزی واحمدزی وهمه دارنده گان هویت زی درین دو دهه پسین از دارنده گان پاسپورت امریکایی بوده اند که بی توجه به معایب دیپلوماتیک وسیاسی آنان در افغانستان بخت آزمایی کرده اند. خلیل زاد هم سردمدار همی قافله است، اما با توجه به اینکه بحیث یک دیپلومات کهنه کارامریکایی در حوزه سیاست های جهانی امریکا مهر بر جبین دارد، گماشتن او به پست رهبری افغانستان با ماموریت جان نیکلسون امریکیی تفاوتی تدارد.

>>>   احمدزی فاشیست بدون اجازه امریکا و انگلیس حتی اجازه تشناب رفتن هم ندارد.

>>>   ادعای صبغت الله احمدی در مورد اینکه همه گرد همایی ها در باره افغانستان باید به رهبری "حکومت" افغانستان صورت گیرد مانند آنست که یکی را در قریه اجازه نمیدادند ولی او "شله" بود که اسپم را در خانه خان بسته کنید!!!!!!!!!!!!!!

>>>   بزودي حنيف اتمر و ديگر نوكران سابق روسيه با روس ها ارتباطات قائم نموده و قصد خود را از أمريكا ميگيرند. چون ترامپ دوسيه هاي فحاشي دوستمي اش در محكمه است ، شايد رد صلاحيت شود، و كسي كه بعد از او بيايد سياست فعلي أمريكا در قبال جنگهاي جاري را تغير خواهد داد.

>>>   کشور مستعمره همینطور است خودشان صلاحیت ندارند.اگربادار شان اجازه داد اشتراک میکنند اگر اجازه نداد بجای خود مینشینند.

>>>   روسیه دعوت نکرده

>>>   Mazdak Farid
وقتی برگشت نظامیان شوروی به وطن شان قطعی شد،مسکو سیاستمدار کارکشته ی خویش؛ورانسوف را با حفظ مقامش چون معاون وزیرخارجۀ شوروی به حیث سفیر و نمایندۀ فوق العادۀ رییس جمهور شوروی به کابل فرستاد.ورانسوف یک روس وفقط حافظ منافع شوروی بود و هیچ خوشبینی و بد بینی نسبت به هیچ بخش افغانستان و هیچ قومی نداشت. او می کوشید تا آبروی کشورش در آخرین مرحلۀ یک ماموریت ناکام بیشتر نریزد و پل ها برای برگشت دوباره ویران نگردند.حالا امریکا در کشور ما همان حال و وضع را دارد که شوروی دوران گرباچوف داشت.در بیش از 17 سال اخیر گروه کوچکی از نخبه های افغان ــ امریکاییِ مورد اعتماد امریکا تمام امکانات امریکا و جهان را برای تحکیم حاکمیت یک قوم و در خط منافع یک قوم مصرف کردند و به هدر دادند .در نتیجه قوم مورد نظرمنزوی گردیدومبارزه با تروریسم شکست خورد.
کشور در بحران بقا به سر می برد. برون رفت از چنین بحرانی بدون نقد برنامه ها و سیاست های که از "بن" تا حالا عملی شده اند و بدون تغیر مسیر حرکت و دگرگونی های بنیادی در نگاه و برنامه های کشور های حامی،به ویژه امریکا ناممکن است . کاخ سفید و ترامپ باید آنچه با افغانستان شده است را بازبینی کنند.با برنامه های ناکام ،روش های ناکام و آدم های ناکام نمی توان به کامیابی رسید.

>>>   همان گفته شهید داکتر نجیب است که در وارسا به ژورلستان کشور های غربی گفت برای امریکایی ها بگویید که اخرالامر افغانستان ویتنام ثانی برای شما می شود اگر متوجه مداخلات تان در کشور ما نشوید. ۱۷ سال است که امریکا هر سال و یا هر شش ماه استراتیژی بدل می کند اما نتیجه که بدست آورده با شد وجود ندارد. اما آنقدر توانسته که با ایجاد پل هوایی میان میدان هوایی کابل و مراکز بودوباش شان در داخل شهر از تلفات افراد خود جلوگیر کنند. اما این کار ساز نیست.

>>>   Salam
لعنت بر ملت و مردم كه خود را مسلمان بخواند ولى امر به معروف و نهى از منكرش را حاكميت ترامپ تعين كند . شرم آور تر از اين نيست . مردم افغانستان لكه يى ننگى در اين سياره خاكى اند .

>>>   تمام بدبختی های مردم افغانستان ازانجا شروع شد که حکومت ظاهرشاه به دست داودخان ساغط شد
وبعدازان بنام اسلام تا امروز خون هموطنان ما میریزد توسط گروهای که توسط پاکستان ساخته شد ونام قهرمان رابرانان گذاشت احمدشاه مسعود را همین پاکستان قهرمان ساخت وعلیه دکترنجیب شوراندوتمام مجاهدین دیگررا وملاعمرراکی قهرمان ساخت پاکستان
همه قهرمانهای که افغانستان راویران کردن ومردم رااواره کردن همین پاکستان ساخته والان هم ملاهیبت الله وذبیح الله مجاهد
مردم افغانستان تاکی خون یکدیگررامیریزید یک بار
برای خودتان وکشورتان کاری کنید ومتحد شوید ودست ازجنگ بردارید باورکنید جنگ افغانستان فقط برای منافع دیگران هست وبرای نابودی تمام افغانها هیج جهادی نیست درکشور مااگرمتحد باشیم دیگرجای برای امریکا نخواهد بود ماباید باخودمان اول اشتی کنیم وبعد امریکا را مثل شوروی بیرون میکنیم اول دست ازجنگ برداریم به خودمان بیایم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است