امان الله خان، قهرمان یا خاین؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۷    ۱۳۹۷/۵/۲۸ کد خبر: 153921 منبع: پرینت

امان الله خان هیچ قهرمانی يا شاهكاری نكرده است که وی را بزرگ جلوه دهيم.

وی در مقابل ارتش انگليس مستقيم نجنگيد كه پيروز شود و از دل مبارزه قهرمان بيرون شود حتی نيروی نظامی انگليس در داخل حضور نداشت امان الله با نيروهای سرحدی هندی كه متشكل از پشتون های مزدور انگليسی بود جنگ كوتاهی كرد و فقط عده ای از انگليسی ها در آنجا بعنوان مشاور حضور داشتند.

انگليسی ها از ترس اينكه قبایل پشتون شورش نكنند و اين شورش ها به تمام سرزمين هند سرايت نكند شروط امان الله خان را مبنی بر استقلال پذيرفتند البته در خراسان زمين نيروی نظامی منظم انگليسی حضور نداشت که از طريق نماينده نامه نگار انگليس در كابل امان الله خان پيغام خود را به فرماندار انگليس در هند فرستاد.

بيشتر از همه اشرف غني سعي كرده است امان الله خان را قهرمان معرفی كند وی حتي در نوشته ها و سخنراني هایش بارها از آن ياد كرده است. ما حقيقت ها را كتمان نمي كنيم وي در تمام حاكمان پشتون يک مجددگرا بود و به اصلاحاتي دست زد از جمله به آموزش و پرورش توجه نشان داد اما آنچه مهم است اين است که چرا زماني دولت روسيه به نابودي بخارا دستور داده بود و نزديک به يک ميليون مهاجر را فقط در شمال خراسان سرازير شده بود كودكان، پيرمردان و پيرزنان در سايه ظلم دولت روسيه مي مردند.

چرا امان الله خان رابطه دوستانه با روسيه برقرار كرده بود؟ حتی در كاخ كرملين سخنراني كرد. آيا وي از نابودي بخارا لذت مي برد؟

گل امیری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امان الله خان
قهرمان
خاین
نظرات بینندگان:

>>>   امان الله خان نادر خان وظاهر خان خاینین تاریخ افغانستان استند وجودند
تارمانیکه نام این جشن استرداد واستقلال افغانستاناز تاریخ پاک نکنید کشور بقتل وغارت چپاول وغیره فجایح نابود نميشود
اگر انگلیس امروز درکش ما حاکم میبود آمریکا وهمدستانش به
بهانه های مختلف ما را بقتل نمیتواند.

>>>   امان الله «غازى دورغين » فردى كه ناسيوناليزم كور اوغانى در زمانش تيوريزه شد و پروژه ى فاشيستى ناقلين در شمال را روى دست گرفته و عملى كرد، در زمان او اصطلاح زبان « اوغانى» در تقابل سنجيده شده با زبان پارسى به وسيله ى طرزى مطرح شد و سر آغاز دشمنى با زبان پارسى از همان روزگار شكل گرفت. همه ى طرح هاى مدنى او تقليد از اتا ترك بود بدون آن كه براى آن بستر هاى اجتماعى را مد نظر گرفته باشد . او در إخر عمرش هم در روسپى خانه هاى ايتاليا جان داد.
انگليس ها و روس ها در آن زمان توافق كردند تا سر حد امپراتورى شان را مشخص كنند و پذيرش اعلان استقلال از سوى انگليس ها هم در همين راستا بود و رنه شاه بچه ى چون امان الله نه با انگليس جنگيده است و نه هم درخور لقب دروغين غازى است ، او شاه زاده ى عياشى بيش نبود.
پشتون ها مردمان با استعداد در دادن القاب دروغين چون بابا ، انا و غازى اند و تاريخ را پر از اين القاب بى مايه كرده اند. جالب آن است كه پشتون هاى افراطى ، امروز از امان الله تنها ميراث افراطييت پشتونى اش را افتخار مى دانند نه آن ريفروم هاى او را، افراطى هاى قبيله گرا با اخلاق دوگانه به ريفورم هاى امان الله مى بينند. اى كاش اينها از امان الله تقليد مى كردند و زن شان را آدم مى دانستند ، اينش بد ، اما وقتى سر زمين هاى ديگران را به پشتون ها داد اينش خوب. اين برخورد نشان مى دهد كه قهرمان سازى امان الله نه براى ارزش هاى مدنى زمان او بود بل براى ريفورم هاى برترى طلبانه او در مقابل ساير اقوام به خصوص تاجيكان بود.

>>>   Ghafar Hanifi
امان الله خان اصلا مسلمان نبود و یکی از بنیان گذاران فحشا و بی حیایی و بی حجابی در افغانستان بود.
ننگ باد بر کسانیکه به یک مرتد و بیناموس افتخار می کنند و این شخص بی غیرت و مرتد را بابا و قهرمان خطاب میکنند.

>>>   در زمانیکه مردم ترکمنستان به سمت هرات می آمدند امان الله ر ءیس قبیله ناقلین مهمند را وظیفه داد که نگذارد مردم سرازیر مرز تپه سیاه(تورغندی) شوند. بگفته یکی ازاین ناقلین مهمند خاءن، صبحدم که از یکی از دره ها می گذشتیم متوجه شدیم که در دره آب است با روشن شدن صبح دیدیم که خون در دره برای افتاده بود. وجالب است که بدانید همین سرهنگ مهمند بعد از اینکه می میرد، خاک او را قبول نمی کند واز قبر بیرون می اندازد. وجالب تر اینکه در روز خیراتش، فرزندانش از مفتی پرسان می کنند که: علت اینکه شام روز دفن خبر آوردند که: از قبر پدر ما صدا و ‌نوری شنیده و دیده شد؛ مفتی درجواب می گوید: زمانیکه اوشان را به طرف بهشت می بردند ملاءکه ها به جلوی شا توپ فیر می کردند.

>>>   بابا شاهان افغان يگان بار خوش چانش مى شوند! ما سال 1919 را مى نويسيم. در اين سال در دنيا چه اتفاقاتى افتاده بود?
1. جنگ جهانى اول خاتمه پيدا کرده بود.
2. از بدن روسيه کلونياليستي تزارى انقلاب کبيراکتوبر پيروز شده بود
3- برتانيا با کشورهاى رقيب کلونياليستي در جنگ بود
4- آلمان نمى خواست برتانيه مقتدر شود
5-دولت عثمانى تجزيه شده بود
6- کمال اتاترک دولت ترکيه را اعلان نمود
7- رضا خان اولين خانواده ايرانى - تا اکنون ايرانيان تورکتبار شاهان ايران زمين بودند مانند غزنويان و تيموريان (هرات) نواده تيموريان هندوکابل پارسى را در هند زبان رسمى خود ساخت شاه جهان واورنگ زيب و تاج محل ... و صفويان و افشاريان وقاجاران که همه شان ايران مى گفتند.
8-مبارزات آزادى بخش مردمان کشور خورشيد هميشه رهبرى مرکزى يکدسته نداشته.
9- دولت آلمان با کمک انقلاب کبير شوروى قدرت روباى پير را کاهش داد. روباى پير هندوکش را فداى هند کرد
10 - طلاها و گوهرها, منابع هند آنقدر مهم بود و نه سرزمين نيمه دهقانى هندوکش به گفته پشتون هاى شريف:
"پارسىزبانان بايد پکر کنند"
حاکمان افغانپشتون هيچگاه درصف مبارزات آزاديخواهانه مردمهاى و مليتهاى گوناگون کشور نامنهاد افغانلند نبود بلکه همکاران اشغالگران بودند وخود اين حاکمان دستنشانده گان اشغالگران بودند. با تقسيم پختونخواه و فروختن آن به هند برتانيوى انگليس عبدالرحمان خان خان را رسمى شاه افغانستان ساخت و خراسان با حذف پدر اش ازسوى انگليس پذيرفته شد پدر رحمان خان مير افضل خان نام داشت. مير افضل خان خود را "شاه خراسان" مى گفت. "شرق و غرب باهم وصل شد....."
در زمانى با پيروزى انقلاب کبيراکتوبر 1917 (دوسال پيش) که قدرت انگليس داشت کم مى شد - در غرب ايران حزب کمونيستى با درفش کاويانى ساسانى قدرت مند شد در تر کيه اتاترک براى شاهزاده امان خان هيچ چاره نماند تا خود را به مبارزت آزاديخواهى جهانى وبه ويژه به مبارزات ضد انگليسى بپيونداند:
انگيزه هاى شخصى ميتوانند نقشى را بازى کند:
* شاهزاده امان زاده يک جون 1892 در سال 1919 27 ساله بود. پشت اين شخص بايد اشخاص پرقدرت بوده باشد که جلو امان اله را بدست گرفته بوده باشد
* قسم حبيب اله خان و چند صد انباق سر مادر امان اله
* مرگ ويا کشتن حبيب اله خان
* رقابت بارکزى و سدوزى و خاندان طلايى
- منوکوزاليتيت (يک دليله) را افاغنه دوست دارد
- افاغنه پلى کوزاليتيت (چندين دليله) را دوست ندارد.
افاغنه + پشتونوالى + اسلامگرايى = در پهلوى يک دنده اى بودن دلايل سياست داخلى و خارجى و تفکر شک و پرسش آور را قبو ل نمى کند.
ضديت عليه تغير + تکامل
فقط تغيردادن نام و پالان
مثلا از ابدال و يا اودل به درانى از سبزوار به شيندند, از پارسى به درى از خراسان به افغانلند و زياد تقلبکارى

>>>   خیرخواه»»»»
چه فرقی خواهد کرد که امان الله خان را غازی خطاب کنند یا نه ، اگر ده هزار سال دگر هم از تاریخ افغانستان بگذرد او همان قهرمان آزادی خواه و مرد ترقی پرور افغانستان یاد خواهد شد .....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است